ISSN 1803-6635

hledat

přihlášení

anketa

Encounter  Už po pětadvacáté pořádají studenti Janáčkovy akademie múzických umění v Brně Mezinárodní festival divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER. další tipy
úvod > tipy

fórum: tipy

Mezinárodní DEN TANCE s Českou televizí - 29. 4. 2015

Michaela Staňková | 17. duben 2015 21:15

- Program pro veřejnost téměř ve 20 městech České republiky
- Taneční filmy na dokumentárním portálu DAFilms.cz a v pražské La Fabrice
- Mezinárodní poselství od španělského tanečníka a choreografa Israele Galvána

Vize tance a Národní divadlo zvou na oslavy Mezinárodního dne tance s Českou televizí. Ve středu 29. dubna 2015 se bude slavit po celém světě a Česká republika nebude výjimkou. Program pro veřejnost je připraven téměř ve 20 městech a zahrnuje taneční představení, ukázky, dílny, tančírny, flashmob - společnou choreografii, diskuze s tanečníky, taneční filmy i taneční party. Hlavní mediální partner oslav, Česká televize, bude navíc streamovat část programu v Praze a Brně.

Informace o dění po celé České republice jsou k dispozici na taneční mapě www.danceday.cz, která vznikla ve spolupráci Vize tance a místních tanečních subjektů.

Oslavy půjdou napříč styly

V Praze se na piazzetě Národního divadla vystřídá balet, současný tanec a swing. V 15.30 začne OPEN CLASS, které se mohou zúčastnit všichni, kdo mají rádi tanec. Jde o klasický baletní trénink pod širým nebem, který bude poprvé v historii oslav přenášet iVysílání České televize. Propojí se tak dění před Národními divadly v Praze a Brně. Následovat bude flashmob pro děti a dospělé, program pražských konzervatoří, lekce swingu a tančírna. V 19 hodin proběhne ve Státní opeře slavnostní představení baletu Šípková Růženka. Náměstí Míru oživí přibližně od 14 hod ukázky současného tance a hip hopu a náplavka u Rašínova nábřeží, konkrétně u Bajkazylu a A(VOID) Floating Gallery, se od 17:30 rozhoupá rytmy funku, jazzu, tanga, salsy nebo swingu. K vidění bude také nový cirkus.

Podrobný program organizovaný v Praze iniciativou Vize tance a Národním divadlem najdete na www.facebook.com/dentance nebo www.vizetance.cz.

Dokumentární portál DAFilms.cz a Festival tanečních filmů

K oslavám Dne tance se letos připojí i dva významní partneři ze světa filmu. Návštěvníci Festivalu tanečních filmů, který se koná v pražském kině Lucerna od 23. do 25. dubna, získají ke vstupence voucher na tři taneční snímky z dokumentárního portálu DAFilms.cz. V týdnu, kdy proběhnou oslavy Dne tance, tzn. od 26. dubna do 2. května tak budou moci na portálu zhlédnout tři zajímavé taneční dokumenty (Amici, tanec s přáteli, Peggy Baker: Four Phrases, Svěcení jara). Více na www.tanecnifilmy.cz/2015/

La Fabrika uvede filmy Pina, Doteky tance a Svěcení jara

Pražský kulturní prostor La Fabrika uvede ve spolupráci s Vizí tance 29. 4. od 18:30 taneční dokument Pina od režiséra Wima Wenderse a 30. 4. české snímky Doteky tance Veroniky Liškové (od 18:30) a Svěcení jara Jany Ševčíkové (od 20:00).

Informace k oslavám Mezinárodního dne tance v České republice jsou k dispozici na: www.facebook.com/dentance, www.danceday.cz, www.vizetance.cz, www.narodni-divadlo.cz

TVŮRČÍ REZIDENCE V OBLASTI UMĚNÍ - DEBATNÍ SETKÁNÍ

Česká centra | 17. duben 2015 13:04

21. dubna 2015 od 18:00 v Rytířské 31

Setkání je určeno umělcům, kurátorům, organizátorům a zájemcům o tvůrčí rezidence z oblasti výtvarného umění, designu, fotografie a architektury.

Neobávejme se ožehavých témat:

  • (ne)zajímavost tvůrčích rezidencí
  • (ne)efektivní tvůrčí cesta
  • (ne)dostatek financí
  • (ne)umíte podat žádost? Nevíte?

Váháte? Pojďte si povídat!

Hosté:
Zuzana Jakalová (MeetFactory), Adéla Foldynová (Plzeň 2015), Michal Novotný (FUTURA, Karlin Studios), Veronika Resslová (Školská 28), Zuzana Zahradníčková (MK ČR), Jana Vinšová (CZECHDESIGN.CZ) a umělci se zkušeností z rezidenčních pobytů (Jan Pfeiffer, Jaro Varga, Jan Brož a jiní).

Témata dalších setkání:

  • 26. května: téma literatura a hudba
  • 4. června: scénická umění, divadlo, film

Pozvánku a bližší informace události na Facebooku.

Chrobák a Puzuk

Knihovna Václava Havla | 15. duben 2015 14:21

Zveme Vás na večer o skautském období Václava a Ivana Havlových.

Nad zápisy z unikátních kronik zavzpomínají na dobu svého skautování Ivan Havel (Puzuk), Alois Strnad (Lojza), Radko Trohař (Radko) a mnozí další. Moderuje ředitel Skautského institutu Miloš Říha (Šípek). Hudební doprovod: manželé Tichotovi.

Ideály skautingu ovlivnily celé generace. Hlásí se k nim řada významných osobností, kterým se úcta k člověku i přírodě, dobré mravy, sebekázeň, vytrvalost, solidarita a pokora staly trvalými životními hodnotami. Mezi členy skautských oddílů byli i bratři Havlovi.

KDE / KDY: KnVH, Ostrovní 13, Praha 1 / 23. dubna v 19.00

Diskuzi bude živě přenášet portál ČT24.

Divadelní školy, které od 14. do 18. dubna 2015 vystoupí na scénách brněnských divadel v rámci 25. ročníku mezinárodního fe stivalu SETKÁNÍ/ENCOUNTER jsou již známy. Zároveň se můžete těšit i na bohatý doprovodný program, v březnu již na výstavu v Galerii Vaňkovka!

Z 29 přihlášených divadelních škol vybrala festivalová rada 12, které se spolu s domácí Janáčkovou akademií múzick ých umění v Brně budou moci účastnit festivalu. Další školou prezentující Českou republiku bude pražská DAMU. Těšit se můžete na představení ze Slovenska, Maďarska, Skotska, Švýcarska, Německa, Gruzie, Litvy, Ruska , Rakouska a Polska.

Vedle hlavního programu čeká návštěvníky festivalu i bohatý off - program, který budou tvořit představení studentů JAMU, workshopy, diskuze a samozřejmě také večírky. Organizátoři festivalu se pokusí přiblížit atmosféru festivalu veřejnosti již od 9. do 15. března v Galerii Vaňkovka. Po dobu jednoho týdne si tak budete moci prohlédnout fotografie zachycující ty nejlepší momenty předchozího ročníku. Výstava bude doplněna i o živé výstupy studentů JAMU.

Aktuální informace o průběhu příprav festivalu můžete sledovat na webových nebo facebookových stránkách festivalu. Za pozornost stojí i festivalový YouTube kanál, kde nale znete i nejnovější festivalové video s podtitulem „Vtáhne vás do hry“. Stejné téma bude mít i hlavní festivalový spot, ve kterém účinkují významné osobnosti spjaté s JAMU Pavel Liška, Jana Plodková, Václav Neužil, Miroslav Donutil, Arnošt Goldflam, Jitka Schneiderová a Iva Pazderková, a který budete moci vidět i v České televizi, která je hlavním mediálním partnerem festivalu.

Festival se koná pod záštitou rektora Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, primátora statutárního města Brna, hejtmana Jihomoravského kraje, Ministra kultury České republiky, České komise pro UNESCO a sítě ENCATC.

Festival finančně podpořili Mezinárodní visegrádský fond a Statutární město Brno. Pořadatelem je Divadelní fakult a Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, spolupořadateli Centrum experimentálního divadla p.o. a spolek MuseYou.

Institut umění – Divadelní ústav, Památník národního písemnictví, Zastoupení Evropské komise v ČR a Kancelář Kreativní Evropa – Kultura Vás zvou

21. dubna od 19:00 na Večer evropské literatury na téma literární kritika.

Jakou roli hraje literární kritika v České republice? Jaká je situace v jiných evropských zemích? Kdo a jak píše o nových knihách v tištěných médiích a na internetu? Měli bychom věnovat kritikám více prostoru?

Pozvání k diskusi přijali literární teoretik a historik Petr A. Bílek, kritik a vedoucí kulturní rubriky Lidových novin Jiří Peňás a amerikanista a publicista Richard Olehla.

Diskusi moderuje David Vaughan. Úryvky přednese Kajetán Písařovic.

KDE: PNP, Pelléova 20, Praha 6-Bubeneč

Když padají manga

Knihovna Václava Havla | 09. duben 2015 09:55

Vojtěch Bílý strávil jeden rok jako učitel-dobrovolník ve Středoafrické republice v době, kdy zde vypukla občanská válka, která vyhnala z domovů více než milion obyvatel. Působil v karmelitánské misii, která se změnila v uprchlický tábor, monitoroval válečné zločiny, byl i svědkem odsunu muslimů, který mj. zpřetrhal kmenové a přátelské vazby.

Své zkušenosti zaznamenal v knize Když padají manga. Představí ji se spoluautorkou Alenou Scheinostovou.

KDE KnVH, Ostrovní 13, Praha 1
KDY 13. dubna od 19:00

Audiovizuální SMRT se přesouvá do ROXY

NoD/ROXY | 07. duben 2015 18:20

Spam. Něco nevyžádaného, neočekávaného. Smrt. Nedílná součást koloběhu života. Je nechtěná a často přichází náhle. Projekt SPAM: SMRT se 16. dubna vrací, tentokrát netradičně do prostor klubu ROXY. Živé obrazy skládané z těl tanečníků Jany Vrány a Pala Kršiaka, dunivý voiceover, pohlcující vizuály, laserové projekce a divadelní atmosféra. Připravte se.

Projekt, na kterém se autorsky podílí rapper a výtvarníkVladimir 518, člen skupiny WWW Ondřej Anděra a zvukař David Vrbík, vznikl původně pro festival 4 + 4 dny v pohybu 2014. Nově bude zařazen do dramaturgie Experimentálního prostoru NoD.

Vladimira 518 jsem chtěl oslovit ke tvorbě audiovizuálního představení pro NoD již dávno. Poslední impulz mi dala právě tato propracovaná vizuální show. Protože jsme ale potřebovali větší prostor, napadlo nás využít ROXY, pro kterou Vladimírův tým představení uzpůsobí," uvádí prvotní ideu dramaturg Experimentálního prostoru NoD Adam Halaš. „Atmosféra klubu se pro Smrt dokonale hodí a navíc tak ukážeme, že ROXY a NoD patří k sobě."

SPAM: SMRT si bere jako hlavní téma fenomén smrti a koloběhu života, odprezentovaný jak v univerzální a všeobecné rovině, tak v konkrétním příběhu jedné lidské bytosti. Ondřej Anděra k celému projektu přistupuje jako k výzkumu uměleckých možností, co se týče audiovizuálních a dramatických útvarů. Je to pro něj pokus o hledání nových médií a nalezení nové formy v umění. „Nechtěli jsme ale, aby bylo pojetí tohoto představení příliš abstraktní, protože v něm se většinou nemají lidé čeho chytit. Ani aby bylo příliš popisné, v tom by se ztratilo kouzlo," přibližuje projekt Vladimir 518.

Dramaturgie Experimentálního prostoru NoD se v posledních měsících věnuje otázkám, okolnostem a situacím, které se bezprostředně dotýkají lidské existence. Audiovizuální performance na téma smrti tak mezi další představení dokonale zapadá.

Projekt podpořili: Ministerstvo kultury ČR, Hlavní město Praha, Státní fond kultury ČR


Vladimir 518, Ondřej Anděra (WWW), David Vrbík / SPAM: SMRT 16. 4. / 20:00 250 Kč + poplatky

 

 

Ďábel spí v kříži na kozách - poslední uvedení v této sezóně

Kartel (S.P.E.K., o.s.) | 05. duben 2015 17:32

29.4. v 20h v Podniku (Bubenská 1)

Společná cesta pěti mučedníků, kteří jsou pokoušeni ďáblem ve všech jeho podobách. Božská znamení jsou zaměněna za znamení pekel. telekineze, stigmata, panenská zjevení. Podle skutečných událostí. Inspirováno četbou S. Kinga, Bernanose, lasalettských proroctvích, životem svaté Starosty.

Inscenace vznikla díky podpoře Státního fondu kultury ČR a Nadace Život umělce.

Režie: Jan Kačena
Dramaturgie: Barbora Kačena
Scéna a kostýmy: Barbora Kačena a Jana Prekova
Hudba: Čuráci a Ticho De Beige
Hraji:
Loly Lolyová
Lída Němečková
Vendula Příhodová
Julie Goetzová
Šimon Krupa

http://www.kartel-platforma.cz/hry/dabel-spi-v-krizi-na-kozach/

Kolonie, o.s. via Kartel

Křivánková, Kozubková, Ferenzová: Konec Klementajn | 03. duben 2015 15:09

poslední uvedení v této sezóně:
29.4.2015 v 20h v Paláci Akropolis

Poslední uvedení v této sezóně!
"Unikátní zážitek, který nepřijme každý. V show performerky koketují s archetypy, populárními trendy, rituály, vztahovými vzorci, rozostřením genderových rolí, banalitou i vysokou filozofií. Zaslechneme tu řvoucí pop-music se srdceryvnými „hlubokými texty“, nad nimiž kroutí hlavou sám Carl Jung, resp. jeho podobizna blikající na čele bizarní bicí soupravy, složené z nejrůznějších neuvěřitelných součástí." (Jana Soprová)
Hudbu na scéně vytváří Head in Body - člen kyberpunkového tria Lightning Glove a psychedelického projektu Sister Body, oživujících atavismy elektronické mytologie. Někdy používá masku, díky níž se tělo pokouší dosáhnout tranzu i ve stísněných podmínkách.
http://lightningglove.bandcamp.com/
http://plastika.bandcamp.com/
Inscenace vznikla díky grantu hl. města Prahy a Státnímu fondu kultury.

Hrají, hudba: Jindřiška Křivánková, Jana Kozubková, Head in body
Scéna: Jana Hauskrechtová
Foto: Michal Ureš
Grafický design: Mariana Dvořáková
Režie: Lucie Ferenzová
Produkce: Magda Juránková
Lighting design: Martin Bitala
Projekce: Martin Buřil

http://www.palacakropolis.cz/program/2015-04-29

derniéra inscenace Stíny (Eurydike říká) Elfriede Jelinek

S.P.E.K., o.s. | 03. duben 2015 15:05

Kolonie, o.s. jako host v MeetFactory
7.4.2015 v 20h

Překlad: Viktorie Knotková / režie: Lucie Ferenzová / hrají: Jindřiška Křivánková, Jana Kozubková, Anita Krausová / výprava: Mariana Dvořáková / hudba: Adam Boháč

Po staletí byl mýtus o Orfeovi a Eurydike nahlížen perspektivou Orfea. Ve Stínech Jelineková nechává na prvním místě promlouvat Eurydike a není náhodou, že právě v tomto momentu se propadá do ticha.

Hra Elfriedy Jelinekové, laureátky Nobelovy ceny za literaturu, je jedním z typických postdramatických textů – nejsou zde klasické situace, osoby, text je psán v próze jako vnitřní dialog, sebezpyt. Nabízí tak inscenátorům různorodé cesty interpretace. V české premiéře diváci uvidí tři Euridiky. Tři hlasy, které splývají v jedné osobě a dekomponují pradávný mýtus o Orfeovi, který se vydal do podsvětí hledat svou lásku, svou mrtvou ženu Eurydiku.

Česky bez titulků, rezervace nutná na rezervace.divadlo@meetfactory.cz, a GoOut.cz
Vstupné: 200 / 120 Kč

Foto: Dita Havránková

Inscenace vznikla díky podpoře Státního fondu kultury ČR a Nadace Život umělce.

afterparty: Head in Body

předchozí | 01 · 02 · 03 · 04 · 05  ... | další