ISSN 1803-6635

hledat

přihlášení

Komentovaná prohlídka výstav Vertikální gradace a Tušení světla   Přijďte se podívat na výstavu Vertikální gradace v Galerii Kostka a skupinovou výstavu Tušení světla v Galerii MeetFactory! Otevřeny budou do 31. května a součástí programu budou i komentované prohlídky 28. dubna... další tipy
úvod > tipy

fórum: tipy

Prague Microfestival

Vzorkovna | 30. duben 2016 10:43

Undergroundový literární festival, jenž českému publiku představuje to nejlepší ze světové experimentální poezie. Od pátku 13. května do neděle 15. května tak budou moct všichni příznivci nezávislé literární scény zažít jedinečný víkend v pražské Vzorkovně na Národní třídě. V pátek se představí výběr té nejlepší translokální prózy a poezie, sobota se bude soustředit na slovinské autory a neděle se zaměří na performance art a experimentální světovou poezii. Třídenní akce každý večer odstartuje v 18:30 a to projekcí vybraného filmu ve spolupráci se studenty FAMU a Prague Film School.
Vstup na všechny akce festivalu je dobrovolný.
Festival pořádá Spolek pro Prahu literární. Více informací můžete najít na: https://www.facebook.com/PrazskyMicrofestival/?fref=ts

Festival improvizovaného umění a návazných forem

Nikola Ulčáková - A2 | 28. duben 2016 16:06

Festival vs. Interpretation odstartoval 27. 4. 2016 ve Veletržním paláci. Na místě můžete navštívit některou ze započatých výstav zvukových instalací. Zvukové instalace Luboše Fiedlera a bratrů Železných v Centru pro současné umění Praha jsou k slyšení již od úterní vernisáže. Daniel Vlček se svými hosty zahájil výstavu v galerii Školská 28 v úterý 12. 4. Obě tyto instalace jsou však součástí festivalu vs. Interpretation. Čtyři dny plné koncertů, performancí a workshopů zaměřených zejména na hudební improvizaci. Nebojí se však zahrnout i improvizaci taneční nebo prezentovat díla přesahující k dalším uměleckým formám.
Podrobný program najdete: na http://www.vsinterpretation.org/.

Pavel Havel: Rr

Knihovna Václava Havla | 26. duben 2016 19:15

Trragikomedie o nepchrrekonatelné touze Rroberrta Chrrousta stát se herrcem. Autochrri Pavel Kohout a Václav Havel hrru dokončili v rroce 1973. Poprrvé a zatím naposledy byla čtena během setkání zakázaných spisovatelů na Hrrádečku v rroce 1974. Knihovna Václava Havla uvádí scénické čtení ve světové prremiéchrre.

Lékachrr: Ivan M. Havel
Pacient: Pavel Kohout
Rrežie: Michael Žantovský

„Pavel Kohout si vždycky všímal mého ráčkování, a zdá se mi, že ho dokonce vzrušovalo. Já sám svým ráčkováním příliš vzrušen nejsem, neboť ho neslyším.“

Václav Havel, Rozrazil 2008/č. 4

► KnVH, Ostrovní 13, Praha ► 5. května v 19:00

Přijďte se podívat na výstavu Vertikální gradace v Galerii Kostka a skupinovou výstavu Tušení světla v Galerii MeetFactory! Otevřeny budou do 31. května a součástí programu budou i komentované prohlídky 28. dubna.

Monumentální instalaci Vertikální gradace vám představí od 18:00 její autor Juraj Gábor a skupinovou výstavou Tušení světla vás od 19:00 provede kurátor Jaro Varga.

VERTIKÁLNÍ GRADACE
Vertikální gradace je prostorovou situací, objektem, místem pro fyzickou i percepční kontemplaci. Vybízí k tělesnému prozkoumání i k soustředěnému pozorování, a s divákem si tak vytváří mnohovrstevnatý vztah vzájemných interakcí.

Juraj Gábor (nar. 1985) absolvoval roku 2011 Vysokou školu výtvarných umění v Bratislavě. Studium začínal na Katedře socha, object, instalace a ukončil na Katedře intermédií a multimedia v Ateliéru prostorových komunikací+ u Antona Čierného.

TUŠENÍ SVĚTLA
Výstava Tušení světla je inspirována dílem Ludvíka Součka (1926-1978), vynikajícího autora sci-fi a zcela ojedinělého zjevu na literární scéně bývalého socialistického Československa. Záměrem Tušení světla je zabývat se lákavým fenoménem „ztraceného vědění“. Sleduje kometu/fantazii vysoce rozvinutých civilizací, které zmizely v temnotě zapomnění. Všímá si, jak dědictví dávné moudrosti prosakuje do současného myšlení a rezonuje v současném umění a praxi.

Vystavující umělci: Umělci: Caroline Achaintre, Agnieszka Brzeżańska, Dominik Císař, Mark Fridvalszki, Maria Loboda, Milan Mikuláštík, Shana Moulton

Křest knihy 7x ve vedlejší úloze

agentura ULITA / nakl. ARGO | 13. duben 2016 09:15

Zveme Vás na křest knihy rozhovorů, který se uskuteční 21. dubna od 18.00 v Café Jedna ve Veletržním paláci.

Těší se na Vás autorka Alice Horáčková a jako hosté zpovídaní sourozenci.

K tanci zahraje Trio Romano.

vstup volný

Mezinárodní festival divadelních škol

SETKÁNÍ/ENCOUNTER | 04. duben 2016 12:14

SETKÁNÍ/ENCOUNTER je mezinárodní festival divadelních škol s více než pětadvacetiletou tradicí. Jedinečnost festivalu spočívá v tom, že hlavní organizátory tvoří studenti Divadelní fakulty Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Myšlenka samotného festivalu vznikla z potřeby zakladatelů SETKÁNÍ/ENCOUNTER setkávat se s dalšími divadelními profesionály a studenty divadelních škol a vytvořit z města Brna centrum kulturního dění. Tato přehlídka se stává každým rokem prestižnější, především díky bohaté účasti studentských souborů divadelních škol ze všech koutů světa.
Do Brna pravidelně míří divadelníci ze zemí Visegrádské čtyřky a také sem již zavítaly soubory z Jižní Koreje, Kolumbie, Filipín, Spojených států amerických, Íránu a mnoha dalších zemí. Pro 26. ročník festivalu bylo zvoleno téma “Nová znamení & úhly pohledu / New Marks & Angles of View”.
Festival se uskuteční na pěti brněnských divadelních scénách ve dnech 12.–16. dubna 2016 www.encounter.cz

Kdo zabil Borise Němcova?

Knihovna Václava Havla | 30. březen 2016 15:03

Významní moskevští právníci Vadim Prochorov a Olga Michailová se řadu let věnují právním kauzám a politickým procesům, které jsou vedeny s lídry ruské opozice (Iljou Jašinem, Alexejem Navalným a dalšími). Společně nyní zastupují Žannu Němcovou, dceru známého ruského politika Borise Němcova, který byl na jaře loňského roku zavražděn.

Prochorov a Michailová budou mluvit především o této kauze, svém investigativním vyšetřování a o neznámých podrobnostech případu.

Debatu v ruštině, která bude tlumočena do češtiny, povede politolog Emil Souleimanov (FSV UK).

Ve spolupráci s festivalem Kulturus.

-- KnVH, Ostrovní 13, Praha 1 --
- 1. dubna v 19.00 hodin -

MeetF Academy - tvůrčí dílny pro veřejnost

MeetFactory | 18. březen 2016 12:30

Chcete se naučit základy teorie a techniky výtvarného nebo sochařského umění? Potřebujete se připravit na VŠ studia? Pomohla by Vám konzultace s umělci? Přihlaste se do našich dílen!


1. 4. malba / základy malby / A. Popaja
2. 4. malba / krajinomalba / A. Popaja
6. 4. večerní kreslení / F. Černý, J. Slovenčík
9. 4. malba / míchání barev / A. Popaja
12. 4. malba / základy malby / A. Popaja
12. 4. přednáška / umění v USA po 1945 / A. Primusová
13. 4. večerní kreslení / F. Černý, J. Slovenčík
14. 4. Veřejný dům / otevřené dílny
19. 4. malba / základy malby / A. Popaja
20. 4. večerní kreslení / F. Černý, J. Slovenčík
23. 4. socha / modelování reliéfu / J. Slovenčík
24. 4. socha / odlévání reliéfu / J. Slovenčík
26. 4. malba / základy malby / A. Popaja
27. 4. večerní kreslení / F. Černý, J. Slovenčík

Veřejný Dům | 14. 4. 2016

MeetFactory | 18. březen 2016 12:23

První letošní Veřejný dům Vás definitivně probudí ze zimního spánku! Všechny naše dramaturgie spojily síly a připravily pro Vás celonoční umělecký mejdan nabitý speciálními událostmi. Vernisáže, divadlo, hudba, rezidence, performance a workshopy obsadí všechny dostupné prostory smíchovské fabriky. Otevřete oči, nastražte uši, ve čtvrtek 14. 4. v 19:00 to všechno začne.

GALERIE MEETFACTORY | Tušení světla
Caroline Achaintre (FR/UK), Agnieszka Brzeżańska (PL/DE), Bonnie Camplin (UK), Dominik Císař (CZ), Mark Fridvalszki (HU), Maria Loboda (PL/USA), Milan Mikuláštík (CZ), Shana Moulton (USA)
GALERIE KOSTKA | Juraj Gábor (SK): Vertikální gradace
DIVADLO
Woman in a Taxi Crossing New York (derniéra)
Host: Všechna temnota světa nemůže uhasit světlo jediné malé svíčky
HUDBA | SHAPE
Diskuze
Kaitlyn Aurelia Smith (US)
We Will Fail (PL)
IVVVO (PT)
OPEN STUDIOS | Anne­Claire Barriga (FR), Juraj Gábor (SK), Sarah Jones (TAS), Bartosz Kokosiński (PL), Alicja Rogalska (PL), Rona Stern (IL), Urban Space Epics (CZ), Iza Taraszewicz (PL).
MEETF ACADEMY | Filip Černý, Aldin Popaja, Jan Slovenčík – výstava a performativní setkání
ATELIÉR | Michal Škapa
VSTUP ZDARMA

O Václavu Havlovi a nejen o něm

Knihovna Václava Havla | 16. březen 2016 11:33

PROGRAM

14.00–16.00 / Univerzitní kino Scala, Moravské nám. 3, Brno
Debata s Michaelem Žantovským o Václavu Havlovi, jeho životopisné knize Havel a o proměnách hodnot v české společnosti i zahraniční politice ČR.
Moderuje děkan Fakulty sociálních studií MU Břetislav Dančák.

19.15–20.30 / Vila Tugendhat, Černopolní 45, Brno
Komorní diskuse s Michaelem Žantovským v inspirativním prostředí Skleněného pokoje o odkazu Václava Havla, o roli Knihovny Václava Havla, o knize Havel a o všem, co bude diváky zajímat.
Registrace nutná předem na tel. 515 511 015

21.00–22.30 / Divadlo Husa na provázku, Zelný trh 9, Brno
KABINET HAVEL 2016
Večer na přidanou – Michael Žantovský mluví o svém pocitu z téhle doby. Usednutí u stolu, kde se toho již řeklo hodně. A pan Žantovský – jeden z Havlových nejbližších spolupracovníků – svolil k tomu, že se u toho stolu sejdeme ještě jednou – a zkusíme to zas vyslovit – uprostřed doby, co má horečku... Naše odpovědnost. Naše naděje. Naše úzkosti. Naše průsery. Naše vize.

Rozhovor s Michalem Žantovským povedou Petr Oslzlý a Milan Uhde.

RE: O Václavu Havlovi a nejen o něm

Knihovna Václava Havla | 16. březen 2016 11:34

Kdy: 24. března 2016, 14:00 – 22:30

Více na www.vaclavhavel-library.org/cs/index/kalendar/948/michael-zantovsky-v-brne-o-vaclavu-havlovi-a-nejen-o-nem

předchozí | 01 · 02 · 03 · 04 · 05  ... | další