ISSN 1803-6635

hledat

přihlášení

O patro níž Nejnovější snímek rumunského režiséra Radua Munteana je sociální satira, která ukazuje příběh morálního selhání obyčejného člověka. Příběh, který se může přihodit každému z nás… další tipy
úvod > tipy

fórum: tipy

Křest knihy Jiřího Sádla PRAHA A BRNO

Kodudek | 27. listopad 2015 10:11

Večer posledního listopadu - jinými slovy v pondělí 30. 11. od 19.30 hodin - bude v Café Neustadt - přesnějí Karlovo náměstí 23/1, Praha 1 - slavnostně otevřena kniha Jiřího Sádla Praha a Brno. Což může znamenat téměř cokoli: od autorského čtení, přes vystoupení Františka Skály, po náhodná stejně jako zcela plánovaná setkání... Těšíme se na vás!

Více na www.kodudek.cz

Chemické divadlo srdečně zve 1.12.2015 ve 20 h ve Venuši ve Švehlovce (Slavíkova 22, Praha 3) na poslední uvedení insncenace Zkáza Tenočtitlánu a kromě toho koncert ve foyer Venuše!

„Doopravdy jsou lidé skuteční? Také jejich zpěv skutečný není…“
Divadelní představení o pádu Tenočtitlánu. Na motivy poezie původních obyvatel Mexika.

"My jejich poetiku popsat umíme, nebo si to aspoň myslíme, ale jak by oni popsali tu naši? Inscenace Poezie starých Aztéků vrhá diváka v prostor, kde se nutně musí zkonfrontovat se systémem hodnot natolik odlišných, jako by se setkal s mimozemšťany." (Z recenze Kateřiny Nechvílové, Literární noviny)

Překlad Vladimír Mikeš, František Vrhel a Ivan Slavík.
Hrají Jakub Gottwald, Dana Marková, Eliáš Jeřábek/Vuk Ćelebič, Tereza Tausingerová,
hudba Ticho de Beige,
scéna a kostýmy Ticho de Beige, Lucie Sedláková,
scénář a režie Vojtěch Bárta.
Inscenaci podpořila Embajada de México en República Checa (Velvyslanectví Mexika v ČR) a Nadace Život umělce.

odkaz na událost:
https://www.facebook.com/events/535196186639100/

Jste zváni na předvánoční koncert Festival Brikcius - ITALSKÉ HUDEBNÍ BAROKO, který se koná ve čtvrtek 26. listopadu 2015, od 19:00 hodin, v barokní kapli Italského kulturního institutu (Vlašská 34, Praha 1).

Na programu jsou skladby italských skladatelů Domenica Gabrielliho (1651 - 1690), Antonia Vivaldiho (1678 - 1741) a Luigi Boccheriniho (1743-1805). Vstup volný. Ve spolupráci s Italským kulturním institutem.

Více informací je k dispozici na webových stránkách http://Festival.Brikcius.com .


Čtvrtek 26. listopad 2015, 19:00 hod.
Barokní kaple Italského kulturního institutu (Vlašská 34, Praha 1)
Vstup volný

Křest knihy Milena Jesenská

ARGO | ULITA | 21. listopad 2015 17:14

Srdečně zveme na večer s Alenou Wagnerovou, která uvede svoji knihu "Milena Jesenská".

Setkání moderuje Jan Tůma.

Aktualizované a doplněné vydání knihy přední české socioložky a literátky doprovází bohatá obrazová příloha. Knihu Milena Jesenská vydává nakladatelství ARGO.

vstup volný

► kavárna Ponrepo, Bartolomějská, Praha ►
► 1. prosince od 18.00 ►

Večer vězeňské korespondence z dob normalizace

Knihovna Václava Havla | 19. listopad 2015 10:59

Literárně-historický večer o fenoménu vězeňské korespondence politických vězňů 70. a 80. let, jež se nedobrovolně rozvíjela v normalizačním Československu, o cenzuře a nástrahách komunikace přes dráty a mříže a „literárním úkolu, jak něco napsat, i když člověk vlastně nic napsat nemůže.“

V průběhu večera bude představena nová publikace Knihovny Václava Havla Perzekuce Václava Havla. Dopisy a dokumenty z let 1968–1989. Editor knihy Jan Hron, historikové Jiří Suk a Tomáš Bursík a literární historička Daniela Iwashita nahlédnou vězeňskou korespondenci perspektivou odborníků, zatímco přizvaní pamětníci – Petruška Šustrová a Jan Ruml – připomenou svou autentickou zkušenost pisatelů dopisů z/do vězení. Ukázky z dopisů přečte František Kreuzmann. Pořadem bude provázet Pavel Ryjáček.

Akce se koná jako doprovodný program kolokvia Možnosti a perspektivy interdisciplinárního zkoumání dějin vězeňství v Československu v 70. a 80. letech 20. století.

KDE: KnVH, Ostrovní 13, Praha 1
KDY: 26. listopadu v 19.00

QUEER LITERATURA

Viktor Debnár | 18. listopad 2015 13:38

Už od antiky je téma homosexuality v literatuře hojně zastoupeno a láska mezi lidmi stejného pohlaví se stala inspirací pro mnohá díla světové literatury – od veršů básnířky Sapfó šest set let před naším letopočtem až po Thomase Manna a Virginii Woolfovou ve století dvacátém. A tradice pokračuje...

O queer literatuře tentokrát budou debatovat překladatelka z angličtiny a editorka Sylva Ficová, básník a prozaik Adam Georgiev a publicista Lukáš Nozar. Diskusi moderuje David Vaughan.

Kde: Památník národního písemnictví, Pelléova 20, Praha 6
Kdy: úterý 24. listopadu v 19.00

Více na Facebooku https://www.facebook.com/veceryevropskeliteratury

Jste zváni na literárně hudební pořad DEN POEZIE - KOLIBŘÍ ÚSMĚV z nové sbírky básní Anny Brikciusové, za violoncellového doprovodu autorky, který se koná v pondělí 16. listopadu 2015, od 16:30 hodin, v Petřínské rozhledně (Petřínské sady, Praha 1, ). Vstupné dobrovolné.

Během večera bude Janem Sukem pokřtěna nová kniha Eutanazie (2015) Anny Brikciusové a uvedena premiéra skladby Závrať pro sólové violoncello (2015) skladatelky a varhanice Ireny Kosíkové.

V rámci 4. ročníku Festivalu Brikcius, 17. ročníku festivalu Den poezie, 330. výročí narození Johanna Sebastiana Bacha a 205. výročí narození básníka Karla Hynka Máchy (*16. listopad 1810 - 1836).

Ve spolupráci s Muzeem hlavního města Prahy a Nakladatelstvím H&H. Více informací je k dispozici na webových stránkách http://Festival.Brikcius.com .


"Povídkový soubor violoncellistky, básnířky a spisovatelky pocházející z rodiny se širokým kulturním zázemím je jejím knižním debutem. Obsahuje nerozsáhlé povídkové texty plné fantazie, humoru, ironie i sebeironie. V obsáhlejší próze, jež dala titulu název, se pokouší vyrovnat s problémem "řízené smrti", hojně diskutovaným a pro mnohé stále nepřijatelným. Navzdory věku se Anna Brikciusová vypořádala s tímto fenoménem citlivě, bez nadsázky, otevřeně a se snahou v mysli překonat dosavadní tabuizování eutanazie."
Jan Suk

Kniha Eutanazie v prodeji během večera ve festivalové pokladně a/nebo zde:
http://www.nakladatelstvihh.cz/detailknihy/beletrie/eutanazie/

18. listopadu, 19:00 MeetFactory

VERNISSAGE / SCREENING / PERFORMANCE | 13. listopad 2015 10:43

Listopadový díl cyklu mezižánrových večerů v MeetFactory si posvítí na tradice. V Galerii Kostka Vás čeká vernisáž společné výstavy Anny Hulačové (CZ), Terezy Příhodové (CZ) a Karoliny Rossi (CZ) s názvem Kánon a ve velkém sále poběží v rámci dlouhodobé přehlídky současného českého videoartu série videí Pavla Jestřába Křik kohouta.

KÁNON Kánon ve společném díle trojice osobitých umělkyň, jejichž motivy a přístupy k tvorbě se v mnoha ohledech prolínají, je neortodoxním univerzem. Pilíře pomyslného chrámu tvoří společná víra v přírodu, tradiční symboly, chaos a řád, původní jádro duchovních praktik, nebo výmluvnost materiálu. Výstava je vedena touhou to vše pojmout do sjednoceného narativu, který bude stejně tak současný, jako bezčasý.

SÉRIE VIDEÍ KŘIK KOHOUTA Sérii videí s názvem Křik kohouta natočil Pavel Jestřáb během svého pobytu v Thajsku. Námětem videí jsou cesty folklórních souborů do cizích zemí za účelem představení slovácké lidové kultury. Pavel Jestřáb, pyšně oděný do slováckého národní kroje, přenáší do různých, převážně posvátných míst thajské kultury náznaky tradičních rituálů prováděných na slovácké vsi během roku – jsme svědky mše v budhistickém chrámu či jízdy na koni na pláži pod Opičím kopcem. Videa jsou součástí diplomové práce Pavla Jestřába, obhajované v ateliéru Intermediální konfrontace na Vysoké škole uměleckoprůmyslové.

Line-up večera:
19:00 Vernisáž výstavy Kánon (Galerie Kostka)
19:00 - 00:00 Promítání série videí Křik kohouta (divadelní sál)
20:00-21:30 Performance (velký sál)

Jste zváni na koncert Festival Brikcius - J. S. BACH: VIOLONCELLOVÉ SUITY, který se koná ve čtvrtek 12. listopadu 2015, od 19:30 hodin, v reprezentačním koncertním sále ze 13. století, v Domě U Kamenného zvonu (GHMP, 3. patro, Staroměstské nám. 13, Praha 1).

Česká violoncellistka Anna Brikciusová a český violoncellista František Brikcius zahrají, u příležitosti bachovského výročí, šest legendárních Suit pro sólové violoncello (BWV 1007 - 1012) od Johanna Sebastiana Bacha (1685 - 1750).

Předprodej vstupenek (pro seniory a studenty 50% sleva) v síti Prague Ticket Office - Via Musica (Staroměstské nám. 14, Praha 1), Ticketon.cz, http://Festival.Brikcius.com a cca 90 minut před začátkem koncertu v místě konání.

Více informací je k dispozici na webových stránkách http://Festival.Brikcius.com .

TRANS(e)MISSION

CIANT | 11. listopad 2015 11:55

EXPOZICE SE DĚJE: 16.-19.11.2015
SETKÁNÍ S IVOREM DIOSIM: 18.11.2015, 20:00
MEZINÁRODNÍ OTEVŘENÁ EXPERTNÍ DEBATA: 19.11.2015, 19:00
Kde? EX POST

Expozice novomediálních děl atakujících hranice psychofyzických omezení lidstva! Nic menšího to není. – Týdenní procesuální instalace budou probíhat v centru Ex Post v Praze na Příčné 1, přičemž vyústění, jehož se můžete stát svědky společně s hosty z celého světa, proběhne 19.11. v 19:00. Akci pořádá Mezinárodní centrum pro umění a nové technologie v Praze (CIANT) jako součást širší snahy propagovat stransgresivní tendence v technologiích i umění.

Lepšími lidmi digitálně...?

Tvrzení 1. Největším ohrožením pro umělou inteligenci by bylo to, že ji „oživí“ obyčejní lidé; jak jinak než k obrazu svému...?

Tvrzení 2. Mezi nejfalešnější představy dnešní západní civilizace patří ta, že technologie jsou čímsi ne-lidským a že v nich leží naděje i hrozba nového světa zbaveného humánnosti.

Souhlasíte?

Týdenní program pořádaný mezinárodním centrem pro umění a nové technologie CIANT v Ex Postu upozorní na uměleckou reflexi technologizace lidství samého – tedy pozor: nikoliv vlivu technologií na každodenní života běžného člověka, jak bývá běžné v rámci mnoha a mnoha expozic, výstav a kurátorských záměrů. Trans(e)Mission se ptá po možnostech posunu definice lidskosti díky technologiím (digitální biologie, genové inženýrství, simulace umělých inteligencí, virtuální a augmentované reality apod.), nebo alespoň po zážitku vymykajícím se hranicím každodennosti a dosud aplikovaným psychofyzickým limitům člověčenstva.

A tak se v prostoru Ex Post můžete doslova (a slovně) konfrontovat s „instalací“ umělé inteligence. Budete mít možnost setkat se zde s aktuálními uměleckými díly atakujícími biologické hranice lidství a simulujícími vědomí a osobnost běžící na digitálním enginu.

Vedle možnosti zakusit strojovou (a organickou) jinakost tu ale bude i možnost zúčastnit se debaty na témata spojená s překračováním hranic lidskosti, extremitou, etickou a morální omezeností současné západní vědy i s rolí umění v tomto kontextu. – Výstavu totiž navštíví řada českých i zahraničních expertů, aby představily tendence v současném novomediálním umění jako tendence pohříchu eticky a morálně relevantní.

Vystavující umělci: IVOR DIOSI (SK), PETR SVÁROVSKÝ (CZ-NOR)

Hosté panelu:

Anna Dumitriu (UK, The UK Clinical Research Consortium), Bobbie Farsides (UK, Brighton and Sussex Medical School), Claudia Lastra (UK, The Arts Catalyst), Pavel Stopka (CZ, Charles University Prague), Pavel Smetana (CIANT), Prokop Bartoníček (CZ, Ex Post), Annick Bureaud (FR, Leonardo OLATS), Aleksander Väljamäe (EE, Tallinn University), Lucas Evers (NL, Waag Society), Marc Boonstra (NL, Waag Society), Espen Gangvig (NOR, TEKS)

https://www.facebook.com/events/440781706107877/
http://ciant.cz/index.php/cz/archiv-novinek/103-trans-e-mission

Pořádají:

CIANT Mezinárodní centrum pro umění a nové technologie v Praze
www.ciant.cz

Ex Post Cultural Centre - Místo pro kulturu a vzdělávání
http://www.expost.space

předchozí | 01 · 02 · 03 · 04 · 05  ... | další