ISSN 1803-6635

hledat

přihlášení

anketa

Nejdrsnější superhrdina je:

celkem hlasů: 352

Studio Béla Bonus, kauza ostravské městské galerie očima ARTYČOK.TV, vánoční filmový bazar, nejlepší filmy současné světové kinematografie... Studio Béla má tradičně nabito.    další tipy
úvod > tipy

fórum: tipy

25. 5. 2014, 19.30, Sono Centrum

Festival JazzFestBrno se každý rok může pochlubit nějakou opravdu velkou rybou z jazzového rybníku. Ani letos tomu není jinak. Do Brna přijede jedna z největších osobností současného jazzu americký zpěvák, skladatel a básník Gregory Porter.

Gregory Porter nabízí přesně to, co byste od jazzmana očekávali, navrch se vám přitom dostane ještě příznačného a těžko definovatelného „čehosi navíc“. Porterova image stojí na záhadné čepici, kterou nikdy nesundává a zůstává tak zahalena tajemstvím. Nezáleží na tom, kam Porter vstoupí. Ať je to newyorský jazzklub, brooklynský kostel nebo vyšperkovaná koncertní síň v evropské metropoli, všude svým neuvěřitelným hebkým barytonovým hlasem, vygradovanou směsí autorských kompozic a pečlivě zvolených standardů z jazzu, soulu, gospelu a R&B způsobí pořádný rozruch.

Sečtělý Porter dokáže v textech přesně zacílit na sociální nálady, zabrousit do vzpomínek na dětství, vracet se ke krušné historii amerických černochů nebo si radostně pohrávat s myšlenkou na společné jamování s legendárními jazzmany. Vlastní mu jsou ale také milostná témata a písně o lásce věnované ponejvíc ruské manželce a právě tyto patří k vrcholným okamžikům jeho úchvatných koncertů.

Málokdo také pamatuje, kdy naposledy nějaký debutující zpěvák na sebe během necelých tří let strhl takovou pozornost. Za dvě první alba – Water a Be Good – získal nominace na Grammy a přízeň slavných kolegů. Trumpetista Wynton Marsalis ho nazval gigantem současného jazzu a z Colours of Ostrava dobře známý Jamie Cullum získal pocit, že stál vedle velikána.

Do čerstvě otevřeného brněnského luxusního hudebního klubu Sono Centrum přijede velmi sympatický, komunikativní a lidsky otevřený Gregory Porter s čerstvým třetím albem Liquid Spirit natočeným pro významné vydavatelství Blue Note.

Informace k festivalu a koncertu Gregoryho Portera najdete na www.jazzfestbrno.cz a www.gregoryporter.cz. Vstupenky na festivalové koncerty v cenách od 90 do 690 Kč jsou k dispozici v prodejní síti Ticketportal (www.ticketportal.cz) a běžných předprodejích.

24. 4. 2014, 19.30, Divadlo Husa na provázku

Trio Bernstein-Goldings-Stewart zkoumá zákoutí jazzových standardů, hraje své autorské skladby, ale především komunikuje na telepatické rovině, která se rozvíjí pouze u dlouhodobě fungujících kapel.

Dvacetileté hudební partnerství kytaristy Petera Bernsteina, varhaníka Larryho Goldingse a bubeníka Billa Stewarta je unikátní a přestože všichni patří mezi největší mistry svých nástrojů, nejde o žádné příležitostné seskupení hvězd. Trio přenáší energii a kreativitu newyorských jazzových klubů, které ostatně mají na svědomí dnešní reputaci této ostřílené kapely jako jednoho z největších varhanních trií dneška.

Nepřeslechnutelným hráčským rukopisem na Hammondovy varhany a hudební všestranností se chlubí bostonský rodák Larry Goldings. Pohybuje se nenuceně a s přehledem nejen v širokém spektru jazzu, ale i ve světě funku, popu a elektronické hudby. Jako sideman je rovněž na roztrhání, můžete jej slyšet na desítkách alb umělců prakticky všech hudebních žánrů. Jako lídr vydal celkem třináct desek a mnohé z nich natočil v triu s Peterem Bernsteinem a Billem Stewartem.

Newyorský kytarista Peter Bernstein je nedílnou součástí světové jazzové scény již od roku 1989. Jeho plný a na první poslech rozeznatelný kytarový zvuk ozdobil více než stovku nahrávek.

Bubeník Bill Stewart si udělal jméno především jako člen rytmické sekce kapely kytaristy Johna Scofielda, se kterým intenzivně spolupracoval především mezi roky 1990 a 1995 a dodnes několikrát ročně vyrážejí na společné turné. Rodák z Des Moines v Iowě je v současnosti jedním z nejvyhledávanějších jazzových bubeníků na světě.

JazzFestBrno přiváží toto skvělé jazzové trio do Divadla Husa na provázku, kde Bernstein, Goldings a Stewart vystoupí 24. dubna.

Informace k festivalu a koncertu tria Bernstein-Goldings-Stewart najdete na www.jazzfestbrno.cz. Vstupenky na festivalové koncerty v cenách od 90 do 690 Kč jsou k dispozici v prodejní síti Ticketportal (www.ticketportal.cz) a běžných předprodejích.

Fenomenální pianista Brad Mehldau na festivalu JazzFestBrno

JazzFestBrno | 26. leden 2014 23:53

Kapela jednoho z headlinerů nadcházejícího ročníku brněnského JazzFestu, amerického pianisty a skladatele Brada Mehldaua, má jedinečný zvuk, jemuž se snaží přiblížit celá řada jazzmanů všech generací.

Mehldau by se u nás řadil mezi „Husákovy děti“ a z této generace se vypracoval jako nejvlivnější světový jazzový umělec. Patří do nejvyšší ligy jazzových a crossoverových hudebníků a jeho umělecký vývoj inspiruje početné pokračovatele po celém světě. Jazzoví fandové mají jedinečnou příležitost zažít koncert sestavy, kde na kontrabas exceluje Larry Grenadier a na bicí Jeff Ballard. Mehldau v současnosti dělí svoji uměleckou pozornost mezi celou řadu hudebních projektů na pomezí žánrů a svou parádní disciplínu, tedy hru v triu, si hýčká pouze pro výjimečné příležitosti. Právě taková příležitost se mu naskýtá 6. března od 19.30 v brněnském Janáčkově divadle a vy můžete být u toho.

„Mehldauovu hudbu miluju,“ řekl pro časopis Downbeat slavný pianista Enrico Pieranunzi. „A nejsem zdaleka sám. V jeho hře je totiž něco lákavě tajemného. Brad Mehldau je jeden z mála hudebníků, jejichž hudba není obsažena v notách, jež hrají. Svoje posluchače oslovuje tím, co je za nimi. Jako by za těmi notami byl celý neznámý svět, do kterého vás to táhne."

Informace k festivalu a koncertu Brada Mehldaua najdete na www.jazzfestbrno.cz a www.bradmehldau.cz. Vstupenky na festivalové koncerty v cenách od 90 do 690 Kč jsou k dispozici v prodejní síti Ticketportal (www.ticketportal.cz) a běžných předprodejích.

Je Soči dobré místo pro olympiádu, když se Rusko chová v rozporu s olympijskou chartou?

Dokument Putinův olympijský sen se bude promítat ve čtvrtek 30. ledna od 19,00 v centru Člověka v tísni Langhans.

Putinův olympijský sen (Hans Pool / Nizozemí / 2013 / 82´)

Dokumentární film vypráví o rychlé přeměně města Soči. Během pár let se z nostalgického prázdninového letoviska sovětského typu muselo přetvořit v moderní ruské velkoměsto. Olympijské hry se zde budou konat v únoru 2014 všechno a všichni se musí snažit, aby byl tento projekt prezidenta Putina úspěšný.

Po projekci bude následovat debata o současném Rusku, kde dochází k politicky motivovanému násilí, kde je trestán jakýkoliv projev homosexuální náklonnosti nebo kde úřady hledí na neziskové organice jako na agenty, pokud mají finance ze zahraničí. Člověk v tísni zde také představí svou kampaň o lidských právech v Rusku, kterou připravuje v souvislosti s konáním olympijských her v Soči.

Vstup zdarma.

Daniel Hanzlík - Zdroje signálů

Galerie hlavního města Prahy | 22. leden 2014 10:10

Výstava Daniela Hanzlíka (nar. 1970) je koncipována jako environmentální instalace. Fyzický rozměr reality je tu transponován do digitálních obrazových a zvukových forem. Při formulaci obsahových východisek autor parafrázuje motivy přírodních a fyzikálních procesů, lineárních a nelineárních systémů, které popisují obraz našeho trojrozměrného světa a prostředky digitálních nástrojů je převádí v synestézii světelných a akustických dat generovaných počítačem. Původní východiska známé skutečnosti se pozměňují v hypotetické modely. Na pomezí reality a fikce se utváří společný prostor empirického poznání a iluze dynamické reality. Výstava je jedním zastřešujícím dílem, sestávajícím ze čtyř instalací, rozvržených na základě vzájemných prostorových a významových souvislostí a ve vztahu k dispozici galerijního prostoru. Projekt volně navazuje na výstavu DATASCAPE, která byla realizována v Galerii Emila Filly v Ústí nad Labem na podzim 2012.

8. 11. 2013 – 9. 2. 2014
Colloredo-Mansfeldský palác
út-ne 10.00-18.00
Kurátor: Petr Vaňous
60,- / 30,- Kč

Martin Ryšavý: Audiovrač

Knihovna Václava Havla | 20. leden 2014 15:44

Autorské čtení Martina Ryšavého z románu Vrač (Revolver Revue, 2010) s originálním hudebním doprovodem Pavla Kopeckého a Petra Vokála. Večer se koná u příležitosti právě vydané audioknihy, která tvoří samostatnou přílohu RR č. 93/2013.

→ Kde: Galerie Montmartre v Řetězové 7 na Praze 1
→ Kdy: 22. ledna 2014 od 19:00

Těšíme se na Vás!

Tichá pole cestou z práce

Školská 28 | 18. leden 2014 20:17

Poslechová instalace

14. ledna – 29. ledna 2014
vernisáž po 13. ledna v 18:00

Zvuková poslechová instalace pro sluchátka „Tichá pole cestou z práce“ je koncipovaná a připravená ve spolupráci s hudebníkem Ivanem Palackým. Navazuje na nedávný jednodenní festival Meziuchy a šátrá v krajině zvukových expedic do málo probádaných oblastí současnosti. Kontextuálně posluchačům nabízí ukázky z práce několika českých i zahraničních autorských osobností (nebo tématických) počinů, čerpajících převážně ze žánru záznamů přirozeného zvuku a terénních nahrávek. Výstavní poslechový projekt je doplněn pásmem kompozic, videoprojekcí a improvizačních seancí.

Šířka kompozičních přístupů směřuje od plnějších, zvukově intenzivnějších forem až k hranicím ticha (nahrávky prázdných prostorů) a vrací se k „zaneprázdněnějšímu“ sónickému spektru.

Na vernisáži 13.1. v 18:00 zahraje Tomáš Procházka a Handa Gote

Cyklus intenzity jednotlivých slyšení je časově sestaven přibližně podle délky čárek u jednotlivých autorů na následujícím obrázku.


1 ________________________ Tomáš Procházka a Handa Gote 13. 01.

2 ___________________ Alfredo Costa Monteiro 14. 01.

3 ____________ Dimitra Lazaridou Chatzigoga 15. 01.

4 _____ Lucie Vítková 16. 01.

5 _ Jez Riley French 17. 01.

6 _ Noid 21. 01.

7 _____ Peter Graham 22. 01.

8 _____________ Andrea Neumann 23. 01.

9 ____________________ Ferran Fages 24. 01.

10 ________________________ Z pražských drah a nádraží 28. 01.
(Slávek Kwi, Peter Cusack, Michal Kindernay, Miloš Vojtěchovský, Udo Noll)

doprovodný program:
15. 01. v 19:00 - komentovaná projekce ukázek ze zvukových filmů (Phil Niblock, John Grzinich, Lucien Castaing-Taylor)

16. 01. v 19:30 - koncert - Lucie Vítková

23. 01. v 19:30 - koncert - Angélica Castelló & Dafne Vicente-Sandoval - Ivan Palacký & Petr Vrba

29. 01. v 19:30 Ajznbon (fragmenty ze snáře černého pasažéra)

Radiologická dramatizace z jízdních řádů dávno zrušených spojů pražské železniční sítě: numerologické zaříkání, symfonie skřípění brzd, zalykání sazemi v tunelech mezi nádražím Libeň, Bráník, Bubny, Bubeneč, Vysočany, Strašnice, Veleslavín, Vršovice, Dejvice, Smíchov.

Terénní nahrávky: Slávek Kwi, Peter Cusack, Michal Kindernay, Udo Noll, Miloš Vojtěchovský.
hlasy: Ondřej Vavrečka a další.

zvukový prostor, projekce z okna mašinfíry,
jediné představení v hlavním městě! live stream

křest CD Ajznbon

doprovodné akce budou streamované na internetu:
www.skolska28.cz

Antropofest 2014

Antropofest o.s. | 17. leden 2014 13:21

Proč tádžické ženy zastávají mužskou práci v autodílně, k čemu slouží soutěž v holubím zpěvu na Jávě a jak internet proměnil život v zapadlé nepálské vesnici? I na tyto otázky odpovídají snímky mezinárodního filmového festivalu Antropofest 2014.

Pátý ročník Antropofestu proběhne ve dnech 24.1. a 25.1.2013 v pražském kině Bio Oko.

V rámci festivalu budou probíhat odborné debaty k aktuálním filmovým projekcím s autory filmů.
Kompletní program na www.antropofest.cz

Přijďte, těšíme se na vás!!!!!

5th annual volume of Antropofest will take place from 24.1. to 25.1.1.2012 at cinema Bio Oko in Prague.

During the film festival we are going to offer you scholarly debates about the movies with the directors.

We are looking forward to you!!!!!!

Festival 3D filmů Parallax

parallax.cz | 17. leden 2014 10:34

Festival 3D filmů Parallax uvádí v pátek J.-L.Godarda, P. Greenawaye a E. Pêru

V pátek proběhne v kině Lucerna unikátní, protože první a poslední, česká projekce autorského experimentu ve 3D od Petera Greenawaye, Edgara Pêry a Jean-Luca Godarda. První z nich technologii 3D disciplinovaně adoruje; druhý ideologicky kritizuje; třetí dekonstruuje a láskyplně rozvíjí. A co by to bylo za lásku, kdyby s sebou nepřinášela i trochu bolesti...?

Festival stereoskopických 3D filmů Parallax pak pokračuje v sobotu dopoledne mezinárodním sympóziem o perspektivách 3D technologií nejen ve filmu a odpoledne dvěma sériemi krátkých 3D filmů a videí z celého světa.

17.01.2014 – Velký sál kina Lucerna

19:30 film “3x3D”18.01.2014 – Malý sál kina Lucerna

09:30–13:00 Expertní přednášky I. – vystoupí mimo jiné Ludger Pfanz (mizení lidstva do virtuality 3D) a další...

14:00–17:00 Expertní přednášky II. – vystoupí mimo jiné Douglas Pritchard (3D sken přírodnin a budov) // Jakub Ježek (speciální efekty pro film Gravity) a další...

17:30–19:00 Promítání krátkých filmů I.

20:00–23:00 Promítání krátkých filmů II. – permiéra prvního slovenského S3D Kuku a další filmy

www.parallax.cz

www.ciant.cz

https://www.facebook.com/events/437029676424347/

16. ledna / R’N’R JAKO DOMA: Benefit na vybudování kuchyně pro kuchařky bez domova

Jako doma + Scrape Sound Inc. + Para Ekipa uvádějí | 16. leden 2014 10:02

Line-up:

18:00 doors open
18:15 – 18:35 zahájení
18:35 – 18.45 promítání filmu z dílny Jako doma: Nejsme neviditelné!
18:55 - 19.35 KAZETY
20.00 – 20.45 ZUBY NEHTY
21.10 - 22.00 The Chancers
22.05 dražba s Banánem a Lenkou
23.00 Kreaton DJs: Hortenzie Vzteklá a Martin Tvrdý

Vernisáž výstavy fotografií „Můj svět“ Kreaton DJs: Hortenzie Vzteklá a Martin Tvrdý

Oficiální premiéra krátkého filmu z dílny Jako doma: Nejsme neviditelné!

Vegetariánské pomazánky a polívka od kuchařek bez domova

Dražba s Banánem a Lenkou (proběhne po kapelách, od 22:00 hodin)

Bazar oblečení, plakátů a dalších předmětů

Mediální partnerství:
A2larm (http://a2larm.cz/) a vágus.cz (http://www.vagus.cz/)

Vstupné: 100 Kč

Adresa: Klub Pilot, Donská 19, Praha 10Kuchařky bez domova – jedna z hlavních aktivit Jako doma, která má za cíl propojení dvou zdánlivě odloučených skupin – lidí bez přístřeší a veřejnosti. Spojovacími články se stává jídlo, výstava fotografií, která vznikla společným úsilím těchto dvou skupin, a zejména společně strávené chvíle ve veřejném prostoru. Kuchařky bez domova vaření baví, do práce se těší, hýří nápady, například když vyhledávají nové recepty a jsou skvělá parta. Žijí většinou v azylových domech, často mají zkušenost s životem na ulici, byly na samém dně. Ještě to však nevzdaly. Do společnosti se zapojit chtějí a projekt „Kuchařky bez domova“ s nadšením vzaly za svůj. Stánky s jejich jídlem se objevují na různých farmářských trzích, festivalech a na pražské náplavce a umožňují jim mimo jiné navrátit se do běžného života. Pouliční prodej bude v budoucnu doprovázen výstavou fotografií „Můj svět“, která má v rámci benefitu vernisáž. Svojí účastí a zaplacením vstupného pomůžete vybudovat kuchyň, ve které budou kuchařky bez domova moci jídlo vařit.

https://www.facebook.com/events/418156878317346/