ISSN 1803-6635

hledat

přihlášení

Knihex Čtvrtý zimní Knihex, který se uskuteční 3. a 4. 12. ve Studiu ALTA (U Výstaviště 21, Praha 7), bude hostit až 40 nakladatelů a připraven je také doprovodný program v podobě workshopů, autorských čtení, diskusí, křtů a divadla.   další tipy
úvod > archiv > 2013 >  č. 5 > editorial

Vážení čtenáři,

téma věnované braku a různým formám pokleslého umění si musíte zasloužit. Pročtete se k němu přes hromadu ezoterických kýčů, slastného literárního braku, navzdory zástupu mutantů a zombií či záplavě krve i ostatních tělních tekutin. Z tematických textů věnujte pozornost především eseji Antonína Tesaře, který ukazuje, že filmový brak se dá vnímat také jako subverzivní materiál a vděčný zdroj zábavy pro náročného diváka. Aktuální události na poli kulturní politiky shrnuje text Jana Bělíčka: větší společenská solidárnost kulturních pracovníků je nezbytná. Kam může vést krátkozraký, populistický, kulturu a politiku oddělující přístup k umění, ukazuje rozhovor Václava Magida s ruským kurátorem a historikem umění Andrejem Jerofejevem. Ruská oligarchie nyní totiž vysílá umělcům jasný signál: „Klidně si dělejte tu vaši zasranou kulturu, seďte si ve svých norách, čert to vem, ale jakmile překročíte červenou čáru a vylezete na veřejnost, a ještě k tomu s politickými prohlášeními, pak račte odpustit, ale žádné slitování s vámi mít nebudeme.“ Varovné memento. Nakonec k provozním záležitostem: tomuto číslu jsme nasadili mírnou dietu a zároveň jsme po čtyřech letech pozměnili a především zpřehlednili řazení rubrik. Zvrhlé umění pro všechny!

diskuse

mě to bavilo ale...

Jaroslav | 02. březen 2013 11:20

ale mrzí mě akorát ta hloupá dieta stránek já v tom braku viděl filozofický témata tedy myslím třeba film Vládce temnot nevím právě jestli je ještě film resterminator:1999 byli to filmy o snech po tom nebo před tím jsem četl právě Hnízda snění držím vám palce a nezraďte se!!!

oprvadu

Jakub | 28. únor 2013 17:03

Opravdu si musíme zasloužit "téma věnované braku"?