ISSN 1803-6635

hledat

přihlášení

anketa

Egon Bondy je pro vás:

celkem hlasů: 287

Ján Mančuška: První retrospektiva „První retrospektiva“ je skutečně první retrospektivní výstavou Jána Mančušky, klade důraz na precizní re-instalaci prací intelektuálně a esteticky přelomových, jež byly velkoryse zapůjčeny z významných mezinárodních (MoMA, Centre Pompidou, Thyssen-Bornemisza Art Contemporary, etc.) i domácích sbírek.  další tipy
úvod > tipy

fórum: tipy

Expression Hurts

Křivánková, Kozubková, Ferenzová (Kolonie, o.s.) | 27. červenec 2015 17:34

divadlo - zážitek - prožitek - instalace - performence - živá fosílie

... není důležité, co vidíme, ale to, co se děje mezi lidmi ...

Narušujeme tradičně vžité očekávání pasivního diváka a zveme jej k aktivní účasti prožití či dokonce požití uměleckého zážitku v prostorách Perly - bývalé papírny Vrané nad Vltavou, která je nám partnerem, záhadným územím a rezonátorem jednotlivých scén našeho divadla, pojímaného tentokrát jako Potlach. Původně poradní shromáždění, především však velká společenská a náboženská slavnost spojená s tanci, obřadním popíjením, hostinou, kouřením, zabíjení zajatců a výměnu darů, později společné setkání s ritualizujícími prvky, čili pro nás “velké sycení” ve smyslu “nasycení diváků”, proběhne pouze dvakrát, a to 31.7. a 1.8. od 19h. Site-specific pouť zaměřená na všechny smysly, přičemž projít “zónou” znamená měnit se, připustit souvislosti, nechat se vést intuicí a vírou, že minulost souvisí s budoucností a že naše cesta má svůj skrytý nezpochybnitelný smysl, ať už jsme v “zóně”, nebo ona v nás.
Inscenace vznikla díky podpoře hl. města Prahy a Nadace Život umělce.

Koncepce: Jana Kozubková, Jindřiška Křivánková a Lucie Ferenzová
Účinkují: Jindřiška Křivánková, Jana Kozubková
Zvukové řešení prostoru: Petr Krušenický
Výtvarné pojetí prostoru: Jana Hauskrechtová
Prostor: Perla Vrané nad Vltavou

http://www.kartel-platforma.cz/hry/expression-hurts/

Galerie Kostka, MeetFactory, 6.-30. 8. 2015

Dům osvobozený od svých pater | 21. červenec 2015 16:38

Lucie Mičíková a Zuzana Žabková spolupracují již delší dobu na společném projektu "Až se vrcholky našeho nebe spojí, můj dům bude mít střechu" (P. Eluard), v jehož rámci se budování jakéhosi imaginárního domu stalo metaforou jejich spolupráce.

Projekt se postupně mění v čase. Stal se z něj příběh o prostoru a architektuře ­pojmech s nejen fyzickým, ale i metafyzickým významem. Dům je obrazem, reprezentací, který pojmenovává a vymezuje vztahy a situace. Dům bez poschodí (pater) je kompaktním prostorem, kde se maže hierarchie.

Srpnové akce v Domě čtení

Dům čtení | 21. červenec 2015 16:38

19. srpna 18:00 Malý festival autorského čtení v Domě čtení

Každoročně je v půli srpna, v prostoru atria Domu čtení, pořádán letní festival, ať už autorského šperku a oděvu, knižního designu, nebo performance, a letos se konceptem vracíme do roku 2011, kdy zde proběhl první minifestival autorského čtení. Pozvali jsme sedm autorů, kteří přijedou z různých míst České republiky. Z Ostravy přijede Jan Nemček, kterému letos vyjde první básnická kniha, a je též organizátorem Literární sprchy v ostravském dolu Michal. Z Opavy, ale nyní žijící v Praze, je básnířka Alžběta Luňáčková, z Českých Budějovic dorazí básnířka, autorka několika básnických knih, Kateřina Bolechová. Dalším hostem budebásník, prozaik a organizátor českobudějovických literárních večerů Miroslav Boček. Z Netolic přijede básník a organizátor každoročního setkání na zámku Kratochvíle, které letos proběhne druhý víkend v září, Radek Štěpánek. Nebudou chybět ani pražští autoři: básník Petr Řehák, který minulý rok vydal první básnickou knihu a básník Tomáš Čada, který se po více jak tři roky staral o program Domu čtení a který, též minulý rok, vydal svůj básnický debut. Výčet autorů nemusí být konečný. Přijďte a zažijte večer autorského čtení ve venkovním prostoru Domu čtení.

26. srpna 18:00 Večer Davida Pillowa a jeho hostů

Na večeru bude představena společná kniha Davida Pillowaa Anny Kacmarske, kteří přečtou ukázky z nového počinu česko - polské knihy Kłujący puch/ Hořící mrholení, jež vyšla letos v květnu. Dojde též na ukázky z chystaného pokračování knihy Davida Pillowa Vzkazy Madame X, která byla autorovým debutem. Dalším hostem pořadu bude prozaik a básník Viki Shockjemuž letos vyšla již devátá kniha Sněhurka, jakou svět! (Clinamen, 2015), nadžánrová kniha černohumorných povídek. Nebude chybět ani hudba, indie folkař Marek Janvás svými baladami přenese na předměstí Londýna.

Za hezkého počasí proběhnou oba večery v atriu Domu čtení, v přízemí.

http://www.mlp.cz/cz/kontakty/pobocky/dum-cteni-ruska/

 

Avishai Cohen & Filharmonie Brno

JazzFestBrno | 30. červen 2015 14:19

Do Česka se vrací oblíbený kontrabasista Avishai Cohen. Představí se v unikátním projektu s Filharmonií Brno

Jeden z nejlepších světových kontrabasistů současnosti Avishai Cohen přijede 30. listopadu do Brna. V Bobycentru představí unikátní projekt nazvaný An Evening With Avishai Cohen, který kombinuje jazz a world music s majestátním zvukem symfonického orchestru. Populární Izraelec ve spolupráci s uznávaným aranžérem Robertem Sadinem upravil svoje oblíbené autorské i převzaté skladby pro více než padesátičlenný orchestr a na podzim vyrazí na evropské turné. Jedním z prvních potvrzených koncertů je právě ten brněnský s Filharmonií Brno, který se koná v rámci podzimní části festivalu JazzFestBrno. Vstupenky jsou v prodeji na webu www.avishaicohen.cz a v běžných předprodejích.

Filmovou verzi známé Shakespearovy hry představí oceňovaná režisérka Julie Taymor (US) v české premiéře. Po filmu následuje diskuze s režisérkou moderovaná Christopherem Baughem (GB). Událost organizuje Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru.

V hlavních rolích účinkují David Harewood, Max Casella a Kathryn Hunter. Filmová verze byla natočena podle stejnojmenného představení v Brooklynském Theatre for a New Audience, ve výpravě hvězdné scénografky Es Devlin (MET Opera, Lady Gaga, Kayne West) a kostýmech Constance Hoffman (MET Opera, Mikhail Baryshnikov, Robert Carsen) Světovou premiéru měl film v roce 2014 na Toronto International Film Festival.
Julie Taymor se představí jako speciální host Pražského Quadriennale 25. června v Colloredo Mansfeldském paláci.

Julie Taymor je známá především inscenací broadwayského muzikálu The Lion King, za který obdržela v roce 1998 cenu Tony award a stala se tak první ženou, která tuto cenu obdržela. Muzikál se stal naprostým hitem a zapsal se jako pátá nejdéle hraná inscenace na Broadway. Z filmové tvorby Julie Taymor je známý především biografický film Frida v hlavních rolích se Salmou Hayek a Alfredem Molinou, který z celkových šesti nominací na Oscara obdržel dva. Taymor je dále podepsaná pod režií filmů jako jsou Titus, The Tempest, Across the Universe.

 

 

 

Autorské čtení: Viktor Špaček a Jitka N. Srbová

Ulita agentura | 24. červen 2015 13:26

Viktor Špaček přečte ukázku z knihy povídek Něco cirkusového (dybbuk, 2015).

Jitka N. Srbová představí nové texty z chystané třetí sbírky Les.

Autory uvede Olina Stehlíková.

vstup volný

►KDE Ponrepo, Bartolomějská 11, Praha
►KDY 1. červenec v 19:00

Ján Mančuška: První retrospektiva

GHMP | 22. červen 2015 13:26

 

Kabinet Havel 2014/2015

Knihovna Václava Havla | 18. červen 2015 14:12

Zveme vás na finále debatního cyklu o stavu naší společnosti od listopadu 2014 do června 2015.

Hosté: herci Divadla Husa na provázku
Celé to uvádí: Vladimír Morávek a Petr Oslzlý

Na závěr Ať mír dál zůstává s touto krajinou... zazpívá Gábina Vermelho a Tereza Marečková.

Následuje v 19.00 derniéra inscenace 1789 aneb Dokonalé štěstí a v 21.30 koncert Big Beatles se všemi sólisty.

KDE Národní divadlo Praha, historická budova, hlavní vchod
KDY 21. června 2015, 17:00 – 19:00

Svět očima ruské propagandy. Debata s Peterem Pomerantsevem

Člověk v tísni | 18. červen 2015 13:35

Peter Pomerantsev je britský publicista a televizní producent. Ve své knize Nothing Is True and Everything Is Possible (Nic není pravda a všechno je možné) ukazuje, jak se v ruských médiích vyrábějí informace, které vytvářejí zcela alternativní realitu. Debatu s Pomerantsevem povede Josef Pazderka, novinář a zahraniční zpravodaj ČT.

Diskusi bude předcházet promítání filmu Svět podle Russia Today (The World According to Russia Today, režie Misja Pekel, 2015, 40 min, anglicky s českými titulky), který přibližuje způsoby manipulace s informacemi v této celosvětově rozšířené ruské televizní stanici.

Debata bude v angličtině, tlumočená do češtiny.

Akce se koná v rámci cyklu Máte právo vědět.
Pořádá Člověk v tísni ve spolupráci s londýnských Klubem nezávislé žurnalistiky Frontline.

Filozofická fakulta UK, Velká aula (místnost č. 131), Palachovo nám. 2, Praha 1

Vstup zdarma.

Pomáhání nebolí

Petra Zvonařová | 15. červen 2015 12:35

Dovolte nám, abychom Vás pozvali na benefiční večer „Pomáhání nebolí 4“, který je zaměřen na podporu dobrovolnictví ve zdravotnických zařízeních. Koná se v krásném prostoru Komunitního centra Matky Terezy vzdáleném 150 m od stanice metra Háje.
Dozvíte se mnoho informací o našich dobrovolnících, kteří jsou úžasní lidé pravidelně docházející do nemocnice za pacienty, se kterými tráví svůj volný čas bez nároku na finanční ohodnocení. Večer bude žánrově velice bohatý a vyvážený, těšit se můžete například na autorské čtení, taneční a hudební vystoupení, výstavu fotografií a hlavně se setkáte s dobrovolníky, kteří Vám během večera představí to, v čem jejich dobrovolnická činnost spočívá. Na vlastní kůži si budete moci vyzkoušet základy salsy pod vedením Mária, který pochází přímo z kolébky salsy - Kuby. Celým večerem nás provede mladý nadějný student JAMU Jáchym Sůra. Vystupovat budou dobrovolníci FNKV - kapela SPB, tanečnice ze skupin Flamenkería a Přecedance, pěvecký sbor Gambale, zpěvák Olexandr Kozlovsky, autorské čtení Daniel Wagner, Lucie Flajšmanová a Lenka Králová + taneční workshop salsy – kubánec Mario Herrera Marsillan, výstava fotografií Alexandry Ivančenko a Kateřiny Burianové.
Akce se koná v úterý 16.6.2015 v 19:00 v Komunitním centru Matky Terezy, U Modré školy 2337/1, Praha 11 – metro Háje.

předchozí | 01 · 02 · 03 · 04 · 05  ... | další