ISSN 1803-6635

hledat

přihlášení

MFDF 2016 Ji.hlava Největší svátek autorského dokumentárního filmu ve střední a východní Evropě už podvacáté v Jihlavě představí to nejlepší z české a světové dokumentární tvorby. Pozve k diskuzi se současnými ikonami filmového a společenského života z celého světa a prozkoumá historii festivalu skrze vlastní manifest.   další tipy
úvod > tipy

fórum: tipy

Když padají manga

Knihovna Václava Havla | 09. duben 2015 09:55

Vojtěch Bílý strávil jeden rok jako učitel-dobrovolník ve Středoafrické republice v době, kdy zde vypukla občanská válka, která vyhnala z domovů více než milion obyvatel. Působil v karmelitánské misii, která se změnila v uprchlický tábor, monitoroval válečné zločiny, byl i svědkem odsunu muslimů, který mj. zpřetrhal kmenové a přátelské vazby.

Své zkušenosti zaznamenal v knize Když padají manga. Představí ji se spoluautorkou Alenou Scheinostovou.

KDE KnVH, Ostrovní 13, Praha 1
KDY 13. dubna od 19:00

Audiovizuální SMRT se přesouvá do ROXY

NoD/ROXY | 07. duben 2015 18:20

Spam. Něco nevyžádaného, neočekávaného. Smrt. Nedílná součást koloběhu života. Je nechtěná a často přichází náhle. Projekt SPAM: SMRT se 16. dubna vrací, tentokrát netradičně do prostor klubu ROXY. Živé obrazy skládané z těl tanečníků Jany Vrány a Pala Kršiaka, dunivý voiceover, pohlcující vizuály, laserové projekce a divadelní atmosféra. Připravte se.

Projekt, na kterém se autorsky podílí rapper a výtvarníkVladimir 518, člen skupiny WWW Ondřej Anděra a zvukař David Vrbík, vznikl původně pro festival 4 + 4 dny v pohybu 2014. Nově bude zařazen do dramaturgie Experimentálního prostoru NoD.

Vladimira 518 jsem chtěl oslovit ke tvorbě audiovizuálního představení pro NoD již dávno. Poslední impulz mi dala právě tato propracovaná vizuální show. Protože jsme ale potřebovali větší prostor, napadlo nás využít ROXY, pro kterou Vladimírův tým představení uzpůsobí," uvádí prvotní ideu dramaturg Experimentálního prostoru NoD Adam Halaš. „Atmosféra klubu se pro Smrt dokonale hodí a navíc tak ukážeme, že ROXY a NoD patří k sobě."

SPAM: SMRT si bere jako hlavní téma fenomén smrti a koloběhu života, odprezentovaný jak v univerzální a všeobecné rovině, tak v konkrétním příběhu jedné lidské bytosti. Ondřej Anděra k celému projektu přistupuje jako k výzkumu uměleckých možností, co se týče audiovizuálních a dramatických útvarů. Je to pro něj pokus o hledání nových médií a nalezení nové formy v umění. „Nechtěli jsme ale, aby bylo pojetí tohoto představení příliš abstraktní, protože v něm se většinou nemají lidé čeho chytit. Ani aby bylo příliš popisné, v tom by se ztratilo kouzlo," přibližuje projekt Vladimir 518.

Dramaturgie Experimentálního prostoru NoD se v posledních měsících věnuje otázkám, okolnostem a situacím, které se bezprostředně dotýkají lidské existence. Audiovizuální performance na téma smrti tak mezi další představení dokonale zapadá.

Projekt podpořili: Ministerstvo kultury ČR, Hlavní město Praha, Státní fond kultury ČR


Vladimir 518, Ondřej Anděra (WWW), David Vrbík / SPAM: SMRT 16. 4. / 20:00 250 Kč + poplatky

 

 

Ďábel spí v kříži na kozách - poslední uvedení v této sezóně

Kartel (S.P.E.K., o.s.) | 05. duben 2015 17:32

29.4. v 20h v Podniku (Bubenská 1)

Společná cesta pěti mučedníků, kteří jsou pokoušeni ďáblem ve všech jeho podobách. Božská znamení jsou zaměněna za znamení pekel. telekineze, stigmata, panenská zjevení. Podle skutečných událostí. Inspirováno četbou S. Kinga, Bernanose, lasalettských proroctvích, životem svaté Starosty.

Inscenace vznikla díky podpoře Státního fondu kultury ČR a Nadace Život umělce.

Režie: Jan Kačena
Dramaturgie: Barbora Kačena
Scéna a kostýmy: Barbora Kačena a Jana Prekova
Hudba: Čuráci a Ticho De Beige
Hraji:
Loly Lolyová
Lída Němečková
Vendula Příhodová
Julie Goetzová
Šimon Krupa

http://www.kartel-platforma.cz/hry/dabel-spi-v-krizi-na-kozach/

Kolonie, o.s. via Kartel

Křivánková, Kozubková, Ferenzová: Konec Klementajn | 03. duben 2015 15:09

poslední uvedení v této sezóně:
29.4.2015 v 20h v Paláci Akropolis

Poslední uvedení v této sezóně!
"Unikátní zážitek, který nepřijme každý. V show performerky koketují s archetypy, populárními trendy, rituály, vztahovými vzorci, rozostřením genderových rolí, banalitou i vysokou filozofií. Zaslechneme tu řvoucí pop-music se srdceryvnými „hlubokými texty“, nad nimiž kroutí hlavou sám Carl Jung, resp. jeho podobizna blikající na čele bizarní bicí soupravy, složené z nejrůznějších neuvěřitelných součástí." (Jana Soprová)
Hudbu na scéně vytváří Head in Body - člen kyberpunkového tria Lightning Glove a psychedelického projektu Sister Body, oživujících atavismy elektronické mytologie. Někdy používá masku, díky níž se tělo pokouší dosáhnout tranzu i ve stísněných podmínkách.
http://lightningglove.bandcamp.com/
http://plastika.bandcamp.com/
Inscenace vznikla díky grantu hl. města Prahy a Státnímu fondu kultury.

Hrají, hudba: Jindřiška Křivánková, Jana Kozubková, Head in body
Scéna: Jana Hauskrechtová
Foto: Michal Ureš
Grafický design: Mariana Dvořáková
Režie: Lucie Ferenzová
Produkce: Magda Juránková
Lighting design: Martin Bitala
Projekce: Martin Buřil

http://www.palacakropolis.cz/program/2015-04-29

derniéra inscenace Stíny (Eurydike říká) Elfriede Jelinek

S.P.E.K., o.s. | 03. duben 2015 15:05

Kolonie, o.s. jako host v MeetFactory
7.4.2015 v 20h

Překlad: Viktorie Knotková / režie: Lucie Ferenzová / hrají: Jindřiška Křivánková, Jana Kozubková, Anita Krausová / výprava: Mariana Dvořáková / hudba: Adam Boháč

Po staletí byl mýtus o Orfeovi a Eurydike nahlížen perspektivou Orfea. Ve Stínech Jelineková nechává na prvním místě promlouvat Eurydike a není náhodou, že právě v tomto momentu se propadá do ticha.

Hra Elfriedy Jelinekové, laureátky Nobelovy ceny za literaturu, je jedním z typických postdramatických textů – nejsou zde klasické situace, osoby, text je psán v próze jako vnitřní dialog, sebezpyt. Nabízí tak inscenátorům různorodé cesty interpretace. V české premiéře diváci uvidí tři Euridiky. Tři hlasy, které splývají v jedné osobě a dekomponují pradávný mýtus o Orfeovi, který se vydal do podsvětí hledat svou lásku, svou mrtvou ženu Eurydiku.

Česky bez titulků, rezervace nutná na rezervace.divadlo@meetfactory.cz, a GoOut.cz
Vstupné: 200 / 120 Kč

Foto: Dita Havránková

Inscenace vznikla díky podpoře Státního fondu kultury ČR a Nadace Život umělce.

afterparty: Head in Body

Poezie starých Aztéků

Chemické divadlo | 02. duben 2015 14:08

Kdy/kde: 10.4. od 20:00
Venuše ve Švehlovce (Slavíkova 22, Praha 3 - Žižkov)

„Doopravdy jsou lidé skuteční? Také jejich zpěv skutečný není…“
Dramatický epos o pádu Tenočtitlánu. Na motivy poezie původních obyvatel Mexika.

Překlad Vladimír Mikeš, František Vrhel a Ivan Slavík.
Hrají Vuk Ćelebić, Jakub Gottwald, Dana Marková, Tereza Tausingerová, hudba Ticho de Beige, scéna a kostýmy Barbora Kačena, Lucie Sedláková, scénář a režie Vojtěch Bárta.

Inscenaci podpořila Embajada de México en República Checa (Velvyslanectví Mexika v ČR) a Nadace Život umělce.

Evangelium podle Brabence

Knihovna Václava Havla | 01. duben 2015 13:53

Vratislav Brabenec ve filmu Miroslava Janka. Snímek vznikl na motivy knihy rozhovorů, které s Vráťou Brabencem vedla Renata Kalenská.

Po promítání (90 min.) následuje beseda s tvůrci.

Kdy / Kde: 2. dubna od 19:00 v KnVH, Ostrovní 13, Praha 1

Snímek režiséra Jean-Charlese Huea, oceněný oceněný prestižní francouzskou Cenou Jeana Viga 2014 pro nejlepšího francouzského začínajícího tvůrce, bude od  své distribuční premiéry 2. dubna k vidění v kinech i na internetu na VOD platformách.  Film pohybující se mezi žánry westernu a krimi měl světovou premiéru v Cannes v sekci Quinzaine des réalisateurs, kde upoutal svojí syrovostí a autenticitou nejen mezinárodní kritiku, ale také i publikum.

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=sZYg4Kx-Nr8

Fred se po 15 letech vězení vrací ke své rodině do kočovnické kolonie na okraji Paříže. Mezitím se událo mnohé, ale jedno se nemění. Jeho bratři se chystají na velkou loupež nákladu mědi. Jenže plán se jim vymkne z rukou a Fred se bude muset rozhodnout, jestli mu snaha postarat se o bratry stojí za další několikaletý žalář…

Film Táhni do pekel je natočený v prostředí francouzské kočovnické komunity Jenišů, jde  je syrový příběh o vině a trestu, ale také o nalezení duchovní svobody. Film osciluje mezi žánrem westernu a krimi a zároveň přebírá dynamické prvky současné akční a thrillerové produkce.

Českou předpremiéru měl na festivalu Febiofest.

http://artcam.cz/tahni-do-pekel/
https://www.facebook.com/pages/T%C3%A1hni-do-pekel/952539078091601?fref=ts
https://www.facebook.com/events/425355880973387/

 

Předposlední koncert Krásy dneška zasvětí do vokální tvorby

PKF - Prague Philharmonia | 30. březen 2015 10:44

Autor masových písní poplatných době nebo skladatel jazzové hudby přinášející optimismus nového světa a mládí? Tuto otázku si položí předposlední koncert sezony z cyklu soudobé hudby Krása dneška, který pořádá PKF – Prague Philharmonia. V úterý 31. března zazní v Experimentálním prostoru NoD písňová tvorba Isaaka Osipoviče Dunajevského.

Isaak Osipovič Dunajevskij byl svého času jedním z nejpopulárnějších skladatelů Sovětského svazu a o jeho skladbě Píseň o vlasti z filmu Cirkus se dokonce uvažovalo jako o kandidátce na státní hymnu. Koncert však nabídne výběr z jeho méně známé vokální tvorby. Ariety, kuplety i duety pro soprán a tenor s doprovodem klavíru, především z autorových raných operet Ženiši, Nože, Volný vítr a Polární vášně. Zážitek z hudby návštěvníkům zprostředkují sopranistka Lucie Hájková, tenor Roman Gasymov a klavíristka Šárka Knížetová.

Úterním večerem už tradičně posluchače provede dramaturg a moderátor Petr Kofroň, který si pro povídání o životě a tvorbě Isaaka Osipoviče Dunajevského pozval hosta z Národního filmového archivu. Tomáš Hála je specialistou na kinematografii bývalého Sovětského svazu a východního bloku, večer tak slibuje kromě hudby i vizuální složku.

Koncert s názvem Sovětská píseň mezi jazzem a Čajkovským se uskuteční v Experimentálním prostoru NoD, na adrese Dlouhá 33, Praha 1 od 19.30 hodin. Vstupenky v kategoriích za 150,- a 250,- Kč je možné zakoupit online na www.pkf.cz v sekci Koncerty nebo hodinu před koncertem v místě konání. Studenti mají vstup zdarma. Další informace jsou k dispozici na www.pkf.cz nebo na Facebooku.

 

My Street Films

DAFilms | 25. březen 2015 10:44

Jedinečný filmový projekt My Street Films míří do Čech! Natočte vlastní krátký dokument z vaší ulice, a zapište se tak do originální české filmové mapy. Ukažte místo, kde žijete, ostatním doma i za hranicemi České republiky!

My Street Films, unikátní dokumentární projekt, který vznikl v roce 2011 v Londýně, si poprvé nachází cestu za hranice Velké Británie. Filmová horečka, která zaplavila celý Londýn, dorazila již v květnu 2014 do pražských ulic. "My Street je něco jako občanská žurnalistika," vysvětluje zakladatel projektu a ředitel britského filmového festivalu Open City Docs London Michael Stewart. "Jde v ní o prozkoumávání hranic dokumentu, které se neustále posouvají."

Staňte se také vy filmovými zástupci vaší ulice, čtvrti a města a ukažte, jak vypadá Česká republika pohledem filmové kamery! Vyrazte zachytit každodenní, nečekané, zapomenuté i šokující příběhy z vašich oblíbených míst o lidech, zvířatech nebo budovách, které vás baví a inspirují. Zapojte se do hnutí amatérských i profesionálních filmařů, kteří se rozhodli vzít do rukou kamery, foťáky a mobily a ukázat lidem, kde a jak žijí. Třeba zrovna vás čeká vítězná cesta do Londýna s vlastním filmem…

Více zde: http://mystreetfilms.cz/cs