ISSN 1803-6635

hledat

přihlášení

Arsemid Ivan M. Havel napsal novelu Arsemid přesně před šedesáti lety, knižní podoby se však dočkala až v letech devadesátých. Kdo je to Arsemid? Neexistuje jasná odpověď. Podle některých znaků bychom mohli pátrat v duchovních pásmech kdesi někde mezi Franzem Kafkou, J. R. R. Tolkienem, Ladislavem Klímou a Christianem Morgensternem. Večer se koná 28. února od 19.00 v Knihovně Václava Havla v ulici Ostrovní 13 na Praze 1.   další tipy
úvod > tipy

fórum: tipy

Příhody z bezprostředního neskutečna

Chemické divadlo | 19. únor 2017 22:26

V březnu Příhody nehrajeme, přijďte tedy na reprízu již nyní!

KDY: 19.2.2017 ve 20:00 h
KDE: Venuše ve Švehlovce, Slavíkova 22, Praha 3
link na web: www.chemickedivadlo.cz

"Když se dlouho dívám na určitý bod na stěně, stává se mi, že náhle nevím, kdo, ani kde vlastně jsem.“

Pouťové panoptikum mezi Érótem a Thanatem. Erupce obraznosti prorážející strnulost maloměsta i vězení sádrového krunýře. Autorská adaptace „metafyzických autobiografií“ rumunského židovského autora Maxe Blechera (1909 – 1938).

Inscenace vznikla díky podpoře Státního fondu kultury ČR a Rumunského kulturního institutu.

Překlad Hana Janovská, Karel Kulich

Hrají: Šimon Krupa, Tereza Dočkalová, Týna Průchová / Jindřiška Křivánková, Kajetán Písařovic a Tomáš Dianiška / Vojtěch Fülep
Projekce: Pavel Lukáš
Hudební aranžmá: Pavel Lukáš
Lightdesign: Martin Bitala
Světlo: Martin Bitala/Lukáš Večerka
Zvuk: Pavel Lukáš/Jiří Šimeček
Scéna a kostýmy: Jana Hauskrechtová
Produkce: Magda Juránková a Zuzana Rainová
Scénář a režie: Vojtěch Bárta

Děkujeme překladatelům Haně Janovské a Karlovi Kulichovi, kteří se vzdali poplatku z autorského práva ve prospěch vzniku inscenace.

Brno, Praha, 25. ledna 2017 – Pořadatelé 16. ročníku festivalu JazzFestBrno představili kompletní program tradiční jarní jazzové přehlídky. K již dříve oznámeným koncertům superhvězd Chicka Corey, Richarda Bony či Stevea Gadda přibyla plejáda dalších prvotřídních hudebníků. Od 23. března do 4. května se fanouškům představí mimo jiné američtí saxofonisté Joe Lovano a Chris Potter, bubenický funk master Poogie Bell či vyhledávaný beninský kytarista Lionel Loueke, kterého ke spolupráci zlákal český saxofonista Luboš Soukup. Pořadatelé si však pro fanoušky připravili mnohem více. V celkem dvanácti koncertních večerech totiž zahrají na dvě desítky kapel jak ze zahraničí, tak z české a slovenské scény. Ty kromě již téměř vyprodaného koncertu Dana Bárty, tria Roberta Balzara a Filharmonie Brno zastupuje třeba Vertigo, Concept Art Orchestra pod taktovkou Štěpánky Balcarové, trio kytaristy Davida Dorůžky nebo koncert jazzových legend v čele s Peterem Lipou. Vstupenky na festival jsou v prodeji na webu www.jazzfestbrno.cz a v běžných předprodejích.

Letmý pohled do programu naznačuje, že frekventovaným nástrojem letošního ročníku JazzFestu bude saxofon. V rukou nejpovolanějších tak uslyšíme jeho rozmanité zvukové i stylové polohy. „Tradici bude reprezentovat Joe Lovano s ansámblem Classic Quartet, moderní postbop obdivovaný a ve vrcholné formě hrající Chris Potter i norský debutant Marius Neset, funk a soul Harry Sokal a Mike Stephenson, avantgardu pak věčný hledač Luboš Soukup, konceptualista Michal Wróblewski nebo respektovaný univerzál Marcel Bárta,“ láká umělecký ředitel festivalu Vilém Spilka. JazzFestBrno 2017 však zdaleka nebude jen o saxofonu, ale bohatý prostor jako obvykle nabídne všem tradičním jazzovým nástrojům i vokálu.


PROGRAM JAZZFESTBRNO 2017
Začátky všech koncertů v 19:30


23. března, Sono Centrum
David Dorůžka Trio
Joe Lovano Classic Quartet

29. března, Sono Centrum
Luboš Soukup Quartet & Lionel Loueke
Marius Neset Quartet

4. dubna, Janáčkovo divadlo
Richard Bona Mandekan Cubano
Dan Bárta, Robert Balzar Trio a Filharmonie Brno

5. dubna, CED – Divadlo Husa na provázku
Michal Wróblewski Ensemble
Concept Art Orchestra

6.dubna, HaDivadlo
Jesse Van Ruller Trio

9. dubna, CED – Divadlo Husa na provázku
Legendy featuring Peter Lipa
Martin Kratochvíl & Jazz Q

11. dubna, Sono Centrum
Jiří Šimek Trio
Poogie Bell Band feat. Bobby Broom, Mike Stephenson, Juraj Griglák

13. dubna, Besední dům
Beata Hlavenková – Scintilla
Vertigo

19. dubna, Sono Centrum
Harry Sokal Groove
Chris Potter Quartet

23. dubna, Sono Centrum
Steve Gadd Band

26. dubna, Divadlo na Orlí
Koncert Katedry jazzové interpretace JAMU

4. května, Bobycentrum
Chick Corea Trio

Bohemian Like You: Weval (NL) + HRTL (CZ)

MeetFactory | 16. únor 2017 14:04

Na první poslech by se mohlo zdát, že jde o chytlavou, k dokonalosti dotaženou synth produkci některého ze zkušených veteránů elektronické scény. Opak je pravdou – Weval je výsledkem spolupráce mladičkých talentovaných nizozemců Harma Coolena a Merijna Scholteho, kteří tvoří valivou a emotivní, ale zároveň velmi dynamickou hudbu s citem pro taneční parket a epické melodie. Již jejich debutové EP „Half Age“ z roku 2013, které vyšlo u legendární značky Kompakt, nastavilo kurz prolínání chytrého popu a tanečních beatů, které dál rozvíjeli na EP „Easier“ o rok později a vyvrcholilo loňským dlouhohrajícím eponymním debutem. S ním obrážejí Harm a Merijn evropská podia coby djs, a nově rovněž i jako živá kapela s bubeníkem. Takhle se představí i na svojí české premiéře 16. února v MeetFactory.

https://soundcloud.com/weval
https://www.facebook.com/wevalmusic/

Předskakovat bude stále agilnější brněnský talent Leoš Hort alias HRTL.

http://www.bumbumsatori.org/artists/hrtl/


Vstupenky:
290 Kč na stránkách www.meetfactory.cz
290 Kč (+ případné poplatky) v ostatních předprodejích
390 Kč na místě

Předprodeje:
Ticketportal, Ticketpro, GoOut.cz a www.meetfactory.cz

Koncert pořádá MeetFactory o.p.s.

Arsemid

Knihovna Václava Havla | 16. únor 2017 13:24

Srdečně zveme na autorské čtení Ivana M. Havla.

Ivan M. Havel napsal novelu Arsemid přesně před šedesáti lety, knižní podoby se však dočkala až v letech devadesátých. Kdo je to Arsemid? Neexistuje jasná odpověď. Podle některých znaků bychom mohli pátrat v duchovních pásmech kdesi někde mezi Franzem Kafkou, J. R. R. Tolkienem, Ladislavem Klímou a Christianem Morgensternem.

Již třetí, avšak třikrát rozšířené vydání představí autor doslovu Tomáš Vrba.

* Večer se koná 28. února od 19.00 v Knihovně Václava Havla v ulici Ostrovní 13 na Praze 1 *

JÁ JSEM LUCIEN

ČINOHERNÍ KLUB UVÁDÍ: | 06. únor 2017 11:00

ČINOHERNÍ KLUB UVÁDÍ:

Reverzní dveře Brno
Jean-Paul Sartre a Kamila Konývková Kostřicová
JÁ JSEM LUCIEN

Já jsem Lucien. A to je jen jméno. Dobrý den.

Režie: Kamila Konývková Kostřicová a soubor / Hrají: Filip Janouch, Jonáš Konývka, Michaela Mikulová, Martin Mohr, Monika Okurková, Lucie Prouzová, Tomáš Pšorn, Anna Votrubová a soubor Reverzní dveře.

Premiéra 31. května 2015

O inscenaci
Na Sartra jsme si mysleli již několikrát. Hlavně Lucie a Kamila. Netroufali jsme si. Jenže tentokrát jsme ho přečetli všichni; a čím více jsme ho četli, tím jsme byli okouzlenější. A s kouzlem přišla troufalost. Bylo z toho nejrychleji nalezené inscenační východisko od zrodu Reverzních dveří. Srdcovka. Síla. Možnost výpovědi. Je z toho zatím nejdelší přípravný a zkouškový proces a termínově nejpozdější premiéra Reverzních dveří. Myšlenky, které tě bolí proškrtávat. Obraz za obrazem v literární podobě, který nevíš, jak ukázat, aby své kouzlo neztratil. Tisíce osobních i filosofických motivů, jež se snažíš pochopit, avšak objeví se další a otočí to celé naruby. Sartrova novela „L'Enfance d'un chef“ / „Mládí vůdce“ je pro nás velkou výzvou. Reverzní autorské divadlo je k němu našim klíčem. Náš Lucien a jeho svět je naším výsledkem.

O divadle
Soubor Reverzní dveře vznikl v říjnu roku 2010 z iniciativy studentky doktorského studia Ateliéru divadla a výchovy JAMU v Brně Kamily Kostřicové (Konývkové). Pod jejím vedením a pod záštitou tohoto ateliéru náš soubor (ve věku 20 – 26 let) od té doby tvoří a hraje.
Chceme „společně dělat divadlo“ a vyjadřovat se jeho prostřednictvím k sobě, k vám, ke světu okolo nás. Chceme hrát, hrát o zajímavém tématu, hrát vlastním způsobem, hrát pro skutečné publikum, hrát i v konfrontaci se zahraničními diváky různých národností, hrát a být i divákem setkávajícím se s dalšími divadelními zážitky.
Tvoříme postupy kolektivního autorského divadla. Jde o společnou tvorbu, při které se každý člen souboru podílí na vzniku všech složek inscenace, v první řadě tématu naší výpovědi, v neposlední pak jejího inscenačního řešení.

Délka představení je 60 minut.

 

Neděle 19. února / 19.30

Premiéra filmu Ondřejovský masakr VIII

Skandál jahoda | 30. leden 2017 15:43

Sdružení amatérských filmových tvůrců Skandál jahoda uvádí světovou premiéru!! osmého dílu ze série krátkometrážních filmů pod názvem Ondřejovský masakr, tentokrát s podtitulem "Titán Phalus".

Snímek pojednává o vesmírném dobrodružství kapitána Ego Titána, jeho posádky na vesmírné lodi Phalus One a velkém třesku (angl. Big Bang!).

Součástí projekce bude také retrospektiva sedmi předchozích Ondřejovských masakrů (němý snímek Ondřejovský masakr 4 – Hrabě molekula, bude doprovázen živou elektro-akustickou hudbou v podání herců a tvůrců samotného filmu).
Dále snímek Boj o smirkovou pannu, jenž se odehrává mimo jiné v sídlištních prostorách ul. Novodvorská se vznikem datujícím se před 15 lety a jenž se svým zpracováním hrdě odkazuje na seriál Profesionálové (angl. The Professionals).

začínáme v 17hod.

4. 2. 2017. 17 – 23 hod KC Novodvorská

Vstupné: 69 Kč

Otázka vôle 02 Anna Daučíková a Laboria Cuboniks

Nadácia otvorenej spoločnosti v kurátorskej koncepcii Borisa Ondreičku | 23. leden 2017 16:17

Otázka vôle sa zaoberá témou vôle a širokou oblasťou pridružených tém cez prizmu umenia, filozofie, psychológie a psychiatrie, neurovedy, počítačových vied a ľudských práv. Druhá časť série bude skúmať tieto témy v prednáškach transkontinentálnej xenofeministickej skupiny Laboria Cuboniks a slovenskej umelkyne Anny Daučíkovej. Podujatie sa koná 28. januára o 17:00 v a4-priestor pre súčasné umenie.

Anna Daučíková zároveň v rámci projektu 26. januára o 19:00 v Open Gallery otvorí výstavu 3 práce. Daučíková je jedna z najvýznamnejších slovenských umelkýň vôbec, pedagogička (v súčasnosti pôsobiaca na AVU Praha) a feministická/queer aktivistka. „Anna pracuje so sférou súkromia až po okraj intimity, ktorú vníma ako prax neizolovanú od verejnej dynamiky — naopak, jej „osobné“ je výsostne politické v najlepšom feministickom zmysle slova — ako sama hovorí: istú časť svojho „ja“ nepovažuje za vlastníctvo, ale ho chladnokrvne prepožičiava do služieb aktuálneho diskurzu,“ hovorí kurátor výstavy a série Otázka vôle, Boris Ondreička.

Na prednáške 28.1. sa predstaví aj xenofeministická skupina Laboria Cuboniks, pokrývajúca päť krajín a tri kontineny. Snaží sa o zbúranie konceptu rodu, zničenie ‘rodiny’ a odstránenie prirodzenosti ako hlavnej ručiteľky nerovných politických pozícií. Meno skupiny je prešmyčkou mena ‘Nicolas Bourbaki’, pseudonymu, pod ktorým začiatkom 20. storočia tvorila skupina prevažne francúzskych matematikov, snažiacich sa o afirmáciu abstrakcie, všeobecnosti a rigoróznosti v matematike.

Vstup na podujatie je voľný, tlmočenie je zabezpečené.
Bližšie informácie na www.questionofwill.sk.

Vratislav Brabenec: Nevyžádaný příspěvek

Knihovna Václava Havla | 17. leden 2017 13:48

Srdečně zveme na setkání s patriarchou undergroundu, básníkem, hudebníkem a signatářem Charty 77 Vratislavem Brabencem.

Brabenec bude číst z nového souboru próz Podoby, uvede dobrodružný komiks Nevyžádaný příspěvek a uslyšíme i ukázky z několika jeho sólových CD.

Večerem provází Vladimír „Lábus“ Drápal z vydavatelství Guerilla Records.

* Knihovna VH, Ostrovní 13, Praha 1
* 20. února od 19.00 hodin

Zlaté město

Chemické divadlo | 11. leden 2017 08:43

KDY: 22.1.2017 ve 20:00 h
KDE: Venuše ve Švehlovce, Slavíkova 22, Praha 3

Praha má tajemství. Mlčet znamená zlato. Kdo se tím moc zabývá, snadno se mu zamotá hlava. Víme však, že bude líp. V jistém smyslu určitě

Nový autorský projekt Chemického divadla.

Velmi volně na motivy Gustava Meyrinka, časopisu Nový prostor, televizních kuchařských show a současných pražských reálií.

Předprodej vstupenek: Zde http://www.venuse-ve-svehlovce.cz/#program nebo v síti GoOut (goout.cz) nebo na místě v den představení od 19:00 (jen v případě volné kapacity!).

Vstupné: 190 Kč/110 Kč (studenti, senioři)

Vojtěch Bárta, Barbora Etlíková: Zlaté město

Hrají: Dana Marková, Jiří Kniha, Richard Němec, Filip Šebšajevič, Vojtěch Hrabák

Živá hudba: Bio Masha

Lightdesign: Lukáš Večerka

Výprava: Jana Hauskrechtová

Dramaturgie: Barbora Etlíková

Režie: Vojtěch Bárta

Představení vzniklo díky podpoře Ministerstva kultury ČR.

Příhody z bezprostředního neskutečna

Chemické divadlo | 08. leden 2017 14:22

KDY: 8.1.2017 ve 20:00 h
KDE: Venuše ve Švehlovce, Slavíkova 22, Praha 3
link na web: www.chemickedivadlo.cz

"Když se dlouho dívám na určitý bod na stěně, stává se mi, že náhle nevím, kdo, ani kde vlastně jsem.“

Pouťové panoptikum mezi Érótem a Thanatem. Erupce obraznosti prorážející strnulost maloměsta i vězení sádrového krunýře. Autorská adaptace „metafyzických autobiografií“ rumunského židovského autora Maxe Blechera (1909 – 1938).

Inscenace vznikla díky podpoře Státního fondu kultury ČR a Rumunského kulturního institutu.

Překlad Hana Janovská, Karel Kulich

Hrají: Šimon Krupa, Tereza Dočkalová, Týna Průchová / Jindřiška Křivánková, Kajetán Písařovic a Tomáš Dianiška / Vojtěch Fülep
Projekce: Pavel Lukáš
Hudební aranžmá: Pavel Lukáš
Lightdesign: Martin Bitala
Světlo: Martin Bitala/Lukáš Večerka
Zvuk: Pavel Lukáš/Jiří Šimeček
Scéna a kostýmy: Jana Hauskrechtová
Produkce: Magda Juránková a Zuzana Rainová
Scénář a režie: Vojtěch Bárta

Děkujeme překladatelům Haně Janovské a Karlovi Kulichovi, kteří se vzdali poplatku z autorského práva ve prospěch vzniku inscenace.

předchozí | 01 · 02 · 03 · 04 · 05  ... | další