ISSN 1803-6635

hledat

přihlášení

SUCK THE BALLS! Hra, kterou nelze vyhrát. Návštěvník jako moderní Sisyfos v ní zápasí se záplavou míčků. Tuto prostorovou instalaci, do které lze vstoupit, vyvinul Niklas Roy – „vynálezce neužitečných věcí“ – speciálně pro vstupní prostor Goethe-Institutu v Praze. další tipy
úvod > tipy

fórum: tipy

Kulatý stůl o alternativních médiích: slovo mění svět

Knihovna Václava Havla | 21. leden 2015 11:21

Společně s alternativními médii dneška, jako jsou Stream, Forbes, ECHO 24, Reportér/Media Guru, SME.sk, DVTV, Dotyk, Motejlek.com a další, budeme zkoumat nová média v proměnách času, meze jejich svobody a jejich roli ve společnosti.

Diskusi vede Petr Placák a pozvání přijali: Eva Hanáková, Karolína Vrbasová, Dalibor Balšínek a Miroslav Motejlek.

Ve spolupráci se spolkem Slabiky.cz

KDE Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha
KDY 22. ledna 2015 od 09:30

(AN)ORGANICKÉ KÓDY Tomáš Tichý - obrazy, Ondřej Oliva - sochy

Galerie Kotelna | 20. leden 2015 14:20

termín 16.1 -21.2.2015, Galerie Kotelna v Říčanech www.galeriekotelna.cz

Tomáš Tichý a Ondřej Oliva vstupují na českou uměleckou scénu v době, kdy jsou ovládnuty, vyčerpány a především rozmělněny všechny styly, které lidská tvořivost během 20. století dokázala nalézt.
Malba Tomáše Tichého se jeví jako koláž příběhů naší každodennosti, jisté nejistoty i nejisté jistoty. Mentální „realita“, kterou si vytváříme na základě osobní fikce a jež se skutečností má málo společného, postupně ovládá naše životy, tak, že nakonec žijeme v jakési vlastní představě vytvořené z interpretací vzpomínek a událostí. Tichého programovým tématem jsou okrajové atributy technické civilizace: neuspořádané dvorky s kontejnery, billboardové plochy, svítící prosklené stěny prázdných kanceláří, řada výtvarných záznamů různých částí městské krajiny. Autor sice maluje reálné věci, avšak zobrazené scény nejsou „realistické“ - jejich rozostřenost, různá měřítka i několik perspektiv v jednom obraze stvrzují dojem, že výjevy nejsou výseky reality, nýbrž umělcova niterná představa světa.
Žijeme v době, kdy se technologie rozvíjejí bleskovou rychlostí, vynálezy se ze dne na den stávají součástí každodenního života. Výměna instantních informací, reklama, internet, televize brutálně formují naše životy. Jedním z ústředních motivů obrazů Tomáše Tichého je svítící neurčitá prázdná plocha, která přitahuje pozornost, vábí, mate (Něco, Artdirector, Čas a prostor, Billboard VI., ad.). Zvláštní roli vnáší do Tichého obrazů neurčité světlo, které je pro Tomáše Tichého „naděje, jež vyvažuje negaci, má obrovskou moc energie, která člověka nabíjí“ (TT-rozhovor). Ve světě nejistoty, mystifikace a oficializovaných lží a polopravd hledá autor pevný bod, pravdu, bez níž lidská existence ztrácí smysl.
Nevšední sochařskou tvorbu Ondřeje Olivy předurčuje obdiv k pevnému tvaru oscilujícím mezi dvěma zdánlivě protikladnými póly: na jedné straně je zakotven v pevné konstrukci chladně budované struktury formy, na straně druhé počítá se světlem, rafinovaností odrazu a pohlcování tvaru. Jeho prvním sochám na gastronomické téma - subtilní aluminiové jablko z ráje Zakázané ovoce, monumentální Aggressive Stance a Svátost dominuje, stejně jako předchozímu souboru reliéfů Gourmet, světlo. Olivovo téma je zdánlivě všední, přízemní: sochařskou inspiraci odvíjí od jídla, od aranžovaných pokrmů. Naddimenzované detaily krevet, koleček salámu, plátků uzenin jsou nejen groteskní nadsázkou, ale i alegorií lidské neskromnosti, sklonu adorovat požitkářství, „klanět se zlatému teleti“.
Úhelnými kameny Olivovy tvorby je stavebnost hmoty v překvapivém kontrastu s měnlivostí a prchavostí obrysu sochy. Sochařsky budované objekty jsou atomizovány světelnými odrazy, vibracemi, rozptýlené světlo přináší nejasné tušení hmoty a objemu i zdánlivou neurčitost tvaru. Vidíme jak pevnou hmotu plastiky, tak i vzdálenou strukturu průsvitných tvarů. Sochy Ondřeje Olivy jsou nápadné právě svou dokonalostí zpracování materiálu. Nápadná perfektnost, preciznost formy vyvolává dojem, jako by to byly výtvory nejnovějších kosmických technologií (With love, Ořech), které nesou závažnou zprávu, poselství jiným generacím.
Oba tvůrci, Tomáš Tichý i Ondřej Oliva, chápou svou tvorbu jako poslání, jako osobní cestu, jež přinese více pochybností a odříkání než uspokojení. Tvorba obou autorů nakročila bezesporu rázně a správným směrem – opírají se o vlastní vidění skutečnosti, o vlastní úsudek, a jejich výpověď o viděném je autentická, opravdová.

leden 2015 Eva Neumannová

Tomáš Tichý absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze v roce 2011 v ateliéru Restaurování výtvarných děl malířských u prof. Karla Strettiho, avšak paralelně se věnoval volné malbě.
Ondřej Oliva ukončil svá studia na Akademii výtvarných umění v Praze v roce 2010 v ateliéru Sochařství I. Jaroslava Róny

SUCK THE BALLS!

Goethe Institut | 20. leden 2015 12:02

Instalace

22.01.–30.06.15
zahájení 22.01., ve 14:00 hod.

Goethe-Institut
Masarykovo nábřeží 32, Praha 1

Hra, kterou nelze vyhrát. Tuto prostorovou instalaci, do které lze vstoupit, vyvinul Niklas Roy – „vynálezce neužitečných věcí“ – speciálně pro vstupní prostor Goethe-Institutu v Praze. Návštěvník jako moderní Sisyfos v ní zápasí se záplavou míčků. Pomocí podtlaku lze míčky jen na krátkou dobu nasát do spletitého, 60 metrů dlouhého potrubního systému, který se rozprostírá nad hráčovou hlavou, a pak je zase znovu vysypat do rezervoáru.

http://www.goethe.de/ins/cz/pra/ver/cs13650250v.htm

http://www.goethe.de/ins/pl/lp/prj/spi/csindex.htm

 

 

Krása dneška - Americká meziválečná avantgarda

PKF – Prague Philharmonia | 16. leden 2015 15:29

Třetí koncert Krásy dneška, která přibližuje soudobou hudbu v podání orchestru PKF - Prague Philharmonia, se v úterý 20. ledna v 19.30 přenese do období americké meziválečné avantgardy.

Odpočineme si přímo americkou imperialistickou hudbou, která v některých případech stále zůstává mimo pozornost světové hudební veřejnosti, ač jde o hudbu vysoce svéráznou, jejíž svéráz vetkla do amerického hudebního paradigmatu zejména osobnost Charlese Ivese, nastiňuje charakter koncertu dramaturg Krásy dneška Petr Kofroň, který večerem provede také coby moderátor.


Podobně jako ostatní večery, tak i tento si zachová svou komponovanost, tedy hudební a mluvenou část. Skladby stoupenců americké avantgardní tvorby Charlese Ivese, Ruth Crawford Seeger nebo Johanny Magdaleny Beyer připomenou v komorním složení hráči PKF - Prague Philharmonia, teoretickou sondu do této etapy pak podnikne host Petra Kofroně, historik umění PhDr. Jaroslav Bláha, PhD.

Koncerty cyklu Krása dneška se konají v Experimentálním prostoru NoD, na adrese Dlouhá 33, Praha 1 od 19.30 hodin. Vstupenky v kategoriích za 150,- a 250,- Kč je možné zakoupit online na www.pkf.cz v sekci Koncerty, osobně v předprodeji PKF - Prague Philharmonia (úterý - čtvrtek, Husova 7, Praha 1) nebo hodinu před koncertem v místě konání. Studenti mají vstup zdarma. Další informace jsou k dispozici na www.pkf.cz nebo na Facebooku.

Program:

Ruth Crawford Seeger
Diafonická suita pro hoboj sólo

Charles Ives
Smyčcový kvartet č. 2

Johanna Magdalena Beyer
Sonáta pro klarinet a klavír

 

Debata na téma: Dva roky s přímo voleným prezidentem

Knihovna Václava Havla | 15. leden 2015 11:02

O hodnocení a vyhlídkách českého prezidentství bude diskutovat novinář a předseda Správní rady Knihovny Václava Havla Jan Macháček se svými hosty: Sašou Uhlovou, Kateřinou Šafaříkovou, Jiřinou Šiklovou, Romanem Jochem, Janem Kudrnou a Janem Kyselou.

vstup volný

KDE: KnVH, Ostrovní 13, Praha
KDY: 15. ledna 2015, 18:00 – 20:00

“Video Killed The Radio Star”, oznámila nám v roce 1978 kapela The Buggles. Po více než třech desetiletích od rozjezdu televizního vysílání MTV se ale musíme ptát, jestli pomalu a jistě nezaznamenává svůj odchod samotný videoklip? Kdo ho v tom případě “zabil”?

Sociální sítě typu Vine, výhradně orientovaná na krátká videa, Instagram, který se snaží si prorazit cestu stejným směrem, anebo videoklip pořád žije, jen se s rozmachem platforem YouTube a Vimeo proměnil – v tom případě, jak? A hlavně, jaké další podoby klipu jsou okolo nás a nebojí se nás oslovit?

O vývoji videoklipu a jeho aktuálních proměnách se dozvíte na lednovém Fresh Eye večeru od hostů:

JIŘÍ CHARVÁT, režisér, promo producer & idea maker - "PRIMA COOL - UPOUTÁVKI"
ONDŘEJ VOCŮ, informační specialista: “YOUTUBE – TADY JE KLIP DOMA”
KLIPITY KLIP (Petr Bratinka, Tomáš Poděbrad, Jáchym Jakeš): VIDEOSET – FENOMÉNY SOUČASNÉHO HUDEBNÍHO VIDEOKLIPU

Vstup: ZDARMA.
Více informací: www.fresh-eye.cz

Mapa: www.fresh-eye.cz/kontakty

Bobby McFerrin a Chick Corea konečně na jednom pódiu

JazzFestBrno | 13. leden 2015 14:48

Zřejmě nejtvořivější hudebník planety, milovník překvapení a okamžitých asociací Bobby McFerrin se příští rok vůbec poprvé v ČR potká na jednom pódiu s pianistou par excellence a mistrem hudebního humoru Chickem Coreou. Unikátní koncert se koná 17. června v Brně v hale Vodova, lístky jsou ovšem k dispozici již nyní, a to v několika cenových kategoriích od 990 Kč, ale také s unikátní možností sedět přímo na pódiu s interprety a celou řadu slev. Více o koncertu i jeho protagonistech na www.nejkoncerty.cz

Královna jazzu a R'n'B Dianne Reeves zazpívá v Brně

JazzFestBrno | 13. leden 2015 14:43

JazzFestBrno i letos hraje s nejvyššími kartami a do Brna přiváží absolutní špičku světového i domácího jazzu. Už 17. března se fanoušci dobré hudby mohou těšit na královnu jazzu a R'n'B Dianne Reeves, která zazpívá v Bobycentru.

RE: Královna jazzu a R'n'B Dianne Reeves zazpívá v Brně

nejkoncerty.cz | 13. leden 2015 14:44

Vstupenky na koncert okouzlující zpěvačky jsou v prodeji už nyní na jazzfestbrno.cz a na webu Nejkoncerty.cz od 390 korun.

Lednové akce v NoD

Experimentální prostor NoD | 08. leden 2015 12:26

13. 1. / 20:00 / Kitchen Drama - Apokalypsa v kuchyni
brutální groteska o tom, čím se staneme, propadneme-li kuchařským show
http://nod.roxy.cz/cs/program/theatre/674-kitchendrama/2015-01-13

18. + 19. 1. / 20:00 / Peklo - Dantovské variace 
420PEOPLE a David Prachař v tragikomickém podobenství o souboji se životem mírně za zenitem
http://nod.roxy.cz/cs/program/theatre/683-peklo/2015-01-18

21. 1. / 20:00 / Centrum pro studium populární kultury / Bombay 405 miles. Cesta z indického venkova do města za štěstím (a zase zpátky)
cyklus přednášek o rozporu mezi životem ve městě a na venkově
http://nod.roxy.cz/cs/program/events/760-centrum-pro-studium-popularni-kulturybombay#.VKqgomTF_MM  

22. 1. / 20:00 / Proces
taneční představení  Dory Sulženko Hoštové o hledání dokonalého tanečního představení
http://nod.roxy.cz/cs/program/theatre/753-d-hostova-j-ctvrtnik-experimentalni/2014-12-17#.VKqsy2TF_MM

26. 1. / 20:00 / Hearn Gadbois: Playing in Traffic
perkusista Hearn Gadbois vytváří živý soundtrack ke kultovnímu filmu Muž s kinoaparátem. lahůdka pro fanoušky filmu a industriální hudby
http://nod.roxy.cz/cs/program/events/762-hearn-gadbois-playing-in-traffic#.VK5mVHvpAzI

 

 

Lednové akce v Domě čtení

Městská knihovna Praha | 06. leden 2015 20:28

:: 7. ledna 18:00 Autorská čtení pražských autorů – STRAŠNICE
:: 14. ledna 18:00 Česká beletrie v roce 2014
:: 15. ledna 17:00 Jak uspět při hledání zaměstnání
:: 16. ledna 14:00 Méďa Tulák
:: 21. ledna 18:00 Praha je městem literatury
:: 22. ledna 18:00 Společně pro desítku: Spolky, kroužky, společenství
:: 28. ledna 18:00 Vlastní světy: Nejtvrdší si hledám štěstí
:: 30. ledna 14:00 Méďa Tulák

http://www.mlp.cz/cz/kontakty/pobocky/dum-cteni-ruska/akce/?knihovna=

předchozí | 01 · 02 · 03 · 04 · 05  ... | další