ISSN 1803-6635

hledat

přihlášení

O tom se nemluví   Bakalářské představení Anny Kukuczkové, studentky katedry pantomimy HAMU, proběhne 25. května v Experimentálním prostoru NoD. Autorské představení pojednávající o znásilnění, o krutém zásahu do života člověka, který poznamená lidskou duši na celý život.  další tipy
úvod > tipy

fórum: tipy

Joseph Roth: Příběh tisící druhé noci

Knihovna Václava Havla | 26. květen 2016 13:30

Joseph Roth, rakouský novinář a spisovatel, k jehož nejznámějším dílům patří romány Pochod Radeckého a Kapucínská krypta, byl bystrým pozorovatelem a vnímavým svědkem mj. rozpadu a zániku Rakouska-Uherska, tedy konce „starých časů“, kdy se zažité a zaběhlé mění a přicházejí obavy a nejistoty z „nových pořádků“.

Příběh tisící druhé noci, který se odehrává na konci 19. století ve Vídni, z němčiny přeložil Miroslav Stuchl.

Ukázky z románu přečte Lukáš Jůza, herec divadelního spolku Kašpar, tvorbu Josepha Rotha přiblíží Jana Dušek Pražáková, Szomorú Vásarnap a další písně vztahující se k Rakousku-Uhersku zahrají Zdenek Závodný (tenor saxofon, tarogato) a Michal Hrubý (klarinet, tenor saxofon).

► KnVH, Ostrovní 13, Praha 1
► 2. června 2016 od 19.00 hodin

Střední Evropa čte a diskutuje!

Viktor Debnár | 26. květen 2016 11:26

Literární setkání se středoevropskými autory: básníkem, editorem, prozaikem a překladatelem Rolandem Orcsikem (Maďarsko), kulturní publicistkou Joannou Szczepanikovou (Polsko), básníkem, prozaikem a nakladatelem Janem Těsnohlídkem ml. (Česko) a prozaičkou, editorkou a překladatelkou Barborou Škovierovou (Slovensko). Moderuje Tereza Semotamová.

Čtení a diskuze se uskuteční v úterý 7. června 2016 od 19.00 v Knihovně Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 1.

Událost na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1716521765285024/

Mezi ploty

Psychiatrická nemocnice Bohnice | 25. květen 2016 14:10

Muzikanty, kteří netvoří laciné cetky, ale dávají do muziky kus vlastní duše, uslyšíte v Alternativní zóně letošního festivalu Mezi ploty, který se v Psychiatrické nemocnici Bohnice koná 28. a 29. května.

Alternativní hudební scéna nabídne nezaměnitelnou Lenku Dusilovou, Jiřího Buriana v roli ironického Kapitána Dema, brněnskou legendu Květy, mladou hvězdu indie popu Never Sol, ale i kapely Please the Trees, The Prostitutes, Monikino Kino a řadu dalších.

V takzvaném „srdci“ Alternativní zóny se můžete zapojit do diskuze o nevědomí, řeči snů, C. G. Jungovi a jiných zajímavých tématech pod vedením předních psychologů, jako je šéf Krizového centra RIAPS Tomáš Holcner.

Alternativní zóna je přitom jen jeden díl mozaiky Mezi ploty. V Bohnicích vznikne ještě Rodinná zóna s programem pro děti a rodiče, hiphopová Street Art Zone, hlavní zóna Central Park s nejpopulárnějšími muzikanty a divadelní scéna v Divadle za plotem.

Kompletní program festivalu hledejte na www.meziploty.cz.

Nahá žena

Viktor A. Debnár | 24. květen 2016 12:08

Vernisáž malíře a restaurátora Vladimíra Doležala (1946).

V. Doležal je absolventem Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě a Akademie výtvarných umění v Praze, kde v 90. letech také vyučoval technologii malby; na Miami University Ohio vedl kurzy práce s papírem.

Kdy: úterý 24. 5. 2016 od 19 hod.
Kde: Galerie Rondo, Lužická 18, Praha 2

Jedinečný festival japonských bambusových fléten šakuhači rozezní Prahu

International Shakuhachi Festival Prague, 2. - 6. 6. 2016 | 18. květen 2016 18:14

Na celosvětově jedinečnou událost se mohou těšit milovníci japonské kultury a japonské hudby obzvlášť. Ve dnech 2. - 6. června 2016 se v Praze odehraje mezinárodní festival International Shakuhachi Festival Prague zasvěcený bambusové flétně šakuhači. Přední světoví mistři tohoto nástroje představí ve spolupráci se známými českými orchestry tradiční i moderní skladby. Interaktivní expozice v Národní galerii a filmové projekce v kině Ponrepo pak představí historii šakuhači, která se postupně rozšířila do celého světa, a zvláštní estetiku, která propojuje tradiční a soudobé japonské umění.

Festivalu se každoročně účastní umělci z Japonska, Evropy, USA a dalších koutů světa. Na programu se představí řada významných premiér a koncertů, které zmapují hudbu šakuhači od jejího počátku při meditacích v zen-buddhistických klášterech, přes 20. století, kdy začala pronikat do západního světa, až po současnost, kdy je využívána ve všech hudebních žánrech od klasiky a experimentu po rock a jazz v nejrůznějších koutech světa! Koncerty se odehrají v sídle festivalu na HAMU (Malostranské náměstí) nebo na Nové scéně Národního divadla, jazzová session se odehraje v kavárně Zázemí.

Japonskou estetiku vykreslí mimořádná expozice v Národní galerii s názvem Pod povrchem prázdnota. Zde si návštěvníci budou moci na bambusovou flétnu šakuhači také zahrát.

Program festivalu doplní také projekce uhrančivé mystické psychologické sondy Rumělkové duše japonského režiséra a tanečníka butoh Masako Iwany a unikátní portrét japonské malířky Appasionato Sadao Nakadžimy v kině Ponrepo. V letním kině Národní galerie na Staroměstském náměstí si budete moci užít rodinné (melo)drama Naše malá sestra nejvýznamnějšího současného japonského režiséra Hirokazu Koreedy, vybrané mj. do Cannes 2015.

Poznejte hudbu a historii japonské flétny šakuhači na International Shakuhachi Festival Prague, 2. - 6. června 2016!

Více o jeho programu naleznete na webu http://www.isfp.cz.


PROGRAM
Čtvrtek 2. 6. 2016
17:00 Pod povrchem prázdnota; vernisáž v Národní galerii (Sbírka umění Asie a Afriky – Palác Kinských, Staroměstské náměstí)
18:30 – 19:30 Průvod mnichů Komuso ze Staroměstského náměstí na HAMU
19:30 Choshi na nádvoří HAMU
20:00 Zahajovací koncert (Sál Martinů, HAMU)
22:00 MAMA BUBO (Nádvoří HAMU)
------
Pátek 3. 6. 2016 Honkyoku: ESTETIKA ZVUKU A TICHA
14:00 Úvod do honkyoku koncert/přednáška (Věž, HAMU) 60’
14:00 Kinko ryu honkyoku (Galerie, HAMU), 60’
17:30 Hlasy zvířat v hogaku (Galerie, HAMU), 60’
20:00 Honkyoku inspirace (Sál Martinů, HAMU), 90’
22:00 64, TOPOS KOLEKTIV | site-specific improvizovaná hudba, 60’
22:00 Kino: Vermillion Souls (Kino NFA Ponrepo)
--------
Sobota 4. 6. 2016 MODERNA: ZE ZÁPADU S LÁSKOU
17:30 Záčátky shakuhachi na Západě: Henry Cowell, Peter Eötvös a John Cage (Galerie, HAMU), 60’
20:00 Shakuhachi a japonské strunné nástroje: od san-kyoku po modernu (Sál Martinů, HAMU)
22:00 Honkyoku noci (Věž, HAMU), 60’
22:00 VENKOVNÍ KINO: Umimachi Diary (Nádvoří Národní galerie, Palác Kinských, Staroměstské náměstí)
--------------
Neděle 5. 6. 2016 ZÁPAD POTKÁVÁ VÝCHOD
14:00 Tváří v tvář modernitě: okraulo, 7-otvorová shakuhachi, taimu a improvizace (Galerie, HAMU), 60’
16:30 Wadaiko Yosa Yosa – Czech taiko band (Nádvoří Národní galerie, Palác Kinských, Staroměstské náměstí)
17:30 Čeští skladatelé píší pro shakuhachi (TBA), 60’
20:00 Koncert pro symfonický orchestr a japonské nástroje: Takemitsu, Ryohei, Nishimura, Matoušek (Nová scéna Národního divadla, mimořádný koncert Pražského Jara), 100′
22:00 Jazz a improvizace (klub Zázemí)
------------
Pondělí 6. 6. 2016 POHLED DO BUDOUCNOSTI
15:00 Studentský koncert (Galerie, HAMU), 60′
19:30 Skladby pro mnoho shakuhachi (Nádvoří, Kino 64 U Hradeb), 20’
19:30 KINO: Appassionato (Kino NFA Ponrepo)
20:00 BERG: Východní sféry (Kino 64 U Hradeb), 90’
21:30 Párty na rozloučenou

Organizátoři si vyhrazují právo měnit události, tituly, časy a místa konání. Prosím kontrolujte aktuální informace s blížícím se termínem události.

Na slepičím zámku - NAPOSLEDY V SEZÓNĚ!!!

Chemické divadlo | 18. květen 2016 13:05

Chemické divadlo - Na slepičím zámku!
21.5.2016 ve 20:00h
Venuše ve Švehlovce, Slavíkova 22, Praha 3

Tuto sobotu možnost k vidění naposledy v této sezóně!!!

Představení inspirované osudy Suzanne Renaud a jejích blízkých – muže Bohuslava a synů Jiřího a Daniela Reynkových. Osudy lidí, kteří se stali solí této země – těch, jimž jiní „uměli zasolit“.

Společenský lesk a postavení, přepych, francouzské univerzitní i přímořské klima Suzanne Renaud postupně zcela vyměnila za českou bídu, špínu a osamění. Básnířka a žena básníka a grafika Bohuslava Reynka se stala nejprve dobrovolně a poté i souhrou dějinných okolností vězenkyní v cizí zemi, aby tam i nakonec v chudobě a tichosti umřela „zapomenutá jako kůrka chleba za starou almarou“. A přece…

Volně inspirováno odkazem a díly Suzanne Renaud, Bohuslava, Jiřího a Daniela Reynkových a knihami Aleše Palána a Lucie Tučkové.

Vstupenky 190 / 110Kč lze rezervovat přes e-mail chemicke.divadlo@gmail.com a weby www.venusevesvehlovce.cz, https://vstupenky.ticket-art.cz/ nebo jsou v případě volné kapacity dostupné na místě hodinu před začátkem představení.

Hrají: Marta Vítů, Bohdan Bláhovec, Vojtěch Hrabák, Eliáš Jeřábek, Dana Marková
Lightdesign: Martin Bitala
Scéna a kostýmy: Jana Hauskrechtová
Asistence: Tereza Kmoníčková
Produkce: Zuzana Rainová, Magda Juránková
Scénář a režie: Vojtěch Bárta

------------------------

Mrtví o mrtvých vědí
a hrdých odpovědí
srdce si málo hledí
je mezi psem a vlkem

Inscenace vznikla za podpory Ministerstva kultury ČR a Magistrátu hlavního města Prahy.

Autorský večer Zuzany Kultánové

agentura ULITA / Kniha Zlín | 18. květen 2016 12:24

Novela debutující prozaičky Zuzany Kultánové je inspirována skutečným příběhem Augustina Zimmermanna a jeho dětí, autorce se však podařilo na pozadí historických událostí a kulis staré Prahy zachytit nadčasový příběh o bláhové touze hlavní postavy vymanit se ze své přirozenosti a temných vášní, jež mají za následek řadu osudových chyb.

Titul vydalo nakladatelství KNIHA ZLÍN.

Ukázky přečte herec Kajetán Písařovic.
Na violoncello zahraje Tomáš Fingerland.

vstup volný

* Ponrepo, Bartolomějská, Praha
* 26. května od 18.00

Otevřená výzva Artist Book #1

MeetFactory | 17. květen 2016 14:48

Galerie MeetFactory vyhlašuje otevřenou výzvu k podávání projektů na vydání autorské publikace „Artist Book#1“, která má umožnit umělcům, umělkyním a uměleckým skupinám realizaci výtvarného díla ve formě knižní publikace.
Otevřená výzva Artist Book#1 je určena českým a zahraničním umělcům, umělkyním a uměleckým skupinám dlouhodobě působícím na české výtvarné scéně.

Uzávěrka pro podávání přihlášek: 15. 7. 2016

Přihláška musí obsahovat:
- popis a vizualizaci projektu (PDF, max. 10 MB)
- CV autora (PDF)

Přihlášky zasílejte na e-mail: jaro.varga@meetfactory.cz
O výsledcích výzvy budeme informovat do 31. 7. 2016.
Deadline pro realizaci projektu: prosinec 2016.

Více na http://www.meetfactory.cz/cs/program/detail/otevrena-vyzva-artist-book-1

Denis Kazanský: Černá horečka a válka na Donbase

Knihovna Václava Havla | 11. květen 2016 09:47

Setkání s ukrajinským blogerem a novinářem se uskuteční 12. května od 17.00 v Knihovně Václava Havla.

V knize Černá horečka popisuje Denis Kazanský Donbas, depresivní region, který si většina Ukrajinců spojuje se sociální a ekologickou katastrofou, s neomezenou mocí místních oligarchů, se srůstáním organizovaného zločinu a politiky, s proruskými náladami a od nedávna také s válkou. Bez ilegálních uhelných dolů by válka na Donbase nebyla možná, tvrdí Denis Kazanský a jeho tvrzení zní přesvědčivě.

Večerem provází Lenka Víchová, ukrajinistka a publicistka, redaktorka časopisu Ukrajinský žurnál. Tlumočí překladatel Alexej Sevruk.

Akce se koná ve spolupráci s organizací Člověk v tísni.

Otevřené ateliéry umělců MeetFactory

MeetFactory | 09. květen 2016 16:54

Rezidenti MeetFactory otevřou dveře svých ateliérů během pulzujícího mezižánrového večera. Čeká vás vzrušující cesta po deseti ateliérech, kde aktuálně tvoří umělci z různých zemí světa, která slibuje celovečerní dobrodružné objevování současného umění.

Součástí večera budou komentované prohlídky aktuální výstavy Tušení světla (Galerie MeetFactory) s kurátorem Jarem Vargou a rezidenčního patra s kurátorkou rezidenčního programu Zuzanou Jakalovou.

Těšit se můžete také na mobilní bar v 1. patře MeetFactory s vybranými nápoji a jídlem pro každého a závěrečnou afterparty s překvapením.

LINE-UP
19:00-00:00
Open Studios: Alicja Rogalska (PL), Cristina David (RO), Bartosz Kokosiński (PL), Anne-Claire Barriga (FR), Iza Tarasewicz (PL), Alice de Mont (BE), Robert Šalanda (CZ), Viktor Valášek (CZ), Sarah Jones (TAS)
19:30
Komentovaná prohlídka výstavy Tušení světla
20:30
Komentovaná prohlídka rezidenčního patra
22:00
Afterparty

VSTUP ZDARMA

RE: Otevřené ateliéry umělců MeetFactory

MeetFactory | 09. květen 2016 16:55

akce se koná 18. 5. 2016 od 19:00 !

předchozí | 01 · 02 · 03 · 04 · 05  ... | další