ISSN 1803-6635

hledat

přihlášení

Návod k použití Jiřího Koláře   Roman Štětina a Miroslav Buriánek: Návod k použití Jiřího Koláře v galerii PLATO Ve zcela novém projektu, který je zároveň laureátskou výstavou Romana Štětiny, se předmětem jeho zkoumání stala rozhlasové režie, tvorba scénáře a vedení herců. Ve dnech 23.06.2016 – 19.09.2016 navštivte ostravskou platformu pro současné umění PLATO.   další tipy
úvod > tipy

fórum: tipy

Mimoňská party aneb Paranormální koncert o.s. Spolurádi

Klub Lávka v Praze | 24. březen 2015 17:02

Klub Lávka v Praze
2. dubna 2015 od 19:00

Jaroslav Dušek již podruhé vytvoří moderátorskou dvojici s mentálně postiženým showmanem Kubou Zachatou. Společně uvedou netradiční hudební akci „Mimoňská party“ s příznačným mottem „nikdo není mimo“. Vystoupí reggae zpěvák MessenJah, androfolkové duo Vasilův Rubáš a písničkář na kolečkách Jan Šesták.

Na Paranormálním koncertu se budou bořit mýty a padat bariéry. Cílem organizátora – neziskové organizace Spolurádi – je oslovit širokou veřejnost a zároveň maximálně zapojit do akce lidi s postižením. Moderovat bude herec JAROSLAV DUŠEK (bez Downova syndromu) spolu Kubou Zachatou (s Downovým syndromem). Prostor je bezbariérový. Celý koncert rozzáří světelná show videomapping.

Především ale chtějí Spolurádi šířit myšlenku, že není důležité být "normální", ale hlavní je být spolu rádi.

HUDBA:


MESSENJAH
se řadí k nejvýraznějším osobnostem české reggae scény. Jako jeden z mála staví na síle poselství i melodie – tvoří zapálené, spiritualitou dotknuté texty, které mají sílu oslovit posluchače napříč věkovým i žánrovým spektrem.

Nezávisle maximální androfolkové duo VASILŮV RUBÁŠ je drsná kapela jemných mužů. Tato střelená dvojka dokáže rozohnit široké publikum všech věkových kategorií a různé míry mimoňství.

Autorské skladby JANA ŠESTÁKA, písničkáře na dvou kolech, jsou většinou otevírající, pohodové, inspirované jeho životní cestou. Zpívá, hraje na kytaru, foukací harmoniku, klavír a etnické nástroje.

SPOLURÁDI o.s.
www.spoluradi.org
FB Spolurádi

Přednáškový den Agora

Martin Fischer | 24. březen 2015 16:26

Rádi bychom Vás upozornili na kulturní akci Agora. Jedná se o přednáškový den, pořádaný již třetím rokem studenty Arcibiskupského gymnázia. Bude se odehrávat v budově Arcibiskupského gymnázia na Náměstí míru v pondělí 30.3 od 9:00 do 17:15. Můžete zde navštívit celkově pět pásem přednášek, diskuzí a workshopů. Na Agoru zavítá mnoho výrazných osobností z různých oborů, jako například Marek Orko Vácha, Stanislav Sousedík, Petr Topinka, Jáchym Topol nebo Jan Jandourek.

Agora dostala jméno podle výrazu pro antické veřejné prostranství, kde se scházeli občané řeckých městských států. Slovo agora dnes ztělesňuje ideály demokracie a symbolizuje svobodnou diskusi.

Bližší informace i přesný rozvrh Agory s anotacemi jednotlivých přednášek můžete najít na našich facebookových stránkách (facebook.com/agora.arcig)

Legendární Divadlo U mostu opět v Praze

Viktor A. Debnár | 24. březen 2015 12:00

Ve dnech 3. a 4. dubna 2015 vystoupí v Praze evropsky proslulé, ve světě jediné mystické divadlo – permské Divadlo U mostu, trojnásobný kandidát a nositel hlavní národní divadelní ceny Ruské federace Zlatá maska, nositel hlavní ceny divadelního festivalu Zlatý vítěz, držitel třiceti Grand Prix ze zahraničních festivalů, vítěz divadelní olympiády Indie, účastník 135 mezinárodních festivalů. Divadlo U mostu, které podle hodnocení časopisu Forbes patří mezi deset nejlepších divadel v Rusku, hostovalo v Bosně a Hercegovině, Bulharsku, Česku, Egyptě, Indii, Německu, Polsku, Rakousku a dalších zemích.

Zakladatelem a uměleckým vedoucím divadla je režisér a pedagog Sergej Fedotov, mj. laureát české Ceny Alfréda Radoka.

Divadlo U mostu je autorské divadlo, které zachovává a rozvíjí nejlepší tradice ruského psychologického divadla a zároveň v sobě spojuje myšlenky tradičního repertoárového divadla a divadla experimentálního. Výjimečnost umělecké práce Sergeje Fedotova spočívá v tom, že rozvíjí tradice velkého ruského psychologického divadla s obohacením o metody, které přinesly školy Michaila Čechova a Jerzy Grotowského.

Divadlo uvede v pátek 3. dubna 2015 v 19 hod. představení zvíře od M. Gindina a V. Sinakeviče. Toto legendární představení vyvolalo bouři diskuzí a nadšení a divadlu přineslo popularitu v Rusku i za jeho hranicemi. Příběh se odehrává na fragmentech zmizelé civilizace. Otec, matka a dcera – jediní lidé, kteří zůstali na Zemi, táhnou pustinou vypálenou atomovou katastrofou a hledají druhé, sobě podobné, aby život ve Vesmíru mohl pokračovat. Bez ohledu na mrazivou, duši ochromující atmosféru života po celosvětovém Armagedonu, zanechává představení pocit světla naděje a očistné katarze. Styl představení je velmi odlišný od stylu ostatních Fedotovových prací, které měli pražští diváci možnost v minulosti zhlédnout.

Za rok od posledního turné Divadla U mostu v Praze uspořádal Sergej Fedotov festival Martina McDonagha, s jehož tvorbou se v Praze setkal. Duchovní propojení divadla a irského dramatika je natolik silné, že shodou okolností začne letošní evropské turné divadla v den narozenin M. McDonagha − 26. března. V sobotu 4. dubna 2015 v 18 hod. se uskuteční představení Mrzák inishmaanský od M. McDonagha; představení získalo v roce 2010 Národní divadelní cenu Ruské federace Zlatá maska, zúčastnilo se téměř třiceti festivalů a získalo deset Grand Prix. Jde o představení, ve kterém se zvláštním způsobem mísí smích a slzy, hořkost nesplnitelných přání, romantická láska a neuvěřitelný podvod, které sehrají mystickou úlohu v osudu mrzáka Billyho. Postavy hry vzbuzují v divákovi děs i smích, hrůzu i soucit. Opět poznáváme v cizím, od nás vzdáleném životě vlastní utrpení a neřešitelná dramata naší vnitřní existence.

Obě představení, na něž je vstup zdarma, budou uvedena v ruštině s českými titulky. Uskuteční se v Ruském centru vědy a kultury, Na Zátorce 16, Praha 6 (metro Hradčanská), T 233 376 471 a 233 376 471

Magnesia Litera II

Knihovna Václava Havla | 24. březen 2015 08:21

Zveme na autorské čtení tvůrců nominovaných v některé ze sedmi kategorií výročních knižních cen Magnesia Litera. Čtou a besedují tři či čtyři autoři napříč kategoriemi:

Vratislav Maňák: Muž z hodin (Litera za knihu pro děti a mládež)
Petr Stančík: Mlýn na mumie (Litera za prózu)
Olga Stehlíková: Týdny (Litera za poezii)

Uvádí Pavel Mandys z pořádajícího občanského sdružení Litera.

KDE a KDY: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 1, 25. března od 19:00

kdo: OLDstars – TO VŠECHNO ONA
kde: komorní prostor H2O (Koněvova 61, Praha 3)
kdy: v neděli 29. března a v pondělí 30. března od 20:00

Nedělní reprízy se poprvé zúčastní také běloruský autor hry Andrej Ivanov. Z Minsku se přiletí podívat na první uvedení svého textu v jiném než ruském jazyce. Po představení bude následovat krátká debata o textu, tvůrčím procesu a tematice, kterou si zvolil.

Vstupenky rezervujte na www.oldstars.cz

„Patologie lásky v kontextu současného technického pokroku.“ Matka a syn tragicky nesou ztrátu hlavy rodiny, ale trápení je nespojuje, přináší jen roztržky a urážky. Zachráncem se stává monitor počítače. Technika virtuálně sbližuje, reálně však lidi rozděluje... Andrej Ivanov získal za hru To všechno ona dvě prestižní ocenění v rámci mezinárodních dramatických soutěží.

Hrají: Ljuba Krbová a Jan Battěk
režie: Tomáš Staněk
překlad, úprava a dramaturgie: Marcela Magdová
výtvarné řešení: Petra Krčmářová
technická spolupráce: Kryštof Lepšík

Tchaj-wan, ostrov literatury

Knihovna Václava Havla | 18. březen 2015 14:23

Na Tchaj-wanu se od šedesátých let 20. století rozvíjí pozoruhodná literatura psaná čínsky, která se v posledních letech začíná dostávat i k českým čtenářům.

Spisovatelka Pching Lu a spisovatel Wu Ming-i budou hovořit o literatuře, jazyce a společnosti na Tchaj-wanu i o svém vlastním díle.

Během večera zazní ukázky v čínském originále a v překladu českých překladatelek.

Diskusi povede přední sinoložka Olga Lomová (Univerzita Karlova).

KDY: 23. března od 19:00
KDE: KnVH, Ostrovní 13, Praha 1

„Vršovice jsou zlatý,“ řek´tatínek

Vršovické divadlo Mana | 13. březen 2015 14:48

Kdy? 24. 3. 2015 v 19:30 hodin
Kde? Vršovické divadlo Mana

Jedná se dramatizaci autentických vzpomínek na dětství a mládí ve Vršovicích. Zdenda Kos popisuje tím nejhezčím možným pohledem středobody svého života. Jazykovou vytříbeností a pohledem malého chlapce, který vyrůstal na sklonku Protektorátu ve Vršovicích, se dozvídáme vše o jeho rodičích, bráchovi Karlovi, sousedce Mlíkové, školnici Štěrbové a mnoha dalších lidí z Vršovického městečka z doby, která je dnešní generaci už více než vzdálená.

Vršovické divadlo Mana připravilo inscenační čtení ze zbrusu nové inscenace.

Hrají: Jiří Lábus, Luděk Nešleha
Režie: Elena Strupková
Scénář: Eva Miláčková
Hudba: Miloš Orson Štědroň

Kontakt pro média:
Martina Balážová
775 488 998

 

Týden s Pieterem De Buysserem

Divadlo Archa | 13. březen 2015 10:51

čtvrtek 19. a pátek 20. března, 20.00, divadlo
Pieter De Buysser a Hans Op de Beeck — Book Burning (Pálení knih)

Vlámský spisovatel, esejista a performer Pieter De Buysser a výtvarník Hans Op de Beeck vytvořili poetické představení s vysoce aktuálním přesahem. Kabinet kuriozit ve světě zahlceném informacemi. Co mohou WikiLeaks a Edward Snowden udělat pro poezii? Uváděno anglicky s českými titulky.
Vstupné 290 / 190 / 70 minut.

neděle 22. a pondělí 23. března, 20.00, divadlo
Pieter De Buysser - Immerwahr
Jen několik dní po premiérovém uvedení v Bruselu se Divadlo Archa stane dějištěm mezinárodní premiéry nové hry inspirované životem Clary Immerwahr. Divadelník a spisovatel Pieter de Buysser vytvořil spolu s Maike Lond představení o plynu a o vymizení přímého boje tělo na tělo, o fyzičnu, o neuchopitelnosti, o masové produkci a masové destrukci.Účinkují: Pieter De Buysser a Maike Lond. Uváděno anglicky s českými titulky.
Vstupné 290 / 190 / 70 minut.

 

Divadelní festival BAZAAR

identity.move! | 10. březen 2015 15:22

Nový mezinárodní festival Bazaar, který se uskuteční 18. - 22. března, představí provokativní vize celkem čtyřiadvaceti umělců ze čtrnácti zemí střední, východní a jižní Evropy, kteří ve svých projektech zkoumali identitu v umění a pohybu, jež je hlavním tématem celého festivalu. Jeho vrcholem budou interaktivní scénické prezentace, které se uskuteční v nově otevřených prostorách Studia ALTA v sobotu 21. března. Program festivalu doplní řada exkluzivních večerních představení hostujících souborů a umělců, několik workshopů, přednášek a neformálních setkání. Hlavním českým organizátorem Bazaaru, který se uskuteční v rámci evropského projektu Identity.Move! je Motus, produkce divadla ALFRED VE DVOŘE. Mimo něj se festivalové události odehrají i v divadle PONEC, Studiu ALTA a Parkhotelu Praha.

 

Neformální setkání s účastníky Višegrádské akademie kulturního managementu (VACuM), během něhož budou prezentovány projekty Zažít město jinak, Cirqueon a Studio Alta, se uskuteční v pátek 13. března od 18 hod. ve Studiu Alta (U Výstaviště 21, Praha 7). Následovat bude tanečí představení Un (work-in-progress), vzniklé v rámci rezidenčního pobytu ve Studiu Alta:

Un (jeden/jedno) je sólová taneční performance, jejímž počátečním bodem je Cesta kříže, jak ji zakoušel Kristus. Náboženské aspekty a konotace jsme záměrně ponechali stranou a soustřeďujeme se na následující: tělo, kříž (jako setkání vertikály a horizontály), smrt, vzkříšení (reprezentované kruhem) a oběť. Prostor, v němž se akce odehrává, pojímáme jako tvárnou/tvarovatelnou scénu, která je zdrojem pohybu a v rámci které se tělo vyvíjí a hovoří k nám o své fundamentální křehkosti. Režie/scénografie: Marie Gourdain, tanec: Florent Golfier, světelný design: Zuzana Režná.

Projektu VACuM se kontinuálně účastní dvacet mladých kulturních manažerů z celkem deseti zemí Višegrádské čtyřky a zemí Východního partnerství (Arménie, Ázerbájdžán, Bělorusko, Česko, Gruzie, Maďarsko, Moldavsko, Polsko, Slovensko a Ukrajina). Cílem dvouletého prakticky zaměřeného projektu je umožnit účastníkům rozvoj jejich dovedností a kompetencí v oblasti managementu kulturních a uměleckých organizací, kulturní politiky a komunitních aktivit a v neposlední řadě také přispět k podpoře spolupráce mezi středoevropskými a kavkazskými zeměmi. Lektory jsou přední evropští odborníci z oblasti kulturního managementu (Jean Pierre Deru, Bob Palmer, Franco Bianchini ad.). Více na www.vacum.eu.

Hlavním organizátorem projektu je Villa Decius (Krakov), spoluorganizátorem Association Marcel Hicter (Brusel), českými partnery jsou Institut umění – Divadelní ústav a Central European Culture Education Institute. Projekt je realizován s podporou Mezinárodního višegrádského fondu (IVF) a Středoevropské iniciativy (CEI); partnerem setkání s veřejností je Studio Alta.