ISSN 1803-6635

hledat

přihlášení

anketa

Který způsob boje vám je nejsympatičtější?

celkem hlasů: 87

Vzdor a soumrak alternativ  Různé podoby vzdoru jako brána k tradičnímu setkání v Olomouci. další tipy
úvod > tipy

fórum: tipy

Microfestival

A2 | 22. duben 2014 15:44

Prague Microfestival je nezávislá čtyřdenní, plně dvojjazyčná platforma pro inovativní, intermediální a translokální poezii. Jeho šestý ročník probíhá od 11.5. do 14.5. 2014 a klade si za cíl posilovat pozici současných světových trendů na české scéně, oživovat jejich existující domácí tradici a tu zároveň zviditelňovat v rámci mezinárodní sítě umělců.

Letos představí 16 zahraničních a domácích projektů/autorů, odstartuje přednáškou americké konceptualistky Vanessy Place v prostoru tranzitdisplay v neděli 11.5. od 17:00, nabídne panelovou diskuzi "Poetry Event and Poetry Activism" tamtéž v pondělí 12.5. od 16:00, stejně jako čtyři po sobě jdoucí večery inovativní poezie se začátky v 19:00, místo konání Studentský klub Celetná 20, vstupné 40 Kč. Po skončení čtení následují koncerty kapel.

Více informací na facebookové stránce (https://www.facebook.com/PrazskyMicrofestival?fref=ts) nebo na webu www.praguemicrofestival.com.

 

Divadelní flóra

A2 | 22. duben 2014 15:41

22. dubna zahajuje Divadelní Flora předprodej vstupenek na všechny festivalové produkce. Předprodej probíhá na pokladně Moravského divadla Olomouc, tel.: 585 500 500, , otevírací doba je po - pá 9:00 - 18:00. Vstupenky je rovněž možné rezervovat přes webové stránky MDO.

Kompletní program přehlídky najdete na webu www.divadelniflora.cz.

Současná česká literatura v Labyrintu

Knihovna Václava Havla | 20. duben 2014 12:36

Dora Čechova vedle oceňované knihy povídek Nechtěl jsem být Leninem přečte ukázky z nových textů a debutant Martin Jun představí rukopis románu Smrt spisovatele K., připravovaný k vydání na podzim tohoto roku.

Uvádí Joachim Dvořák, šéfredaktor nakladatelství Labyrint.

Kde :: Knihovna Václava Havla, Řetězová 7, Praha 1
Kdy :: 22. dubna 2014 od 19:00

Těšíme se na Vás!

POHYB - HLAS - RYTMUS - DRAMA / workshop / kurzovné

Kateřina Jungová | 20. duben 2014 01:20

Cena: 1.800 Kč / osoba
Sleva: Přihlašte se dva, každý získá 200 Kč slevu (1.600 Kč / osoba).

POHYB - HLAS - RYTMUS - DRAMA

Kateřina Jungová | 20. duben 2014 01:15

24. a 25. května 2014 (vždy od 10:00 do 18:00), v Komunikačním prostoru Školská 28, Praha 1

Víkendový workshop zaměřený na uvolnění, hru sebevyjádření, sdílení a spolupráci.


URČENO VŠEM!

Život ve velkém městě se v koloběhu každodenních povinností čím dál víc zrychluje a individualizuje. Mnoho z nás pociťuje osmělost, a to i když sami nežijeme. Pozornost k našemu pohybu, dechu, hlasu a dalším přirozeným životním projevům, které nás mohou přivádět do kontatu s námi samotnými i s druhými lidmi, se minimalizuje. Přitom právě tyto projevy mohou výrazně ovlivnit naše fyzické i psychosociální zdraví. Cílem workshopu je intenzivní náhled do čtyř výrazových oblastí - pohyb, hlas, rytmus, drama. Je určen všem, kteří se chtějí na chvíli zastavit, uvolnit, soustředit na sebe i druhé lidi, hledat cesty ke sdílení, spojení a spolupráci a nechat tak vznikat malé pohybové, hlasové, rytmické a dramatické kompozice.


Lektorky: MgA. Kateřina Jungová a MgA. Irena Feithová

Kateřina Jungová a Irena Feithová se setkaly během studia na Katedře autorské tvorby a pedagogiky DAMU. V letech 2009 – 2011 spolupracovaly na divadelně -antropologickém projektu Mít tělo-Být tělem, který vyústil v představení Tělovník obecný - Corpus vulgaris integrující lidi s různými typy fyzických, mentálních a sociálních handicapů. Po třech letech se opět spojily s cílem předat zkušenosti ze studia na Katap, kde je výrazně pedagogicky ovlivnil prof. Ivan Vyskočil a jeho kolegové, a zároveň volně navázat na předchozí spolupráci. Práce Kateřiny a Ireny tedy vychází především z psychosomatického přístupu ke studiu člověka, herectví, dramatické tvorby, kultury a života vůbec. Kateřina a Irena předají několikaleté zkušenosti s pedagogickými přístupy podporujícími svobodnou a tvořivou komunikaci.

Přihlášky přijímáme přes FB nebo mailem (irena.feith@gmail.com, popinel@seznam.cz).

TO, CO ZBYLO/ TO, CO ZOSTAŁO

Polský institut v Praze/ Galerie Trafačka | 18. duben 2014 15:06

TO, CO ZBYLO/ TO, CO ZOSTAŁO
místo: Polský institut v Praze, Malé nám. 1, Praha 1; Galerie Trafačka, Kurta Konráda 1, Praha 9
vernisáž: čtvrtek 24. 4. 2014 v 17:30 (Polská institut), v 19:00 (Galerie Trafačka)
termín výstavy: 24. 4. - 1. 6. 2014
kurátoři: Magda Grzybowska, Karolina Szymanowska, Petr Vaňous
další info: www.hallowroclaw2016.asp.wroc.pl

Výstava To, co zbylo představuje společný polsko-český projekt, v kterém se prezentují asistenti dvou vysokých uměleckých škol – Akademie výtvarných umění ve Vratislavi a Praze. Projekt byl iniciován polskou stranou, která také zvolila hrabalovské téma. Jedná se o 4. ročník cyklu výstav pod společným mottem Hallo Wroclaw 2016, který souvisí se statusem Vratislavi Evropského města kultury 2016. Je také první společnou výstavou mladé generace vizuálních umělců z obou měst.
Výstava To, co zbylo, je inspirována stejnojmennou povídkou Bohumila Hrabala z počátku 90. let. Textová koláž zachycuje dobu rychlé transformace společnosti po pádu totality. Civilizační změna vnímání času je tu přímo „založena“ v textu (Hrabal zde parafrázuje např. Rolanda Barthese). Kaleidoskop různě promíchaných vysokých a nízkých témat v malém formátu povídky odpovídá masmediální tříšti rozkládající pocit jednoty při vnímání reality. Referuje o vstupu kultury do rozšířeného pole komunikace, o ztrátách a nálezech této nové situace pro umění, které dlouho přežívalo v izolaci.
Výstava se koná souběžně na dvou místech v Praze – v Polském institutu a v Galerii Trafačka. Trafačka se nachází na hranici pražských čtvrtí Libně a Vysočan, míst, kde žil a působil Bohumil Hrabal s okruhem svých přátel. Tento teritoriální kontext a autenticita prostředí ve vztahu k českému spisovateli jsou zohledněny i v některých pracích na výstavě.
Pražskou Akademii výtvarných umění zastupuje dvanáct autorů několika generací – Michal Cimala, Roman Franta, Pavel Humhal, Rastislav Jacko, Jana Kapelová, Igor Korpaczewski, Jiří Kovanda, Vojtěch Míča, Milan Perič, Jiří Skála, Dalibor Smutný, Šárka Trčková a jako kurátor Petr Vaňous.
Akademii ve Vratislavi zastupují - Dagmara Bielecka, Karolina Freino, Magda Grzybowska (kurátorka), Łukasz Huculak, Jakub Jernajczyk, Anna Kołodziejczyk, Mariusz Kosiba, Karina Marusińska, Marcin Niedziółka, Bożena Sacharczuk, Marlena Promma, Wojtek Pukocz, Michał Sikorski, Artur Skowroński, Karolina Szymanowska (kurátorka), Dy Tagowska, Maja Wolińska.
K výstavě je připravován katalogu, v kterém budou vedle vystavených děl a informací o autorech, dokumentovány také instalace projektu v obou institucích.

KNIHY bez DPH

Svaz českých knihkupců a nakladatelů | 14. duben 2014 11:11

23. duben vyhlásila světová organizace UNESCO Světovým dnem knihy a autorských práv.

Nápad slavit tento den má svůj původ ve španělské Katalánii. 23. dubna se zde oslavuje svatý Jiří a daruje se růže každému, kdo si koupí knihu. Světový den knihy a autorských práv se slaví pravidelně od roku 1995 ve více než 100 zemích světa všech kontinentů. Tradičními partnery akcí pořádaných při této příležitosti jsou spisovatelé, učitelé, školy, knihovny, masmédia a další veřejné a soukromé instituce.

Svaz českých knihkupců a nakladatelů spolu se všemi významnými subjekty knižního trhu letos tento den slaví akcí s názvem 23. 4. 2014 – KNIHY bez DPH.

Tento den budou knihy v knihkupectvích ke koupi o 15 % levněji.

Cílem kampaně je podpořit snahu této vládní koalice zařadit knihy do nově vytvořené třetí, snížené sazby DPH. Jedná se proto o pozitivní kampaň s cílem odůvodnit veřejnosti, politikům i médiím, proč si knihy opravdu nižší DPH zaslouží. Zároveň je to příležitost otevřít i širší debatu o poslání knih a čtení v současném světě.

EKOLOGICKÉ DNY OLOMOUC 2014

Sluňákov - centrum ekologických aktivit města | 14. duben 2014 11:04

VZDOR a SOUMRAK ALTERNATIV?

25. 4. - 27. 4. 2014: BESEDY EDO V DIVADLE HUDBY

Hosté: MILENA BARTLOVÁ. VÁCLAV BĚLOHRADSKÝ. DANIEL FRYNTA. CYRIL HÖSCHL. STANISLAV KOMÁREK. JIŘÍ PEHE. ZDENĚK PINC. JIŘÍ SÁDLO. DAVID STORCH. JIŘINA ŠIKLOVÁ... JMENUJI SE DRTIKOL. Výstavy: MILOS ŠEIN: TVÁŘNOST / FACIALITY.

1. 5. 2014 - EKOJARMARK – HORNÍ NÁMĚSTÍ OLOMOUC

V jeho rámci: ŽIVOTNÍ ALTERNATIVY, PESTROST, ŘEMESLA, PŘÍRODA, DIVADLO TRAMTARIE, KONCERT: PETER LIPA BAND, ANDREJ ŠEBAN BAND, BRATŘI ORFFOVÉ, KRAUSBERRY, TOMÁŠ KOČKO A OCHESTR, ŽAMBOŠI, MARSHALL MALINOVSKY, THE SHOOKIES.

Pořádá: Sluňákov - centrum ekologických aktivit města Olomouce, o.p.s. ve spolupráci s: Muzeum umění Olomouc. MUO - Divadlo hudby.

Info o levném ubytování v době besed a o výletech: jana.vyhnakova@slunakov.cz, 585 378 345.

PODPORA: VISEGRAD FUND, Olomoucký kraj, Statutární město Olomouc, OŽP MmOl, Oddělení odpadového hospodářství OŽP MmOl.

AKTUÁLNÍ A PODROBNÝ PROGRAM, PROGRAM KE STAŽENÍ:

www.slunakov.cz
https://www.facebook.com/groups/222005604657338/?fref=ts

OBRAZ VERSUS VIZUÁLNÍ SMOG

FRESH EYE | 14. duben 2014 10:52

15. dubna 2014 / 18:00 / Trafo Studio

Vizuální znečištění ohrožuje podobu míst, ve kterých žijeme, ale také podobu míst budoucích, které plánujeme. Vizuální smog napadá nejen ulice, ale také náš způsob vnímání urbánního prostoru.

Jak proti němu lze bojovat? Neziskovými projekty, oficiálními vyhláškami anebo se jedná o předem prohraný boj? A není náhodou “vizuální smog” jedna velká nafouknutá mediální bublina, kterou vdechujeme?

Hosté dubnového vydání FRESH EYE budou:

1/ KAMIL PETR, grafický designér a autor projektu VISUAL SMOG project

2/ JIŘÍ NOHEJL, kulturolog a památkář

Vstup: ZDARMA s možností občerstvení na baru!

Večer probíhá za mediální podpory kulturního čtrnáctideníku A2 a portálu Infomuji.cz.

Kudy k nám?

Trafo Studio, konec ulice Čerpadlová, Praha 9 – Libeň

Tram a bus zastávka Nádraží Libeň, následně 5 minut pěšky po ulici Poděbradská směr Hloubětín, druhou ulicí vpravo Čerpadlová na její konec k tiskárně Jakub, zde průchod cihlovou uličkou do dvora Trafo Studia.

www.fresh-eye.cz/kontakty/
http://www.visualsmogproject.cz/

Přednáška Markéty Křížové na téma Indiáni v latinské Americe

Knihovna Václava Havla | 14. duben 2014 08:42

Závěrečná přednáška z cyklu koncipovaného Markétou Křížovou (Středisko ibero-amerických studií FF UK).

Po celé 19. a většinu 20. století byli latinskoameričtí Indiáni téměř neviditelní, vytěsnění z politického života a jejich kultura potlačována. V posledních desetiletích však, díky souběhu sociálních procesů a narůstající citlivosti světové veřejnosti vůči problémům „čtvrtého světa“, začínají brát svůj osud do vlastních rukou...

KDE Knihovna Václava Havla, Řetězová 7, 1. patro, Praha 1
KDY 15. dubna 2014 od 19:00

Těšíme se na Vás!

předchozí | 01 · 02 · 03 · 04 · 05  ... | další