ISSN 1803-6635

hledat

přihlášení

Vyražte na noirový Křivoklát! Čas rozdvojených duší, padlých andělů, temných zrcadel a nocí, v nichž přichází ďábel. A Ingrid Bergmanová, Gregory Peck, Gene Tierney, Olivia de Havilland a Kirk Douglas. To vše je Noir Film Festival, unikátní žánrová přehlídka, jejíž 4. ročník se uskuteční od 18. do 21. srpna na Královském hradě Křivoklát. další tipy
úvod > tipy

fórum: tipy

FOREST.INK / Vaše tetování může zachránit prales

Forest.ink | 24. srpen 2016 20:39

Forest.ink je charitativní tattoo akce, která se uskuteční 17. září v prostorách The Chemistry Gallery v Praze. Svoje síly na Forest.inku spojí známí umělci z České republiky
a Slovenska. Jejich návrhy tetování, malby, fotky či grafiky poputují do dražby, jejíž výtěžek
je určen na odkup pozemků v okolí stávající rezervace v Ekvádoru “El Paraiso” a výstavbu
vzdělávacího centra v ekvádorském deštném pralese.

"Forest.inkem chceme poukázat na to, co se děje ve světě, hlavně bychom si ale přáli
touto akcí motivovat a inspirovat lidi,“ říká tatérka Petra Hlaváčková, která za nápadem
uspořádat charitu stojí. "Ať je to znečištěná řeka ve vašem městě, nedostatek peněz v
místním dětském domově nebo třeba ničení pralesů v Ekvádoru - tyhle věci se náš všech
týkají a tvoří svět, ve kterém žijeme. A pokud se nám cokoliv z toho nelíbí, nemusíme jen
sedět a nadávat. Touto akcí chceme ukázat, že každý z nás může přispět ke změně a že i ta
nejmenší pomoc se počítá. A že to navíc může být i zábava."

Tatéři vytvořili originální návrhy tetování nspirované jihoamerickou džunglí. Tyto návrhy si po jejich vydražení budou moct návštěvníci akce odnést přímo na kůži. Dražba návrhů proběhne online na Facebookovém profilu Forest.ink od 17. sprna do 10. září 2016.

V průběhu soboty 17. září se budou návrhy realizovat.

O hudbu se na akci postará mimo jiných DJ Josef Sedloň. Forest.ink podpoří i další známé tváře - například designer Deafmessenger do aukce věnuje jednu ze svých maleb, fotografiemi přispěje několikanásobný vítěz Czech Press Photo František Ortmann.

Návštěvníci si budou moct pochutnat na vegetariánských svačinách od Kabinetu.

Stanete-li se součástí naší akce, pomůžete s odkupem pozemků v okolí přírodní rezervace “El Paraíso” v Ekvádoru a vybudováním vzdělávacího centra s botanickou zahradou. I přesto, že je rezervace uznána a podporována ekvádorskou vládou, její existence je nyní ohrožena. Její část se nachází na pozemcích soukromých vlastníků, kteří je nabízejí k prodeji. Právě proto chceme tyto pozemky odkoupit a spolu s místními obyvateli je ochránit, odlesněné části znovu zalesnit a připojit je ke stávající rezervaci. O chod zařízení a výstavbu vzdělávacího centra se postará Roman Kollár, který v pralese žije se svou rodinou již 5 let. Včasným odkoupením pozemků a jejich ochranou se dá předejít zničení rezervace a jejího okolo velkoplošnou těžbou zlata, stříbra, mědi uranu a jiných surovin. V plánu je vybudování botanické zahrady a vzdělávacího centra, kde si návštěvníci z řad domorodců i turistů budou moci na vlastní kůži připomenout a poučit se o důležitosti a křehkosti pralesních ekosystémů.

"Vzdělávání hraje klíčovou roli pro zachování zdejšího pralesa a také uchování moudrosti indiánů a jejího předání mladým ekvádorcům. Dokud se nám nepodaří přesvědčit o závažnosti situace místní obyvatele, budeme bojovat proti větrným mlýnům. Vzdělávací centrum je tedy prvním velmi důležitým krokem na cestě za zdravým životním prostředím,"vzkazuje z džungle Roman.

Projekt El Bosque Medicinal má vlastní webové stránky, kde budou pravidelně přibývat zprávy o tom, jak práce v Ekvádoru postupují.

Pokud již teď toužíte nosit na své kůži kus pralesa nebo se chcete o akci dozvědět víc, přečtěte si více informací na www.forestink.org nebo na Facebooku Forest.ink.

-------

17. ZÁŘÍ 2016 od 14.00

The CHEMISTRY GALLERY / Bubenská 1, 170 00 Praha 7

FaceBook Fan Page: https://www.facebook.com/forforestink/?fref=ts
TETOVÁNÍ

Ondrash www.ondrash.com
Jan Mráz www.janmraz.com
Petra Tattoo www.petratattoo.com
Lucie Liška kmeny.tv/tattoo
Dodáč www.wildlinestattoo.com
Dan Ko www.bobektattoo.cz/tattoos
Veronika www.facebook.com/Veronika-Tom
Mafis www.facebook.com/tattoomafis
Petra Tribo www.facebook.com/petra.cankl
Miki Aslan Tattoo www.facebook.com/iaslantattoo
Szabi www.facebook.com/tattooszabi
Routa facebook/Routattoo
Adra Rooster www.instagram.com/andrejakopecka

OBRAZY
Jiří Petrbok
Otto Placht www.ottoplacht.com
Martin Salajka www.martinsalajka.cz
Jan Uldrych www.januldrych.com
Deafmessanger www.deafmessanger.com
Veronika Schiramnoa Noa
Marie Kraus mariekraus3.tumblr.com
Jana Anna facebook.com/janaannalino
Christine Recrue www.christinerecrue.cz
Marek Hrdina/ROTR www.rotr.eu
Zdeněk Spour www.zdenekspour.com

GRAFIKA
Michael Rittstein
Jana Anna
Martin Salajka

FOTOGRAFIE
Petr Hricko www.petrhricko.cz
František Ortmann www.frantisekortmann.eu
Jiří Vágner

HUDBA
Josef Sedloň https://soundcloud.com/josefsedlon/tracks
Stanislav Abrahám stanislavabraham.bandcamp.com
Tono https://soundcloud.com/tono_ovm
DYSKO(experimental cabaret)
3SKA (dyzlegtic division) soundcloud.com/trsk

WORKSHOPY
recyklace a DIY výroba
malování/sprejování/exhibice

VEGAN JÍDLO
Kabinet (Trutnov)

Příběh Olgy Iofe

Knihovna Václava Havla | 16. srpen 2016 17:19

Setkání s Olgou Jurijevnou Iofe Prochorovou (1950), jež patří mezi ty, kteří demonstrovali proti vojenskému zásahu svých vlád v Československu v srpnu 1968.

Společně s Irinou Kaplun uspořádala v lednu 1969 demonstraci proti invazi do Československa na legendárním Majakovského náměstí. Obě studentky držely plakáty s hesly: Na věčnou památku Janu Palachovi a Svobodu Československu. Za tuto akci nebyla nijak trestně postižena. Za následující aktivity spojené se samizdatem a obranou politických vězňů strávila dva roky v Kazaňské vězeňské psychiatrické léčebně, kde byla například vězněna i N. Gorbaněvská. Po propuštění v roce 1971 byla nadále protistátně aktivní. Po letech domovních prohlídek a domácího vězení emigrovala v roce 1978 do Francie. V Paříži pracovala v redakci exilového časopisu Ruská Mysl.

Moderuje Michaela Stoilova.

Akce bude tlumočena do češtiny.
Ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů a sdružením Memorial.

< 23. srpna od 19:00, KnVH, Ostrovní 13, Praha 1 >

JazzfestBrno 2016

Echoes of JFB: Dhafer Youssef - Birds Requiem | 09. srpen 2016 09:39

Dhafer Youssef – oud a vokály, Aaron Parks – piano, Ben Williams – kontrabas, Justin Faulkner – bicí

Tuniský hráč na oud, zpěvák a skladatel. Jeho poslední deska Birds Requiem je konstruována jako filmový soundtrack, ale zároveň je velmi osobním albem, který jej zachycuje ve zlomovém bodě. Youssef v nedávné době oslnil na festivalu Colours of Ostrava. Jeho takřka andělský zpěv je neopakovatelným zážitkem. Nyní se do Česka vrací v rámci podzimní série Echoes of JazzFestBrno 2016.

Dhafer Youssef se narodil 19. listopadu 1967 v Teboulbě a je potomkem skromné rodiny z této rybářská vesnice a zároveň dalším z dlouhé řady muezzinů. Zvládnutí pěvecké techniky tak pro něj bylo rodinnou ctí a tradicí. Ve velmi raném věku jej dědeček přivedl k recitativům z Koránu. Dhafer tak postupně začal objevovat potenciál svého hlasu. S touhou prozkoumat nové horizonty opustil Dhafer Youssef rodnou vesnici, odešel do hlavního města a později do Rakouska. Ve Vídni se hudebně rozvinul a navíc se seznámil se správnými lidmi z oblasti jazzu i world music. Od té doby nahrál osm alb pod vlastním jménem a odstartoval mezinárodní kariéru.

JazzfestBrno 2016

Echoes of JFB: John Scofield - Country for Old Men | 08. srpen 2016 10:05

John Scofield – kytara, Steve Swallow – baskytara, Larry Goldings – Hammond organ, Bill Stewart – bicí

Umělec, který dokáže hrát víc než jeden hudební styl skutečně plynule, virtuózně a upřímně, je dnes velmi vzácným druhem. John Scofield to umí a vždy to dokazoval. Českým fanouškům se představí v rámci podzimní série Echoes of JazzFestBrno 2016.

Pohled do Scofieldovy diskografie je ohromující, jeho stylový záběr je neskutečný. Posuďte sami: mainstream, jazzrockové období, dobře známá a vysoce oceňovaná je jeho hra v kapele Milese Davise na počátku 80. let. Stejně vysoko stojí spolupráce s Joe Hendersonem, Joe Lovanem, poutavé big bandové album Quiet s Wayne Shorterem, zjazzované hity s projektem the New Standard Herbie Hancocka, interpretace hitů Raye Charlese nebo nejčerstvější exkurze do světa gospelu s Piety Street Bandem. V nejaktuálnější přítomnosti věnuje John Scofield svůj tvůrčí fokus jazzovému kvartetu s Larry Goldingsem na Hammond organ, Steve Swallowem na baskytaru a oblíbeným bubeníkem Billem Stewartem. Sidemany si vybírá skutečně vynikající – vždyť těžko bychom hledali respektovanější rytmický tandem, než Bill Stewart a Steve Swallow! Aktuální repertoár kvarteta tvoří nejzásadnější skladby americké country, samozřejmě v jedinečně přetvořených verzích. John Scofield v letošním roce získal Grammy Award za album Past Present. Cena tak potvrzuje jeho výjimečný status nejen mezi jazzovými kytaristy.

Vyražte na noirový Křivoklát!

Noir Film Festival | 11. červenec 2016 11:20

Čas rozdvojených duší, padlých andělů, temných zrcadel a nocí, v nichž přichází ďábel. A Ingrid Bergmanová, Gregory Peck, Gene Tierney, Olivia de Havilland a Kirk Douglas. To vše je Noir Film Festival, unikátní žánrová přehlídka, jejíž 4. ročník se uskuteční od 18. do 21. srpna na Královském hradě Křivoklát. Čekají vás netypické projekce v sálech mezi kamennými zdmi Křivoklátu i ve věži Huderka. Nechte se zlákat temnou náladou letošních sekcí, kde najdete noir německý, freudovský či westernový. Mimochodem, nikde nemají netopýří křídla takovou magii jako na plátně pod širákem na nádvoří.

Richard Stipl & Josef Zlamal | Plastika a kresba

studio stipl/zlamal | 11. červenec 2016 09:23

Srdečně Vás zveme na vernisáž výstavy, která se uskuteční 12. 7. 2016 v Galerii MIRO (kostel sv. Rocha, Praha).

"Tvorba sochaře Richarda Stipla a malíře Josefa Zlamala přináší nevšední zážitek, je autentickým odrazem i obrazem lidského myšlení a emocí. Společným námětem obou autorů je figura – člověk. Jejich tvorba pracuje s univerzálním jazykem, který osloví každého, kdo přemýšlí o své existenci."

Výstava potrvá do 28. srpna 2016.

LUDĚK MARKS - 21.7. autorské čtení a beseda s autorem (underground, 80. léta)

Muzeum města Ústí nad Labem | 08. červenec 2016 14:14

21.7. od 17.00 zveme na besedu a autorské čtení Luďka Markse nazvanou Sklenobýl. Můžete se těšit na výběr ze starší knihy Stín svícnů i na novinky z chystaného díla Po hadí kůži. Nenechte si ujít příjemný podvečer s představitelem nejmladší undegroundové básnické generace.

Více informací o akci Letní čítárna:http://www.muzeumusti.cz/hlavni-stranka/c1508/LETNI-CITARNA/

Open Session: Anna Konjetzky & dancers

MeetFactory | 28. červen 2016 15:34

V rámci open session Anna představí svoji práci a zároveň by ráda vstoupila do tvořivého dialogu s tanečníky a choreografy působícími na české scéně.

Anna Konjetzky studovala na škole fyzického divadla „Lassaad“ (J. Lecoqova metoda) v Bruselu a současný tanec a body weather v Bruselu a Berlíně. V letech 2005 až 2008 pracovala jako asistentka choreografky Wandy Golonka v Schauspiel Frankfurt. Už několik let sleduje nekompromisně svou cestu uměleckého výzkumu. S nenasytnou zvídavostí zkoumá prostorová uspořádání, hranice scénického představení (performance) a složitou interakci těla, prostoru a jak je toto vše vnímáno. Centrem jejích snah je aktivní vkládání smyslové informace do prostoru, kdy opouští klasický prostor jeviště a dává přednost instalačním prostorům nebo formátům peep-show.

Pavel Havel: Rr

Knihovna Václava Havla | 27. červen 2016 22:01

Na zakončení letošní sezóny v Knihovně VH uvádíme po úspěšné květnové premiéře reprízu trragikomedie o nepchrrekonatelné touze Rroberrta Chrrousta stát se herrcem.

Autochrri Pavel Kohout a Václav Havel hrru dokončili v rroce 1973. Poprrvé byla čtena během setkání zakázaných spisovatelů na Hrrádečku v rroce 1974.

Lékachrr: Ivan M. Havel
Pacient: Pavel Kohout
Rrežie: Michael Žantovský

= 30. června, 19.00, Ostrovní 13, Praha 1 =

14. 6. / Artist Talk: Claudia Joskowicz & Sara Reisman

MeetFactory | 13. červen 2016 14:04

Přijďte se podívat na naši výstavu Ztvárnění klidu! Otevřena bude do 28. srpna a součástí programu bude i komentovaná prohlídka a diskuze s kurátorkou Sarou Reisman a umělkyní Claudií Joskowicz 14. června od 18:30.

Sara Reisman je uměleckou ředitelkou Shelley & Donald Rubin Foundation v New Yorku, která podporuje umělecké a kulturní aktivity zabývající se tématem sociální spravedlnosti. Základem jejího působení je podpora přístupu k uměleckým a kulturním aktivitám v rámci nezávislého uměleckého prostoru The 8th Floor, který byl založen v roce 2010 a kde se pravidelně konají nejrůznější umělecky zaměřené události a výstavy.

Claudie Joskowicz (žije a tvoří v New Yorku a bolivijském Santa Cruz) nabízí prostřednictvím svých děl nový pohled na historické události a jejich dopad na krajinu. V jejích videích a instalacích provází pohyb kamery diváka filmovým prostorem, ve kterém znovuožívají a jsou nově zakotvovány historické události její rodné Latinské Ameriky. Joskowicz se tak originálním způsobem zaměřuje na způsoby, jakými technologie zprostředkovává a redefinuje pojmy jako je historie a paměť.

předchozí | 01 · 02 · 03 · 04 · 05  ... | další