ISSN 1803-6635

hledat

přihlášení

anketa

Nejlepší hongkongský film poslední doby je:

celkem hlasů: 36

Harun Farocki Dvě pražské instituce si aktuálně připomínají dílo nedávno zemřelého německého filmaře, umělce Haruna Farockiho (1944-2014). další tipy
úvod > tipy

fórum: tipy

Patrik Hábl PÁSMA

Galerie Kotelna | 04. březen 2015 15:13

Termín výstavy: 27. 2. – 28. 3. 2015 Galerie Kotelna, Říčany u Prahy
Kurátorka Lucie Šiklová

Patrik Hábl (1975) je malíř, kráčející po cestě směrem ke konceptu. Tu se ocitá na začátku, u obrazu v bodě nula, tu někde mezi obrazem a konceptem, tu skoro u cíle, který však ve skutečnosti cílem není. Patrikův koncept se totiž paradoxně zakládá na „obhajobě klasického obrazu“.
Svůj původně „klasický“ malířský výraz, blízký severské expresi, Patrik postupně rozostřuje, experimentuje s materiály i technikou a přechází k háblovsky charakteristické neštětcové malbě.
Instalace Pásma je připravena na míru prostoru Kotelny, a využívá zdejší jedinečné příležitosti obrazového propojení horizontálních stěn s vertikálami, spuštěnými z konstrukce střechy. Po stranách se tak odvíjí děj - pásmo krajiny na obrazech na plátně jako na okénkách filmu - a shůry se opět odvíjejí na zem monumentální svitky na plátně a papíře. Vzniká tak trojrozměrný přenos krajiny, která se pohybuje na pomezí abstrakce a symbolu, a nabízí svůj prostor k vstoupení a interakci.
L. Šiklová

www.galeriekotelna.cz

26. pořad z cyklu na téma historický román

Večery evropské literatury | 04. březen 2015 14:30

Pozvání 17. března od 19:00 přijali spisovatelka a překladatelka Radka Denemarková, prozaik Jiří Šulc a spisovatel, publicista a překladatel Marek Toman.

Historický román – útěk do světa pohádek, inspirace minulostí nebo cesta do temných koutů naší duše? Diskuse se třemi spisovateli, pro které je minulost stále aktuálním tématem.

Debatu moderuje David Vaughan.

vstup volný

/Památník národního písemnictví, Pelléova 20, Praha 6-Bubeneč/

Večer s Edou Kriseovou

Knihovna Václava Havla | 28. únor 2015 14:44

Spisovatelka bude číst ze své poslední knihy Duši, tělo opatruj. Promluví mimo jiné o tom, jak k ní přicházejí postavy jejích povídek, novel a románů. Připomene též nejnovější vydání své knihy Václav Havel.

Hudba: Vojtěch a Irena Havlovi

KDE KnVH, Ostrovní 13, Praha 1
KDY 2. března v 19:00

vstup volný

Filmové dílo Haruna Farockiho

GI | 26. únor 2015 19:45

Dvě pražské instituce si aktuálně připomínají dílo nedávno zemřelého německého filmaře, umělce Haruna Farockiho (1944-2014). Rodáka z Nového Jičína, který ve světě proslul jako inovátor filmové tvorby a dekodér ideologie obrazu, představuje videoinstalace v Goethe-Institutu a výstava v pražské galerii FUTURA.

„Vzhledem k  tomu, že film je schopen zaznamenat stopy fyzické skutečnosti a tyto momenty uchovat jako trvalé obrazy, zachovávaly si filmové světy vždy svůj přímý vztah k realitě. Harun Farocki se ale zajímal o to, co se stane, když se počítačově generovaným obrazům videohry – které žádnou takovou indexovou vazbu nevykazují – podaří přisvojit si film, doposud nejdůležitější médium pro tvorbu vizuálních světů,“ vysvětluje Jakob Ráček z českého Goethe-Institutu.

07ǀ02ǀ-13ǀ03ǀ2015
PARALELA I-IV. Videoinstalace Haruna Farockiho

Vernisáži předchází dne 06ǀ02ǀ2015 od 16:00 panelová diskuze, více ZDE.
Goethe-Institut, Masarykovo nábřeží 32, 110 00 Praha 1. Více ZDE.

DO 22ǀ03ǀ2015
HARUN FAROCKI/ZBYNĚK BALADRÁN

Galerie FUTURA, Holečkova 49, 150 00 Praha 5. Více ZDE.

Koncert, kde nepůjde jen o hudbu

Meetfactory | 26. únor 2015 19:38

V Meetfactory se dne 24. března 2015 chystá koncert, který byste si neměli nechat ujít.

A to nejen proto, že hrát budou již legendární undergroundoví „Plastici“ a kladenská alternativní kapela Zrní…

Nepůjde totiž jen o zážitek ze skvělé hudby v zajímavých prostorách smíchovské Meetfactory -  mezi železniční tratí a frekventovanou silnicí na vás bude čekat překvapivá kombinace hudebních žánrů.

Hlavním cílem však bude získat finanční prostředky, které pomůžou jednomu mladému muži splnit přání. Vést život podle svých možností – a ty má omezené od narození.

Marcel Dufek, pro něhož se rozhodli jeho kamarádi a asistenti uspořádat tento benefiční koncert, se narodil s dyskinetickou a kvadruspastickou formou dětské mozkové obrny.

Marcel „Máca“ má ale přesto chuť žít naplno, zábavy se s ním dá zažít víc, než s mnoha lidmi, co mají život o něco jednodušší. Jen na výlety, na rande, bungee-jumping i tandemový seskok potřeboval vždy „pomocné ruce“ - stejně jako na všechny běžné každodenní činnosti - bez pomoci se neobejde. Domluvu s okolím mu navíc komplikuje těžká vada řeči. S pomocí svých osobních asistentů a kamarádů se mu daří vést v rámci svých možností „samostatný“ život, jejich přítomnost je ale nutná 24 hodin denně.

Náklady na to, aby zvládl vše, co je pro většinu z nás snadné, jsou však velmi vysoké a Mácův důchod a příspěvek od státu je pokryje zhruba z poloviny.

Výtěžek z tohoto koncertu, na který můžete přispět zakoupením vstupenky jednoduše z domova přes stránky www.meetfactory.cz, tedy půjde přes transparentní účet neziskové organizace Hnutí Mácou (www.hnutimacou.cz) především na osobní asistenci, zajištění potřebných kompenzačních pomůcek, rehabilitace a úhradu pobytu v denním stacionáři Akord.

Autorské čtení Marka Tomana

Literární večery v Cafe Jedna | 19. únor 2015 08:35

Marek Toman bude číst z nového románu Veliká novina o hrozném mordu Šimona Abelese (Argo, 2014).

Moderuje překladatelka, spisovatelka a rozhlasová autorka Pavla Horáková.

V roce 1694 se Prahou roznesla zpráva, že židovský chlapec Šimon Abelec byl zavražděn svým otcem Lazarem, protože prý chtěl přestoupit ke křesťanství. Následující mediální letáková vlna zasáhla celou Evropu a z domnělého zločinu se stala senzace. Oficiální verzi věřili skoro všichni, ale v průběhu následujících století začaly přibývat pochybnosti...

Promítnuty budou raritní obrazové materiály vztahující se k případu.
Ve spolupráci s nakl. Argo

KDE a KDY: 26. února od 20:00 v Cafe Jedna, Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47, Praha

Zlínští studenti boří předsudky projektem Skrz Prsty

SKRZ PRSTY | 18. únor 2015 11:41

Život bez závislosti. Tento slogan shrnuje témata, o kterých se bude letos živě diskutovat.  Snahu o osvětu veřejnosti a podnícení debaty o tématech, na které se nahlíží skrz prsty, ani v roce 2015 nevzdává tým zlínských studentů Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Ve středu 1. dubna 2015 se Zámek Zlín promění v platformu pro otevřenou debatu. Loňský ročník zaměřený na homosexualitu, transsexualitu a fyzické modifikace volně přešel do „zelenějších“ témat. Jsou jimi nekonzumní způsob život aneb „dělám si to sám“ a drogově nezávislí, kteří pevně věří, že jehly uvidí již jen v šití.

„Přípravy jsou v plném proudu, ve dvou blocích přednášek se představí lidé, kteří mají co předávat. Těšit se můžete například na pana Arnošta Nováka, spojovaného s aktuálním projektem Autonomního sociálního centra Klinika, který bude popisovat problematiku squattingu. Nemůžeme opomenout také pana Jiřího Marečka, který vede resocializační středisko Grunt v Březnici u Zlína. Dokonce si náš tým jeden den v Gruntu zkusil na vlastní kůži. Vyvážení hnoje na kolečkách byl rozhodně zážitek,“ lákají s úsměvem k návštěvě hlavní manažerky Lucie Podsedníková a Dominika Čermáková, studentky 2. ročníku Marketingových komunikací.

Přednášky ovšem nejsou to jediné, co Skrz Prsty připravují. Farmářské trhy podporující lokální zemědělce budou probíhat současně s přednáškami jako doprovodný program. Audiovizuální tým už se také činí a natáčí autentický dokument zobrazující životy těch, kteří si nezaslouží pohledy skrz prsty.

A jaké je vůbec celé poselství festivalu? Nejedná se o cílenou provokaci s tématy, které se lidem obecně moc nelíbí. Záměrem je navodit atmosféru oboustranného dialogu. Předsudky vždy byly a budou. Naším cílem je ale přimět společnost, aby se dřív, než někoho na základě minima informací (často postačí jen odlišný vzhled) odsoudí, zamyslela. Svět není černobílý.

Akce vznikla díky Komunikační agentuře, která studentům Fakulty multimediálních komunikací pomáhá rozjet své vlastní projekty. Naší oporou je samozřejmě ředitel Komunikační agentury Mgr. Josef Kocourek a také musíme poděkovat paní děkance doc. MgA. Janě Janíkové, ArtD. už jen za skutečnost, že takový projekt může existovat.

Klára Stojanovičová | manažerka PR | | +420 731 128 562

fb.com/SkrzPrsty
SkrzPrsty.cz

Nemusíme se zajímat o soudobou hudbu, abychom si nedokázali hravě vybavit některé melodie nadčasového skladatele Erika Satieho. Hned trojici děl z jeho hudební kuchyně naservíruje další z koncertů cyklu soudobé hudby Krása dneška v úterý 3. března v Experimentálním prostoru NoD v Dlouhé ulici.

Volba leitmotivu tentokrát padla na období první poloviny 20. století ve Francii, která rodila umělecká díla pod vlivem avantgardního směru dada nebo též dadaismu. Tento ve své době velmi populární směr sloužil jako prostředek pro vyjádření zmatku a strachu z války, přičemž nehledal žádná východiska. Hudební ochutnávky z bohatého arzenálu děl Erika Satieho, které dramaturg a moderátor Krásy dneška Petr Kofroň pro tento večer vybral, vznikly v letech 1914–1920. Jak je již zvykem, součástí večera bude host, který přispěje ke komplexnějšímu pohledu na zvolené téma. Na čtvrtý koncert sezony pozvání přijal básník a autor šestnácti básnických sbírek, Eugen Brikcius.

Koncert s názvem Francouzské dada se uskuteční v Experimentálním prostoru NoD, na adrese Dlouhá 33, Praha 1 od 19.30 hodin. Vstupenky v kategoriích za 150,- a 250,- Kč je možné zakoupit online na www.pkf.cz v sekci Koncerty, osobně v předprodeji PKF - Prague Philharmonia (úterý - čtvrtek, Husova 7, Praha 1) nebo hodinu před koncertem v místě konání. Studenti mají vstup zdarma. Další informace jsou k dispozici na www.pkf.cz nebo na Facebooku.

Program:

ERIK SATIE

Choses vues à droite et à gauche (sans lunettes), pro housle a klavír
Embarquement pour Cythère pro housle a klavír
Musique d'ameublement, 2 entr'actes or Sonsindustriels pro tři klarinety, trombón a čtyřruční klavír

Básnické spisy Egona Bondyho

Knihovna Václava Havla | 16. únor 2015 12:09

Zveme na uvedení prvního dílu sebrané básnické tvorby gurua českého undergroundu, svérázného filozofa a básníka Egona Bondyho. Knihu, která představuje Bondyho ranou poezii z let 1947–1963, vydává nakladatelství Argo.

Večerem provází literární historik a editor publikace Martin Machovec.

Ve spolupráci s nakladatelstvím Argo.

KDE: KnVH, Ostrovní 13, Praha 1
KDY: 17. února od 19 hodin

Malá inventura 2015

Nová síť | 16. únor 2015 10:46

Festival Malá inventura je přehlídkou toho nejvýraznějšího na poli nového divadla v Praze.

ČTVRTEK / 19. 2.
10.15 / Otevřená výtvarná herna / Hnízdo – pro děti
15.30 / Otevřená výtvarná herna / Hnízdo – pro děti
16 h / Jožka Lipnik... / Studio Hrdinů
18 h / U zdi / Experimentální prostor NoD
20 h / Trumpets in the Sky / Divadlo Archa
PÁTEK / 20. 2.
16 h / Umění manipulace (Nová krev) / Alfred ve dvoře
18 h / Imago / Studio ALTA
20 h / Mad Cup of Tea / Experimentální prostor NoD
21.30 / Večírek / Experimentální prostor NoD
SOBOTA / 21. 2.
12 h / Sbal ho! / Hnízdo
14 h / Vivi tady nebydlí / Hnízdo - pro děti
15 h / Výtvarná dílna / Hnízdo
16 h / Říše zvířat / Studio Hrdinů
18 h / Informátoři / Divadlo Ponec
20 h / Duets / Studio ALTA
21.30 / Tančírna současného tance / Studio ALTA
NEDĚLE / 22. 2.
11 h / Karlík / Studio ALTA - pro děti
12.30h / Společný nedělní oběd / Hnízdo
14 h / Samota v umění - diskuze / Hnízdo
16 h / GOG (Nová krev) / Studio ALTA
18 h / Korekce / Divadlo Ponec
20 h / Svěcení jara / Alfred ve dvoře
PONDĚLÍ / 23. 2.
15.30 / Looking for New Partners / Hnízdo
18 h / Peklo... / Experimentální prostor NoD
20 / vadí-nevadí.cz / Divadlo Archa
ÚTERÝ/ 24. 2.
15.30 / Norský vzor nebo norský fond? / Hnízdo
18 h / Mondšajn / Meetfactory
20 h / GundR / Alfred ve dvoře
STŘEDA/ 25. 2.
16 h / Otevřená výtvarná herna / Hnízdo – pro děti
16 h / Umbilicus (Nová krev) / Alfred ve dvoře
18 h / Collective Loss of Memory / Divadlo Ponec
20 h / Němí/ Experimentální prostor NoD
21.30 / Hlavně nepanikař! - koncert / Hnízdo

Změna programu vyhrazena!

 

předchozí | 01 · 02 · 03 · 04 · 05  ... | další