ISSN 1803-6635

hledat

přihlášení

anketa

Egon Bondy je pro vás:

celkem hlasů: 400

Landscape 2015 Třetí ročník mezioborového festivalu se pokusí prezentovat veřejný prostor a krajinu pomocí médií fotografie, designu a současného výtvarného umění. další tipy
úvod > tipy

fórum: tipy

Piotr Macierzyński – poezie koncentráku

Knihovna Václava Havla | 29. srpen 2015 11:52

Zveme na uvedení českého překladu a autorské čtení ze sbírky Antologie esesáckých básní. Polský básník Piotr Macierzyński se pustil na velmi tenký led a neutopil se. Odpovídá tak mimochodem na otázku, zda existují témata, která do poezie nepatří.

Moderní jazyk, staré téma, moderní poezie, stará bolest. Na holokaust se nesmí zapomínat ani po sedmdesáti letech a Macierzyńského poezie je vhodným připomenutím.

Verše v češtině přednese Petr Čulík.
Básně v překladu Ondřeje Zajace vydává Nakladatelství Petr Štengl.

KDE: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 1
KDY: 10. září 2015, 19:00

Akce v Domě čtení // září 2015

MKP | 25. srpen 2015 15:51

2. září 18:00 Autorské čtení Martina Reinera a večer o básníku Ivanu Blatném
9. září 18:00 Praha- město literatury- Literární procházky
11. září 14:00 Méďa Tulák
16. září 18:00 Promítej i ty! Promítání filmů festivalu Jeden svět- Úžasný Ázerbajdžán 
17. září 18:00 Diskusní večer Společně pro desítku: Jakou školu chceme pro naše děti?
23. září 18:00 Vlastní světy patronů Domu čtení na rok 2015 Ivany Myškové a Víta Janoty
25. září 14:00 Méďa Tulák

http://www.mlp.cz/cz/kontakty/pobocky/dum-cteni-ruska/akce/

 

Třetí ročník tradičního hudebního bienále PAF na konci léta proběhne v Ostopovicích u Brna v sobotu 12. září 2015. / + FB event

Na akci v monumentálním prostoru mezi mostními oblouky nedostavěné Hitlerovy dálnice vystoupí desítka českých a slovenských hudebníků, vizuálních umělců a performerů Podrobný line up a další detaily o akci budeme postupně zveřejňovat v průběhu srpna.

O zázemí a občerstvení se tradičně postará jurta vyhlášené brněnské kavárny Café Tungsram.

Na místo se lze pohodlně dostat denními i nočními spoji MHD. Zastávka Ostopovice, Branky leží 25 min cesty od brněnského hlavního nádraží (tramvají č. 8, na zastávce Osová přestup na autobusy č. 403, 404, dále cca 500 m pěšky ulicí Krátká; trasa od zastávky bude značena). Nocujícím návštěvníkům bude umožněno stanování v areálu.

Nocujícím návštěvníkům bude umožněno stanování v areálu.

Místo konání:

Místo konání: +49° 9' 21.23", +16° 32' 34.33"
Předchozí ročníky: 2013 /  2011

 

Divadelní kontejner 2015

| 19. srpen 2015 14:22

 

Landscape festival 2015

Nákladové nádraží Žižkov | 18. srpen 2015 11:10

 

VyšeHrátky podvanácté prodlužují dětem prázdniny!

VyšeHrátky | 15. srpen 2015 00:46

Už první týden v září se Vyšehrad promění v místo, kde prázdniny se závěrem srpna rozhodně nekončí. Pro batolata, předškoláky, školáky i jejich rodiče pokračují od 1. do 8. září ve vyšehradském areálu Královské a knížecí akropole. Právě tam totiž proběhne letošní dvanáctý ročník festivalu VyšeHrátky. Kromě tradiční divadelní bojovky, která letos nese téma druhé světové války, nabídne festival představení a večerní koncerty pro děti i dospělé, nebudou samozřejmě chybět ani slavní tatínci a jejich oblíbené pohádky.

Stěžejním bodem programu je VyšeHrátkovská bojovka s podtitulem „Zpráva o jedné válce“. Loňský velmi úspěšný Trenažer komunismu připomínal 25 let od sametové revoluce. Během letošních VyšeHrátek proběhne premiéra zcela nové zážitkové divadelní bojovky, která tentokrát vznikla jako upomínka 70. výročí od konce 2. světové války. To vše samozřejmě zážitkovou formou. „Nechceme tezovitě převyprávět sled jednotlivých bitev a postup front. Zprostředkováním prožitku
chceme upozornit na zásadní momenty války i útrapy v životě obyčejných civilistů,“ přibližuje princip společný pro všechny dosavadní divadelní bojovky ředitelka festivalu Daniela Fialová.

Přestože VyšeHrátky prodlužují školákům prázdniny o týden, respektují školní docházku. Dopoledne mimo víkend jsou proto věnována právě školním skupinám, odpoledne a po celý víkend pak
prostory Vyšehradu patří především rodinám s dětmi. Festival mimo jiné navštíví se svou nejnovější pohádkou Buchty a loutky, v sobotu odpoledne VyšeHrátky pohostí představení Naivního divadla Liberec. Festival nabídne kulturní program stejně batolatům, jako dospělým. O zábavu prvních jmenovaných se od středy do neděle denně postará Studio Damúza a pohádka Batosnění společně se zahraničními hosty VyšeHrátek – z Banské Bystrice na Vyšehrad dorazí Bábkové divadlo Na rázcestí s pohádkou Čiarkolárium. Obě představení navazují na evropský trend tvorby pro děti do tří let nazývaný Theatre for very young, tedy divadlo pro nejmladší. Tento trend nabízí dětem interaktivní formou první kontakt s divadlem a vloni jej poprvé do České republiky přinesly právě VyšeHrátky.

Festival nabídne také dílny pro děti různého zaměření, mezi které bude patřit například filmová dílna kina Ponrepo, Babyjóga nebo workshop s výrobci kreativních krabiček pro děti ANI-MUK. Kuchařský workshop dále připraví Naše kaše, základy nového cirkusu představí lektoři centra pro nový cirkus Cirqueon. Chybět nebude ani zastřešené letní kino a sportovní aktivity – poslední den VyšeHrátek se uskuteční dětský zápas v nové míčové hře zvané Kin-ball. Slavní tatínci budou také od středy do soboty v podvečer opět číst své oblíbené pohádky. V minulosti se na VyšeHrátkách zastavili například Michal Malátný, Milan Cajs nebo Tomáš Sedláček. Nechte se překvapit, kdo dorazí letos!

VyšeHrátky jsou interaktivní festival (nejen) pro děti a jejich rodiče. Jejich program se zaměřuje především na skupinu rodičů, kteří chtějí aktivně trávit volný čas se svými dětmi a také na školní kolektivy. VyšeHrátky propojují umění, hru a vzdělávání. Podněcují fantazijní a tvůrčí pohled na svět, aktivní přístup diváka-partnera, zprostředkování mezigeneračního rozhovoru a podporu tvorby studentů uměleckých škol. VyšeHrátky vybízí rodiče, aby mluvili se svými dětmi. VyšeHrátky vybízí učitele, aby vedli se svými žáky diskuzi. VyšeHrátky vybízí děti, aby se ptaly, zkoumaly, byly zvídavé. I letos mají co nabídnout. 1. - 8. září 2015.

Art Safari 30 de luxe

Bubec | 11. srpen 2015 13:45

Studio Bubec a Nadace Suška – Shameti pořádá ve dnech 11. – 13. 9. 2015 festival umění Art Safari 30 de luxe v nově zrekonstruovaném Studiu Bubec a na Zahradě Bubec v Tělovýchovné ulici, Praha – Řeporyje.

Uspořádání tradičního uměleckého festivalu Art Safari ve Studiu Bubec, které je tentokrát významnější tím, že jde o kulatou 30. realizaci, Studio Bubec slaví 15 let od založení a zároveň otevírá nově zrekonstruovanou budovu Studia pro veřejnost. Bude tak symbolicky zahájena nová etapa činnosti obecně prospěšné společnosti Bubec. Záměrem této nové fáze je dále zvyšovat profesionalizaci a vybudovat umělecké studio s mezinárodní konkurenceschopností na špičkové úrovni. K tomu jsme již uskutečnili některé kroky jako založení nového mladého pracovního týmu a od roku 2016 plánujeme spolupráci s renomovanými kurátory z České republiky i zahraničí pro festivaly Art Safari i další výstavy.

Na Art Safari 30 de luxe budou prezentováni nejzajímavější autoři, kteří se Studiem Bubec za 15 let jeho činnosti spolupracovali a další z významných představitelů české i zahraniční umělecké scény. Zajištěn je také bohatý doprovodný program ve formě koncertů, módní přehlídky, výtvarných workshopů pro děti a jiné (podrobně viz doprovodný program).

Festivaly slouží k setkávání začínajících a renomovaných umělců, lokálních obyvatel s obyvateli sousedních obcí a jiných částí Prahy, ale také k zapojení místních obyvatel do dění ve své obci – ať už formou dobrovolných přípravných prací či účasti na akci.

Artefakty z tohoto slavnostního festivalu budou následně vystaveny v DEPU2015 v Plzni, jež je výstupem projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015, a kde do konce roku probíhá doposud největší výstava soch Čestmíra Sušky RESTART.

Jedná se o festival s 15letou tradicí, který je vysoce ceněn odbornou i laickou veřejností a má kladné recenze v médiích, je financován z grantu MHMP a MK ČR. Část festivalu přenesena do Plzně bude hrazena z těchto zdrojů: Plzeň 2015, o.p.s., Město Plzeň, Plzeňský kraj.

Více zde: http://www.bubec.cz/

 

Letní kino // Novoměstská radnice // 16 mm grotesky s živou hudbou

Jiří Š. Cieslar | 11. srpen 2015 12:30

Grotesky promítané z orginálních 16 mm kopiíí na nádvoří Novoměstké radnice.

Každou neděli po setmění:

Neděle 9. 8. - začátek cca ve 21.15 hod
Max Linder - zapomenutý král němé grotesky
//
Neděle 16. 8. – začátek cca ve 21:15 hod
Charles Chaplin - pásmo grotesek // věnováno Myrtilu Frídovi
//
Neděle 23. 8. – začátek cca ve 21:00 hod
Laurel a Hardy - pásmo grotesek
//
Neděle 30. 8. – začátek cca ve 21:00 hod
Námořník Pepek a spol. - pásmo kreslených grotesek

K němým filmům si může kdokoliv zkusit zahrát na piano.

Připravují: Martin Plitz a Jiří Š. Cieslar

Neohrožovat společnost svými názory!

Knihovna Václava Havla | 10. srpen 2015 16:23

Zveme na setkání se sovětským disidentem a odpůrcem srpnové invaze do Československa Michasem Ignatěvičem Kukobakou.

Michas Ignatěvič Kukobaka se narodil v roce 1936 v běloruském městě Babrujsk, kde se vyučil elektrikářem. Několik let pracoval na stavbách a v továrnách v celém Sovětském svazu.
V srpnu 1968 Michas Kukobaka otevřeně vyjádřil svůj nesouhlas s vpádem vojsk Varšavské smlouvy na území Československa předáním dopisu československému konzulovi v Kyjevě. V návaznosti na invazi Kukobaka také odmítl narukovat na vojenské cvičení s tím, že by musel obrátit samopal proti vlastním, proti okupantům. Od roku 1970 do roku 1988 byl střídavě hospitalizován v psychiatrických léčebnách, umísťován do pracovních táborů a vězněn.

Setkání s Michasem Ignatěvičem Kukobakou moderuje Michaela Stoilova a překládá Edita Jiráková.
Akci organizují Knihovna Václava Havla, Ústav pro studium totalitních režimů a sdružení Archipelag.

KDE: Ostrovní 13, Praha 1
KDY: 19. srpna od 18:00

ATOMOR

| 04. srpen 2015 16:07

 

 

 

 

předchozí | 01 · 02 · 03 · 04 · 05  ... | další