ISSN 1803-6635

hledat

přihlášení

anketa

Nejdrsnější superhrdina je:

celkem hlasů: 187

Kdo je tady profesionál? Internetový deník A2larm.cz ve spolupráci s MFDF Jihlava pořádá čtyřdenní workshop pro návštěvníky festivalu. S profesionální pomoci Terezy Reichové a Apoleny Rychlíkové bude možné natočit svébytnou diváckou reportáž, či krátký film o Jihlavském festivalu. další tipy
úvod > tipy

fórum: tipy

Autorský večer spisovatelky Světlany Alexijevič

Festival spisovatelů Praha | 22. říjen 2014 10:37

Bělorusko-ukrajinská spisovatelka Světlana Alexijevič podrobuje analýze život v bývalém Sovětském svazu. Nikoli z perspektivy hrdinské, dějinné nebo geopolické, ale ryze intimní. Za svou tvorbu získala řadu uznání, např. ve Francii se její kniha v roce 2013 stala Knihou roku, obdržela významnou Cenu německých knihkupců a v letošním roce se o ní hovořilo v souvislosti s Nobelovou cenou za literaturu.

Za své postoje a tvůrčí otevřenost se z ní stala persona non grata a Lukašenkův totalitní režim se postaral o její odchod. Bělorusko opustila v roce 2000 a v dalších letech našla útočiště v Paříži, Götenborgu a Berlíně. V roce 2011 se vrátila zpět do Minska.

Autorku do České republiky pozval Prague Writers´ Festival spisovatelů Praha. Večer se koná 7. listopadu od 19:00 v Senátu Parlamentu ČR.

více na www.pwf.cz a www.literarni.cz

účast na základě registrace na emailu pwf@pwf.cz

Internetový deník A2larm.cz ve spolupráci s MFDF Jihlava pořádá čtyřdenní workshop pro diváky festivalu. S profesionální pomoci Terezy Reichové a Apoleny Rychlíkové bude možné natočit svébytnou diváckou reportáž, či krátký film o Jihlavském festivalu. Stačí se jen přihlásit, nachystat si mobilní telefon a být ve střehu - a hned po skončení festivalu může Vaše video viset na stránkách Alarmu.

Workshop je otevřený pro 10 lidí. Ti společně vytvoří záznam svého pohledu na festival. Své přihlášky do něj (včetně kontaktů na sebe) posílejte na adresy: a .

Realizace:

Pátek 24.10. večer: schůzka nad náměty na místě, které se odtajní ráno přes sms.
Sobota a neděle: vaše natáčení + konzultace s koordinátorkami
Pondělí odpoledne: střih materiálu a postprodukce

V úterý bude video k vidění na webu Alarmu. Jediné, co je potřeba, je kreativita a mobilní telefony. Ukažte (v) dokumentu vlastní perspektivu!

Říjnové akce v Domě čtení

A2 | 20. říjen 2014 18:20

:: 15.října 15:00 Dětské odpoledne patronky Domu čtení Jany Šrámkové
:: 16. října 18:00 Diskuzní večer iniciativy Společně pro desítku na téma: Je Praha 10 kulturní?
:: 17. října 14:00 Méďa Tulák
:: 22. října 13:00 Beseda pro děti s autorem knihy Chrlič Vojtěchem Otčenáškem
:: 22. října 18:00 Guláš pro Masaryka – autorský večer Mileny Štráfeldové
:: 23. října 18:00 Večer patrona Domu čtení básníka a překladatele Radka Malého
:: 29. října 18:00 O poutnictví a návratech do Srbska
:: 30.října 18:00 Autorský večer hudebního kritika a recenzenta Pavla Klusáka
:: 31. října 14:00 Méďa Tulák

http://www.mlp.cz/cz/kontakty/pobocky/dum-cteni-ruska/akce/

Zprava Zleva. Film útočí v podstatě na každý náš smysl a pokaždé odjinud. Někdy zprava, někdy zleva. Zprava Zleva. Každý tvůrce má na věc svůj pohled. A úhel pohledu se může často měnit. To, co někdy vidíme zprava, můžeme stejně tak dobře vidět i zleva. Zprava Zleva. Pravicově-levicové politické spektrum jako zdroj nekonečných debat, řešení, problémů, ale také názorů a vizí.” Takto popsal letošní koncepci kreativní ředitel festivalu Šimon Holý, student 2. ročníku Katedry režie.

Mezi novinky letošního ročníku patří dopolední projekce pro středoškoláky, přesunutí festivalu do kina Světozor a předporota, která vybere soutěžní filmy. Jedním z významných hostů bude vítězka festivalu Jeden svět Eszter Hajdú, autorka film Verdikt v Maďarsku.

http://www.famufest.cz/
http://vimeo.com/108477354

Institut umění – Divadelní ústav
Památník národního písemnictví
Zastoupení Evropské komise v ČR
Kancelář Kreativní Evropa – Kultura

Vás zvou na

dvaadvacátý Večer evropské literatury.

Večer bude tentokrát věnován dětské literatuře. O knihách určených těm nejmenším budou diskutovat literární kritička a editorka Jana Čeňková, kritik a editor Petr Matoušek a Radek Malý, básník, překladatel a autor knih pro děti.

Moderátor: Petr Šrámek

Těšíme se na Vás!

KDE Památník národního písemnictví, Pelléova 20, Praha 6-Bubeneč
KDY 21. říjenv 19:00

Křest knihy Bohuslava Brouka Na obranu individualismu

Viktor A. Debnár | 14. říjen 2014 13:46

Uvedení knihy se uskutenčí v pondělí 20. října 2014 od 17 hod. v Literární kavárně knihkupectví Academia (Václavské náměstí 34, Praha 1); o publikaci promluví literární historik Jiří Brabec, editor Viktor A. Debnár a autoři doprovodných studií Bruno Solařík a Milan Drápala.

Tomáš Kaňkovský: Zastavení na Výtoni (7. 10. - 7. 11. 2014)

Galerie Výtoň | 10. říjen 2014 16:01

Prostor galerie koresponduje s originalitou instalace. Střízlivá promyšlenost intervence do prostoru vás provede tajemným světem z domova až do vzdálených krajů, ale třeba i do historie.

Otevírací doba: 14:00 - 18:00 (po - pá)

http://www.vyton.cz/

 

 

 

 

 

Celá Evropa v jednom big bandu

Euroradio Jazz Orchestra | 10. říjen 2014 14:35

Do Česka se v rámci projektu Euroradio Jazz Orchestra, iniciovaného Českým rozhlasem, sjedou špičkoví muzikanti z celé Evropy. Jednadvacetičlenný ansámbl vystoupí 16. října v pražském studiu Českého rozhlasu v budově ČRo Regina v Karlíně a o den později v královéhradeckém KC Aldis v rámci tradičního festivalu Jazz Goes To Town. Unikátní big band bude řídit Jan Jirucha.

„Projektu Euroradio Jazz Orchestra se každoročně účastní nejlepší muzikanti z mnoha zemí. Za nás to letos budou vycházející hvězdy Jan Jirucha mladší a Štěpánka Balcarová, oba nejen zruční muzikanti, ale zároveň vynikající dirigenti a skladatelé. V trombonové sekci navíc usedne talentovaný hráč Štěpán Janoušek,“ řekl hudební redaktor Českého rozhlasu Václav Vraný.

Vstup na veřejnou nahrávku v karlínském studiu Českého rozhlasu je zdarma. V Hradci Králové vystoupení bigbandu předchází společný koncert tria Karla Růžičky a Jiřího Stivína. Vstupenky v ceně 200 korun jsou v prodeji v královéhradeckém infocentru a na místě. Český rozhlas bude z pražského koncertu pořizovat záznam, který pak odvysílá 31. října od 21:30 na stanici Vltava. Ve stejný čas koncert do programu zařadí i další stanice z Evropské vysílací unie (EBU), takže ho uslyší prakticky celá Evropa.

Jirucha se na koncertech ujme dirigentské taktovky, zatímco Balcarová se představí v roli trumpetistky a skladatelky. Mladé umělce do orchestru navrhují redaktoři z jednotlivých zemí EBU a kromě vysoké umělecké úrovně při výběru rozhoduje také věk - projekt dává prostor především mladým hudebníkům do třiceti let.

Jirucha a Balcarová pro big band složili unikátní skladby inspirované významnými osobnostmi 20. století. Mladí autoři nečerpali inspiraci jen od hudebních velikánů minulého století. Na koncertu tak zazní kromě skladeb vycházejících z tvorby jazzového kontrabasisty Charlese Minguse i hudba odkazující na dílo legendárního českého režiséra Františka Vláčila či malíře Jana Zrzavého. „Jan Zrzavý je mým oblíbeným malířem, a proto jsem se rozhodla složit pro Euroradio Jazz Orchestra právě hudbu inspirovanou jeho obrazy,“ řekla Balcarová.

Historie projektu Euroradio Jazz Orchestra sahá až do roku 1965. Letos se organizačních záležitostí premiérově ujal Český rozhlas ve spolupráci s agenturou Twentyfourseven Promotions, známou především pořadatelstvím úspěšného festivalu JazzFestBrno. Po desetiletí se o evropský big band starala dánská organizace Swinging Europe, ta však kvůli nedostatku financí musela podporu ukončit. Ohrožený projekt zachránil Český rozhlas rozhodnutím, že se minimálně pro letošní rok orchestru ujme a tuto letitou tradici zachová. Evropská vysílací unie (EBU) funguje od roku 1950 a je nejvýznamnější unií veřejnoprávních médií se 73 členy z 56 evropských zemí a 36 přidruženými členy z Asie, Afriky a Severní a Jižní Ameriky.

3Kino (30. 10. - 2. 11. 2014, Kino Atlas)

A2 | 08. říjen 2014 12:30

Základní ideou tohoto nového festivalu je ukázat divákům to nejlepší ze současné tvorby všech zmíněných tří visegrádských zemí, s tím, že zejména velice kvalitní současný polský film je pro českého diváka (až na několik konkrétních snímků) ne příliš známý.

Druhou rovinou je symbolické propojení festivalů zaměřených na filmy právě z těchto zemí, zejména pokud jde o Filmové babí léto v Třinci, Lubuskie lato filmowe v Lagowě, Solanin film festival v Nowé Soli a další.

http://www.3kino.cz/

 

předchozí | 01 · 02 · 03 · 04 · 05  ... | další