ISSN 1803-6635

hledat

přihlášení

anketa

Nejdrsnější superhrdina je:

celkem hlasů: 26

Particip č. 178 Dílo Particip č. 178, které Tomáš Vaněk vytvořil „na objednávku“ PLATO – platformy (pro současné umění) Ostrava, je podle jeho vlastního vyjádření audiosituace sestávající z dvanácti poslechových míst v prostoru Trojhalí, na kterých byly pořízeny binaurální nahrávky nečekaných a někdy trochu nemístných akcí, aktivit a událostí. další tipy
úvod > tipy

fórum: tipy

Jan Horák a Michal Pěchouček - Citový komediant

Studio hrdinů | 18. září 2013 14:05

premiéra 2. 10. 2013, 20:00
režie: Jan Horák a Michal Pěchouček
dramaturgie: Jan Horák
výprava: Michal Pěchouček
kostým: Andriana Trpkovič
hudba: Dominik Gajarský
hrají: Tereza Hofová, Stanislav Majer, Dana Polákova, Petr Šmíd

Proč Julius Fučík? Protože se jeho osud specificky dotýká témat hrdinství a mučednictví, které jsou pro český svéráz něčím nepatřičným. Fučík a jeho mýtus prošel několika interpretacemi a lze bez nadsázky říct, že byl jediným českým mučedníkem dvacátého století, tedy tím „glorifikovaným“ a nakonec i odvrženým. Komunisté po nástupu k moci vytvořili obludný fučíkovský mýtus a z jeho vdovy udělali nástroj agitace. Po pádu komunismu došlo k radikálnímu odmítnutí celého konstruktu i na snahy vědecky se tomuto tématu věnovat, ale Fučík i jeho mýtus pozvolna mizí v zapomnění.
Vyhradili jsme si lhostejnost k nejslavnějšímu fučíkovskému tématu - tedy k jeho věznění a k nejpřekládanější české knize v historii, jejíž je Julius Fučík autorem, a snažili jsme se být maximálně apolitičtí. Politikum je ponecháno na divákovi. Chceme ukázat Fučíka jako člověka s konkrétním
sociálním temperamentem, který může být inspirující nebo sloužit jako varující příklad zároveň. Je to hloupé povídat o věrnosti, ale já ti, Gustino, opravdu zůstal věren. Není to moje zásluha. Mám tě prostě rád. A když už mám touhu po ženě a objevuje se taková touha, jsem přece zcela normální muž,
vždycky ta žena dostává konkrétní podobu: tvou podobu. A protože tu taková není, protože tu nejsi ty, zůstává ta tuha neukojena. Nu, ďoučino, pomáhám si jak můžu…
www.studiohrdinu.cz

Výstava Zaostřeno na divadlo

Švandovo divadlo | 17. září 2013 16:03

Výstava Zaostřeno na divadlo na Smíchově nabídne herecké city a vášně

Smích, pláč, úžas, strach i šílenství ve tvářích hereček a herců Švandova divadla nabídne výstava divadelních fotografií Zaostřeno na divadlo ve spodním parteru Obchodního centra Nový Smíchov. Celkem třiadvacet černobílých velkoformátových snímků z aktuálních představení divadla tu bude vystaveno od 11. září do 26. října. Prohlídka výstavy je zdarma, otevřeno je denně od 7.00 do 24.00 hod.

Vystavené zvětšeniny od šesti divadelních fotografů zachycují ty nejvypjatější a zároveň
i nejzajímavější okamžiky z představení, která má smíchovská scéna na svém současném repertoáru.

K těm patří třeba výborné severské komedie Kdo je tady ředitel? a Kurz negativního myšlení s Michalem Dlouhým, který také exceluje v současném dramatu Vladimirova děvka. Z těch dalších je to například „dámská“ autorská inscenace CRY BABY CRY s Petrou Hřebíčkovou, Kristýnou Frejovou a Klárou Cibulkovou, divadelní dokument Parchant Marilyn se Zuzanou Onufrákovou, adaptace filmu Nebe nad Berlínem s Patrikem Děrgelem, nebo nová inscenace Krakatit s Robertem Jaškówem.

Fotografický vír divadelních citů a vášní doplní ve čtvrtek 12. září v 16 hodin i živá vystoupení hereček a herců, kteří jsou ve Švandově divadle doma. Ta se odehrají přímo mezi kolemjdoucími a nakupujícími. Fotografování hereckých performancí i celé expozice bude tentokrát nejen dovoleno, ale i vítáno.

Výstava Zaostřeno na divadlo: Švandovo divadlo objektivy fotografů. Autoři fotografií: Patrik Borecký, Michal Hančovský, Alena Hrbková, Alžběta Jungrová, Kateřina Zahradníčková a Robert Vlk. Přízemí OC Nový Smíchov, od 11.9. do 26.10., otevřeno denně 7.00-24.00 hod, vstup zdarma.

Více na www.svandovodivadlo.cz

FUSIONISM Art Center

www.b1centre.eu | 17. září 2013 15:57

V pražských Holešovicích zahájilo v září provoz nové umělecké centrum pod názvem FUSIONISM Art Center.

Jeho autorem je česko-americký představitel fusionismu Shalom Tomas Neuman. 3.10. zde od 19 hodin proběhne umělecká "událost" T.A.Z. (Temporary Autonomous Zone)

Shalom Tomas Neuman, představitel fusionismu a multisenzorického umění, otevřel v září stálou instalaci svých multisenzorickýh děl v novém FUSIONISM Art Centru v pražských Holešovicích. Instalace je součástí B1 Centra pro současný design(Bubenská 1, Praha 7). K vidění tu budou nejen Neumanova díla. FUSIONISM Art Center plánuje v roce 2014 hostit několik umělců ze zahraničí a z tuzemska.

Shalom T. Neuman se narodil v Praze, vyrůstal v Izraeli a žije v New Yorku. Je prvním českým umělcem, který získává italské ocenění za celoživotní přínos do umění GALILEO 2000. Cenu si převezme 23.9.2013 v italské Florencii. Jako čerstvý držitel tohoto ocenění slavnostně zahájí otevření FUSIONISM Art Centra v Praze dne 3. října 2013 od 19:00 hodin happeningem pod názvem Temporary Autonomous Zone aka T.A.Z., ke které přizval další umělce: Wolfgang Lederer band, Miloše Vacíka & Tam-Tam Batucadu, Dagmar Spain, Jay DeYonkera, Carli Jefferson, Marthu Sobotku, Zdenu Bratršovskou, Františka Hrdličku a Danu Valentovou.
shalom-art.com
www.b1centre.eu

Institut umění, Památník národního písemnictví a Zastoupení Evropské komise v ČR ve spolupráci s Českou kanceláří programu Culture pořádají v úterý 24. září 2013 od 19 hodin cyklus Večerů evropské literatury v literárním salonku Památníku národního písemnictví (Pelléova 20, Praha 6-Bubeneč).

Rumunský večer bude patřit současné rumunské literatuře. Pozvání přijali překladatelky Jitka Lukešová a Libuše Valentová, překladatel Jiří Našinec a ředitel Rumunského kulturního institutu Dan Mircea Duţă, který bude zároveň číst z vlastní tvorby. Večerem bude provázet David Vaughan. Úryvky z děl přednese Kajetán Písařovic.

Pořadatelé děkují za podporu Rumunskému kulturnímu institutu, Česko-rumunské společnosti a Česko-rumunské smíšené obchodní a průmyslové komoře.

Prostřednictvím debatních večerů věnovaným laureátům Ceny Evropské unie za literaturu představujeme od roku 2012 současnou evropskou literaturu v širších souvislostech. Více na www.programculture.cz/cs/eulp.

Weinviertelské dožínky

Dožínky kousek od hranic | 13. září 2013 14:26

15. září se konají v Asparn an der Zaya dožínky regionu Weinviertel. Na programu je polní mše, průvod dožínkových vozů, regionální lahůdky a spousta muziky.

„Dožínkami bychom si chtěli s vděčností připomenout práci na polích i v sadech a zdůraznit, že lidský blahobyt neleží to pouze a jen v lidských rukou“, vysvětluje Johann Panzer, starosta Asparn an der Zaya.

V 8.30 hod proto zahájí Weinviertelské dožínkové slavnosti polní mše, kterou slouží biskupský vikář a světicí biskup Stephan Turnovszky. Spolu s páterem Norbertem Kalcherem, farářem v Asparn an der Zaya, požehná také dožínkové vozy. Průvod 24 vozů startuje od prehistorického muzea Dolního Rakouska v Asparn an der Zaya. Bohatě zdobené dožínkové vozy představují úrodnost zdejšího kraje. „Od obilí přes víno, cukrovou řepu a mnoho dalších plodin je tu zastoupeno vše, co v našem regionu roste a čemu se zde daří“, vypráví Hannes Weitschacher, představitel místní společnosti turistického ruchu „Weinviertel Tourismus GmbH“.

Muzeum prehistorie Dolního Rakouska v Asparn an der Zaya je spolu s Poysdorfem místem konání letošní Dolnorakouské zemské výstavy 2013 pod názvem „Chléb & víno“. Protože v Asparn an der Zaya se točí všechno kolem tématu „chleba“, nepřijde samozřejmě tato základní potravina zkrátka ani při Weinviertelských dožínkách 15. září. V rámci pekařské pouti proběhne požehnání praporu pekařů provázené Johannem Ehrenbergerem, zemským cechovním mistrem potravinářských řemesel a Dolnorakouských pekařů. Kromě toho udělí poslanec zemského sněmu Manfred Schulz čestná uznání u příležitosti zápisu do zlaté čestné knihy Dolnorakouského rolnického stavu.

Se svými regionálními lahůdkami se o tělesné blaho návštěvníků postarají Weinviertelští přímí prodejci a zemědělci na volném prostranství místního prehistorického muzea. Hudební doprovod bude pocházet také přímo z regionu, pěkně od podlahy zazpívá a zahraje např. hudební a pěvecké sdružení Asparn an der Zaya, mládežnická kapela Staatz, skupina Fiata Musi a „dechaři“ z Pulkau (Pulkauer Weisenbläser). Moderuje Birgit Perl z Dolnorakouského rozhlasu (ORF Niederösterreich).

www.weinviertel.at

lev rubinštejn ve fra

FRA | 10. září 2013 17:58

Ruský básník a kritik Lev Rubinštejn (nar. 1947 v Moskvě), spoluzakladatel a jeden z vůdčích představitelů moskevského konceptualismu, bude číst v pátek 13. září od 19.30 v Café Fra. Večer moderuje rusista Tomáš Glanc. Více na www.fra.cz.

Zánik Pompejí z Britského muzea

Kino Světozor | 10. září 2013 13:32

Co se dělo v posledních vteřinách před zkázou starořímských měst Pompeje a Herkulaneum? Jak probíhal běžný život ve městech pod Vesuvem a jak vypadal před téměř 2000 lety obyčejný dům? Odpovědi na tyto a další otázky přináší obsáhlá londýnská výstava „Život a smrt v Pompejích a Herkulaneu“ z Britského muzea, a zatímco na výstavu samotnou se pro velký zájem téměř není možné dostat, její komentovanou prohlídku si můžete vychutnat ze záznamu v pražském kině Světozor 19. 9. ve 20.00.
Záznam bude k vidění v českých kinech do konce roku 2013 a školy si mohou objednat školní představení.
www.aerofilms.cz/pompeje

Mezinárodní den Holocaustu: Zapomenuté transporty

Knihovna Václava Havla | 09. září 2013 11:36

Promítání a uvedení knihy Zapomenuté transporty Lukáše Přibyla a Michala Plzáka o transportech smrti do koncentráků v Lotyšsku, Estonsku, Bělorusku a východním Polsku.

O svých cestách na místa transportů promluví Jáchym Topol, uvítáme paní Ruth Morgensternovou-Kopečkovou, která přežila věznění v Estonsku, a k vidění budou záběry, které se do filmu Zapomenuté transporty (čtyři dokumenty z roku 2009) nedostaly.

Kde: Galerie Montmartre (Řetězová 7, Praha 1)
Kdy: 9. září 2013 od 19 hodin

Pocta praotci hip-hopu v podání prominentů americké černé hudby

Palác Akropolis | 09. září 2013 11:30

Americký jazzový básník a hipster Gil Scott-Heron byl pro rappery tím, čím Jimi Hendrix pro kytaristy a Sun Ra pro free jazz. Jeho koncerty se staly hudebními svátky pro několik generací. Díky tomu, že vystupoval až do své smrti, ho ve světě znají i ti nejmladší.

Byl výjimečným umělcem mnoha tváří: improvizátor, skladatel, bohém, politický aktivista, syn operní zpěvačky a jamajského fotbalisty, rebel a též vězeň odsouzený na 3 roky za držení kokainu. Chuck D, vedoucí Public Enemy reagoval na jeho smrt vyznáním: „Děláme to, co děláme, a jsme tím, kým jsme, díky tobě. A ti, kdo to nevědí, ať smeknou klobouk a dají si ruku na srdce – pak to pochopí!“

Kanye West svou loňskou ceněnou desku My Beautiful Dark Twisted Fantasy uzavřel nasamplovaným Scott-Heronovým hlasem. „Odpočívej v pokoji, ovlivnil jsi celý hip hop,“ napsal k jeho úmrtí rapper Eminem.

Odkaz Gil Scott-Herona naštěstí nekončí v archivech. Jeho dlouholetý spolupracovník Brian Jackson obnovil průkopnickou sestavu Midnight Band, v jejímž čele stál spolu se Scott-Heronem. S pečlivě vybranými spoluhráči i hosty natočil debutové album New Midnight Band, které vychází počátkem září. Skupina souběžně vyjíždí na světové turné, jehož součástí je i křest na pražském koncertě.

Jako hosté k albu přispěli jak velikáni americké černé hudby, tak i aktivisté: rapper Chuck D (Public Enemy), lidé z Last Poets, Black Panther Party, Martin Luther (The Roots) i Gregory Porter několikrát nominovaný na Grammy, který už 2x úspěšně vystoupil na Strunách podzimu.

Neméně prominentní je koncertní 5členná sestava, která přijede do Prahy. Vedle Briana Jacksona (klávesy) v ní hraje další veterán z originálního Midnight Bandu Robert Gordon (basa), bubeník Mike Clark ze slavných Headhunters Herbieho Hancocka, i hlavní iniciátor projektu, DJ Kentyah Fraser. Roli MC má M1 z Dead Prez.
V utery 10. 9. v Paláci Akropolis

RE: Pocta praotci hip-hopu v podání prominentů americké černé hudby

Pavel | 10. září 2013 13:43

to zní velmi lákavě...

Chléb & víno. Velká rakouská výstava 2013

Chléb a víno | 05. září 2013 09:40

V malebné krajině dolnorakouského regionu Weinviertels s jeho tradičními vinnými sklípky se od 27.dubna do 3.listopadu 2013 koná Velká rakouská výstava věnovaná tématům "chléb" (Asparn an der Zaya) a „víno“ (Poysdorf).
Asparn an der Zaya: Nakrájeno
Kdo si vezme do ruky kus chleba, jen málokdy si uvědomí tisíciletou kulturní historii této základní potraviny. Když se zhruba před 8000 lety z Blízkého východu rozšířilo pěstování, sklizeň a zpracování obilovin, znamenalo to revoluci ve stravování. Z kočovníků se tak stali usedlíci. Poprvé dokázali sami rozmnožovat to, co příroda nabízela.

Dolnorakouské muzeum prehistorie ve městě Asparn an der Zaya objasňuje toto poutavé putování časem od prehistorie až po současnost a zároveň ukazuje, že dokonce i dnešní úprava potravin útočí na instinkty někdejších lovců a sběračů.


Poysdorf: Nalito
Žádné místo se nehodí lépe k tomu, aby prezentovalo rovněž tisíciletou historii révové šťávy ve všech jejích podobách, než hlavní město vinařství Poysdorf. Umělecký folklórní soubor a impozantní architektura výstavy nabízejí jedinečnou kulisu pro historické perspektivy a veselé příběhy o vínu.

Výstava oslní všechny naše smysly a upoutá rozmanitými exponáty, od antických nádob na víno až po bohatou císařskou slavnostní tabuli se speciálními skleničkami. Výstava rovněž ukazuje technologickou proměnu vinařství, a bezprostředně tak směřuje do přítomnosti.
Kromě výstavy se můžete vydat i napříjemnou procházku uličkami vinných sklípků a zakončit den při skleničce vína.

Výstavní lokality:
Asparn an der Zaya
Dolnorakouské muzeum prehistorie

Poysdorf
Výstavní areál


Otevírací doba:
27.dubna – 3. listopadu 2013
denně od 9.00 do 18.00 hod, vstup do 17.00 hod


Další informace:
www.dolnorakouska-vystava.at