ISSN 1803-6635

hledat

přihlášení

anketa

Egon Bondy je pro vás:

celkem hlasů: 475

Bienále experimentální architektury #2 Výstava věnovaná experimentální architektuře a současným technologiím v navrhování. První a jediná platforma nejaktuálnějších trendů, výzkumu a setkání celosvětově uznávaných odborníků v ČR. další tipy
úvod > tipy

fórum: tipy

330. výročí narození Johanna Sebastiana Bacha

press | 12. říjen 2015 10:26

Jste zváni na listopadový Festival Brikcius - 4. ročník cyklu koncertů komorní hudby v Domě U Kamenného zvonu & #Bach330 (1. - 26. listopad 2015), který se každoročně koná pod záštitou starosty MČ Praha 1 Oldřicha Lomeckého, Daniel Pearl World Music Days a ve spolupráci s GHMP. Letošní dramaturgie je zaměřena na 330. výročí narození Johanna Sebastiana Bacha a virtuózní tvorbu francouzských a italských skladatelů ( https://www.youtube.com/watch?v=RDX3IVye1Uw ).

V Domě U Kamenného zvonu se můžete těšit na koncerty J. S. Bach: Sonáty pro violoncello a cembalo (čtvrtek 5. listopad), J. S. Bach: Suity pro sólové violoncello (čtvrtek 12. listopad) a závěrečný koncert Duo Brikcius - Baroko v krvi (čtvrtek 19. listopad). Předprodej vstupenek v síti Prague Ticket Office - Via Musica (Staroměstské nám. 14, Praha 1), Ticketon.cz, http://Festival.Brikcius.com a cca 90 minut před začátkem koncertu v místě konání.

Součástí festivalu je benefiční koncert J. S. Bach: Umění fugy, který se koná v neděli 1. listopadu 2015, od 18:00 hodin v chrámu U Salvátora (Salvátorská 1, Praha 1). Na koncertě vystoupí varhanice a skladatelka Irena Kosíková (Francie), která zahraje slavný cyklus Umění fugy (Die Kunst der Fuge, BWV 1080), poslední dílo Johanna Sebastiana Bacha. Vstupné dobrovolné, veškerý výtěžek půjde na dobročinné účely Nadace Charty 77 | Konta Bariéry, která je spolupořadatelem této benefiční akce ( https://www.youtube.com/watch?v=W10LuDNp_i0 ).

U příležitosti 115. výročí narození spisovatele Jiřího Weila bude uvedena filmová premiéra MAKANNA v Knihovně Václava Havla (pondělí 2. listopad). Básnické čtení Den Poezie - Kolibří úsměv připomene 205. výročí narození básníka Karla Hynka Máchy na Petřínské rozhledně (pondělí 16. listopad) a předvánoční koncert Italské hudební baroko se bude konat v barokní kapli Italského kulturního institutu (čtvrtek 26. listopad).

Více informací o Festivalu Brikcius je k dispozici na webových stránkách http://Festival.Brikcius.com .

Via Hrabal

Knihovna Václava Havla | 11. říjen 2015 11:22

Zveme na multimediální prezentaci, kterou připravilo Sdružení Serpens ke 100. výročí narození Bohumila Hrabala.

Projekt připravili Hrabalovi přátelé a spolupracovníci, kteří se odkazem jeho díla i života dlouhodobě zabývají. Výsledný tvar je moderní prezentací, která na principu živě snímané obrazové a zvukové koláže originálně, ale i srozumitelně a poutavě přibližuje poetickou rovinu Hrabalova života a díla.

Autoři projektu: Tomáš Mazal, Václav Špale a Jiří Rejthar, video a audio spolupráce – Jan Čapek.

KnVH, Ostrovní 13, Praha 1 // 14. října 2015 od 19.00

V posledních letech se Německo mění závratným tempem a tato rozmanitost se odráží i v německé literatuře. Kosmopolitní, mnohovrstevnaté Německo čelí řadě problémů, ale možná i kvůli tomu vytváří nesmírně úrodnou půdu pro současné autory.

Večer bude tentokrát věnován současné literatuře v Německu. O německy píšících spisovatelích a překladech jejich díla do dalších evropských jazyků budou hovořit překladatelka a publicistka Jitka Nešporová, vedoucí knihovny Goethe institutu Eva Vondálová a překladatelka Jana Zoubková. Diskuzi moderuje David Vaughan.

KDY: 20. října 2015 od 19 hodin
KDE: Památník národního písemnictví, Pelléova 20, Praha 6

Bienále experimentální architektury #2

Galerie Jaroslava Fragnera | 30. září 2015 23:59

 

 

 

Prague Coffee Festival 2015

PCF | 30. září 2015 16:02

Ve dnech 10. a 11. října 2015 se uskuteční v Národním zemědělském muzeu v Kostelní ulici na Letné 4. ročník oslavy kávové kultury – Prague Coffee Festival.

Prague Coffee Festival bude probíhat v sobotu i v neděli od 10 do 18 hodin. Festivalový program nabídne dohromady osm barů s kávou jak z českých, tak i zahraničních pražíren. Návštěvníci tedy mohou navštívit čtyři espresso bary a čtyři bary s kávou připravenou alternativními metodami. Další možností ochutnávky budou samozřejmě také řízené degustace, tzv. cuppingy. Dále se návštěvníci mohou těšit na workshopy domácí přípravy či jak rozlišit rozmanité chuti kávy. Vzácný host – Miguel Mateo Sebastian z Manos Campesinas bude mluvit o tom, jak probíhá obchod s kávou v Guatemale v rámci sobotních i nedělních přednášek. Dalším váženým hostem bude po oba festivalové dny Brit Steven Leighton z Has Bean Coffee, který bude přednášet na téma marketing kávy. Přednáškový program zakončí diskuze majitelů českých i zahraničních pražíren moderovaná Danielem Kolským (mamacoffee) s hosty, kteří budou zastupovat pražírny jako např. The Barn (Německo), Casino Mocca (Maďarsko) či Climpson and sons (Velká Británie). O hudbu se během festivalu postarají DJ Gadjo a DJ Cabaret Manana. V sobotu večer proběhne v Café Jedna ve Veletržním paláci Coffee Party, kam jsou zváni všichni bez výjimky.

Vstupenky je možné zakoupit online na www.coffeefest.cz či tištěné v kavárně Original Coffee (Praha 1). Jednodenní vstupenka stojí 250Kč. V ceně jsou zahrnuty všechny ochutnávky kávy a program festivalu (zdarma). Na stejné webové stránce je možné se přihlásit na workshopy či cupping.

 

KRUH 2015 - Festival umění v Ústí nad Labem

KRUH | 30. září 2015 15:42

DEJ MI PEVNÝ BOD A JÁ POHNU VESMÍREM
12.
– 14. 10. 2015
www.kruhfest.cz
výstavy, performance,
intervence, přednášky, autorská čtení a happeningy

Zahájení: 12. 10. 2015 v 16h
Místo: Veřejný sál Hraničář, Prokopa Diviše 7
400 01 Ústí nad Labem

Kulturní festival Kruh během několika dní představí mladou uměleckou scénu z celé České republiky v Ústí nad Labem. Hlavní náplní akce je spolupráce a realizace výstavních projektů s vybranými studenty či absolventy uměleckých škol, kteří intervenují do veřejného prostoru a propojí alternativní galerijní i negalerijní prostory ve městě. Návštěvníci budou konfrontováni s aktuálními možnostmi nových médií, fotografie, instalace či site specific projektů. Kulturní festival Kruh proběhne v rozsahu tří dnů, kdy každý den se uskuteční výstavy, performance, diskuze a večerní hudební doprovodný program. Festival Kruh má za sebou již 2. ročníky (2013 a 2014). V 1. ročníku se podařilo na několik dní osídlit dočasně opuštěnou knihovnu University Jana Evangelisty Purkyně a během 2. ročníku objekt bývalé univerzitní menzy, které se staly zázemím pro společnou výstavu a setkávání umělců s veřejností. V roce 2015 připravujeme spolupráci s nezávislým kinem a spolkem Hraničář.

K-PAX, Svět podle Prota

Stageart.cz | 23. září 2015 18:07

Inscenace K-PAX, možná o člověku, možná o mimozemšťanovi, nás nenechá klidnými a překvapí nás naprosto nečekaným vyústěním celého příběhu.

Do moderní psychiatrické léčebny je přijat záhadný pacient, který o sobě tvrdí, že je mimozemšťan z planety K-PAX vzdálené od Země několik tisíc světelných let. Jeho pobyt na psychiatrii však obrátí naruby životy všech spolupacientů, ale i zdravotního personálu, včetně ošetřujícího lékaře, který se snaží odhalit pravou totožnost záhadného cizince.

Divadelní hra K-PAX laskavým humorem, který často zamrazí svou přesností, pojmenovává neduhy naší společnosti. Během představení se budeme mít možnost ponořit do hlubin lidských duší a nenásilným způsobem se tak dozvíme mnohé o nás samých.

Nejbližší představení 19.10, 22.11. a 5.12.2015 vždy v 19:00 v Divadle Bolka Polívky.

Hrají: Radim Fiala, Petr Halberstadt, Marika Procházková, Eva Novotná, Petr Bláha, Michal Bumbálek, Alexandra Palatinusová / Marta Maťová, Martin Siničák / Jakub Urbánek

http://www.divadlobolkapolivky.cz/program/72-repertoar/dalsi/1391-k-pax-svet-podle-prota.html

www.stageart.cz

Umělecká akce, MeetFactory - 24. 9., 19:00

VERNISSAGE / SCREENING / OPEN STUDIOS / PERFORMANCE | 23. září 2015 11:36

VERNISSAGE / SCREENING / OPEN STUDIOS / PERFORMANCE

Zářijový díl cyklu mezižánrových večerů v MeetFactory představí v Galerii Kostka vernisáž výstavy Davida Přilučíka a Vojtěcha Rady Formativní účinky, ve velkém sále vás čeká promítání filmu Barbory Švehlákové s názvem K tekutosti klienta, těšit se můžete na performativní přednášku rumunského umělce Bogdana Achimescu a samozřejmě také na naše Open Studios.

VÝSTAVA FORMATIVNÍ ÚČINKY
Výstava Formativní účinky spojující práce Davida Přílučíka a Vojtěcha Rady ohledává prostor mezi konkrétností objektu, jeho osobním příběhem a mezi jeho univerzalitou, unifikovaností a nadosobní pamětí. V rámci výstavní instalace gradující od jednotlivosti ke koláži architektonických forem, přehodnocují autoři otázku, na niž se nám extrémních odpovědí dostalo v první polovině 20. století, a to nakolik je prostředí formativní. A nakolik mohou „dokonalé“ věci, vytvořené pouze za účelem konzumu, splynout s naší nedokonalou přítomností? Autorský přístup však nemůže být vnímán jen na rovině těchto velkých otázek, neboť zájem o formu předmětu samotného, o jeho povahu a vzhled, nelze v jejich tvorbě přehlédnout.

VIDEO K TEKUTOSTI KLIENTA
Video Barbory Švehlákové s názvem K tekutosti klienta je vizuální esejí, která vychází z kritické reflexe tréninkové metody označované jako Symbolické modelování a užívané ke zvyšování efektivity práce korporátních zaměstnanců. Symbolické modelování má původ v terapeutické metodě „čistého jazyka“, která spočívá v pokládání přesné struktury otázek vyplňovaných frázemi užívanými klientem. Video je založené na přepisu rozhovoru, který užívá metodu čistého jazyka, a zároveň je tento rozhovor konfrontován s prázdnými obrazovými metaforami z internetových databank. Barbora Švehláková je studentkou ateliéru Intermediální konfrontace na Vysoké škole uměleckoprůmyslové.

PERFORMATIVNÍ PŘEDNÁŠKA
Performativní přednáška Romanian DIY rumunského umělce Bogdana Achimescu prozkoumá otázky týkající se “dosažení nedosažitelného”, limitů lidského poznávání nebo možností překročení hranic tělesnosti. Přednáška je součástí série vystoupení pod názvem Because it is there, které navazují na výstavu The Second Death of George Mallory v Karlín Studios. Bogdan Achimescu absolvoval Akademii výtvarných umění v Kluži, v současné době působí jako vedoucí ateliéru intermédií na Akademii výtvarných umění v Krakově. Ve své práci se zaměřuje především na kulturu DIY a mezi jinými také na medium kresby a fotografie.


CRITICAL STUDIO
Veřejnosti se představí nový rezidenční project Critical Studio, jehož cílem je podporovat kritickou reflexi a výměnu ohledně rezidenčních programů, jejich účastníků, organizátorů a návštěvníků. Výsledky vzájemné spolupráce nabídnou Jomar Statkun (US) a Nadja Frank (DE) / THIS RED DOOR, Jens Heitjohann (DE), Katarina Zdjelar (RS/NL) a Rafael Vogel (DE).

OPEN STUDIOS
V 1. patře MeetFactory budou opět otevřeny naše Open Studios – tentokrát budete mít možnost nahlédnout do ateliérů těchto umělců: Urban Space Epics (US), Naomi Fitzsimmons (GB), Axel Gouala (FR), Viktor Valášek (CZ), Anabela Žigová a Mária Modrovich (SK).

Více info: https://www.facebook.com/events/954633747926114/

ŠÍLENSTVÍ v Divadle Na zábradlí - poslední uvedení

Divadlo Na zábradlí | 23. září 2015 11:11

Poslední uvedení před listopadovou derniérou!

Režie: Jiří Havelka
Dramaturgie: Dora Viceníková
Scéna: Svatopluk Sládeček
Kostýmy: Markéta Oslzlá
Výběr hudby: Jiří Havelka

Osoby a obsazení:

Dveřník, Host: Jiří Vyorálek
Policista, Pán s novinami: Petr Čtvrtníček
Paní s psíky, Pokojská: Magdaléna Sidonová
Čistič bot, Číšník: Ivan Lupták
Madame, Liftboy: Štěpánka Pencová
Portýr, Muž s houslemi: Ladislav Hampl
Detektiv: Leoš Noha
Ema

Šílenství, vykloubenost, pomatenost aneb Co se děje v hlavě odepsaného detektiva, který se stále snaží najít první stopu zločinu. Detektivka s prvky žánru film noir, ve které nic není takové, jaké se na první pohled zdá. Hotelové haly, opuštěné noční ulice, nehostinné veřejné prostory…, tím vším se plouží už trochu opotřebovaný detektiv, který tuší, že za vším se schovává znamení a skrytý význam.

Délka představení: 70 minut bez přestávky

RE: ŠÍLENSTVÍ v Divadle Na zábradlí - poslední uvedení

Divadlo Na zábradlí | 23. září 2015 11:14

2. 10. v 19:00 v Divadle Na zábradlí

Pokladna (pokladna@nazabradli.cz, 222 868 868) otevřena ve všední dny od 14.00 do 19.00, v hrací dny o víkendu a ve svátek dvě hodiny před začátkem představení.

Vstupenky v prodeji také online na www.nazabradli.cz nebo v předprodejních sítích Ticketportal a Ticketpro.

Festival Fotograf #5

Fotograf | 22. září 2015 16:00

Obrazový archiv, mocenský nástroj, nebo prostředek vzdoru. Jakou funkci může mít dokumentární fotografie dnes?

Letošní pátý ročník pražského Festivalu Fotograf se tematicky zaměří na „Dokumentární strategie“ a v průběhu října představí řadu skupinových i samostatných výstav, připravených ve spolupráci s místními galeriemi. Výstavní program doplní série diskuzí, site-specific akcí, projekcí a komentovaných prohlídek. Nedílnou součástí festivalu je opět mezinárodní diskuzní fórum, na němž 2. září vystoupí přední umělečtí teoretici a kurátoři. Pozvání letos přijali Taco Hidde Bakker (Amsterdam), Reinhard Braun (Graz), Vít Havránek (Praha), Maria Lind (Stockholm) a Adam Mazur (Varšava). Spolu s moderátorem Adamem Budakem z Národní galerie budou debatovat o vlivu krize demokracie a přemíry vizuálních informací na společensku roli dokumentu, nebo také o styčných plochách dokumentárních praktik a abstrakce na poli výtvarného umění.

Festival zahájí 29. září v Národní galerii v Praze – Veletržním paláci křest tématického čísla časopisu Fotograf #26 a otevření prostoru festivalové čítárny nad knihkupectvím NG – KOENIG BOOKS. S otevřením podzimní výstavní sezony Národní galerie proběhne vernisáž výstavy The Owl’s Legacy and Its Discontents kurátorů Adama Budaka a Jena Kratochvila. Již třetí kapitola dlouhodobého projektu Národní galerie, Moving Image Department, představí různorodé dokumentární přístupy v současném umění na dílech Erica Baudelaira, Duncana Campbella, Josefa Daberniga, Liama Gillicka, Christiana Jankowského, Marie Lobody, Chrise Markera a Lucy Raven. Vstup na výstavu je po celou dobu jejího konání od 30. září 2015 do 3. ledna 2016 zdarma.

Z dalšího programu stojí za pozornost skupinová výstava „What Was Documentary Is Now Something Else“, kterou připravila rakouská Camera Austria v čele s kurátorem Reinhardem Braunem. Klade si otázku, jak nově definovat dokumentární fotografii, která jakoby přišla o svou podstatu – schopnost utvářet význam ve vztahu k něčemu reálnému. Výstava zaměřená především na pozice současných rakouských umělců bude probíhat paralelně v prostorách Rakouského kulturního fóra v Praze, Fotograf Gallery a GalerieŠkolská 28. V průběhu celého festivalu nabízí zeď Letenských sadů pohled na výstavu Olivera Resslera „Stranded“, tematizující velmi aktuální problematiku imigrace a neprostupnosti hranic EU. Další tvorbu zahraničních autorů najdou diváci také v Etc galerii nebo City Surfer Office.

Silná tradice české dokumentární fotografie je na festivalu zastoupena výstavou Iren Stehli s názvem „Libuna a jiné eseje“ v Domě fotografie GHMP nebo výstavou „Dokumentární podoby fotografie české společnosti“, v rámci které na pražské FAMU vystaví své fotografie renomovaní autoři Karel Cudlín, Jaromír Čejka, Bohdan Holomíček, Viktor Kolář aj. společně s nastupující mladou generací českých fotografů. Vedle výstav a diskuzí nabídne festival také komentované prohlídky nebo projekce, například „Khroniky“ Lucie Nimcové & Sholto Dobie [sittcomm.sk], zabývající se folklorem na Ukrajině.

Kompletní program naleznete na http://fotografestival.cz.

 

 

předchozí | 01 · 02 · 03 · 04 · 05  ... | další