ISSN 1803-6635

hledat

přihlášení

anketa

Nejdrsnější superhrdina je:

celkem hlasů: 212

Josef Váchal: Magie hledání Výstava Josef Váchal: Magie hledání v Domě U Kamenného zvonu je věnována vztahu Josefa Váchala (1884-1969) k magii a okultismu. Na příkladu díla tohoto dosud nedoceněného solitéra poukazuje na esoterické podněty, přesahující uplatňování vnějších magických atributů a rekvizit v moderním umění obecně. další tipy
úvod > tipy

fórum: tipy

Listopadové akce v Domě čtení

Městská knihovna Praha | 31. říjen 2014 19:32

:: 5. listopadu 18:00 - Autorské čtení: Vít Kremlička a Básník Ticho
:: 6. listopadu 18:00 - Isaak Babel – Beňa Krik: komponovaný večer
:: 7. listopadu 14:00 - Méďa Tulák
:: 10. listopadu 10:00 - Dětské dopoledne s poezií
:: 12. listopadu 18:00 - Nová jména v české literatuře
:: 13. listopadu 18:00 - Poutnictví: Na sever se psím spřežením
:: 19. listopadu 18:00 - No pasarán! Poezie proti rasismu
:: 20. listopadu 18:00 - Diskuzní večer Společně pro desítku: Veřejný prostor Prahy 10
:: 21. listopadu 14:00 - Méďa Tulák
:: 26. listopadu 18:00 - 100 let Julia Cortázara – Hledači, pštrosi a hráči

http://www.mlp.cz/cz/kontakty/pobocky/dum-cteni-ruska/akce/

Výstava Josef Váchal: Magie hledání je věnována vztahu Josefa Váchala (1884-1969) k magii a okultismu. Na příkladu díla tohoto dosud nedoceněného solitéra poukazuje na esoterické podněty, přesahující uplatňování vnějších magických atributů a rekvizit v moderním umění obecně. Okultismus a magie Váchala výrazně ovlivnily v raném období, kdy v dílech uplatňoval efektní a srozumitelnou okultní estetiku, korespondující se symbolismem a dekadencí.

Výstava se však pokouší ukázat také subtilnější doklady Váchalova zájmu o esoterismus, které lze najít mimo jiné ve zdánlivě marginálních a dosud neznámých rukopisech v jeho písemné pozůstalosti. Z Váchalových textů, kreseb, obrazů, soch i autorského písma vyplývá, že hlavní poučení, které si vzal ze studia okultismu, se netýkalo instrumentalizace magie, ale abstraktnějšího problému specifického pojetí znaku v rámci magických akcí. Svým životem a dílem Váchal nehledal primárně magii a její efekty. V jeho případě bylo magií tvůrčí hledání a artikulování výtvarné řeči.

http://www.ghmp.cz/josef-vachal-magie-hledani/

 

 

Večer k 75. výročí prvního transportu evropských Židů

Knihovna Václava Havla | 23. říjen 2014 15:33

Dne 18. října 1939 byl vypraven z Ostravy první transport Židů v dějinách holocaustu organizovaný Adolfem Eichmannem. Směřoval do Niska nad Sanem. Deportovaní museli vybudovat tábor, který měl být destinací pro další transporty.

Od „Plánu Nisko“ se však upustilo a tábor byl zrušen. Část zadržených se vrátila domů, část byla zavražděna nacisty a část zahnána do SSSR, kde mnozí skončili v gulagu.

Zaměstnanci ÚSTRu nalezli v ukrajinských archivech stovky spisů NKVD k obětem transportů do Niska. Nově objevené dokumenty společně s osudy deportovaných představí Mečislav Borák, Jan Dvořák a Adam Hradilek.

Večer se koná ve spolupráci KnVH a ÚSTR.

* KDE Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 1
* KDY 24. října 2014 od 18:00

Autorský večer spisovatelky Světlany Alexijevič

Festival spisovatelů Praha | 22. říjen 2014 10:37

Bělorusko-ukrajinská spisovatelka Světlana Alexijevič podrobuje analýze život v bývalém Sovětském svazu. Nikoli z perspektivy hrdinské, dějinné nebo geopolické, ale ryze intimní. Za svou tvorbu získala řadu uznání, např. ve Francii se její kniha v roce 2013 stala Knihou roku, obdržela významnou Cenu německých knihkupců a v letošním roce se o ní hovořilo v souvislosti s Nobelovou cenou za literaturu.

Za své postoje a tvůrčí otevřenost se z ní stala persona non grata a Lukašenkův totalitní režim se postaral o její odchod. Bělorusko opustila v roce 2000 a v dalších letech našla útočiště v Paříži, Götenborgu a Berlíně. V roce 2011 se vrátila zpět do Minska.

Autorku do České republiky pozval Prague Writers´ Festival spisovatelů Praha. Večer se koná 7. listopadu od 19:00 v Senátu Parlamentu ČR.

více na www.pwf.cz a www.literarni.cz

účast na základě registrace na emailu pwf@pwf.cz

Internetový deník A2larm.cz ve spolupráci s MFDF Jihlava pořádá čtyřdenní workshop pro diváky festivalu. S profesionální pomoci Terezy Reichové a Apoleny Rychlíkové bude možné natočit svébytnou diváckou reportáž, či krátký film o Jihlavském festivalu. Stačí se jen přihlásit, nachystat si mobilní telefon a být ve střehu - a hned po skončení festivalu může Vaše video viset na stránkách Alarmu.

Workshop je otevřený pro 10 lidí. Ti společně vytvoří záznam svého pohledu na festival. Své přihlášky do něj (včetně kontaktů na sebe) posílejte na adresy: a .

Realizace:

Pátek 24.10. večer: schůzka nad náměty na místě, které se odtajní ráno přes sms.
Sobota a neděle: vaše natáčení + konzultace s koordinátorkami
Pondělí odpoledne: střih materiálu a postprodukce

V úterý bude video k vidění na webu Alarmu. Jediné, co je potřeba, je kreativita a mobilní telefony. Ukažte (v) dokumentu vlastní perspektivu!

Říjnové akce v Domě čtení

A2 | 20. říjen 2014 18:20

:: 15.října 15:00 Dětské odpoledne patronky Domu čtení Jany Šrámkové
:: 16. října 18:00 Diskuzní večer iniciativy Společně pro desítku na téma: Je Praha 10 kulturní?
:: 17. října 14:00 Méďa Tulák
:: 22. října 13:00 Beseda pro děti s autorem knihy Chrlič Vojtěchem Otčenáškem
:: 22. října 18:00 Guláš pro Masaryka – autorský večer Mileny Štráfeldové
:: 23. října 18:00 Večer patrona Domu čtení básníka a překladatele Radka Malého
:: 29. října 18:00 O poutnictví a návratech do Srbska
:: 30.října 18:00 Autorský večer hudebního kritika a recenzenta Pavla Klusáka
:: 31. října 14:00 Méďa Tulák

http://www.mlp.cz/cz/kontakty/pobocky/dum-cteni-ruska/akce/

Zprava Zleva. Film útočí v podstatě na každý náš smysl a pokaždé odjinud. Někdy zprava, někdy zleva. Zprava Zleva. Každý tvůrce má na věc svůj pohled. A úhel pohledu se může často měnit. To, co někdy vidíme zprava, můžeme stejně tak dobře vidět i zleva. Zprava Zleva. Pravicově-levicové politické spektrum jako zdroj nekonečných debat, řešení, problémů, ale také názorů a vizí.” Takto popsal letošní koncepci kreativní ředitel festivalu Šimon Holý, student 2. ročníku Katedry režie.

Mezi novinky letošního ročníku patří dopolední projekce pro středoškoláky, přesunutí festivalu do kina Světozor a předporota, která vybere soutěžní filmy. Jedním z významných hostů bude vítězka festivalu Jeden svět Eszter Hajdú, autorka film Verdikt v Maďarsku.

http://www.famufest.cz/
http://vimeo.com/108477354

Institut umění – Divadelní ústav
Památník národního písemnictví
Zastoupení Evropské komise v ČR
Kancelář Kreativní Evropa – Kultura

Vás zvou na

dvaadvacátý Večer evropské literatury.

Večer bude tentokrát věnován dětské literatuře. O knihách určených těm nejmenším budou diskutovat literární kritička a editorka Jana Čeňková, kritik a editor Petr Matoušek a Radek Malý, básník, překladatel a autor knih pro děti.

Moderátor: Petr Šrámek

Těšíme se na Vás!

KDE Památník národního písemnictví, Pelléova 20, Praha 6-Bubeneč
KDY 21. říjenv 19:00

Křest knihy Bohuslava Brouka Na obranu individualismu

Viktor A. Debnár | 14. říjen 2014 13:46

Uvedení knihy se uskutenčí v pondělí 20. října 2014 od 17 hod. v Literární kavárně knihkupectví Academia (Václavské náměstí 34, Praha 1); o publikaci promluví literární historik Jiří Brabec, editor Viktor A. Debnár a autoři doprovodných studií Bruno Solařík a Milan Drápala.

Tomáš Kaňkovský: Zastavení na Výtoni (7. 10. - 7. 11. 2014)

Galerie Výtoň | 10. říjen 2014 16:01

Prostor galerie koresponduje s originalitou instalace. Střízlivá promyšlenost intervence do prostoru vás provede tajemným světem z domova až do vzdálených krajů, ale třeba i do historie.

Otevírací doba: 14:00 - 18:00 (po - pá)

http://www.vyton.cz/

 

 

 

 

 

předchozí | 01 · 02 · 03 · 04 · 05  ... | další