ISSN 1803-6635

hledat

přihlášení

anketa

Který způsob boje vám je nejsympatičtější?

celkem hlasů: 80

David Helbock / AT Helbock spojuje různé žánry od jazzu, přes rock, avantgardu až ke klasické hudbě, je laureátem Parmigiani Montreux Jazz Piano Solo Competition. další tipy
úvod > tipy

fórum: tipy

víkend 27. a 28. dubna

A2 | 26. duben 2013 10:08

Představení pouze pro nezadané gaye a lesby
Program odstartuje v 17 hodin absurdní komedie Perplex, následovat bude bohatý doprovodný program v divadelní kavárně Rokoko moderovaný Veronikou Kubařovou a Jiřím Hánou. Chybět nebude tombola, prohlídka zákulisí, soutěže i DJ.
Divadlo Rokoko (Vodičkova 699/28, Praha 1), v sobotu 27. 4.

Damácká alternativa ve Studiu ALTA

Karolína Hejnová | 22. duben 2013 15:10

Studenti druhého ročníku Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU obsadí již tento pátek a sobotu Studio ALTA. Devítičlenný ročník pod vedením radikální a uznávané mladé režisérky Petry Tejnorové představí dvě úspěšné klauzurní práce: On My Shoulders (26.4.) a Pohybovou improvizaci (27.4.).

On My Shoulders je komponovaným večerem devíti etud, v nichž se stane každý student jedenkrát režisérem, jedenkrát autorem a osmkrát hercem. Zadáním Petry Tejnorové bylo napsat krátký text libovolného žánrového zaměření, který má jasný začátek a konec. Tento text by měl vypovídat také o svém autorovi. Následujícím úkolem bylo převést povídku do divadelní podoby. Ve výsledné inscenaci se nesmí používat slovní jednání. Smí se používat rekvizity, loutky, hudba apod. Herectví je vzhledem k tělesnosti, předmětnosti a vizualizaci nepsychologické a má kolektivní charakter.

Sobota 27. dubna představí výsledky pohybové improvizace, postavené na principech zkoumaných s předním slovenským performerem a choreografem Jarem Viňarským. Cílem společného hledání je nalézt totální fyzickou přítomnost performera na jevišti.

Po oba večery vystoupí celý druhý ročník KALD DAMU: Sára Arnsteinová, Anděla Blažková, Petra Kosková, Pavel Kozohorský, Jan Nedbal, Ivo Sedláček, Jiří Šimek, Michaela Švédová a Daniel Tůma.
Smyslem damáckého víkendu je otestovat klauzurní práce mimo budovy školy před „normálním“ publikem. Kontakt s publikem a analýza jeho reakcí a přijatelnosti zvolených postupů se jeví jako základní princip uměleckého dozrávání jakéhokoli performera.


9x On My Shoulders / 26.4. 2013
Pohybová improvizace / 27.4. 2013

Vstupenky v ceně 150,- / studenti 100,- za jeden večer, 230,- / studenti 140,- za oba večery je možné rezervovat na adrese rezervace@altart.cz a zakoupit přímo před představením na pokladně divadla.

www.studioalta.cz

pondělí 22. dubna

A2 | 22. duben 2013 11:18

Brněnský Lunapark
Rádi bychom vás i vaše přátele, čtenáře či posluchače letos již počtvrté srdečně pozvali na festival Brněnský Lunapark aneb Divadlo ke kávě. Festival letos nabídne 28 jedinečných večerů ve 14 pečlivě vybraných kulturních kavárnách, za účasti 19 brněnských nezávislých divadelních souborů a doprovodu 22 lokálních hudebních těles.
Brno, od pondělí 22. 4. do čtvrtka 23. 5.

Miloš Havel - český filmový magnát

Knihovna Václava Havla | 22. duben 2013 10:39

Slavnostní uvedení knihy Krystyny Wanatowiczové "Miloš Havel - český filmový magnát" (Edice Knihovny Václava Havla, svazek 6) spojene s projekcí filmů Zajatý hlas (režie Jiří Lehovec) a Šťastnou cestu (režie Otakar Vávra).

Slavnostní večer je součástí projektu To je Lucernafilm!
Vstupné symbolických 30 Kč.

Kde: Palác Lucerna, Štěpánská 61, Praha 1
Kdy: 22. dubna od 19:00 hodin

20. dubna - GNOD (UK) a Lightning Glove (CZ) v K4

RFCB | 20. duben 2013 12:15

Proměnlivému britskému ansámblu Gnod lze podlehnout v podstatě okamžitě. Psychedelie, krautrock, drone, industrial i noise se zde snoubí v něco, co vyvolává okamžité nutkání zapojit se. Je v tom trocha okouzleného hipísáctví i nekompromisní ráže taneční scény. Když se jednou zapojíte,
nechcete přestat. A pokud to u Gnod platí o deskách, pak o koncertech dvojnásob. Spojení neurčitých kytarových vln, šamanských bicích, hlasových modulací i syntezátorů dělají z jejich koncertů dobře pilotovanou drogovou jízdu. I když odhadovat, co přinese tento konkrétní koncert, je těžké – Gnod se neradi opakují a rádi překvapují. Nedávno Gnod, mezi jejichž vytrvalé propagátory patří britský guru Julian Cope, založili kazetový label Tesla Tapes, v němž nacházejí zázemí též další projekty členů kapely.

Hosty pražského koncertu budou Lightning Glove. Jejich
hudba smrdí elektronikou i punkem, ze záminek k transu vytrhává surový zpěv, možnost opustit místo dění účelně kazí opojné projekce. Lightning Glove, kteří naživo pracují jak s ustálenými hudebními strukturami, tak improvizací, měsíc před koncertem s Gnod pokřtili debutovou kazetu „Fantasmagorie interiéru“. Ta vyšla v nákladu 99 kusů pod hlavičkou Red for Colour Blind.

GNOD | LIGHTNING GLOVE
sobota 20. dubna 2013 | 20:00 - Praha, klub K4 (Celetná 20, za rohem od Staroměstského náměstí či Prašné brány)

pátek 19. dubna

A2 | 19. duben 2013 09:51

Večer angažovanej poézie
Kto vlastne angažovanú poéziu píše? A ako vlastne taká angažovaná poézia vyzerá? Toto sú otázky, na ktoré dosiaľ česká umelecká scéna – aj napriek takmer tri roky trvajúcej debate – nemá konkrétne odpovede. Je to poézia aktuálna, stranícka či agitačná? K angažovanej poézii sa napriek kontroverzii, ktorú vyvolala, aktívne hlási len málokto – je dosť možné, že ani jeden zo štyroch autorov, ktorí sa 19.4. na Skle predstavia sa s ňou nestotožňuje. Ich texty však spĺňajú určité podmienky, ktoré sa s angažovanou literatúrou tradične spájajú: predovšetkm sú aktuálne a provokatívne.
Milan Kozelka (*1948) – básnik, prozaik, predovšetkým performer. Dlhodobo sa venuje širokej palete aktivít, vo vydavateľstve JT's vydal nedávno dve zbierky krátkych kritických textov, prečíta niečo zo svojej vznikajúcej knihy Fastfood. Na fúkacej harmonike ho bude doprevádzať Miloš Kocman.
Karel Škrabal (*1969) – básnik a novinár, člen skupiny Vítrholc. Jeho depoetizujúca a delyrizujúca persifláž každodennosti je nepochybne polohou, ktorú by dnes nejeden kritik vložil do súvislosti s angažovanou poéziou.
Jan Kubíček (*1986) – je jediným kapitalistickým básnikom, ktorý kedy českej literatúre vyhlásil sémiotickú guerillu. Pravidelne tiež prispieva do literárnych časopisov a je spájaný s pseudonymom Klement Václav Lakatoš (pod ktorým vyšla v Nakladatelství Petr Štengl zbierka Kapitalistické básně).
Vlado Šimek (*1982) – pravdepodobne jediný slovenský angažovaný básnik, zakladateľ a podpredseda občianskeho združenia Literis, bývalý redaktor časopisu pre súčasnú poéziu Psí Víno. Posledný národný buditeľ v slovenskej poézii.
Místogalerie na Skleněné louce (Kounicova 23, Brno), v pátek 19. 4. od 19.00.

Conrad Armstrong/ NOT PICTURED

Galerie Dole, Ostrava | 17. duben 2013 10:48

Conrad Eric Armstrong: NOT PICTURED
22. 4. v 18:30 proběhne vernisáž výstavy amerického umělce Conrada Armstronga v Galerii Dole. Conrad Eric Armstrong (narozen 1980 v Nairobi, v Keni) studoval v letech 1998 – 2002 malbu na Rhode Island School of Design. Od roku 2004 žije a tvoří v Praze. Střídavě působí v Evropě a USA, je absolventem ateliéru Intermediální konfrontace Jiřího Davida na VŠUP v Praze. V roce 2010 se stal jedním z finalistů Ceny kritiky za mladou malbu. Od roku 2011 působí na pražské VŠUP jako asistent Mileny Dopitové ve Visual Arts master’s program. Armstrongova tvorba zahrnuje různorodé vyjadřovací prostředky jako obraz, malbu, kresbu, objekt, instalaci, performance ad., které používá „jako nástroje myšlení“. Pracuje intuitivně a konceptuálně zároveň. Zabývá se hermetismem obrazových zpráv a umění vnímá jako svého druhu „kartografii“. V Ostravě představí výběr z prací za poslední 4 roky.
Kurátorem výstavy je Petr Vaňous.

Galerie Dole, Nádražní 30, Ostrava
Výstava trvá do 30. 5. 2013

AVA uvádí další eklektický večer dobrodružné hudby: v úterý 16. dubna se na brněnském Sklenicku představí JEALOUSY MOUNTAIN DUO z Německa se svým táborákem načichlým „free indie“. V improvizovaném dialogu kytary a bicích je cítit permanentní napětí. Schizofrenie je tady ideálním stavem. Nedořečené riffy, pomlky, letmá střetnutí a prchavé melodie se v jejich hudbě udržují jakoby mimoděk, ale citlivě, aby nedošlo k jejich roztrhání. V bluesové dekonstrukci JEALOUSY MOUNTAIN DUO přitom všechny jemně propojené útržky nečekaně nabírají na intenzitě a propukají v náhlé gradace a proměny nálad. Silné hráčské propojení a “neukecanost” používaných motivů v této podobě brněnské publikum vidělo třeba u Ahleuchatistas. Z dalších rozviklaných “free indie” kapel může JEALOUSY MOUNTAIN DUO evokovat taky dnes už neexistující Cheval de Frise, RumahSakit nebo Storm And Stress. Během večera dále vystoupí lokální akustik minimal duo SAJTBAN a abstraktně elektronický ALEFF. Zbytek večera bude tradičně patřit pestrému ravu periferie.

úterý 16. dubna

A2 | 15. duben 2013 12:47

Philip Roth v Americkém centru
Literární akademie pořádá další z večerů s americkou literaturou. Tentokrát bude pořad věnován spisovateli Philipu Rothovi, který v březnu tohoto roku oslavil 80. narozeniny a literární kritici jej považují za jednoho z největších žijících amerických autorů. Své vzpomínky na Rothovy návštěvy v komunistickém Československu nabídne slavný prozaik a Rothův přítel Ivan Klíma, který přislíbil na akci osobní účast. Diskutovat budou také překladatel Rothova románu Lidská skvrna Jiří Hanuš a Antonín Kočí, programový ředitel divize Knihy nakladatelství Mladá fronta, jež vydává Rothova díla v češtině. Diskuze nabídne nejen oficiální pohled na danou osobnost a dílo, ale také představí autora v českém literárním a kulturním kontextu.
Americké centrum (Tržiště 13, Praha 1), v úterý 16. 4. od 17.30.

Poloakustické kvarteto Eternal Zio z Milána ve své tvorbě spojuje vlivy tradiční folkové hudby, psychedelie, jazzu a punku. Pomocí niněry, houslí, kláves, kytar, perkusí, foukací harmoniky a hlasů vytváří těkavý a přitom uhrančivý hudební materiál, který se spíše než komponované hudbě podobá spontánnímu rituálu. Skupina se ráda vystavuje otiskům vnějšího prostředí, a koncertní představení tedy bývají plné překvapení. Očekávat lze tišší, ale přesto intenzivní a k pohybu vybízející zážitek. Před Eternal Zio vystoupí Tomáš Procházka aka Federsel s krátkým „café-noisovým“ setem.

13. 4. v 19:30
Berlínskej model (Pplk. Sochora 9, Praha 7)
Vstup: 50,-

http://eternalzio.bandcamp.com/
http://federsel.blogspot.cz/

http://berlinskejmodel.cz/
http://www.advojka.cz/A2+