ISSN 1803-6635

hledat

přihlášení

Festival Ibérica Již tradiční součástí festivalu Ibérica je Fiesta Gastronómica Iberoamericana – přehlídka španělských a latinskoamerických specialit okořeněná stylovou hudbou a tancem. Ve dnech 28. – 29. 6. Radnická, Stará radnice, Brno. Dne 30. 6. Špilberk. další tipy
úvod > tipy

fórum: tipy

Neformální setkání s účastníky Višegrádské akademie kulturního managementu (VACuM), během něhož budou prezentovány projekty Zažít město jinak, Cirqueon a Studio Alta, se uskuteční v pátek 13. března od 18 hod. ve Studiu Alta (U Výstaviště 21, Praha 7). Následovat bude tanečí představení Un (work-in-progress), vzniklé v rámci rezidenčního pobytu ve Studiu Alta:

Un (jeden/jedno) je sólová taneční performance, jejímž počátečním bodem je Cesta kříže, jak ji zakoušel Kristus. Náboženské aspekty a konotace jsme záměrně ponechali stranou a soustřeďujeme se na následující: tělo, kříž (jako setkání vertikály a horizontály), smrt, vzkříšení (reprezentované kruhem) a oběť. Prostor, v němž se akce odehrává, pojímáme jako tvárnou/tvarovatelnou scénu, která je zdrojem pohybu a v rámci které se tělo vyvíjí a hovoří k nám o své fundamentální křehkosti. Režie/scénografie: Marie Gourdain, tanec: Florent Golfier, světelný design: Zuzana Režná.

Projektu VACuM se kontinuálně účastní dvacet mladých kulturních manažerů z celkem deseti zemí Višegrádské čtyřky a zemí Východního partnerství (Arménie, Ázerbájdžán, Bělorusko, Česko, Gruzie, Maďarsko, Moldavsko, Polsko, Slovensko a Ukrajina). Cílem dvouletého prakticky zaměřeného projektu je umožnit účastníkům rozvoj jejich dovedností a kompetencí v oblasti managementu kulturních a uměleckých organizací, kulturní politiky a komunitních aktivit a v neposlední řadě také přispět k podpoře spolupráce mezi středoevropskými a kavkazskými zeměmi. Lektory jsou přední evropští odborníci z oblasti kulturního managementu (Jean Pierre Deru, Bob Palmer, Franco Bianchini ad.). Více na www.vacum.eu.

Hlavním organizátorem projektu je Villa Decius (Krakov), spoluorganizátorem Association Marcel Hicter (Brusel), českými partnery jsou Institut umění – Divadelní ústav a Central European Culture Education Institute. Projekt je realizován s podporou Mezinárodního višegrádského fondu (IVF) a Středoevropské iniciativy (CEI); partnerem setkání s veřejností je Studio Alta.

Kdo na moje místo (do 22. března 2015)

PLATO | 09. březen 2015 17:22

"Nové čtení Slezských písní bez předsudků nás vedlo k identifikaci základních témat, topoi, intencí a strategií, které jsou v jednotlivých básních přítomné a na nichž je budován celek této knihy, abychom je vepsali do půdorysu výstavy současného umění. V principu jsou totiž v textu Slezských písní obsaženy motivy a problémy, s nimiž se tak či onak potýká i dnešní umění, respektive lze v něm ekvivalent toho, co zaměstnávalo Bezruče jako básníka, nějak rozpoznat, najít."

- Zbyněk Baladrán, Marek Pokorný, listopad 2014

Více zde: http://plato-ostrava.cz/kdo-na-moje-misto/

 

 

Březnový program NoD

NoD | 09. březen 2015 11:25

16. 3. / 20:00 Studio DAMÚZA, kolektiv a Jiří Havelka: Já, hrdina 

Česká (mašín)érie
Holá rekonstrukce. Nic než fakta. Udělej si názor. A pak ho změň.

Žádné divadlo, pouze holá rekonstrukce. Autorský projekt je rekonstrukcí činů bratří Mašínů a poskytuje maximálně objektivní prostředí pro rozřešení jednoduché, ale vyhrocené otázky: VRAH nebo HRDINA?

Připadáme si, že víme dost. Ale víme jen tolik, kolik informací máme zrovna k dispozici. Mašínové hájili svobodu. Možná jen svou vlastní. Díky odvaze a přesvědčení o vlastní pravdě se jim podařilo uprchnout přes přísně střežené hranice a o několik desítek let později získat několik vyznamenání. Při jejich akcích však zemřeli lidé.

Připadáte si objektivní? A na čí straně stojíte? Autorská inscenace čerpá z policejních záznamů, autentických rozhovorů a internetových diskuzí k tématu bratří Mašínů.

19. 3. / 20:00 Centrum pro studium populární kultury | Ráj existuje! Útěk z nesvobodného světa na zidealizovaný venkov jako motiv v dyspotické sci-fi

Moderní science fiction často pracuje s polaritou urbánního a rurálního prostoru. Zatímco futuristické město zhmotňuje naše nejhorší noční můry a obavy z budoucnosti, symbolika venkova v sobě obvykle ukrývá naději v lepší zítřky. Motiv prolomení bariéry oddělující oba rozdílné světy a návrat k hodnotám a tradicím, které reprezentuje venkov - jakkoli tyto hodnoty a tradice jsou různými tvůrci chápány odlišně - se opakovaně objevuje ve vědeckofantastické literatuře i filmu a nabízí celou řadu interpretací.

Téma představí člen CSPK Marek Škorvaga. Přednáška bude doprovázena filmovými a jinými vizuálními ukázkami.

1. 4. / 20:00  LUR (SWE) 

Povstali z nejtemnějších elektronických skládek plných zapomenutých hraček a bizarních vynálezů. LUR přináší nepoddajnost a tanec. Liveloopingové šílenství, devastující beaty, interaktivní vizuály a podivné nástroje se prolínají do jednoho výjimečného vystoupení.

Pokud si myslíte, že severskou elektronickou scénu máte v malíku, něco vám uniklo. Už šest let si švédská kapela LUR získává své publikum po celé Evropě. Přesně namontováno na prostředí klubu se celé vystoupení vytváří přímo na místě a LUR tak jejich loopovací technikou vytesávají z nejrůznějších zvuků až psychedelické vystoupení. Vše promyšleno v dokonalé symbióze s kostýmy, vizualizacemi a temnými rytmy.

V letošním roce vyrážejí LUR na turné a s nimi také VJ Olof Werngren, zpěvačka Jenny Nilsson a básnířka a akrobatka Kajsa Bohlin. Společně předvedou ohromující show.

Více než kdy jindy tedy platí, že tohle se prostě musí vidět naživo.

Kompletní program NoD na březen: http://nod.roxy.cz/cs/kalendar/brezen

 

Nová naděje v politice

Knihovna Václava Havla | 08. březen 2015 17:40

Další z večerů Marka Orko Váchy, tentokrát s hosty Janem Čižinským (starosta městské části Praha 7), Matějem Hollanem (3. náměstek primátora města Brna) a Zdeňkem Papouškem (senátor za obvod Brno-město).

V posledních volbách se ukázalo, že není nutné vybírat jen mezi etablovanými stranami a politiky. Že když se lidé s nadšením a pílí dají dohromady, tak mohou vynést na důležité posty ty, které osobně znají. Například Zdeněk Papoušek získal nejvíce preferenčních hlasů ze všech nově zvolených senátorů. Může to být důkaz toho, že demokracie funguje a že ještě je naděje.

Diskusi v KnVH (Ostrovní 13, Praha 1) bude živě přenášet portál ČT24. Akce se koná 11. března od 19:00.

Patrik Hábl PÁSMA

Galerie Kotelna | 04. březen 2015 15:13

Termín výstavy: 27. 2. – 28. 3. 2015 Galerie Kotelna, Říčany u Prahy
Kurátorka Lucie Šiklová

Patrik Hábl (1975) je malíř, kráčející po cestě směrem ke konceptu. Tu se ocitá na začátku, u obrazu v bodě nula, tu někde mezi obrazem a konceptem, tu skoro u cíle, který však ve skutečnosti cílem není. Patrikův koncept se totiž paradoxně zakládá na „obhajobě klasického obrazu“.
Svůj původně „klasický“ malířský výraz, blízký severské expresi, Patrik postupně rozostřuje, experimentuje s materiály i technikou a přechází k háblovsky charakteristické neštětcové malbě.
Instalace Pásma je připravena na míru prostoru Kotelny, a využívá zdejší jedinečné příležitosti obrazového propojení horizontálních stěn s vertikálami, spuštěnými z konstrukce střechy. Po stranách se tak odvíjí děj - pásmo krajiny na obrazech na plátně jako na okénkách filmu - a shůry se opět odvíjejí na zem monumentální svitky na plátně a papíře. Vzniká tak trojrozměrný přenos krajiny, která se pohybuje na pomezí abstrakce a symbolu, a nabízí svůj prostor k vstoupení a interakci.
L. Šiklová

www.galeriekotelna.cz

26. pořad z cyklu na téma historický román

Večery evropské literatury | 04. březen 2015 14:30

Pozvání 17. března od 19:00 přijali spisovatelka a překladatelka Radka Denemarková, prozaik Jiří Šulc a spisovatel, publicista a překladatel Marek Toman.

Historický román – útěk do světa pohádek, inspirace minulostí nebo cesta do temných koutů naší duše? Diskuse se třemi spisovateli, pro které je minulost stále aktuálním tématem.

Debatu moderuje David Vaughan.

vstup volný

/Památník národního písemnictví, Pelléova 20, Praha 6-Bubeneč/

Večer s Edou Kriseovou

Knihovna Václava Havla | 28. únor 2015 14:44

Spisovatelka bude číst ze své poslední knihy Duši, tělo opatruj. Promluví mimo jiné o tom, jak k ní přicházejí postavy jejích povídek, novel a románů. Připomene též nejnovější vydání své knihy Václav Havel.

Hudba: Vojtěch a Irena Havlovi

KDE KnVH, Ostrovní 13, Praha 1
KDY 2. března v 19:00

vstup volný

Filmové dílo Haruna Farockiho

GI | 26. únor 2015 19:45

Dvě pražské instituce si aktuálně připomínají dílo nedávno zemřelého německého filmaře, umělce Haruna Farockiho (1944-2014). Rodáka z Nového Jičína, který ve světě proslul jako inovátor filmové tvorby a dekodér ideologie obrazu, představuje videoinstalace v Goethe-Institutu a výstava v pražské galerii FUTURA.

„Vzhledem k  tomu, že film je schopen zaznamenat stopy fyzické skutečnosti a tyto momenty uchovat jako trvalé obrazy, zachovávaly si filmové světy vždy svůj přímý vztah k realitě. Harun Farocki se ale zajímal o to, co se stane, když se počítačově generovaným obrazům videohry – které žádnou takovou indexovou vazbu nevykazují – podaří přisvojit si film, doposud nejdůležitější médium pro tvorbu vizuálních světů,“ vysvětluje Jakob Ráček z českého Goethe-Institutu.

07ǀ02ǀ-13ǀ03ǀ2015
PARALELA I-IV. Videoinstalace Haruna Farockiho

Vernisáži předchází dne 06ǀ02ǀ2015 od 16:00 panelová diskuze, více ZDE.
Goethe-Institut, Masarykovo nábřeží 32, 110 00 Praha 1. Více ZDE.

DO 22ǀ03ǀ2015
HARUN FAROCKI/ZBYNĚK BALADRÁN

Galerie FUTURA, Holečkova 49, 150 00 Praha 5. Více ZDE.

Koncert, kde nepůjde jen o hudbu

Meetfactory | 26. únor 2015 19:38

V Meetfactory se dne 24. března 2015 chystá koncert, který byste si neměli nechat ujít.

A to nejen proto, že hrát budou již legendární undergroundoví „Plastici“ a kladenská alternativní kapela Zrní…

Nepůjde totiž jen o zážitek ze skvělé hudby v zajímavých prostorách smíchovské Meetfactory -  mezi železniční tratí a frekventovanou silnicí na vás bude čekat překvapivá kombinace hudebních žánrů.

Hlavním cílem však bude získat finanční prostředky, které pomůžou jednomu mladému muži splnit přání. Vést život podle svých možností – a ty má omezené od narození.

Marcel Dufek, pro něhož se rozhodli jeho kamarádi a asistenti uspořádat tento benefiční koncert, se narodil s dyskinetickou a kvadruspastickou formou dětské mozkové obrny.

Marcel „Máca“ má ale přesto chuť žít naplno, zábavy se s ním dá zažít víc, než s mnoha lidmi, co mají život o něco jednodušší. Jen na výlety, na rande, bungee-jumping i tandemový seskok potřeboval vždy „pomocné ruce“ - stejně jako na všechny běžné každodenní činnosti - bez pomoci se neobejde. Domluvu s okolím mu navíc komplikuje těžká vada řeči. S pomocí svých osobních asistentů a kamarádů se mu daří vést v rámci svých možností „samostatný“ život, jejich přítomnost je ale nutná 24 hodin denně.

Náklady na to, aby zvládl vše, co je pro většinu z nás snadné, jsou však velmi vysoké a Mácův důchod a příspěvek od státu je pokryje zhruba z poloviny.

Výtěžek z tohoto koncertu, na který můžete přispět zakoupením vstupenky jednoduše z domova přes stránky www.meetfactory.cz, tedy půjde přes transparentní účet neziskové organizace Hnutí Mácou (www.hnutimacou.cz) především na osobní asistenci, zajištění potřebných kompenzačních pomůcek, rehabilitace a úhradu pobytu v denním stacionáři Akord.

Autorské čtení Marka Tomana

Literární večery v Cafe Jedna | 19. únor 2015 08:35

Marek Toman bude číst z nového románu Veliká novina o hrozném mordu Šimona Abelese (Argo, 2014).

Moderuje překladatelka, spisovatelka a rozhlasová autorka Pavla Horáková.

V roce 1694 se Prahou roznesla zpráva, že židovský chlapec Šimon Abelec byl zavražděn svým otcem Lazarem, protože prý chtěl přestoupit ke křesťanství. Následující mediální letáková vlna zasáhla celou Evropu a z domnělého zločinu se stala senzace. Oficiální verzi věřili skoro všichni, ale v průběhu následujících století začaly přibývat pochybnosti...

Promítnuty budou raritní obrazové materiály vztahující se k případu.
Ve spolupráci s nakl. Argo

KDE a KDY: 26. února od 20:00 v Cafe Jedna, Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47, Praha