ISSN 1803-6635

hledat

přihlášení

anketa

L. Wand­schne­i­der Práce Lasse Wand­schne­i­dera vyni­kají jed­no­du­chostí a expre­si­vi­tou. Jeho kresby a ilu­strace jsou naivní a záro­veň chytré. Kom­bi­nuje kla­sické ruční tech­niky a tisk s mož­nostmi počí­ta­čo­vých aplikací. Vytvořil obálku pro A2 5/2015, za což mu děkujeme! další tipy
úvod > tipy

fórum: tipy

Popenec 2014

| 15. květen 2014 19:56

Věra Chytilová - Vyhnání z ráje

Artcam | 14. květen 2014 14:42

Věra Chytilová a její pronikavá reflexe umělecké tvorby.

Studio Béla, 15. 5. od 20.00

Úvodní k filmu: filmový a literární kritik Jan Lukeš.
Diskutovat s diváky bude také Tomáš Pilát, autor knihy Věra Chytilová zblízka.

Lze najít smysl života na nudistické pláži? Režisérka Věra Chytilová se ve filmu Vyhnání z ráje vrátila ke svému zásadnímu celoživotnímu tématu – morálce, svobodě, hledání smyslu existence. Princip “filmu ve filmu” umožňuje nahlédnout téma z různých úhlů a v několika významových rovinách. ”Náš příběh hledá odpověď na to, jestli člověk dokáže být šťasten, když k tomu má možnost. Zda není zahlcen malichernostmi a dovede se dívat na život z ptačí perspektivy. Nahota je ve filmu chápána obrazně jako určitý druh osvobození. Nedovoluje nic předstírat, zbavuje nás předsudků. Ten příběh ale není o nahotě, ale o lidské hlouposti a nepoučitelnosti.” (Věra Chytilová).


https://www.facebook.com/events/438834576261391/

SLAM POETRY EXHIBICE vol. 14

SLAM POETRY | 14. květen 2014 13:35

14. exhibiční bitva borců v poezii naživo!

Metoděj Constantine (mistr ČR 2013), Jakub Foll (2x mistr ČR), Pavel Klusák, Eliáš Jeřábek, Mručivák, Monika Serbusová, Lojza Kvádr a Anatol Svahilec.

Moderuje: Martin Vasquez

20. 5. 2014 / 20.30 Rock Café

www.facebook.com/slampoetry , www.slampoetry.cz

Marek Meduna: Artefakty (8. května - 7. června 2014)

NoD | 14. květen 2014 08:50

Kurátor: Jiří Machalický

Tvorba Marka Meduny se rozvíjí v různých liniích,není předem čitelná, její cesty a odbočky nemůžeme předem odhadnout. Autor si umí najít vlastní směr bez ohledu na vnější vlivy. Přichází na překvapivá řešení, která se vymykají většinovým proudům. Přitom neodmítá tradici, naopak z ní někdy přirozeně vychází. 

Na této výstavě se snaží osvobodit od metafor a významů, které umění někdy až příliš zatěžují. Jeho „artefakty“, které se stávají přirozenou součástí prostoru, jsou samostatné a nezávislé na sociologických, politických a společenskokritických vyjádřeních.  Stávají se především čistým zážitkem pro naše smysly a zároveň předmětem k zamyšlení nad tím, v jakém žijeme prostředí.

Hostem Marka Meduny je Radim Langer s výstavou nazvanou Akulit 1220X600X3,2, přicházející s příbuzným vnímáním formy, která však vyvolává asociace spojené s naším způsobem života.

 

SPECIFIC 2014 [UKRAJINSKÁ DRAMATIKA]

Divadlo Feste | 13. květen 2014 08:56

festival scénických čtení, 20. – 23. května  

Čtvrtý rok festivalu SPECIFIC je věnován ukrajinské dramatice a koná se v týdnu mezi 20. a 23. květnem 2014. Ukrajinskou dramatiku budou reprezentovat texty pěti současných autorů. Jsou to novinářka, herečka a dramatička Tatiana Kicenko, režisér, herec, žurnalista a dramatik Žeňa Markovskyj, autorské duo dramatiků Den Humennyj a Jana Humennaja, kteří spolu píší již dva roky, a dramaturg, dramatik a aktivista Pavlo Arie. Všichni autoři jsou držiteli prestižních ukrajinských literárních a dramatických cen. 

Tematicky se jednotlivé texty na doslovné či metaforické rovině dotýkají „prostoru, který mění dějiny“: například ukrajinského parlamentu, uzavřené zóny kolem Černobylské jaderné elektrárny, letiště Domodědovo v Rusku, na které byl spáchán atentát, či abstraktního prostoru hluchoty. Festivalu předchází ukrajinský večírek konající se 12. dubna v Kabinetu múz. Více o letošním ročníku festivalu se dozvíte zde.

POHYB - HLAS - RYTMUS - DRAMA / WORKSHOP

Kateřina Jungová | 11. květen 2014 23:47

24. a 25. května 2014 (vždy od 10:00 do 18:00), v Komunikačním prostoru Školská 28, Praha 1

Víkendový workshop zaměřený na uvolnění, hru sebevyjádření, sdílení a spolupráci.


URČENO VŠEM!

Život ve velkém městě se v koloběhu každodenních povinností čím dál víc zrychluje a individualizuje. Mnoho z nás pociťuje osmělost, a to i když sami nežijeme. Pozornost k našemu pohybu, dechu, hlasu a dalším přirozeným životním projevům, které nás mohou přivádět do kontatu s námi samotnými i s druhými lidmi, se minimalizuje. Přitom právě tyto projevy mohou výrazně ovlivnit naše fyzické i psychosociální zdraví. Cílem workshopu je intenzivní náhled do čtyř výrazových oblastí - pohyb, hlas, rytmus, drama. Je určen všem, kteří se chtějí na chvíli zastavit, uvolnit, soustředit na sebe i druhé lidi, hledat cesty ke sdílení, spojení a spolupráci a nechat tak vznikat malé pohybové, hlasové, rytmické a dramatické kompozice.


Lektorky: MgA. Kateřina Jungová a MgA. Irena Feithová

Kateřina Jungová a Irena Feithová se setkaly během studia na Katedře autorské tvorby a pedagogiky DAMU. V letech 2009 – 2011 spolupracovaly na divadelně -antropologickém projektu Mít tělo-Být tělem, který vyústil v představení Tělovník obecný - Corpus vulgaris integrující lidi s různými typy fyzických, mentálních a sociálních handicapů. Po třech letech se opět spojily s cílem předat zkušenosti ze studia na Katap, kde je výrazně pedagogicky ovlivnil prof. Ivan Vyskočil a jeho kolegové, a zároveň volně navázat na předchozí spolupráci. Práce Kateřiny a Ireny tedy vychází především z psychosomatického přístupu ke studiu člověka, herectví, dramatické tvorby, kultury a života vůbec. Kateřina a Irena předají několikaleté zkušenosti s pedagogickými přístupy podporujícími svobodnou a tvořivou komunikaci.

Kursovné: 1.800 Kč
Sleva: Přihlašte se dva a získáte každý slevu 200 Kč (1.600 Kč/osoba)

Přihlášky přijímáme přes FB nebo mailem (, ).

Diskuse: Když ekonomie není o penězích

Knihovna Václava Havla | 10. květen 2014 19:00

Ekonomové nesledují pouze peněžní toky. Chceme ukázat významné proudy ekonomického uvažování, kterým je počítání korun v peněžence dost vzdálené. A naživo zkusíme experimenty z teorie her, zastavíme se také u myšlenek z pomezí ekonomie a sociologie i přírodovědných oblastí.

Téma uvádí a besedu řídí Vít Macháček.

Vystoupí hosté:

Petr Bartoň (ekonom Chicagské školy se zkušenostmi z univerzit v Chicagu a Cambridge). Minulý týden v 83 letech zemřel legendární ekonom Chicagské školy, nobelista Gary Becker. Petr Bartoň se v medailonku ohlédne za jeho životem a pokusí se osvětlit, kým Gary Becker byl a kým naopak nebyl.

Petr Houdek (Přírodovědecká fakulta UK a Univerzita J. E. Purkyně) ve svém bloku představí téma z oblasti neuroekonomie. Promluví o tom, jak pozornost a sebekontrola jsou omezené zdroje a k čemu vede jejich vyčerpání.

Tomáš Mlčoch (Institutu pro zdravotní ekonomiku) ve svém referátu popíše vliv kultury na lidské rozhodování. Zkusí se zamyslet nad tím, do jaké míry je neférové chování dáno kulturním prostředím a jaké jsou jeho následky. Dozvíme se například proč se ženy bojí soutěžit a jak nám v tomto ohledu mohou poradit ženy z kmene Khasi?

Večer zakončí Marek Hudík (Centrum pro teoretická studia) se svým příspvěkem "Od kartelů k tenisu". Ukáže některé objevy teorie her a aplikuje herně teoretické postupy na sport.


Akci zaštiťuje Behavioral Economics Society – spolek studentů převážně z Vysoké školy ekonomické.

KDE KnVH, Řetězová 7, Praha 1
KDY 12. května 2014, 18:00

INSPIRAČNÍ FÓRUM - PRAHA

MFDF Ji.hlava | 05. květen 2014 18:59

Opoziční pohled na dění v ruských médiích

Po členkách skupiny Femen, čínském Nobelistovi Gao Xingjianovi či britském básníkovi Moazzamu Beggovi představí čtvrtý ročník Inspiračního fóra další výjimečné hosty, například Vitalije Jaroševského, zástupce šéfredaktora největších ruských opozičních novin Novaja gazeta. Čtvrtý ročník Inspiračního fóra, otevřené platformy pro reflexi podstatných témat dneška, proběhne ve dnech 12. – 15. května v Novoměstské radnici v Praze, jeho kurátorem je režisér a producent Filip Remunda a pořadatelem MFDF Ji.hlava.

Po třech letech, kdy bylo Inspirační fórum součástí programu Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, se nyní jeho čtvrtá řada přesunula do Prahy. „Chceme nabídnout více setkání s výjimečnými osobnostmi, proto jsme Inspirační fórum rozšířili o jarní edici,“ vysvětluje jeho zakladatel a ředitel MFDF Ji.hlava Marek Hovorka. „Například setkání s Vitalijem Jaroševským na sebe jistě strhne pozornost svými aktuálními tématy a bylo by škoda čekat až do říjnové Ji.hlavy,“ dodává Hovorka. Diskuse jsou veřejně přístupné, probíhají v češtině nebo jsou do češtiny tlumočeny.

Vstupenky je možné zajistit v běžném předprodeji. Více informací na www.inspiracniforum.cz.

Pro více informací volejte:
Marek Hovorka, 608 183 048

 

 

A2+ uvádí - All Machine, Reisebüro86 a Aadvark

A2 | 05. květen 2014 18:31

v pátek 9. 5. 2014 19:30 café Liberál

All Machine je sólový audiovizuální projekt maďarské básnířky, zpěvačky a performerky Kingy Toth, navazující na stejnojmennou sbírku textů. Její performance, které bývají založené na prostém principu – zmnožování vlastního hlasu pomocí looperu, bez použití jakýchkoli dalších zkreslujících či modulačních efektů, se snaží stírat hranice mezi experimentální hudbou a poezií. V Praze vystoupila v roce 2012 na festivalu KontrA2punkt v duu Toth Kina Hegyfalu.

Pod názvem Reisebüro86 od roku 2012 vystupuje druhý člen Toth Kina Hegyfalu, maďarský vizuální umělec Gergely Normal. Jeho hlavním nástrojem je elektrická kytara, ale spíše než o hru v tradičním smyslu jde o různé způsoby snímání a dobývání zvuku. Kromě kytary využívá mikrofony a sampling. Sám svou temnou hudbu umisťuje do čtverce, jehož vrcholy označuje nálepkami „ritual noise, dark tribal, experimental ambient a disco weirdo“.

„Postapokalyptickou hudbu budoucnosti a minulosti“ do Prahy přijede představit liverpoolská skupina Aardvark. Jejich „party noise“, vytvářený pomocí gramofonů, analogových kláves, různých ozvučených předmětů, hlasů nebo flétny, se spíše než v agresivních polohách pohybuje v oblejších, psychedelických vlnách. O tom, jak jejich hudba souzní se starými naivně futuristickými fantaziemi, se lze přesvědčit při poslechu jejich improvizace ke kolorované verzi Méliésovy Cesty na měsíc.

Vstupné 100/80 CZK.

Odkazy:

http://allmachine.bandcamp.com
http://reiseburo86.bandcamp.com
https://soundcloud.com/a-a-r-d-v-a-r-k

http://advojka.cz/A2+
https://cs-cz.facebook.com/kavarnaliberal

 

Sacro GRA

A2 | 05. květen 2014 08:54

Premiéra - 5. května / 20.30 / Kino Světozor

Sacro GRA je k vidění také on-line!

Italský snímek režiséra Gianfranca Rosiho Sacro GRA nečekaně ovládl loňský ročník Mezinárodního filmového festivalu v Benátkách. Film se tak stal historicky prvním dokumentem, který kdy získal sošku Zlatého lva. Sacro GRA představuje divákům Řím nevšedním způsobem – prostřednictvím dálnice Grande Raccordo Anulare a životů lidí žijících na jejím okraji. Tuto pestrou mozaiku natáčel režisér nepřetržitě více než dva roky. Vítězství filmu překvapilo publikum i samotného autora, který dojatě dodal: "Nikdy bych nevěřil tomu, že dokumentární film někdy může vyhrát benátský festival."