ISSN 1803-6635

hledat

přihlášení

Zlaté město Praha má tajemství. Mlčet znamená zlato. Kdo se tím moc zabývá, snadno se mu zamotá hlava. Víme však, že bude líp. V jistém smyslu určitě. Nový autorský projekt Chemického divadla. V neděli 22. 1. ve 20.00 ve Venuši ve Švehlovce, Slavíkova 22, Praha 3.   další tipy
úvod > tipy

fórum: tipy

Vratislav Brabenec: Nevyžádaný příspěvek

Knihovna Václava Havla | 17. leden 2017 13:48

Srdečně zveme na setkání s patriarchou undergroundu, básníkem, hudebníkem a signatářem Charty 77 Vratislavem Brabencem.

Brabenec bude číst z nového souboru próz Podoby, uvede dobrodružný komiks Nevyžádaný příspěvek a uslyšíme i ukázky z několika jeho sólových CD.

Večerem provází Vladimír „Lábus“ Drápal z vydavatelství Guerilla Records.

* Knihovna VH, Ostrovní 13, Praha 1
* 20. února od 19.00 hodin

Zlaté město

Chemické divadlo | 11. leden 2017 08:43

KDY: 22.1.2017 ve 20:00 h
KDE: Venuše ve Švehlovce, Slavíkova 22, Praha 3

Praha má tajemství. Mlčet znamená zlato. Kdo se tím moc zabývá, snadno se mu zamotá hlava. Víme však, že bude líp. V jistém smyslu určitě

Nový autorský projekt Chemického divadla.

Velmi volně na motivy Gustava Meyrinka, časopisu Nový prostor, televizních kuchařských show a současných pražských reálií.

Předprodej vstupenek: Zde http://www.venuse-ve-svehlovce.cz/#program nebo v síti GoOut (goout.cz) nebo na místě v den představení od 19:00 (jen v případě volné kapacity!).

Vstupné: 190 Kč/110 Kč (studenti, senioři)

Vojtěch Bárta, Barbora Etlíková: Zlaté město

Hrají: Dana Marková, Jiří Kniha, Richard Němec, Filip Šebšajevič, Vojtěch Hrabák

Živá hudba: Bio Masha

Lightdesign: Lukáš Večerka

Výprava: Jana Hauskrechtová

Dramaturgie: Barbora Etlíková

Režie: Vojtěch Bárta

Představení vzniklo díky podpoře Ministerstva kultury ČR.

Příhody z bezprostředního neskutečna

Chemické divadlo | 08. leden 2017 14:22

KDY: 8.1.2017 ve 20:00 h
KDE: Venuše ve Švehlovce, Slavíkova 22, Praha 3
link na web: www.chemickedivadlo.cz

"Když se dlouho dívám na určitý bod na stěně, stává se mi, že náhle nevím, kdo, ani kde vlastně jsem.“

Pouťové panoptikum mezi Érótem a Thanatem. Erupce obraznosti prorážející strnulost maloměsta i vězení sádrového krunýře. Autorská adaptace „metafyzických autobiografií“ rumunského židovského autora Maxe Blechera (1909 – 1938).

Inscenace vznikla díky podpoře Státního fondu kultury ČR a Rumunského kulturního institutu.

Překlad Hana Janovská, Karel Kulich

Hrají: Šimon Krupa, Tereza Dočkalová, Týna Průchová / Jindřiška Křivánková, Kajetán Písařovic a Tomáš Dianiška / Vojtěch Fülep
Projekce: Pavel Lukáš
Hudební aranžmá: Pavel Lukáš
Lightdesign: Martin Bitala
Světlo: Martin Bitala/Lukáš Večerka
Zvuk: Pavel Lukáš/Jiří Šimeček
Scéna a kostýmy: Jana Hauskrechtová
Produkce: Magda Juránková a Zuzana Rainová
Scénář a režie: Vojtěch Bárta

Děkujeme překladatelům Haně Janovské a Karlovi Kulichovi, kteří se vzdali poplatku z autorského práva ve prospěch vzniku inscenace.

Sudabeh Mohafez: Hoří

Divadlo MeetFactory | 06. leden 2017 12:32

11.1.2017 20:00

Překlad románu: Tereza Semotamová
Režie: Natália Deáková
Scéna: Lukáš Kuchinka
Kostýmy: Jana Smetanová
Hudba: Jakub Kudláč
Dramatizace a dramaturgie: Matěj Samec
Produkce: Dominika Andrašková

Hrají: Anita Krausová, Jiří Konvalinka, Zuzana Ščerbová, Diana Toniková

Světová premiéra divadelní adaptace románu současné německé autorky íránského původu. Úspěšné hudební producentce Mané vyhoří byt, přežije jen zázrakem. Její psychický stav se ovšem i měsíce po katastrofě setrvale zhoršuje. Kdo je Pia, která s ní vede vyčerpávající noční rozhovory? Kdo je Hjartan, který se Mané měl údajně potřebu pomstít? A kdo vlastně založil požár? Na povrch pozvolna vyhřezne hluboko zasutá minulost. Ta odhaluje obraz ženy, která je pod rouškou úspěšné, uznávané a nezávislé osobnosti zoufalou a fatálně osamělou bytostí. Skvostně vystavěný psychologický thriller s detektivními prvky podává sugestivní zprávu o člověku, pro kterého byla kdysi hudba vším.

Foto Tereza Havlínková

Vstupné 200 Kč, pro studenty 120 Kč.
Rezervace na rezervace.divadlo@meetfactory.cz.

S anglickými titulky.

Shell Game

MeetFactory | 06. leden 2017 12:29

Skupinová výstava slovenské výtvarné scény rozehrávající napínavou hazardní hru o důvěře a manipulaci

Kurátoři: Lucia Gavulová & Jaro Varga
Autor koncepce: Matej Gavula
Vernisáž: 19.1. 2017, 19:00
Výstava trvá: 19.1. – 19.2. 2017
Umělci: Ján Gašparovič, Matej Gavula, Jonáš Gruska, Daniel Grúň, Roman Ondák

Shell Game je hra založená na triku a získané důvěře sázejících. Její pravidla jsou do velké míry založená na představě performance a participace. Hlavní protagonista – „operátor“ je v tajném vztahu se svými komplici, kteří předstírají, že jsou součástí publika. Tato skutečnost vtahuje do představení kohokoliv z obecenstva a činí z něj automaticky podezřelého ze spojenectví.

„Operátor“ ukryje pod jeden ze třech neprůhledných pohárků nebo krabičku od zápalek kuličku a následně je rychle a šikovně přesouvá. Po dokončení přesunů hráči hádají a sázejí, kde je předmět ukrytý. Pokud uhádnou, je jim přislíben dvojnásobný zisk ze vsazené sumy, v opačném případě přicházejí o všechno. Člověk s bežnými dispozicemi není schopný tyto přesuny spolehlivě sledovat, vykonavatel hry tak sázející většinou podvede a sám sázku vyhrává.

Představení má různé úrovně zapojení diváka do hry. Zachází s fikcí, s představou důvěry vs. podvodu. Můžeme ho chápat jako metaforu víry v samotné umění, v to, co představuje a co v něm vidíme. K tomu odkazuje také název performance Romana Ondáka Sleight of Hand, která bude součástí skupinové výstavy autorů Jána Gašparoviče, Mateje Gavuly, Jonáše Grusky a Daniela Grúni – jako trik umělcovy ruky, hrající si s realitou...

Nový výstavní projekt rezidentky MeetFactory Gaëlle Cressent

Looking for the East | 06. leden 2017 12:27

Kurátorka: Zuzana Jakalová
Vernisáž: 19. ledna 2017 od 19:00
Výstava trvá: 19.1. – 19.2. 2017
Umělkyně: Gaëlle Cressent

Hudba a výtvarné umění se vždy pokoušely, společně nebo svárlivě, nově vymezit svá pole působnosti. A je to zajisté otázka hranic, teritoria, které umělkyně Gaëlle Cressent se svou vizuální instalací a zvukem nazývaným Hledání Východu představuje.

Zároveň, jakožto pocta a přesun v oblasti současného umění, Hledání Východu odkazuje ke hnutí Traveler Techno zrozené v devadesátých letech dvacátého století v Anglii, které bez ustání vyhledávalo nové polohy vyjádření, nová, volná/svobodná území prostřednictvím vytváření pomíjivých prostor, heterotopií ve „foucaultovském“ smyslu, v nichž systém bude svržen, kde společnost spektáklu bude odstraněna a kde pouze zvuk svede dohromady společný cíl. Podle Derridy citujícího Rousseaua „Divák, uvádějící sám sebe jako představení, nyní není pozorovatelem ani voyeurem. Rozdíl mezi představením a představujícím je smazán.“

Místa bez prostoru, křehká utopie
Tato často nelegální shromáždění se pokoušela spojovat územní dohody s majiteli pozemků. Navzdory těmto předběžným opatřením, represe v jejich potlačování neustaly a Česká republika se v roce 2005 stala ohavným divadlem masového zapojení ozbrojených sil s rozkazem zastavit teknival CzechTek.

V podobě mikro-události uspořádané v předvečer vernisáže, umělkyně nás noří zpátky do techno kultury, kterou objevila v polovině devadesátých let dvacátého století ve Francii, a jež uskutečňovala scénu inspirovanou free party.

Sloupy reproduktorů jsou základem otevřené instalace, uprostřed níž se divák pohybuje a obratem se stává, díky sadám měkkých zrcadel reagujících na zvuky, integrální součástí prostoru. S ohledem na rámečky protažené zrcadly, ostatní panely modrých krav pokrytých z části hlínou a pískem, jakési nomádské a převrácené území, posiluje myšlenku prostorového a časového záhybu.

Ve svém díle umělkyně Gaëlle Cressent přistupuje k objektu jako k území prostřednictvím proteovské tvorby (socha, fotografie, instalace…) proměňující procesy spojené s klasickým využitím instalace, vynalézající tak vlastní logiku do kontextu zasazené prezentace. Skládáním triviality a velké historie umění tak utváří spojení; vytváření trans-historičnosti nám může vypovídat o vztahu mezi anekdotickým a univerzálním. Tímto projektem svůj výzkum otevírá objektům a konstrukcím zaplňujícím veřejná shromáždění, směřujíce tak ke studiu politických objektů, v etymologickém smyslu slova nebo jak onen objekt bez ustání a pořád organizuje a ohrožuje fungování města, státu a těchto aktuálních problémů.

Díky své tříměsíční stáži v MeetFactory ve spolupráci s Ceaac ve Štrasburku a Francouzským institutem v Praze, byla umělkyně schopná tento projekt mezi sochou a jevištěm rozpracovat. Založená na sdílení poznatků/vědomostí, hudební část byla svěřena francouzskému DJ Groove Addiction, který se během svého desetiletého pobytu v České republice zasadil o rozvoj techno scény v Praze.

O posledních věcech člověka

Knihovna Václava Havla | 05. leden 2017 14:14

Jak se vztahujeme ke smrti? Charakterizuje náš vztah k ní strach a pasivita? A proč ji vytěsňujeme?

Na tyto a mnohé další otázky bude odpovídat Ondřej Nezbeda, novinář a asistent odlehčovacích služeb sdružení Cesta domů, autor Průvodce smrtelníka (Paseka 2016), knihy, jejíž ambicí není bourat tabu, ale podat pomocnou ruku těm, kdo nepovažují hovory o smrti za cosi nepřípustného.

S autorem bude debatovat Marek Uhlíř a Irena Závadová z Cesty domů, jejímž cílem je přispět ke zlepšení péče o umírající lidi.

* KDE Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 1
* KDY 12. ledna od 19.00

Jubilejní 30. ročník udílení audiovizuálních cen TRILOBIT 2017

Český filmový a televizní svaz FITES, z.s. | 05. leden 2017 10:10

14. ledna 2017 se uskuteční 30. slavnostní udílení audiovizuálních cen TRILOBIT 2017.
Jedná se kalendářně o vůbec první ocenění české filmové tvorby za uplynulé roční obdobís tradicí od 60. let minulého století. Vyhlášení prestižních cen se odehraje v sále Kulturního domu Plzeňka v Berouně, letos s mimořádným programem a akční scénografiís moderátory Martinem Myšičkou, Hynkem Čermákem a hereckým talentem nejmladší generace Matějem Převrátilem. Slavnostní ceremoniál je přístupný veřejnosti nebo bude možné jej sledovat prostřednictvím programu ČT art od 20.20 hodin.

Ceny TRILOBIT, označovány rovněž jako „Ceny FITESu“ uděluje a vyhlašuje Český filmový a televizní svaz FITES, z.s., za podpory města Beroun a jeho Městského kulturního centra. Slavnostní ceremoniál se v Berouně uskuteční letos posedmnácté. Večernímu udílení cen bude jako obvykle předcházet doprovodný program pro děti i dospělé v podobě projekce favorizovaných snímků v Městském kině Beroun.Další podrobnosti včetně informací o vstupenkách na www.cenytrilobit.cz.

Jak uvést film?

Free Cinema | 02. prosinec 2016 13:09

3.-4. prosince proběhne kurz Jak uvést film? Přednášky a semináře se uskuteční v kině Ponrepo. Jako lektoři se představí absolventi a pedagogové FAMU, katedry filmových studií FF UK, odborníci Národního filmového archivu, Free Cinema o.p.s., České televize a dalších.

Cílem kurzu je vzdělávat a inspirovat profesionály z oborů zaměřených na práci s publikem (jako např. dramaturg nebo lektor kina, filmového klubu, kulturního centra, muzea, knihovny, galerie apod.) Aby mohli pracovníci v zařízeních pro volnočasové aktivity a v dalších vzdělávacích a kulturních organizacích získat pro svou věc okruh diváků, kteří vytvoří aktivní komunitu věrnou dané instituci, musí se naučit nabízet publiku vždy „něco navíc“.

www.facebook.com/FreeCinema

Okolo Putina: Kdo je kdo v ruské politice

Knihovna Václava Havla | 02. prosinec 2016 09:47

Setkání s Anvarem Amirovem, Jekatěrinou Michajlovskou a Grigorijem Bělonučkinem, spolupracovníky ruského disidenta a historika Vladimira Pribylovského (1956–2016), který se zabýval shromažďováním biografických informací členů ruské elity. Jeho poslední knihou je „Okolo Putina. Biografický slovník“.

Pribylovský byl první, kdo si povšiml dnes již legendárního chatového družstva Ozero. To vzniklo v polovině devadesátých let a jeho členové dnes patří k nejbohatším a nejvlivnějším Rusům. Svou knihu Pribylovský nestihl dokončit. Udělali to za něj jeho spolupracovníci. A od nich se dozvíte, kdo dnes v Rusku rozhoduje.

Debatu vede novinář Ondřej Soukup.

Překlad z ruštiny zajištěn.

KDE a KDY: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 1, 5. prosince od 17.00

předchozí | 01 · 02 · 03 · 04 · 05  ... | další