ISSN 1803-6635

hledat

přihlášení

anketa

Egon Bondy je pro vás:

celkem hlasů: 286

Ján Mančuška: První retrospektiva „První retrospektiva“ je skutečně první retrospektivní výstavou Jána Mančušky, klade důraz na precizní re-instalaci prací intelektuálně a esteticky přelomových, jež byly velkoryse zapůjčeny z významných mezinárodních (MoMA, Centre Pompidou, Thyssen-Bornemisza Art Contemporary, etc.) i domácích sbírek.  další tipy
úvod > tipy

fórum: tipy

The Body Present a Requiem / NoD

NoD | 05. září 2014 09:56

15. 9. / 20:00 + 18. 9. / 20:00 Derniéry tanečních představení The Body Present a Requiem

NoD v září naposledy uvede dvě oblíbená tanečně-pohybová představení.

The Body Present, to je fyzické divadlo na hranici fashion show, zpěvu a live djingu. Inscenaci inspiroval film režisérky Agnès Varda Cléo od 5 do 7 - příběh pařížské ikony, která čeká na výsledky z nemocnice. Na minuty přesně vymezené čekání ukazuje několik tváří téže osoby, vytržené ze zaběhlých zvyklostí a nahlížející na svůj dosavadní život jako na něco, co se neodvratně musí změnit. V představení excelují Jana Kozubková a Jindřiška Křivánková v režii Lucie Ferenzové.

Projekt Requiem choreografky Lenky Knihy Bartůňkové vychází z dlouholeté snahy o zpracování osudu jejího pradědečka Antonína Bobka, který se za svůj protifašistický odboj stal jednou z obětí druhé světové války. Requiem není pokusem o připomenutí tragédie, ale dopisem pro další generace, který zároveň zachycuje osud jednoho morálně silného člověka.

Více na www.nod.roxy.cz nebo www.facebook.com/nodprague.

 

 

Diskuze na téma: Marocké umění a literatura

Festival spisovatelů Praha | 03. září 2014 10:45

24. ročník mezinárodního Festivalu spisovatelů Praha zve na setkání s marockými umělci.

// Hosté //
Mahi Binebine, spisovatel a malíř
Mehdi Qotbi, výtvarník a prezident marocké Národní nadace muzeí

Moderuje Anna Pravdová, kurátorka Národní galerie Praha

3. října / 13:00 / Senát Parlamentu ČR

více na www.pwf.cz

Podkarpatská Rus a česko-ukrajinský konflikt

Knihovna Václava Havla | 31. srpen 2014 19:00

Cyklus přednášek historika Davida Svobody (ÚSTR) na téma ukrajinské 20. století a spory o jeho tragické milníky.

:KDE: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 1
:KDY: 4. září 2014 od 19:00

více na www.vaclavhavel-library.org

Zářijové akce v Domě čtení

press | 23. srpen 2014 17:10

Dům čtení, Ruská 192, Praha 10

:: 3. září 18:00 1984 – autorský večer představitelů jedné „literární generace“
:: 4. září 18:00 Poutnictví: Africký večer I - Afrika očima mzungu
:: 5. září 14:00 Méďa Tulák
:: 10. září 18:00 Jiné pohledy na skutečnost: Stav a povaha současné ekonomiky
:: 17. září 18:00 Večer nakladatelství Literární salon
:: 18. září 18:00 Diskusní večer Společně pro desítku: Proč a o čem má být vypsáno referendum v
:: 19. září 14:00 Méďa Tulák
:: 22. září 16:00 Divadlo pro děti
:: 24. září 18:00 Poutnictví: Africký večer II - MOT AFANE
:: 25. září 18:00 Uvedení básnických knih dvou knihovníků Domu čtení

Detailní program:
http://www.mlp.cz/cz/akce/?rok=2014&mesic=9&kalendar=0&pobocka=38

Předběžně jste zváni na podzimní violoncellový "FESTIVAL BRIKCIUS 2014" - 3. ročník cyklu koncertů komorní hudby v Domě U Kamenného zvonu & "Rok české hudby 2014", který je připravován s Galerií Hl. m. Prahy, v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí v Praze. Festival Brikcius se koná pod záštitou primátora Hlavního města Prahy Tomáše Hudečka, pod záštitou starosty Městské části Praha 1 Oldřicha Lomeckého a ve spolupráci s Městskou částí Praha 1. Rok české hudby 2014 je pod uměleckou záštitou mezzosopranistky Magdaleny Kožené a šéfdirigenta Sira Simona Rattla.

Festival Brikcius připomíná 55. výročí úmrtí Bohuslava Martinů, 70. výročí úmrtí Zikmunda Schula, 95. výročí narození Gideona Kleina, 110. výročí úmrtí Antonína Dvořáka, 110. výročí narození Iši Krejčího, 120. výročí narození Ervína Schulhoffa, 140. výročí narození Josefa Suka a 160. výročí narození Leoše Janáčka.

V rámci 3. ročníku vystoupí český violoncellista František Brikcius, francouzská klavíristka Justine Verdier, česká violoncellistka Anna Brikciusová a sourozenecké violoncellové Duo Brikcius. Letošní dramaturgie festivalu ("Rok české hudby") je zaměřena zejména na letošní výroční české skladatele (B. Martinů, A. Dvořák, I. Krejčí, J. Suk, L. Janáček), terezínské/židovské autory (E. Schulhoff, G. Klein, Z. Schul) a současnou hudební tvorbu (J. Matys, P. Hejný, J. Jirásek, L Fišer, M. Štědroň, I. Kosíková). Více informací na webových stránkách http://Festival.Brikcius.com.


 

 

Ondřej David: Kitchen Drama - Apokalypsa v kuchyni

NOD | 13. srpen 2014 11:11

NOD / 8. 9. 2014 / 20:00

Kuchaři vylezli ven ze zaprasených kuchyní a derou se na výsluní. Paničky, kumpáni a jiná zvířátka se hrnou ke sporákům. Kdo nevaří, bude znemožněn. Kdo nebude mluvit o jídle, ať raději mlčí. Tak pravil Kuchař.

Jíst chci a pojídán být chci.

 

 

Particip č. 178 / PLATO - OSTRAVA / 14. 8. - 30. 9. 2014

Galerie PLATO | 13. srpen 2014 08:52

Dílo Particip č. 178, které Tomáš Vaněk vytvořil „na objednávku“ PLATO – platformy (pro současné umění) Ostrava, je podle jeho vlastního vyjádření audiosituace sestávající z dvanácti poslechových míst v prostoru Trojhalí, na kterých byly pořízeny binaurální nahrávky nečekaných a někdy trochu nemístných akcí, aktivit a událostí. Jako bývalý aktivní fotbalista, praktikující dobrovolný hasič či rybář se zálibou ve cvičení tai-či má Tomáš Vaněk cit pro půvab a emocionální sílu prostých úkonů a jevů. Zvukový záznam letu včel, hlasitého oddechování ve spánku a tekoucí vody v konkrétním prostoru, na němž se tyto události staly a na jehož fyzické a akustické kvalitě participují, svým způsobem popírá skutečnost. Iluze právě probíhajícího děje posluchače/diváka překvapuje, ale zároveň mu upírá možnost aktivně se zapojit. Na druhé straně setkání s Vaňkovým dílem/nahrávkou by se mohlo stát impulsem k domýšlení možností, které prázdný prostor Trojhalí nabízí. Důležitým prvkem projektu budou reakce diváků, kteří by se díky uměleckému dílu mohli ve specifické situaci veřejně uživatelného a funkčně nedeterminovaném prostoru v ideálním případě stát v průběhu dalších měsíců a let účastnými aktéry.

http://plato-ostrava.cz/tomas-vanek-particip-c-178/

Film ZORAN, MŮJ SYNOVEC IDIOT - v letních kinech s ochutnávkou vína!

Film Distribution Artcam | 07. srpen 2014 12:01

Ještě před oficiální premiérou italské komedie ZORAN, MŮJ SYNOVEC IDIOT (Matteo Oleotto, 2013), si můžete užít speciální projekce tohoto filmu v letních kinech, spojené s ochutnávkou vína!

Komedie z prostředí italského vinařského venkova je celovečerním debutem režiséra, herce, scenáristy a v neposlední řadě vinaře Mattea Oleotty.

Atmosféru snímku, natáčeného v italském vinařském kraji Friuli, umocní speciální akce – ochutnávka tří druhů vín právě z tohoto regionu. Ochutnávky, které zajišťuje firma Wine Food Market, proběhnou vždy před začátkem projekce.


Projekce filmu s ochutnávkou vína proběhnou v těchto letních kinech:
LK Širák Hradec Králové 8. 8. a 29. 8. (začátek ve 20.30)
LK Písek 15. 8. (začátek ve 21.00)
LK Beroun 18. 8. (začátek ve 21.00)
LK Litoměřice 9. 8. (začátek 21.50)
LK Hranice na Moravě 21. 8. (začátek ve 21.00)

O filmu:
Film ukazuje s nadsázkou italský venkov i jeho obyvatele. Režisér si bere na paškál náturu obyvatel malého regionu a staví proti sobě dva lidské typy, které si na první pohled nemohou být vzdálenější, ale pod vzájemným působením se začnou proměňovat a sbližovat.

Více o filmu: http://artcam.cz/zoran-muj-synovec-idiot/

CzechScape / do 9. 9. v Galerii Josefa Fragnera

A2 | 05. srpen 2014 15:36

:: portrét současné české krajinářské architektury

Výběr 70 projektů krajinářské architektury a realizací v oblasti veřejného prostoru v České republice vybízí k reflexi současné doby, kdy je krajinářská architektura v České republice na postupném vzestupu a kdy je namístě srovnávat její výsledky s oborově nejvyspělejšími zeměmi Evropy.

Výstava CzechScape bude otevřena do 9. září 2014 denně mimo pondělí od 11 do 19 hodin v Galerii Jaroslava Fragnera, Betlémské nám. 5a, Praha 1.

O vstupenky a katalog k výstavě můžete soutěžit zde.

:: a portrait of contemporary Czech landscape architecture

A selection of 70 landscape architecture projects and realizations in the area of public space in the Czech Republic offering a commentary on the present day, when landscape architecture in the Czech Republic is on the rise and it is time to compare its results with those of European countries that are more advanced in the field.

The exhibition will be open until 9 September2014 daily from 11 am to 7 pm except Mondays in Jaroslav Fragner Gallery, Betlémské nám. 5a, Praha 1.


 

 

Autorské čtení Marka Šindelky

Literární večery v Café Jedna | 29. červenec 2014 11:37

Marek Šindelka představí sbírku povídek Mapa Anny, kterou v září vydá Nakladatelství Odeon.

Autora uvede Šárka Krtková.

KDE Café Jedna, Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47, Praha
KDY 19. srpna od 20.00

dobrovolné vstupné