ISSN 1803-6635

hledat

přihlášení

anketa

Nejdrsnější superhrdina je:

celkem hlasů: 288

Festival AKCENT 2014 Od 20. listopadu se v Divadle Archa v rámci festivalu AKCENT představí přední zahraniční a domácí tvůrci, kteří se věnují dokumentárnímu divadlu. Festival expanduje i mimo Prahu - tři představení z programu se letos odehrají i v Plzni v rámci Plzeň 2015 – Evropské hlavní město kultury. další tipy
úvod > tipy

fórum: tipy

PAF 2014: Co je to animace? (4.-7. 12. 2014, Olomouc)

press press | 21. listopad 2014 14:00

13. ročník Přehlídky animovaného filmu (PAF) proběhne od čtvrtka 4. do neděle 7. prosince v Olomouci. Svým návštěvníkům nabídne celkem šest programových sekcí, připravených vždy specialisty na danou oblast. Podtitulem letošního ročníku je otázka, kterou si PAF klade dlouhodobě: Co je to animace?

Kolumbijské animace odhalí příběh lemovaný bouřlivým politickým vývojem této země, silným vlivem amerického zábavního průmyslu i vznikem alternativní undergroundové kultury. Sekce Buenos Aires experiment představí filmy, performance, videa a instalace umělců, jež spojuje nejen toto město. Kurátorský výběr 10 soutěžních videí nabídnou Jiné vize 2014. Sekce Aport animace se zaměří na přednášky a projekce: Pavel Ryška přiblíží osobnost grafika, malíře a výtvarníka animovaných filmů Svatopluka Pitry, Pavel Klusák promluví o animovaných kapelách a Karel Veselý o Japonsku coby zemi robotů.

Renomovaný britský umělec a kurátor Mark Fell připravil sekci Přítomnost, pohyb, proměna. Vybral šest výrazných a svou tvorbou spřízněných umělců z celého světa, kteří spolu dosud nikdy nespolupracovali, a vyzval je, aby společně vytvořili sérii původních projektů určených přímo pro PAF. Svá díla představí: David Ferrando Giraut (ESP) / Ryoko Akama (JAP), Joe Gilmore (GBR) / Paul Emery (GBR), Rebecca Salvadori (ITA) / Lucy Railton (GBR)

Velká očekávání vzbuzuje sekce PAF Art a koncert londýnského residenta, hudebníka a vizuálního umělce Deana Blunta, jenž poprvé vystoupí v České republice. Představí ceněnou desku letošního podzimu Black Metal, která vyšla u prestižního vydatelství Rough Trade. Před Deanem Bluntem se koncertně poprvé představí projekt Slowmotiondancer, který měl dosud jen studiovou podobu. Koncert proběhne v Divadle hudby 7. 12. 2014 od 20 hod. Na PAFu vystoupí rovněž Lightning Glove, Kolektiv, Makak, Freddy Ruppert (USA/CZE) a další.

Zvýhodněnou akreditaci na PAF si můžete do 1. prosince pořídit on-line zde.

Sourozenecké violoncellové Duo Brikcius a Rok české hudby 2014

press press | 20. listopad 2014 13:19

DUO BRIKCIUS & ROK ČESKÉ HUDBY
[2 Cellists - 2 Siblings]

David Popper (1843 - 1913)
Zikmund Schul (1916 - 1944)
Bohuslav Martinů (1890 - 1959)
Gideon Klein (1919 - 1945)
Leoš Janáček (1854 - 1928)
+
Irena Kosíková


ANNA BRIKCIUSOVÁ - violoncello (Duo Brikcius)
FRANTIŠEK BRIKCIUS - violoncello (Duo Brikcius)


Čtvrtek 20. listopad 2014, 19:30 hod.
Dům U Kamenného zvonu, GHMP, Staroměstské náměstí 605/13, Praha 1

http://Festival.Brikcius.com

Diskuse tentokrát proběhne na téma migrace

Večery evropské literatury | 20. listopad 2014 10:18

Institut umění – Divadelní ústav
Památník národního písemnictví
Zastoupení Evropské komise v ČR
Kancelář Kreativní Evropa – Kultura

Vás zvou na

čtyřiadvacátý Večer evropské literatury.

Večer bude tentokrát věnován tématu migrace. Pozvání k debatě přijali prozaik, esejista a překladatel Lubomír Martínek, kunsthistorička a autorka dvou próz Milena Slavická a David Vaughan, novinář a bývalý šéfredaktor Radia Praha.

Moderátor: Petr Šrámek

KDE Památník národního písemnictví, Pelléova 20, Praha 6
KDY 25. listopadu od 19:00

Listování v DOXu

Ruth Peterová | 19. listopad 2014 21:03

Archiv výtvarného umění pořádá předvánoční prohlídku s možností zakoupení knih a katalogů ze svých duplicit za příznivé ceny. Akce proběhne ve čtvrtek 11. prosince 2014 od 17 hodin v Centru současného umění DOX.

Seznamte se s činností Archivu výtvarného umění, jeho rozsáhlou sbírkou dokumentů o moderním a současném umění a o možnostech využití jím provozovaného informačního systému abART, jenž je současně katalogem sbírek Archivu i znalostní databází.

Čtvrteční podvečer bude provázet knižní trh, kde bude možné zakoupit řadu zajímavých uměleckých publikací a katalogů za symbolické ceny a pořídit jedinečné vánoční dárky. S historií a činností Archivu a databáze abART vás seznámí jejich zakladatel Jiří Hůla prostřednictvím záznamu své přednášky. Současně je pro návštěvníky připraven hudební blok v obsazení Martin Tvrdý, Sonja, Aid Kid.

Od ledna 2010 provozuje Archiv výtvarného umění, o. s. v DOXu knihovnu publikací o výtvarném umění a v přilehlém prostoru Malé věže pořádá výstavy. V knihovně je zpřístupněná jen část z množství dokumentů, které Archiv spravuje – výtvarné encyklopedie, monografie, katalogy a vybraná periodika. Ostatní publikace Archiv uchovává díky vstřícnosti Národní technické knihovny v jejích depozitářích v Praze-Písnici.

Jedním z nejdůležitějších typů dokumentů, jež Archiv shromažďuje, jsou katalogy individuálních a kolektivních výstav. Způsob jejich uložení umožňuje zatřídit přírůstky a vyloučit duplicity, pro studijní účely lze využívat i dokumenty dosud nezpracované. Zvláštním oddílem je typografická sbírka, která obsahuje na 10 000 knih. Kromě katalogů, monografií, knih a časopisů Archiv sbírá, zpracovává a zpřístupňuje i další dokumenty, které se jinde systematicky nearchivují - pozvánky, plakáty, tiskové zprávy, texty, výstřižky, fotografie, diapozitivy, multimediální nosiče, parte, navštívenky ad. Dnes je zřejmě největší takto specializovanou sbírkou, uchovává řádově statisíce jednotek. Duplicitní materiály nabízí nekomerčním galeriím k výměně, ostatním zájemcům k prodeji na svých internetových stránkách.

Na zpracování dokumentů a informací Archiv od roku 2003 vyvíjí, plní a provozuje vlastní databázový systém – abART www.artarchiv.cz/abart. Akce se koná za laskavé podpory Centra současného umění DOX. Více informací naleznete na stránkách www.artarchiv.cz nebo na sociální síti FB : Archiv výtvarného umění / The Fine Art Archive.

Line Up večera:
17.00 – 17.45 Martin Tvrdý
18.00 – 19.00 projekce z přednášky Jiřího Hůly
19.30 – 20.00 Sonja
20.15 – 21.00 Aid Kid

VEZMI MÁMU DO KINA na film MAMI! (1+1 lístek zdarma)

Artcam | 19. listopad 2014 17:17

Kdy jste byli naposled v kině s mámou nebo babičkou? Vezměte je na film Xaviera Dolana MAMI! do Studia Béla 20. nebo 21. listopadu a dostanete jeden lístek zdarma!

Projekce začíná ve 20.00 v kině Maďarského institutu Praha, Rytířská 25-27, Praha 1 (jen pár kroků od stanice metra Můstek.)

Rezervace vstupenek: studiobela@artcam.cz

Emocemi nabitý film Xaviera Dolana (Imaginární lásky, Laurence Anyways, Tom at the Farm) získal na festivalu v Cannes 2014 jedno z nejvyšších ocenění – Cenu poroty.

Pusťte si trailer! https://www.youtube.com/watch?v=s26sGEjU1bk

http://artcam.cz/vezmi-mamu-do-kina/

Teritoria umění - vědecká konference doktorandů AMU

Petr Zvěřina | 18. listopad 2014 11:48

Teritoria umění
Vědecká konference doktorandů AMU
2. prosince 2014
Konference se bude konat v Galerii HAMU (pozor: není to GAMU) na adrese Malostranské náměstí 13, Praha 1.
teritoria.amu.cz

Srdečně vás zveme na doktorandskou konferenci Teritoria umění, kterou pořádá Akademie múzických umění v Praze 2. prosince 2014 v Galerii HAMU.

Program

8:45 - 9:00 Registrace

9:00 Slovo rektora

9:15 - 10:45 Blok 1, předsedající Ladislav Šerý
Štěpán Pácl, Slovo v prostoru (Scénické řešení a divácký prožitek v dramatu)
Markéta Jindřichová, Za hranice (klasické) adaptace – analýza adaptačního procesu: Tristram Shandy – L. Sterne x M. Winterbottom
Petr Zvěřina, „Crippled time“ – problematika časové strukturace v hudbě Mortona Feldmana

10.45 - 11.00 Přestávka s občerstvením

11:00 - 12:30 Blok 2, předsedající Martina Musilová
Daniela Machová, Český fenomén „taneční“ z pohledu sociálních funkcí ve společnosti ve 20. a 21. století
Lukáš Brychta, Typologie diváckého zájmu v imerzivním divadle
Eliška Děcká, Skutečné a imaginární komunity animovaného filmu

12.30 - 14.00 Přestávka na oběd

14:00 - 15:30 Blok 3, předsedající Ivana Bažantová
Viktor Hruška, První (a nezvěstná) česká učebnice harmonie
Petra Hanušková, Stanislavského metoda v padesátých a šedesátých letech
Jakub Felcman – Jakub Jiřiště, Kritický výbor českých samizdatových a exilových publikací 1948-89

15.30 Zakončení konference

Den Poezie: Opilá plachtivice

press press | 16. listopad 2014 11:08

Brikciusová Na Prádle - Opilá plachtivice & 15. ročník festivalu Den poezie

Jste zváni na básnické čtení "BRIKCIUSOVÁ NA PRÁDLE - OPILÁ PLACHTIVICE", z nové sbírky básní Anny Brikciusové, v podání Jana Židlického a za hudebního doprovodu violoncellistky Anny Brikciusové, které se koná v neděli 16. listopadu 2014, v 18.00 hod., v kostele sv. Jana Křtitele Na Prádle (Říční 6, Praha 1), v rámci 16. ročníku festivalu Den poezie, 204. výročí narození básníka Karla Hynka Máchy, 3. ročníku Festival Brikcius, Roku české hudby 2014 a Daniel Pearl World Music Days. Vstupné dobrovolné.

Podstatou festivalu Den poezie je osvěta poezie mezi současnou veřejností. Tento festival se každoročně koná na počest narození Karla Hynka Máchy (*16. listopad 1810). Během večera bude uvedena premiéra "La nuit est tombée" skladatelky a varhanice Ireny Kosíkové.

Více informací je k dispozici na webových stránkách http://Festival.Brikcius.com , http://www.DenPoezie.cz , http://www.FaceBook.com/Brikciusova , http://Twitter.com/Brikciusova , http://www.Brikcius.com/festival/2014.Koncert.Listopad.BrikciusovaNaPradle.html a https://klient.ticketon.cz/poradatel/220-festival-brikcius .

<img alt=""
src="http://www.brikcius.com/Images/Poster.BrikciusovaNaPradle.OpilaPlachtivice.jpg"><a
href="http://www.Brikcius.com/festival/2014.Koncert.Listopad.BrikciusovaNaPradle.html"><img
alt="Opilá plachtivice" title="Opilá plachtivice"
src="http://www.Brikcius.com/Images/Poster.BrikciusovaNaPradle.OpilaPlachtivice.jpg"
border="0" height="459" width="650"></a>

Slavnostní otevření Galerie Ofous na téma: FRAGMENTY TVORBY - 4.12. od 18 hod

Kateřina Holznerová | 13. listopad 2014 15:26

Pozor, pozor! Ku příležitosti slavnostního otevření konceptuálního prostoru v Korunní 86 pro Vás Ofous připravil první listopadové setkání. Představíme proces tvorby jednotlivých umělců, s nimiž se budete setkávat v průběhu dalších akcí Ofouse.
Kde umělci hledají inspiraci? V ulicích, přírodě či na dně sklenky vína? Jak na jednotlivé umělce nahlíží optikou fotoaparátu básník a fotograf Petr Machan a jak je zobrazil při samotném procesu tvorby?

Uvítací drink čeká na každého. Přijďte si prohlédnout fragmenty tvorby v neobvyklém světle, za doprovodu hudby. V průběhu večera nám k poslechu a tanci zahraje DJ Boldrik!

4. 12. 2014 - začínáme v 18:00

www.galerieofous.cz
Korunní 86, 101 00 Prague, Czech Republic

Pátý ročník mezinárodního festivalu dokumentárního divadla

Od 20. listopadu se v Divadle Archa v rámci festivalu AKCENT představí přední zahraniční a domácí tvůrci, kteří se věnují dokumentárnímu divadlu. Festival expanduje i mimo Prahu - tři představení z programu se letos odehrají i v Plzni v rámci Plzeň 2015 – Evropské hlavní město kultury.

Mezi objevy a lahůdky letošního Akcentu patří hostování korejského vizuálního umělce a aktivisty Kima Hwanga. Jeho filmově – divadelní performance Pizza pro národ (Pizza for the people) napoví jak naučit Severokorejce péct si vlastní pizzu, ale i způsob jak lze prostřednictvím čínských pašeráků nabourat kulturní bariéry jedné z nejvíce izolovaných zemí současnosti, Severní Koreje.

Českým příspěvkem k tématu Severní Koreji bude multimediální scénická montáž Alexe Švamberka Akce K, jež je založena na osobních vzpomínkách autorových rodičů a dalších pamětníků, kteří se účastnili mírové mise po skončení korejské války.

Na festival Akcent se v letošním roce vrací i argentinská scénáristka, režisérka a hudebnice Lola Arias, která proslula mimo jiné spoluprácí se členy Rimini Protokoll. Lola Arias uvede inscenaci Můj život potom / Mi vida después. Diváci budou moci porovnat osudy protagonistů a obětí vlády vojenské junty v Argentině očima jejich dětí, dnešních třicátníků. „Podobně jako v chilském představení Rok, kdy jsem se narodil, který uvedl Akcent loni, i zde šest účinkujících, narozených v sedmdesátých a na počátku osmdesátých let, rekonstruuje mládí svých rodičů z fotografií, dopisů, magnetofonových pásků, použitého oblečení, příběhů a zapadlých vzpomínek. Můj život poté se pohybuje na hranici reality a fikce. Je pokusem o setkání dvou generací na křižovatce národních dějin a soukromých příběhů“, říká Jana Svobodová

Z vlastní produkce uvede Divadlo Archa představení vadí-nevadí.cz Jany Svobodové a Philippa Schenkera, jež vznikalo skoro dva roky v Kostelci nad Orlicí. V tomto malém východočeském městě vedle sebe žijí tři společenství, čeští starousedlíci, Romové a cizinci v místním uprchlickém táboře. Tým divadla spolu s reprezentanty všech těchto skupin vytvořil emotivní divadelní obraz života v obyčejném městě. Po představení následuje debata pořádaná ve spolupráci s organizací Člověk v tísni.

Kapela s příběhem Allstar Refjúdží Band uzavře festival tancovačkou. Hudební aranže Michaela Romanyshyna mají v kontrastu k textům písní a k osudům jejich autorů razanci, která jistě nenechá nikoho v klidu sedět.

WEB: http://www.akcentfestival.eu/

Ukázky z představení:

Kim Hwang: Pizza pro národ / Pizzas for the People - http://vimeo.com/8224229
Lola Arias: Můj život potom / Mi vida después - https://vimeo.com/47814295

Vstupenky jsou v předprodeji v pokladně Divadla Archa a on-line na www.divadloarcha.cz.

Informace pro média, rozhovory a akreditace:

Pavlína Svatoňová
Tel. 739 077 956

Brno Contemporary Orchestra, koncert 19.11.2014, Dům umění

BCO Brno | 11. listopad 2014 16:19

ST 19I11I2014 19:30, Dům umění města Brna
CTNOSTI A NEŘESTI

SOFIA GUBAJDULINA
Concordanza
MAREK KOPELENT
Agnus Dei
MILOSLAV IŠTVAN
Já Jákob
GYÖRGY LIGETI
Mysteries of the Macabre

Irena Troupová soprán
BCO – Brno Contemporary Orchestra
dirigent Pavel Šnajdr

předchozí | 01 · 02 · 03 · 04 · 05  ... | další