ISSN 1803-6635

hledat

přihlášení

MFDF 2016 Ji.hlava Největší svátek autorského dokumentárního filmu ve střední a východní Evropě už podvacáté v Jihlavě představí to nejlepší z české a světové dokumentární tvorby. Pozve k diskuzi se současnými ikonami filmového a společenského života z celého světa a prozkoumá historii festivalu skrze vlastní manifest.   další tipy
úvod > tipy

fórum: tipy

Jste zváni na benefiční koncert VIOLONCELLOVÉ SUITY pro organizaci Lékaři bez hranic | Médecins Sans Frontières se koná ve čtvrtek 3. listopadu 2016, od 19:30 hodin, ve Vojenském kostele sv. Jana Nepomuckého (Kanovnická 5/72, Praha 1 - Hradčany).

Na zahajovacím koncertu festivalu vystoupí violoncellista František Brikcius, který zahraje III. Suitu C-dur (BWV 1009) od Johanna Sebastiana Bacha (331. výročí narození), II. Suitu d-moll (Op. 131c) od Maxe Regera (100. výročí úmrtí Maxe Regera, #Reger2016) a Passacaglii Georga Friedricha Händela. Vstupné dobrovolné, veškerý výtěžek půjde na dobročinné účely organizace Lékaři bez hranic | Médecins Sans Frontières - http://www.youtube.com/watch?v=c8mrcYWYzxo .

Více informací je k dispozici na webových stránkách http://Festival.Brikcius.com a http://www.Lekari-Bez-Hranic.cz .

* Čtvrtek 3. listopad 2016, 19:30 hod.
* Vojenský kostel sv. Jana Nepomuckého, Kanovnická 5/72, Praha 1 - Hradčany

Noví disidenti v současném Rusku

Knihovna Václava Havla | 20. říjen 2016 14:30

Zveme vás na setkání se Zoyou Svetovou, novinářkou a obránkyní lidských práv. V letech 2010–2014 pracovala pro opoziční periodikum The New Times Magazine, nyní píše pro server Otevřené Rusko.

Diskusi moderuje Ondřej Soukup.

Akce se koná ve spolupráci s festivalem KULTURUS

* Knihovna Václava Havla v Ostrovní 13, Praha 1
* 21. října 2016 od 19.00 hodin

The Naked Truth

StageArtCz | 19. říjen 2016 19:07

Nejen divadelní společnost STAGEARTCZ uvádí českou premiéru divadelní hry The Naked Truth, britského autora Dave Simpsona.

Tato komedie byla ve Velké Británii uváděna s velkým úspěchem a skvělou odezvou diváků i kladně přijata odbornou divadelní kritikou. Po premiéře v Manchestru v roce 2008 sklízela zasloužené ovace během turné po celé Velké Británii.

The Naked Truth je příběhem pěti žen, které se setkávají ve vesnické tělocvičně-místním „kulturáku“ na kurzu pole dance.
Ani jedna z nich netuší, co ji čeká, ale každá má svůj vlastní dobrý důvod naučit se tančit u tyče: zvýšit si sebevědomí, získat nebo udržet si muže, vdát se, shodit pár kilogramů anebo se vydat za vytouženou kariérou.

Kvalitní herecké obsazení je základním předpokladem úspěšné inscenace.Nejinak je tomu i v našem uvedení, kterému vévodí charismatická Chantal Poullain nebo držitelka Českého lva Gabriela Míčová.

V The Naked Truth se diváci setkají i s dalšími herečkami, které znají z televizních obrazovek – Markétou Plánkovou, Petru Špindlerovou, Klárou Apolenářovou, Annou Stropnickou, Hanou Kusnjerovou nebo Alžbětou Vaculčiakovou a v neposlední řadě i s nepřehlédnutelnou Alenou Bazalovou a talentovanou Natálii Tíchánkovou.

Premiéra 26. 10. 2016 v Divadle Bolka Polívky

Více informací a vstupenky naleznete zde: http://bit.ly/TheNakedTruthCZ

MFDF Ji.hlava

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava | 18. říjen 2016 09:55

20. MFDF Ji.hlava odstartuje filmem o Berdychově gangu a zaměří se na současné Turecko

Do startu jubilejního dvacátého ročníku největší slavnosti dokumentárního filmu ve střední a východní Evropě zbývá už jen několik dní. V soutěžních sekcích se představí celkem 45 filmů ve světové premiéře.

„Pro dvacátý ročník jsme připravili jak výstavu o historii Ji.hlavy na Masarykově náměstí, masterclass významných osobností jakou je i producentka Kena Loache Rebecca O’Brienová nebo Mike Bonanno z dua The Yes Men, tak i speciální programové sekce zaměřené na současné Turecko, nespoutaný Island nebo speciální hudební dokumenty na plátnech,“ popisuje letošní nabitá program ředitel festivalu Marek Hovorka.
Dvacátý ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava zahájí dokumentární gangsterka Zákon Helena. Celovečerní debut dokumentaristky a herečky Petry Nesvačilové citlivě nahlíží do hlubin života odsouzených a obviněných gangsterů z tzv. Berdychova gangu. Nesvačilová ve svém filmu spolu s elitní kriminalistkou Helenou Kahnovou objevuje opomíjené lidské stránky těch, kteří spáchali nebo se podíleli na zločinech různých rozměrů.

V pořadí druhou zemí, jejíž kinematografii 20. MFDF Ji.hlava představí, je Turecko, země větší než Ukrajina a neznámá stejně jako sám Orient. „Hledali jsme autory, kteří vzrůstající napětí uvnitř Turecka tušili už dříve, než se dostalo na titulky světových novin, a snažili se jej svou tvorbou postihnout,“ charakterizuje dramaturgickou koncepci sekce tureckých filmů členka kurátorského týmu Akile Nazli Kaya.

Výrazným snímkem, který v této sekci festival uvede, je festivalově úspěšný celovečerní debut Gulîstan, země růží turecké režisérky Zayne Akyolové, který letos získal prestižní cenu Doc Alliance Film Award.

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava se uskuteční ve dnech 25. – 30. října.
Více na www.dokument-festival.cz

KINO BRASIL

Praha, Plzeň, Ostrava, Olomouc | 18. říjen 2016 09:43

Ve dnech 3. a 6. listopadu 2016 proběhne v pražském Biu Oko již třetí ročník festivalu Kino Brasil. V následujícím týdnu proběhnou ozvěny festivalu v kinech v Plzni (11. listopadu, Měšťanská beseda), Ostravě (12. listopadu, Minikino) a Olomouci (13. listopadu, Metropol). Cílem festivalu je představit českému publiku Brazílii v její pestrosti a různorodosti, prostřednictvím filmů, které nejsou v Čechách známé a běžně dostupné. V rámci festivalu bude promítáno na desítku celovečerních filmů, výběr z děl brazilské kinematografie se zaměřením na současnost, každý film s odlišnou tematikou a žánrovým zařazením, nebude chybět ani současná dokumentární a animovaná tvorba. Festivalové projekce v Praze dále doplní brazilská hudba, tanec a občerstvení v rámci doprovodného programu. Festival Kino Brasil je koncipován jako pravidelná událost na českém kulturním poli s roční periodicitou. Organizátorem akce je neziskový spolek Saudade.

Více o festivalu na www.kinobrasil.cz

Echoes of JazzFestBrno

Richard Galliano a Filharmonie Brno - Klasika & TANGO | 17. říjen 2016 09:52

Virtuos akordeonu a bandoneonu, skladatel a obojživelník světů jazzu a klasiky. V současné době je jediným akordeonistou s nahrávací smlouvou s labelem Deutsche Grammophon. Richard Galliano nahrál více než 50 alb pod svým jménem a spolupracoval s celou řadou vynikajících umělců z nejrůznějších žánrů. Na podzim se v Brně představí v unikátním společném projektu s Filharmonií Brno v rámci podzimní série Echoes of JazzFestBrno 2016. Koncerty začínají v 18:00 a ve 20:30.

Na klavír a akordeon se Richard začal učit ve věku čtyř let od svého otce, akordeonisty a pedagoga Luciena Galliana. Pokračoval na konzervatoři v Nice pod vedením známého pedagoga Pierre Cochereau a vedle instrumentálních dovedností se do hloubky zabýval harmonií, kontrapunktem a dokonce se naučil hrát na trombon (získal první cenu na soutěži v roce 1969).
V roce 1975 se v době, kdy se usazoval v Paříži, setkal s Claudem Nougaro a stal se jeho akordeonistou a uměleckým šéfem orchestru v období do roku 1983. Složil pro něj hudbu Allee Des Brouillards, Des Voiliers, Vie Violence… V roce 1980 se setkal s další formativní osobností, Astorem Piazzollou, jenž jej inspiroval k vytvoření francouzské New Musette stejným způsobem, jakým sám Piazzolla vynalezl argentinské New Tango.

V průběhu dosavadní kariéry spolupracoval s nejvýraznějšími osobnostmi jazzu, šansonu, klasiky i world music. Nechybí mezi nimi George Mraz, Brigitte Fontaine, Al Foster, Juliette Greco, Charles Aznavour, Ron Carter, Chet Baker, Enrico Rava, Martial Solal, Miroslav Vitouš, Trilok Gurtu, Jan Garbarek, Michel Petrucciani, Michel Portal, Eddy Louiss, Biréli Lagrène, Sylvain Luc, Renaud Garcia-Fons, Ivan Paduart, Anouar Brahem, Wynton Marsalis, a Toots Thielemans. Jeho spolupráce s Filharmonií Brno je opravdovou událostí, plánovaný program sestává z repertoáru Astora Piazzoly a W. A. Mozarta.

Uvedení knihy Kniha zvláštních nových věcí

Kniha Zlín | Literární agentura Ulita | 16. říjen 2016 14:41

Přijměte pozvání 27. října od 19.00 na autorský večer v pražské galerii Lucerna.

Michel Faber s překladatelem Viktorem Janišem představí českým čtenářům svůj poslední román Kniha zvláštních nových věcí. Společně s Michalem Horáčkem knihu pokřtí.

Ukázky přečte herec Kajetán Písařovic.

vstup volný

* více na www.facebook.com/literarniagenturaulita *

Martin Mainer Sochy a Obrazy (2010-16)

Galerie Kotelna | 11. říjen 2016 15:18

20.10.- 25.11. 2016

Na co se těšit v listopadu v galerii Kotelna v Říčanech
Galerie připravila výběr z obrazů a soch známého současného umělce Martina Mainera. Představí hlavně jeho tvorbu posledních šesti let. Specifický monumentální prostor Kotelny bude zabydlen na stěnách většinou velkoformátovými obrazy z cyklu Křoví, Slovanská Epopej 2012, Blues woods, i z posledního cyklu Přicházíme v míru.
Díla v sedmi oddělených sekcích tvoří celek a zprávu divákům o autorově úsilí, estetice, etice i šlamastice výroby děl..
Mainer vytvořil dobrý a barevný rytmus instalace, s použitím menších, ještě nevystavených obrazů svých nohou a rukou z cyklu Černá hora. Na podlaze Kotelny dýchají sochy a objekty z výstavy Přicházíme v míru. Na místech betonových soklů stojí Anděl a vedle na podobném soklu Stojánek na globus, což je alegorie Géniů nesoucích Zemi, své místo zaujímají i chlupatí Buddhové a sarkastický Německý dům pro kočku a ptáka. Čelními velkými transportními dveřmi jakoby vchází bílá svatá trojice Lady boy, Na molu a Účes.
A nyní bychom rádi citovali autentický vzkaz autora k jeho možnému vystoupení na vernisáži výstavy dne …
,,Možná, když na to přijde, přijde i kouzelník, rád bych pozval Karla Gotta, ale nevím, jak to udělat. Mistra si vážím nejen proto, že mě doprovází svým zpěvem od kolébky, ale také pro jeho občanské názory. V textu katalogu Přicházíme v míru často uvozuji své nekorektní myšlenky slovy, jak také Karel Gott říká, souvislosti tuší a také jako já nechce raději vyslovit.
Jestli autor bude mít sílu a jsa zbaven studu a podpořen atmosférou návštěvníků, kteří budou chtít posloucháním trávit cca dvacet minut, tak místo hudby, přečte nějakou kapitolu ze své knihy Půst. Samozřejmě, kdyby přišel Mistr a chtěl zazpívat, číst se nebude, kdyby nechtěl zpívat, což chápu, přečtu . Půst jsem psal téměř denně posledního půl roku, pojednává o sousedských vztazích našich národů, o lásce i smrti a hlavně partě lidí, náhodných turistů, zůstavších po velkém kolapsu, dokonaném Velkým Řachem, kteří žijí a prosperují v Posázaví ve Státě na Statku a vzývají a jsou vedeni, učeni a chráněni Naší Svatou Bohyní Kulajlou, ve středu, což je hlavní den přijímání Bohyně, svému státu říkají Bohyňije,, konec citátu

www.galeriekotelna.cz

Zlaté město

Chemické divadlo | 10. říjen 2016 16:21

Praha má tajemství. Mlčet znamená zlato. Kdo se tím moc zabývá, snadno se mu zamotá hlava. Víme však, že bude líp. V jistém smyslu určitě …

Velmi volně na motivy Gustava Meyrinka, časopisu Nový prostor, televizních kuchařských show a současných pražských reálií.

Nový autorský projekt Chemického divadla.

KDY: 10.10.2016 ve 20:00 h
KDE: Venuše ve Švehlovce, Slavíkova 22, Praha 3
VSTUPENKY: 190 Kč/ 110 Kč (studenti, senioři)

Předprodej vstupenek: Zde http://www.venuse-ve-svehlovce.cz/#program nebo v síti GoOut (goout.cz) nebo na místě v den představení od 19:00 (jen v případě volné kapacity!).

Hrají: Dana Marková, Jiří Kniha, Richard Němec, Filip Šebšajevič, Vojtěch Hrabák
Živá hudba: Bio Masha
Lightdesign: Lukáš Večerka
Výprava: Jana Hauskrechtová
Dramaturgie: Barbora Etlíková
Režie: Vojtěch Bárta.

Představení vzniklo díky podpoře Ministerstva kultury ČR

SPACE & SOUND

Forum Karlín, 19. 11. v 19:00 | 06. říjen 2016 14:34

HUDBA PRO TŘI ORCHESTRY
KARLHEINZ STOCKHAUSEN: GRUPPEN

„vzácný zážitek, ke kterému jen tak nepřijdete“
Classical ite (New York)

„Gruppen! … Hřímající skladba pro tři orchestry a tři dirigenty Gruppen Karlheinze Stockhausena se dává věru málokdy…
Radio Wave

PROGRAM:
Janáčkova filharmonie Ostrava, Ostravská banda
Hornická kapela ze Stonavy
Daan Vandewalle, klavír; Johannes Öllinger, kytara; Milan Osadský, akordeon
Petr Kotík, Johannes Kalitzke, Rolf Gupta, dirigenti

Karlheinz Stockhausen: Gesang der Jünglinge – elektronická hudba (1955-56)
Karlheinz Stockhausen: Gruppen 
(1955-57)
Jacek Sotomski: beautiful to me. ah (2014)
Phill Niblock: Three Petals (2014)
Petr Kotík: Variace pro tři orchestry (2002-05)
John Cage: Atlas Eclipticalis (1961)
simultánně s Winter Music (1957) pro klavír
simultánně s Hornickou kapelou ze Stonavy

www.newmusicostrava.cz

Vstupenky jsou k dispozici v sítích Ticketpro a GoOut.

předchozí | 01 · 02 · 03 · 04 · 05  ... | další