ISSN 1803-6635

hledat

přihlášení

Arsemid Ivan M. Havel napsal novelu Arsemid přesně před šedesáti lety, knižní podoby se však dočkala až v letech devadesátých. Kdo je to Arsemid? Neexistuje jasná odpověď. Podle některých znaků bychom mohli pátrat v duchovních pásmech kdesi někde mezi Franzem Kafkou, J. R. R. Tolkienem, Ladislavem Klímou a Christianem Morgensternem. Večer se koná 28. února od 19.00 v Knihovně Václava Havla v ulici Ostrovní 13 na Praze 1.   další tipy
úvod > tipy

fórum: tipy

Bianca Casady (CocoRosie) - The Dead Season - La Morte Saison

Divadlo Archa | 25. květen 2015 12:39

pátek 19. června 2015, 20:00, Divadlo Archa
Sólo projekt Biancy Casady
Zvláštní uvedení v Divadle Archa


Při příležitosti účasti Biancy Casady na Pražském Quadriennale 2015 uvede Divadlo Archa 19. června speciální projekci s hudebním doprovodem. V tomto sólo projektu se Bianca Casady představí nejen jako hudebnice, ale i jako filmařka. V Divadle Archa živě zahraje a zazpívá ke svému filmu, který je nyní ve výrobě a jehož projekci v Arše doprovodí na piano Jean-Marc Ruellan a Doug Wieselman (Antony and the Johnsons). Koncertu předchází přednáška Biancy Casady v rámci Pražského Quadriennale, která se koná 18. června v Colloredo – Mansfeldském paláci. Debatu po přednášce bude moderovat Ondřej Hrab.

Bianca Casady (Coco) je hudebnice a výtvarnice původem ze Spojených statů. Se svou sestrou Sierrou (Rosie) Casady založila před dvanácti lety hudební skupinu CocoRosie. Sestry se narodily a vyrostly v Americe, ale skupinu vytvořily v Paříži – poté, co se zde setkaly po letech odloučení. Od té doby používají k označení společných i samostatných aktivit jméno CocoRosie.

The Dead Season uvádií Divadlo Archa ve spolupráci s PQ 2015.

 

Užitečné odkazy:

www.archatheatre.cz
www.pq.cz
www.facebook.com/events/824040231024280/

 

Pražská odysea – budoucnost města jako společný úkol III

Knihovna Václava Havla | 24. květen 2015 13:31

Zveme vás na diskusní cyklus o budoucnosti Prahy jako úspěšného, bezpečného, zdravého a konkurenceschopného města 21. století.

Ve spolupráci KnVH s Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

Téma: Jaký má Praha recept na budoucnost?

Hosté: Jan Šícha, ředitel Sekce strategií a politik na IPR Praha; Radka Denemarková, spisovatelka a překladatelka, Jan Kasl, architekt a bývalý primátor Prahy a Filip Suchomel, historik umění a prorektor AMU.

= KDE a KDY = Knihovna Václava Havla v Ostrovní 13, 28. května od 19.00

Norsk uke - týden s norským filmem

Ponrepo | 22. květen 2015 08:36

Přehlídka norského filmu nazvaná Norsk uke (Norský týden) se uskuteční 21. - 27. května v kině Ponrepo představí 7 skvostů norské kinematografie z let 1929 - 2006. Akci pořádá Národní filmový archiv ve spolupráci s Norskou národní knihovnou, která pro ni zapůjčila většinu kopií. Projekt je podpořen z Norských fondů.

Slavnostní zahájení filmové přehlídky Norsk uke / Norský týden se uskuteční ve čtvrtek 21. 5. od 18:00 v kině Ponrepo. V rámci zahájení bude uveden němý velkofilm Laila z roku 1929, přehlídka pak pokračuje do středy 27. 5.. Cyklus zahrnuje němý velkofilm Laila (1929), hravý modernistický milostný trojúhelník Hon (1959), revizionistické líčení válečných traumat Studené stopy (1962), legendární feministickou klasiku Manželky (1975), psychologický thriller Insomnie (1997), mírně surrealistickou komedii Povídky z kuchyně (2003) a satirickou charakterovou studii Repríza (2006).

Více informací naleznete na stránkách Ponrepa. Zdroj: http://eea.nfa.cz/ 

 

Zahajte sezonu letního kina na OPEN AIR DOKU PARTY!

DAFilms | 21. květen 2015 17:10

Už jste přihlásili svůj krátký film na online dokumentární mapu My Street Films? Už jste navštívili filmové projekce na netradičních místech pod hlavičkou projektu KineDok? Spojte obě originální aktivity díky pražské OPEN AIR DOKU PARTY konané ve čtvrtek 28. 5. 2015 od 20.30 hodin v nově otevřených prostorech Nákladového nádraží Žižkov! Na místě na vás čeká projekce úspěšného dánského snímku "1989", hudební afterparty pod taktovkou Radia Wave i půlnoční překvapení!

***

Program, který je nabízen široké veřejnosti zdarma, startuje ve venkovních prostorech nádraží ve 20.30 hodin. Na volné neoficiální zahájení večera navazuje filmová projekce dánského dokumentárního snímku 1989 dvojice autorů Anderse Østergaarda a Erzsébet Rácz, jenž odhaluje dramatické politické pozadí pádu železné opony z pozice klíčových držitelů komunistické moci i běžných obyvatel nacházejících odvahu vzepřít se obávanému nepříteli.

Uvedení snímku 1989 je součástí aktivit nové alternativní distribuční platformy KineDok promítající výběr 12 oceňovaných autorských dokumentárních snímků hned v 5 evropských zemích, a to vždy na netradičních místech. Projekt KineDok organizovaný Institutem dokumentárního filmu tak napříč Českou republikou, Slovenskem, Maďarskem, Rumunskem a Chorvatskem vytváří jedinečný filmový klub, jehož exkluzivními členy se 28. 5. můžete stát i vy! Data promítání v nejrůznějších klubech, kavárnách, bývalých továrních halách či kaplích po celé České republice najdete na stránkách kinedok.net

Stejně tak se můžete zapojit i do My Street Films hnutí amatérských a profesionálních filmařů, které se již druhým rokem rozrůstá po celé České republice a které mapuje zajímavá místa z českých měst a vesnic. Na krátké snímky, jež se na online filmové mapě objevily během prvního i druhého, stále otevřeného soutěžního ročníku, se můžete podívat na stránkách www.mystreetfilms.cz. Pokud byste na mapu rádi sami přispěli, ale nevíte, z jakého konce se do natáčení pustit, pak se zúčastněte některého z veřejných filmových workshopů, které projekt nabízí. Nejbližší z nich, věnovaný základům filmové režie, proběhne 16. června v Zastávce Plzeň s vítězem Ceny české filmové kritiky Martinem Duškem, autorem snímku K oblakům vzhlížíme. V červenci pak na zájemce čeká například seminář o filmovém zobrazování subkultur s doprovodnou projekcí v Café Neustadt.

Zahajte filmovou sezonu pod otevřeným nebem na netradičním místě a v dobré filmové společnosti! OPEN AIR DOKU PARTY čeká.

www.facebook.com/events/465832373565527

Večer s vítězem ceny čtenářů České knih

agentura ULITA | 15. květen 2015 18:51

Zveme na autorské čtení vítěze ceny čtenářů České knihy.
V rámci cyklu literárních večerů se představí David Vaughan s knihou Slyšte můj hlas.

Večer moderuje Michaela Pencová.

vstup volný

* Café Jedna, Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47, Praha *
* 18. května v 18.00 *

Autorský večer Klemena Piska

Viktor Debnár | 15. květen 2015 10:24

Autorský večer se slovinským básníkem, literárním kritikem a hudebníkem Klemenem Piskem. Diskuzi moderuje slovenistka a překladatela Hana Mžourková, české překlady čte Kajetán Písařovic.

Setkání se uskuteční v pondělí 25. května 2015 od 20 hod. v Zenitu, Krymská 24, Praha 10-Vršovice.

Akce je součástí autorova rezidenčního pobytu v Praze.

Fresh Eye: Call for Papers Vol. II

Fresh Eye | 14. květen 2015 18:26

 

Popenec 2015

Popenec | 14. květen 2015 18:01

 

28. Večer evropské literatury

VEL | 13. květen 2015 19:10

Institut umění – Divadelní ústav, Památník národního písemnictví, Zastoupení Evropské komise v ČR a Kancelář Kreativní Evropa – Kultura Vás zvou na debatní večer na téma politika v literatuře a umění.

Pozvání k diskusi přijali dramatik, divadelní a filmový režisér Miroslav Bambušek, spisovatelka a občanská aktivistka Lenka Procházková a politolog, spisovatel a politický komentátor Jiří Pehe.

Diskusi moderuje David Vaughan.
Úryvky přednese Kajetán Písařovic.

19. května v 19.00 / Památník národního písemnictví, Pelléova 20, Praha 6-Bubeneč

Proč mluvit se zvířaty I. / Portrétování zvířat

Goethe Institut | 13. květen 2015 11:40

15. května 2015
11:00-19:00 hod.
Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47, Praha 7
Anglicky a česky se simultánním překladem

Gabriel von Max - Siesta, 90. léta 19. Století © Západočeská galerie v Plzni

Současné umění miluje zvířata. Mimo-lidští živočichové jsou čím dál častěji zastoupeni ve vizuálním umění, fotografii, filmu, skulpturách a v performancích. Proč? Odkud pramení tato potřeba nových vyobrazení zvířat? Možná je to tím, že v současné době nevíme přesně, čím zvíře vlastně je. Naše pojmy jsou vykolejené.

Jednodenní konference s názvem Portrétování zvířat se zabývá rolí zvířat v současném umění. Jedná se přitom zejména o žánr zvířecího portrétu, kdy portrét neznázorňuje jednoduše nějaké zvíře, avšak vždy toto konkrétní zvíře. Portrét mu dává obličej a postoj, individuální auru, čímž vybízí pozorovatele k zamyšlení nad jeho životem, charakterem, emocemi a vášněmi. Zkrátka a dobře – portrét propůjčuje zvířeti subjektivitu.

Program konference: http://www.goethe.de/ins/cz/pra/ver/cs14052381v.htm