ISSN 1803-6635

hledat

přihlášení

anketa

Nejlepší hongkongský film poslední doby je:

celkem hlasů: 54

My Street Films  Natoč vlastní krátký dokument z tvojí ulice, a zapiš se tak do originální české filmové mapy! další tipy
úvod > tipy

fórum: tipy

My Street Films

DAFilms | 25. březen 2015 10:44

Jedinečný filmový projekt My Street Films míří do Čech! Natočte vlastní krátký dokument z vaší ulice, a zapište se tak do originální české filmové mapy. Ukažte místo, kde žijete, ostatním doma i za hranicemi České republiky!

My Street Films, unikátní dokumentární projekt, který vznikl v roce 2011 v Londýně, si poprvé nachází cestu za hranice Velké Británie. Filmová horečka, která zaplavila celý Londýn, dorazila již v květnu 2014 do pražských ulic. "My Street je něco jako občanská žurnalistika," vysvětluje zakladatel projektu a ředitel britského filmového festivalu Open City Docs London Michael Stewart. "Jde v ní o prozkoumávání hranic dokumentu, které se neustále posouvají."

Staňte se také vy filmovými zástupci vaší ulice, čtvrti a města a ukažte, jak vypadá Česká republika pohledem filmové kamery! Vyrazte zachytit každodenní, nečekané, zapomenuté i šokující příběhy z vašich oblíbených míst o lidech, zvířatech nebo budovách, které vás baví a inspirují. Zapojte se do hnutí amatérských i profesionálních filmařů, kteří se rozhodli vzít do rukou kamery, foťáky a mobily a ukázat lidem, kde a jak žijí. Třeba zrovna vás čeká vítězná cesta do Londýna s vlastním filmem…

Více zde: http://mystreetfilms.cz/cs

ZLÍN - Tři po sobě jdoucí středy budou ve Zlíně patřit festivalu Skrz Prsty. Už 18. března se uskuteční v prostorách Nového světa promítání filmu Z popelnice do lednice, o týden později se ve Studiu Z odehraje divadelní představení Cesta do tmy a v první dubnový den pak přijde na řadu samotný hlavní program s přednáškami a farmářskými trhy v prostorách Zlínského zámku.

Druhý ročník festivalu, který pořádají studenti Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, se zaměřuje především na lidi vyléčené z drogové závislosti a nekonzumní způsob života.

Výkop obstará snímek Z popelnice do lednice. Úspěšný německý dokument režiséra Valentina Thurma poukazuje na plýtvání potravinami, kdy jich i víc než polovina skončí v popelnici, a snaží se také nalézt řešení. „U promítání filmu nebude chybět ani diskuze se zástupcem freeganů, tedy komunity lidí, kteří proti plýtvání bojují,“ říká manažerka projektu Lucie Podsedníková.

Naopak divadelní inscenace Cesta do tmy (The Dark Trip)se bude dotýkat tématu drog. Autobiografická hra jednoho herce vypráví příběh chlapce, jenž se dostane ke drogám a jeho život pak nabírá takový spád, který už nejde zastavit. „Zajímavostí je, že slovenský herec Martin Žák tento příběh sám napsal, odehrál i prožil,“ doplňuje druhá z manažerek Dominika Čermáková.

Festival vyvrcholí samotným hlavním programem sestaveným z přednášek a farmářských trhů složených z lokálních prodejců. Přednášky jsou rozdělené na dva bloky – dopolední pro školy a odpolední pro veřejnost. Pozornost mezi přednášejícími poutá například Arnošt Novák. Jeden z hlavních iniciátorů, v poslední době hodně propíraného hnutí Klinika, promluví o squattingu.

Přednášející budou dále hovořit i o negativních dopadech supermarketů na dnešní společnost, resocializaci, cohousingu nebo permakultuře. Každý si tak jistě najde to své. Po každé ze 45 minutových přednášek navíc bude čtvrthodinový prostor pro diskuzi, která návštěvníkům pomůže ještě lépe pochopit témata a lidi, na které se třeba dříve dívali skrz prsty. Celý program můžete sledovat na webu www.skrzprsty.cz

 

Volání z hlubin

Ján Gonščák a Andrea Šestáková

Sólové taneční představení

V 19. století bylo zvykem pro hosty soukromých večírků uspořádat malé představení, které se skrývalo za oponou. Diváci se usadili na svých židlích a v příhodný okamžik se rozevřela opona, za kterou aktéři zinscenovali do všech detailů některý ze slavných obrazů. V póze obrazu setrvali hodnou chvílí, pak se opona za potlesku obecenstva zase zavřela. V tomto spúsobu zábavy bylo něco tajemné, snad touha dotknout se krásy nebo být na moment ztracen v hloubce zobrazované scenérie, nebo meditace při pohledu na daný obraz a jeho obsah, být uvnitř obrazu. Pocit úzkosti, vykořeněnosti a osamělosti avšak nebyl charakteristický pouze pro umělce Dekadence 19. Století a počátku 20. století - dnes se dá hovořit o druhé vlně Dekadence, které téma jsou extáze, erotika a smrt. A to jsou téma i představení Volání z hlubin, ve kterém choreograf a tanečník Ján Gonščák vytvoří odkazy na dva slavné obrazy 19. Století. I když mohou být podány s humorem, vážnost a varovnost jejich odkazů zůstává neměnná. Spisovatel Gustav Meyrink napsal, že před tím, než se může člověk usmívat na svět, musí si nejprve vyplakat oči. Témy poukazují taky na těžké postavení umělce v materiální buržoazní společnosti, která často nevidí nadčasovou dimenzi jeho práce a její nesmírnou hodnotu, a na proces umělecké tvorby vyžadující si absolutní oddanost, sebeobětování a velikou míru vášně. Nakonec je to i téma sociálního chladu, která je dominantníi ve tvorbě významného umělce 20. století Josepha Beuyse, kterého nejznámější performance bude v představení znovu zinscenována, nakolik je to oblíbené představení autorů. Volání z hlubin, je dílo, které ruší hranice času, příběhů a osudů postav, nebo uměleckých medií a iluzionisticky chce provokovat diváka k myšlení, no zároveň varovat před mrtvým myšlením, šílenstvím a sociálním chladem.

Více zde: http://www.lafabrika.cz/program.php?subsect=read&p_id=1577

 

 

Mimoňská party aneb Paranormální koncert o.s. Spolurádi

Klub Lávka v Praze | 24. březen 2015 17:02

Klub Lávka v Praze
2. dubna 2015 od 19:00

Jaroslav Dušek již podruhé vytvoří moderátorskou dvojici s mentálně postiženým showmanem Kubou Zachatou. Společně uvedou netradiční hudební akci „Mimoňská party“ s příznačným mottem „nikdo není mimo“. Vystoupí reggae zpěvák MessenJah, androfolkové duo Vasilův Rubáš a písničkář na kolečkách Jan Šesták.

Na Paranormálním koncertu se budou bořit mýty a padat bariéry. Cílem organizátora – neziskové organizace Spolurádi – je oslovit širokou veřejnost a zároveň maximálně zapojit do akce lidi s postižením. Moderovat bude herec JAROSLAV DUŠEK (bez Downova syndromu) spolu Kubou Zachatou (s Downovým syndromem). Prostor je bezbariérový. Celý koncert rozzáří světelná show videomapping.

Především ale chtějí Spolurádi šířit myšlenku, že není důležité být "normální", ale hlavní je být spolu rádi.

HUDBA:


MESSENJAH
se řadí k nejvýraznějším osobnostem české reggae scény. Jako jeden z mála staví na síle poselství i melodie – tvoří zapálené, spiritualitou dotknuté texty, které mají sílu oslovit posluchače napříč věkovým i žánrovým spektrem.

Nezávisle maximální androfolkové duo VASILŮV RUBÁŠ je drsná kapela jemných mužů. Tato střelená dvojka dokáže rozohnit široké publikum všech věkových kategorií a různé míry mimoňství.

Autorské skladby JANA ŠESTÁKA, písničkáře na dvou kolech, jsou většinou otevírající, pohodové, inspirované jeho životní cestou. Zpívá, hraje na kytaru, foukací harmoniku, klavír a etnické nástroje.

SPOLURÁDI o.s.
www.spoluradi.org
FB Spolurádi

Přednáškový den Agora

Martin Fischer | 24. březen 2015 16:26

Rádi bychom Vás upozornili na kulturní akci Agora. Jedná se o přednáškový den, pořádaný již třetím rokem studenty Arcibiskupského gymnázia. Bude se odehrávat v budově Arcibiskupského gymnázia na Náměstí míru v pondělí 30.3 od 9:00 do 17:15. Můžete zde navštívit celkově pět pásem přednášek, diskuzí a workshopů. Na Agoru zavítá mnoho výrazných osobností z různých oborů, jako například Marek Orko Vácha, Stanislav Sousedík, Petr Topinka, Jáchym Topol nebo Jan Jandourek.

Agora dostala jméno podle výrazu pro antické veřejné prostranství, kde se scházeli občané řeckých městských států. Slovo agora dnes ztělesňuje ideály demokracie a symbolizuje svobodnou diskusi.

Bližší informace i přesný rozvrh Agory s anotacemi jednotlivých přednášek můžete najít na našich facebookových stránkách (facebook.com/agora.arcig)

Legendární Divadlo U mostu opět v Praze

Viktor A. Debnár | 24. březen 2015 12:00

Ve dnech 3. a 4. dubna 2015 vystoupí v Praze evropsky proslulé, ve světě jediné mystické divadlo – permské Divadlo U mostu, trojnásobný kandidát a nositel hlavní národní divadelní ceny Ruské federace Zlatá maska, nositel hlavní ceny divadelního festivalu Zlatý vítěz, držitel třiceti Grand Prix ze zahraničních festivalů, vítěz divadelní olympiády Indie, účastník 135 mezinárodních festivalů. Divadlo U mostu, které podle hodnocení časopisu Forbes patří mezi deset nejlepších divadel v Rusku, hostovalo v Bosně a Hercegovině, Bulharsku, Česku, Egyptě, Indii, Německu, Polsku, Rakousku a dalších zemích.

Zakladatelem a uměleckým vedoucím divadla je režisér a pedagog Sergej Fedotov, mj. laureát české Ceny Alfréda Radoka.

Divadlo U mostu je autorské divadlo, které zachovává a rozvíjí nejlepší tradice ruského psychologického divadla a zároveň v sobě spojuje myšlenky tradičního repertoárového divadla a divadla experimentálního. Výjimečnost umělecké práce Sergeje Fedotova spočívá v tom, že rozvíjí tradice velkého ruského psychologického divadla s obohacením o metody, které přinesly školy Michaila Čechova a Jerzy Grotowského.

Divadlo uvede v pátek 3. dubna 2015 v 19 hod. představení zvíře od M. Gindina a V. Sinakeviče. Toto legendární představení vyvolalo bouři diskuzí a nadšení a divadlu přineslo popularitu v Rusku i za jeho hranicemi. Příběh se odehrává na fragmentech zmizelé civilizace. Otec, matka a dcera – jediní lidé, kteří zůstali na Zemi, táhnou pustinou vypálenou atomovou katastrofou a hledají druhé, sobě podobné, aby život ve Vesmíru mohl pokračovat. Bez ohledu na mrazivou, duši ochromující atmosféru života po celosvětovém Armagedonu, zanechává představení pocit světla naděje a očistné katarze. Styl představení je velmi odlišný od stylu ostatních Fedotovových prací, které měli pražští diváci možnost v minulosti zhlédnout.

Za rok od posledního turné Divadla U mostu v Praze uspořádal Sergej Fedotov festival Martina McDonagha, s jehož tvorbou se v Praze setkal. Duchovní propojení divadla a irského dramatika je natolik silné, že shodou okolností začne letošní evropské turné divadla v den narozenin M. McDonagha − 26. března. V sobotu 4. dubna 2015 v 18 hod. se uskuteční představení Mrzák inishmaanský od M. McDonagha; představení získalo v roce 2010 Národní divadelní cenu Ruské federace Zlatá maska, zúčastnilo se téměř třiceti festivalů a získalo deset Grand Prix. Jde o představení, ve kterém se zvláštním způsobem mísí smích a slzy, hořkost nesplnitelných přání, romantická láska a neuvěřitelný podvod, které sehrají mystickou úlohu v osudu mrzáka Billyho. Postavy hry vzbuzují v divákovi děs i smích, hrůzu i soucit. Opět poznáváme v cizím, od nás vzdáleném životě vlastní utrpení a neřešitelná dramata naší vnitřní existence.

Obě představení, na něž je vstup zdarma, budou uvedena v ruštině s českými titulky. Uskuteční se v Ruském centru vědy a kultury, Na Zátorce 16, Praha 6 (metro Hradčanská), T 233 376 471 a 233 376 471

Magnesia Litera II

Knihovna Václava Havla | 24. březen 2015 08:21

Zveme na autorské čtení tvůrců nominovaných v některé ze sedmi kategorií výročních knižních cen Magnesia Litera. Čtou a besedují tři či čtyři autoři napříč kategoriemi:

Vratislav Maňák: Muž z hodin (Litera za knihu pro děti a mládež)
Petr Stančík: Mlýn na mumie (Litera za prózu)
Olga Stehlíková: Týdny (Litera za poezii)

Uvádí Pavel Mandys z pořádajícího občanského sdružení Litera.

KDE a KDY: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 1, 25. března od 19:00

kdo: OLDstars – TO VŠECHNO ONA
kde: komorní prostor H2O (Koněvova 61, Praha 3)
kdy: v neděli 29. března a v pondělí 30. března od 20:00

Nedělní reprízy se poprvé zúčastní také běloruský autor hry Andrej Ivanov. Z Minsku se přiletí podívat na první uvedení svého textu v jiném než ruském jazyce. Po představení bude následovat krátká debata o textu, tvůrčím procesu a tematice, kterou si zvolil.

Vstupenky rezervujte na www.oldstars.cz

„Patologie lásky v kontextu současného technického pokroku.“ Matka a syn tragicky nesou ztrátu hlavy rodiny, ale trápení je nespojuje, přináší jen roztržky a urážky. Zachráncem se stává monitor počítače. Technika virtuálně sbližuje, reálně však lidi rozděluje... Andrej Ivanov získal za hru To všechno ona dvě prestižní ocenění v rámci mezinárodních dramatických soutěží.

Hrají: Ljuba Krbová a Jan Battěk
režie: Tomáš Staněk
překlad, úprava a dramaturgie: Marcela Magdová
výtvarné řešení: Petra Krčmářová
technická spolupráce: Kryštof Lepšík

Tchaj-wan, ostrov literatury

Knihovna Václava Havla | 18. březen 2015 14:23

Na Tchaj-wanu se od šedesátých let 20. století rozvíjí pozoruhodná literatura psaná čínsky, která se v posledních letech začíná dostávat i k českým čtenářům.

Spisovatelka Pching Lu a spisovatel Wu Ming-i budou hovořit o literatuře, jazyce a společnosti na Tchaj-wanu i o svém vlastním díle.

Během večera zazní ukázky v čínském originále a v překladu českých překladatelek.

Diskusi povede přední sinoložka Olga Lomová (Univerzita Karlova).

KDY: 23. března od 19:00
KDE: KnVH, Ostrovní 13, Praha 1

předchozí | 01 · 02 · 03 · 04 · 05  ... | další