ISSN 1803-6635

hledat

přihlášení

Letní filmová škola 2014 Na přelomu července a srpna si nenechejte ujít Letní filmovou školu v Uherském Hradišti!  další tipy
úvod > tipy

fórum: tipy

Weinviertelské dožínky

Dožínky kousek od hranic | 13. září 2013 14:26

15. září se konají v Asparn an der Zaya dožínky regionu Weinviertel. Na programu je polní mše, průvod dožínkových vozů, regionální lahůdky a spousta muziky.

„Dožínkami bychom si chtěli s vděčností připomenout práci na polích i v sadech a zdůraznit, že lidský blahobyt neleží to pouze a jen v lidských rukou“, vysvětluje Johann Panzer, starosta Asparn an der Zaya.

V 8.30 hod proto zahájí Weinviertelské dožínkové slavnosti polní mše, kterou slouží biskupský vikář a světicí biskup Stephan Turnovszky. Spolu s páterem Norbertem Kalcherem, farářem v Asparn an der Zaya, požehná také dožínkové vozy. Průvod 24 vozů startuje od prehistorického muzea Dolního Rakouska v Asparn an der Zaya. Bohatě zdobené dožínkové vozy představují úrodnost zdejšího kraje. „Od obilí přes víno, cukrovou řepu a mnoho dalších plodin je tu zastoupeno vše, co v našem regionu roste a čemu se zde daří“, vypráví Hannes Weitschacher, představitel místní společnosti turistického ruchu „Weinviertel Tourismus GmbH“.

Muzeum prehistorie Dolního Rakouska v Asparn an der Zaya je spolu s Poysdorfem místem konání letošní Dolnorakouské zemské výstavy 2013 pod názvem „Chléb & víno“. Protože v Asparn an der Zaya se točí všechno kolem tématu „chleba“, nepřijde samozřejmě tato základní potravina zkrátka ani při Weinviertelských dožínkách 15. září. V rámci pekařské pouti proběhne požehnání praporu pekařů provázené Johannem Ehrenbergerem, zemským cechovním mistrem potravinářských řemesel a Dolnorakouských pekařů. Kromě toho udělí poslanec zemského sněmu Manfred Schulz čestná uznání u příležitosti zápisu do zlaté čestné knihy Dolnorakouského rolnického stavu.

Se svými regionálními lahůdkami se o tělesné blaho návštěvníků postarají Weinviertelští přímí prodejci a zemědělci na volném prostranství místního prehistorického muzea. Hudební doprovod bude pocházet také přímo z regionu, pěkně od podlahy zazpívá a zahraje např. hudební a pěvecké sdružení Asparn an der Zaya, mládežnická kapela Staatz, skupina Fiata Musi a „dechaři“ z Pulkau (Pulkauer Weisenbläser). Moderuje Birgit Perl z Dolnorakouského rozhlasu (ORF Niederösterreich).

www.weinviertel.at

lev rubinštejn ve fra

FRA | 10. září 2013 17:58

Ruský básník a kritik Lev Rubinštejn (nar. 1947 v Moskvě), spoluzakladatel a jeden z vůdčích představitelů moskevského konceptualismu, bude číst v pátek 13. září od 19.30 v Café Fra. Večer moderuje rusista Tomáš Glanc. Více na www.fra.cz.

Zánik Pompejí z Britského muzea

Kino Světozor | 10. září 2013 13:32

Co se dělo v posledních vteřinách před zkázou starořímských měst Pompeje a Herkulaneum? Jak probíhal běžný život ve městech pod Vesuvem a jak vypadal před téměř 2000 lety obyčejný dům? Odpovědi na tyto a další otázky přináší obsáhlá londýnská výstava „Život a smrt v Pompejích a Herkulaneu“ z Britského muzea, a zatímco na výstavu samotnou se pro velký zájem téměř není možné dostat, její komentovanou prohlídku si můžete vychutnat ze záznamu v pražském kině Světozor 19. 9. ve 20.00.
Záznam bude k vidění v českých kinech do konce roku 2013 a školy si mohou objednat školní představení.
www.aerofilms.cz/pompeje

Mezinárodní den Holocaustu: Zapomenuté transporty

Knihovna Václava Havla | 09. září 2013 11:36

Promítání a uvedení knihy Zapomenuté transporty Lukáše Přibyla a Michala Plzáka o transportech smrti do koncentráků v Lotyšsku, Estonsku, Bělorusku a východním Polsku.

O svých cestách na místa transportů promluví Jáchym Topol, uvítáme paní Ruth Morgensternovou-Kopečkovou, která přežila věznění v Estonsku, a k vidění budou záběry, které se do filmu Zapomenuté transporty (čtyři dokumenty z roku 2009) nedostaly.

Kde: Galerie Montmartre (Řetězová 7, Praha 1)
Kdy: 9. září 2013 od 19 hodin

Pocta praotci hip-hopu v podání prominentů americké černé hudby

Palác Akropolis | 09. září 2013 11:30

Americký jazzový básník a hipster Gil Scott-Heron byl pro rappery tím, čím Jimi Hendrix pro kytaristy a Sun Ra pro free jazz. Jeho koncerty se staly hudebními svátky pro několik generací. Díky tomu, že vystupoval až do své smrti, ho ve světě znají i ti nejmladší.

Byl výjimečným umělcem mnoha tváří: improvizátor, skladatel, bohém, politický aktivista, syn operní zpěvačky a jamajského fotbalisty, rebel a též vězeň odsouzený na 3 roky za držení kokainu. Chuck D, vedoucí Public Enemy reagoval na jeho smrt vyznáním: „Děláme to, co děláme, a jsme tím, kým jsme, díky tobě. A ti, kdo to nevědí, ať smeknou klobouk a dají si ruku na srdce – pak to pochopí!“

Kanye West svou loňskou ceněnou desku My Beautiful Dark Twisted Fantasy uzavřel nasamplovaným Scott-Heronovým hlasem. „Odpočívej v pokoji, ovlivnil jsi celý hip hop,“ napsal k jeho úmrtí rapper Eminem.

Odkaz Gil Scott-Herona naštěstí nekončí v archivech. Jeho dlouholetý spolupracovník Brian Jackson obnovil průkopnickou sestavu Midnight Band, v jejímž čele stál spolu se Scott-Heronem. S pečlivě vybranými spoluhráči i hosty natočil debutové album New Midnight Band, které vychází počátkem září. Skupina souběžně vyjíždí na světové turné, jehož součástí je i křest na pražském koncertě.

Jako hosté k albu přispěli jak velikáni americké černé hudby, tak i aktivisté: rapper Chuck D (Public Enemy), lidé z Last Poets, Black Panther Party, Martin Luther (The Roots) i Gregory Porter několikrát nominovaný na Grammy, který už 2x úspěšně vystoupil na Strunách podzimu.

Neméně prominentní je koncertní 5členná sestava, která přijede do Prahy. Vedle Briana Jacksona (klávesy) v ní hraje další veterán z originálního Midnight Bandu Robert Gordon (basa), bubeník Mike Clark ze slavných Headhunters Herbieho Hancocka, i hlavní iniciátor projektu, DJ Kentyah Fraser. Roli MC má M1 z Dead Prez.
V utery 10. 9. v Paláci Akropolis

RE: Pocta praotci hip-hopu v podání prominentů americké černé hudby

Pavel | 10. září 2013 13:43

to zní velmi lákavě...

Chléb & víno. Velká rakouská výstava 2013

Chléb a víno | 05. září 2013 09:40

V malebné krajině dolnorakouského regionu Weinviertels s jeho tradičními vinnými sklípky se od 27.dubna do 3.listopadu 2013 koná Velká rakouská výstava věnovaná tématům "chléb" (Asparn an der Zaya) a „víno“ (Poysdorf).
Asparn an der Zaya: Nakrájeno
Kdo si vezme do ruky kus chleba, jen málokdy si uvědomí tisíciletou kulturní historii této základní potraviny. Když se zhruba před 8000 lety z Blízkého východu rozšířilo pěstování, sklizeň a zpracování obilovin, znamenalo to revoluci ve stravování. Z kočovníků se tak stali usedlíci. Poprvé dokázali sami rozmnožovat to, co příroda nabízela.

Dolnorakouské muzeum prehistorie ve městě Asparn an der Zaya objasňuje toto poutavé putování časem od prehistorie až po současnost a zároveň ukazuje, že dokonce i dnešní úprava potravin útočí na instinkty někdejších lovců a sběračů.


Poysdorf: Nalito
Žádné místo se nehodí lépe k tomu, aby prezentovalo rovněž tisíciletou historii révové šťávy ve všech jejích podobách, než hlavní město vinařství Poysdorf. Umělecký folklórní soubor a impozantní architektura výstavy nabízejí jedinečnou kulisu pro historické perspektivy a veselé příběhy o vínu.

Výstava oslní všechny naše smysly a upoutá rozmanitými exponáty, od antických nádob na víno až po bohatou císařskou slavnostní tabuli se speciálními skleničkami. Výstava rovněž ukazuje technologickou proměnu vinařství, a bezprostředně tak směřuje do přítomnosti.
Kromě výstavy se můžete vydat i napříjemnou procházku uličkami vinných sklípků a zakončit den při skleničce vína.

Výstavní lokality:
Asparn an der Zaya
Dolnorakouské muzeum prehistorie

Poysdorf
Výstavní areál


Otevírací doba:
27.dubna – 3. listopadu 2013
denně od 9.00 do 18.00 hod, vstup do 17.00 hod


Další informace:
www.dolnorakouska-vystava.at

OBĚ AKCE: 5. AŽ 8. ZÁŘÍ 2013

V rámci Dolnorakouské zemské výstavy 2013 „Chléb & víno“ se tento týden na své hosty z řad milovníků vína těší dvě mimořádně významné akce.

Od 5. do 8. září 2013 zve vinařské město Poysdorf na 56. okresní vinařské slavnosti, kterými oslaví zahájení Dolnorakouského podzimu vína roku 2013 v oblasti Weinviertlu. Po celé čtyři dny nám budou vinaři a sdružení pěstitelů vína prezentovat vzorky z tohoto atraktivního regionu s vynikajícími odrůdami v čele s veltlínským zeleným. V tradičních uličkách s vinnými sklípky se o dobrou náladu postarají dechové kapely a hudební skupiny z místního kraje. Okresní vinařská slavnost je akcí pro mladé i starší, potěší ucho i chuťové pohárky. Mezi prominentní hosty se v tradičním vinařském slavnostním průvodu pořádaném pod heslem „Chléb & víno“ zařadí v neděli ve 14:00 hodin zemský rada Mag. Karl Wilfing, královna místních vín Tanja Dworzak, fotbalová legenda Frenkie Schinkels i další početní hosté z oblasti kultury, politiky a byznysu. Vstup na tyto slavnosti je zdarma.

TIP: V rámci okresní vinařské slavnosti navštivte také Dolnorakouskou zemskou výstavu 2013 na téma „víno“ ve výstavním areálu v Poysdorfu!

Jen 15 kilometrů od Poysdorfu se v moravském Mikulově koná Pálavské vinobraní. I tady vás čeká pestrý program s historickým vinařským jarmarkem, slavnostní průvod, ochutnávky vína a burčáku, široký výběr gastronomických specialit a plno muziky, tance a vyžití pro celou rodinu. Vstupenka na všechny tři dny stojí 400,- Kč, denní vstupné je podle data a místa konání od 100 do 300 Kč.

TIP: Regionální muzeum v Mikulově je společně s lázeňským městem Laa, střediskem muzeí v Mistelbachu (MZM Museumszentrum Mistelbach), skanzenem v Niedersulzu (Museumsdorf Niedersulz) a zámkem ve Wolkersdorfu partnerem Dolnorakouské zemské výstavy 2013. Se vstupenkou na Zemskou výstavu dostanete na výstavu „Cesta vína staletími“ v regionálním muzeu v Mikulově 20% slevu (plné vstupné je 2,- eura).

TIP: Pro pohodlný příjezd na Dolnorakouskou zemskou výstavu kyvadlovou veřejnou dopravou jsou k dispozici klimatizované nízkopodlažní autobusy vyjíždějící z dopravního uzlu v Mistelbachu (jednodenní jízdenka stojí 4,- eura, celodenní kombinovaná s S-Bahn a vstupenkou na Dolnorakouskou zemskou výstavu od 19,90 eur), které o víkendu jezdí i do Mikulova.

Podrobnosti o příjezdu a dalších akcích v rámci Dolnorakouské zemské výstavy 2013 „Chléb & víno“ najdete na www.noe-landesausstellung.at

Martin Kuriš Velké obrazy

Galerie Kotelna | 03. září 2013 13:57

Výstava: Martin Kuriš Velké obrazy
Termín: 7.9. - 10.10.2013
Vernisáž: 6.9.2013 od 18.00 hodin
Kde: Galerie Kotelna Říčany www.galeriekotelna.cz

Výstava velkých pláten výtvarníka Martina Kuriše (1973) z let 1993-2010 bude zahájena vernisáží v pátek 6.9.
Obrazy, které nesou průřez autorovy dosavadní tvorby a charakterizují jednotlivé malířské cykly jako Profesor Frankenstein, Petr a Lucie, Don Giovanni, Baryk, Smutný rybář nebo Navarana. Na výstavu byly vybrány obrazy, které jednotlivé cykly výrazně charakterizují, jsou většinou figurálně pojaté a obsahují příběh, který je pro autora v malbě tak typický.

Debata redaktorů týdeníku Respekt se senátorkou a bývalou ústavní soudkyní Eliškou Wagnerovou a filozofem a sociologem Václavem Bělohradským.

Kde: Galerie Montmartre (Řetězová 7, Praha 1)
Kdy: 2. září 2013 od 19 hodin

Těšíme se na Vás!

HUNSKÝ SVÁTEK v muzeu starých dějin v Asparn an der Zaya

Na výlet kousek za hranice | 23. srpen 2013 23:45

24.a 25.srpna 2013, 9 - 18 hodin

Zažijte historii!

ASPARN AN DER ZAYA - Omračující rytířská show, pestrý program pro rodiny, historická řemesla a mongolská hudba nás přenesou zpět do hunských časů. Na hunských slavnostech, pořádaných ve dnech 24. a 25. srpna 2013 v muzeu starých dějin dolnorakouského městečka Asparn an der Zaya si opravdu dějiny prožijete!

Kolem obávaných rytířů z dalekých stepí centrální Asie koluje plno legend a mýtů, hunové dokázali díky svým nepřemožitelným zbraním a válečnickému umění v 5. století po Kristu podrobit mnohé národy, dodnes je obklopuje nepopsatelná fascinace. Vedle jejich vojenských výkonů byly však pozoruhodné i jejich počiny kulturní. Svátek Hunů v muzeu starého umění probouzí k novému životu obě stránky tohoto fenoménu: rytířští bojovníci v koňském sedle předvedou své umění s lukem a šípem, mečem, oštěpem, sekerou, pochodní a zapálenými šípy. V hunském ležení budou k vidění brnění, oděvy, rytířská sedla a uzdy vyrobené podle nalezených originálů ze 4. a 5. století.
Na těchto slavnostech bude také vidět, jak vysoce kvalitní byla už v té dávné době řemesla. Uvidíte, jak se před 1 500 lety kulo železo, stavěly klenby a vyráběly skleněné perly a šperky. Kromě toho nabízejí pořadatelé plno zábavných aktivit, při nichž diváci nahlédnou do každodenního života v dřívějších dobách: střelba z luku, vrh oštěpem, malba na různé materiály, práce s plstí, hrnčířství, házení lasem atp.

Celý průběh oslav bude orámován tradiční mongolskou hudbou s chrčivým hrdelním či alikvótním zpěvem. Pestrá nabídka místních trhů s nejrůznějšími řemeslnými a přírodními produkty jakož i originální kulinářské výrobky přimějí návštěvníky k dlouhému pobytu v nádherném prostředí zámeckého parku.

Dolnorakouská zemská výstava 2013 „Chléb a víno“
Hunský festival se koná v rámci Dolnorakouské zemské výstavy. Na letošním ročníku akce s podtitulem „Chléb a víno“ obživnou poutavé 8 000 let staré dějiny místní kultury. V městečku Asparn an der Zaya se nabízí chřupavá historie chleba a v Poysdorfu zase tradiční kořenitě pepřový veltlín. Pomocí nejmodernějších metod ve výstavnictví se podařilo tyto dvě oblasti zajímavým způsobem zpřítomnit a shrnout do jednoho celku. Na pozadí malebných kulis weinviertelských uliček lemovaných vinnými sklípky se návštěvníci dostanou do míst, kde se odehrávaly fascinující kapitoly dějin lidstva.

Vstup:
Na Hunský svátek platí regulérní ceny vstupného, tedy ty samé, jako jsou na Dolnorakouskou zemskou výstavu 2013.

Více info:
http://www.urgeschichte.at/