ISSN 1803-6635

hledat

přihlášení

anketa

Nejdrsnější superhrdina je:

celkem hlasů: 69

Bienále Brno Mezinárodní bienále grafického designu Brno se již více než padesát let snaží reflektovat dění a proměny grafického designu a vizuální kultury a řadí se mezi nejstarší a nejvýznamnější akce tohoto druhu na světě. další tipy
úvod > tipy

fórum: tipy

Poslední hru kontroverzní britské autorky uvede holešovické Studio ALTA v premiéře v pátek 4. října a v repríze 15. a 30. listopadu. Tématem intimního dramatu je lidská osamělost a hledání lásky, zákeřnost či manipulativnost lidí, nesoulad mezi myslí a tělem, mlhavost reality, a především pak otázka hledání identity a definování vlastního Já. V režijním debutu Dominiky Andraškové se představí Ivana Uhlířová a Irena Kristeková; pohybové spolupráce se ujala Irina Andrejeva známá ze souboru Teatr Novogo Fronta.

Psychóza ve 4.48 dovršuje básnickou formu her Sarah Kane: jedná se o jednolitou formu bez rozepsaných postav, míst a času. Fragmenty situací vyjevují rozhovory s psycholožkou, popisují stavy ztracenosti ve vlastní mysli a letmá setkání se skutečností. Silně lyrický text s pouze matně citelnou linearitou a retrospektivitou zachycuje intimní výpověď jedince o světě a následnou konfrontaci s realitou. Inscenace rozvíjí myšlenku neurčitosti lidské identity, zkoumá spolehlivost vlastních smyslů a zabývá se ne/možností skutečné komunikace.

„Prozkoumáváme hranice a ptáme se, co vlastně ohraničují. Zkoušíme, jak daleko může jedinec zajít, aniž by ztratil kontrolu nad tím, kde se nachází a nad možností návratu. Vystoupení herců je téměř performativní, konfrontace s prostorem na hranici rituálu. Prostor jako metafora. Pohyb jako vzpoura. Láska jako blud.“, popisuje svůj přístup k netradičnímu dramatu režisérka Dominika Andrašková.

Nekompromisní Psychózu ve 4.48 inscenuje Andrašková jako rozpor mezi tělem a duší, v němž práce s pohybem, prostorem, scénou a zvukem stojí nad racionálněji vnímatelným slovem. Proto je nedílnou složkou představení, které tvoří výhradně ženský tým, pohybová spolupráce Iriny Andrejevy, živý hudební doprovod Darii Samokhvalovy či minimalistická scéna Venuše Tesnerové. „Studio ALTA, známé hlavně jako prostor pohybu – prostor, kde mluví častěji tělo, se zdálo být prostorem, kde tento druh komunikace bude přijat, kde mu bude porozuměno. Tělo si s prostorem rozumí lépe než řeč.“, doplňuje režisérka, proč se netradiční činoherní představení odehrává právě ve Studiu ALTA, obvykle zasvěcenému současnému tanci či nonverbálnímu divadlu.

Sarah Kane / Dominika Andrašková: Psychóza ve 4.48
4.10., 15.11. a 30.11. vždy v 19:30
Studio ALTA, U Výstaviště 21, Praha 7, 170 00
Vstupenky v ceně 150/100 Kč si můžete rezervovat na adrese rezervace@altart.cz a zakoupit přímo před představením.
www.studioalta.cz

Václav Havel 77 - Příležitostný portrét

Knihovna Václava Havla | 22. září 2013 12:58

Petr Pithart, Luboš Dobrovský, Jan Macháček, Erik Tabery, Milan Uhde, Pavel Kohout, Zdeněk Lukeš, Jiří Tichota, Cyril Höschl - to jsou jen někteří z více než padesáti členů „exkluzivního autorského kruhu“ sborníku Příležitostný portrét, který vydala Knihovna Václava Havla. Někteří z nich se sejdou 23. září, tedy téměř v předvečer 77. narozenin Václava Havla, v Mramorovém sále Lucerny, aby na autorském čtení knihu představili.

Soubor esejů, rozhovorů, memoárů a novinových článků uspořádala Anna Freimanová. Nabízí pestré, různorodé pohledy na publicistu, dramatika, filozofa, obhájce občanských práv, vězně, revolučního předáka a prezidenta, které v celku skládají plastický obraz Václava Havla.

Ve druhé části večera si nedožité 77. narozeniny připomeneme aktuální debatou na ostře sledovaná témata této rozbouřené doby. Večerem provede Martin Palouš.

Více na www.vaclavhavel-library.org

Kde: Palác Lucerna, Štěpánská 61, Praha 1
Kdy: 23. září 2013, 19:00 – 23:00

Přijďte na premiéru filmu zdarma a přednášky dokumentaristů

Institut dokumentárního filmu | 19. září 2013 20:39

Pojďte nahlédnout pod pokličku českým dokumentaristům a buďte první, kdo okusí, co nám naservírují v sezóně 2013/2014!

Nenechte si ujít výjimečnou příležitost vidět a poslechnout si Filipa Remundu, Miroslava Janka, Martina Duška a další filmové tvůrce, kteří osobně představí své nejnovější projekty a ukázky z tvorby.

Získáte výběrový katalog obsahující průřez tématy, která zajímají české filmaře i publikum a přístup k elektronické verzi s přehledem všech vznikajících dokumentů.

Třešinkou na dortu bude večerní projekce nového filmu
Iva Bystřičana - Mých posledních 150 000 cigaret.

http://www.150000cigaret.cz/

Akce se koná ve Velkém sále kina Světozor za podpory Institutu dokumentárního filmu a Českého filmového centra.

Vstup volný!

Kdy: 30.9. 2013 od 18:30
Kde: Kino Světozor

Program:
https://www.facebook.com/events/146810245528891/

Jan Horák a Michal Pěchouček - Citový komediant

Studio hrdinů | 18. září 2013 14:05

premiéra 2. 10. 2013, 20:00
režie: Jan Horák a Michal Pěchouček
dramaturgie: Jan Horák
výprava: Michal Pěchouček
kostým: Andriana Trpkovič
hudba: Dominik Gajarský
hrají: Tereza Hofová, Stanislav Majer, Dana Polákova, Petr Šmíd

Proč Julius Fučík? Protože se jeho osud specificky dotýká témat hrdinství a mučednictví, které jsou pro český svéráz něčím nepatřičným. Fučík a jeho mýtus prošel několika interpretacemi a lze bez nadsázky říct, že byl jediným českým mučedníkem dvacátého století, tedy tím „glorifikovaným“ a nakonec i odvrženým. Komunisté po nástupu k moci vytvořili obludný fučíkovský mýtus a z jeho vdovy udělali nástroj agitace. Po pádu komunismu došlo k radikálnímu odmítnutí celého konstruktu i na snahy vědecky se tomuto tématu věnovat, ale Fučík i jeho mýtus pozvolna mizí v zapomnění.
Vyhradili jsme si lhostejnost k nejslavnějšímu fučíkovskému tématu - tedy k jeho věznění a k nejpřekládanější české knize v historii, jejíž je Julius Fučík autorem, a snažili jsme se být maximálně apolitičtí. Politikum je ponecháno na divákovi. Chceme ukázat Fučíka jako člověka s konkrétním
sociálním temperamentem, který může být inspirující nebo sloužit jako varující příklad zároveň. Je to hloupé povídat o věrnosti, ale já ti, Gustino, opravdu zůstal věren. Není to moje zásluha. Mám tě prostě rád. A když už mám touhu po ženě a objevuje se taková touha, jsem přece zcela normální muž,
vždycky ta žena dostává konkrétní podobu: tvou podobu. A protože tu taková není, protože tu nejsi ty, zůstává ta tuha neukojena. Nu, ďoučino, pomáhám si jak můžu…
www.studiohrdinu.cz

Výstava Zaostřeno na divadlo

Švandovo divadlo | 17. září 2013 16:03

Výstava Zaostřeno na divadlo na Smíchově nabídne herecké city a vášně

Smích, pláč, úžas, strach i šílenství ve tvářích hereček a herců Švandova divadla nabídne výstava divadelních fotografií Zaostřeno na divadlo ve spodním parteru Obchodního centra Nový Smíchov. Celkem třiadvacet černobílých velkoformátových snímků z aktuálních představení divadla tu bude vystaveno od 11. září do 26. října. Prohlídka výstavy je zdarma, otevřeno je denně od 7.00 do 24.00 hod.

Vystavené zvětšeniny od šesti divadelních fotografů zachycují ty nejvypjatější a zároveň
i nejzajímavější okamžiky z představení, která má smíchovská scéna na svém současném repertoáru.

K těm patří třeba výborné severské komedie Kdo je tady ředitel? a Kurz negativního myšlení s Michalem Dlouhým, který také exceluje v současném dramatu Vladimirova děvka. Z těch dalších je to například „dámská“ autorská inscenace CRY BABY CRY s Petrou Hřebíčkovou, Kristýnou Frejovou a Klárou Cibulkovou, divadelní dokument Parchant Marilyn se Zuzanou Onufrákovou, adaptace filmu Nebe nad Berlínem s Patrikem Děrgelem, nebo nová inscenace Krakatit s Robertem Jaškówem.

Fotografický vír divadelních citů a vášní doplní ve čtvrtek 12. září v 16 hodin i živá vystoupení hereček a herců, kteří jsou ve Švandově divadle doma. Ta se odehrají přímo mezi kolemjdoucími a nakupujícími. Fotografování hereckých performancí i celé expozice bude tentokrát nejen dovoleno, ale i vítáno.

Výstava Zaostřeno na divadlo: Švandovo divadlo objektivy fotografů. Autoři fotografií: Patrik Borecký, Michal Hančovský, Alena Hrbková, Alžběta Jungrová, Kateřina Zahradníčková a Robert Vlk. Přízemí OC Nový Smíchov, od 11.9. do 26.10., otevřeno denně 7.00-24.00 hod, vstup zdarma.

Více na www.svandovodivadlo.cz

FUSIONISM Art Center

www.b1centre.eu | 17. září 2013 15:57

V pražských Holešovicích zahájilo v září provoz nové umělecké centrum pod názvem FUSIONISM Art Center.

Jeho autorem je česko-americký představitel fusionismu Shalom Tomas Neuman. 3.10. zde od 19 hodin proběhne umělecká "událost" T.A.Z. (Temporary Autonomous Zone)

Shalom Tomas Neuman, představitel fusionismu a multisenzorického umění, otevřel v září stálou instalaci svých multisenzorickýh děl v novém FUSIONISM Art Centru v pražských Holešovicích. Instalace je součástí B1 Centra pro současný design(Bubenská 1, Praha 7). K vidění tu budou nejen Neumanova díla. FUSIONISM Art Center plánuje v roce 2014 hostit několik umělců ze zahraničí a z tuzemska.

Shalom T. Neuman se narodil v Praze, vyrůstal v Izraeli a žije v New Yorku. Je prvním českým umělcem, který získává italské ocenění za celoživotní přínos do umění GALILEO 2000. Cenu si převezme 23.9.2013 v italské Florencii. Jako čerstvý držitel tohoto ocenění slavnostně zahájí otevření FUSIONISM Art Centra v Praze dne 3. října 2013 od 19:00 hodin happeningem pod názvem Temporary Autonomous Zone aka T.A.Z., ke které přizval další umělce: Wolfgang Lederer band, Miloše Vacíka & Tam-Tam Batucadu, Dagmar Spain, Jay DeYonkera, Carli Jefferson, Marthu Sobotku, Zdenu Bratršovskou, Františka Hrdličku a Danu Valentovou.
shalom-art.com
www.b1centre.eu

Institut umění, Památník národního písemnictví a Zastoupení Evropské komise v ČR ve spolupráci s Českou kanceláří programu Culture pořádají v úterý 24. září 2013 od 19 hodin cyklus Večerů evropské literatury v literárním salonku Památníku národního písemnictví (Pelléova 20, Praha 6-Bubeneč).

Rumunský večer bude patřit současné rumunské literatuře. Pozvání přijali překladatelky Jitka Lukešová a Libuše Valentová, překladatel Jiří Našinec a ředitel Rumunského kulturního institutu Dan Mircea Duţă, který bude zároveň číst z vlastní tvorby. Večerem bude provázet David Vaughan. Úryvky z děl přednese Kajetán Písařovic.

Pořadatelé děkují za podporu Rumunskému kulturnímu institutu, Česko-rumunské společnosti a Česko-rumunské smíšené obchodní a průmyslové komoře.

Prostřednictvím debatních večerů věnovaným laureátům Ceny Evropské unie za literaturu představujeme od roku 2012 současnou evropskou literaturu v širších souvislostech. Více na www.programculture.cz/cs/eulp.

Weinviertelské dožínky

Dožínky kousek od hranic | 13. září 2013 14:26

15. září se konají v Asparn an der Zaya dožínky regionu Weinviertel. Na programu je polní mše, průvod dožínkových vozů, regionální lahůdky a spousta muziky.

„Dožínkami bychom si chtěli s vděčností připomenout práci na polích i v sadech a zdůraznit, že lidský blahobyt neleží to pouze a jen v lidských rukou“, vysvětluje Johann Panzer, starosta Asparn an der Zaya.

V 8.30 hod proto zahájí Weinviertelské dožínkové slavnosti polní mše, kterou slouží biskupský vikář a světicí biskup Stephan Turnovszky. Spolu s páterem Norbertem Kalcherem, farářem v Asparn an der Zaya, požehná také dožínkové vozy. Průvod 24 vozů startuje od prehistorického muzea Dolního Rakouska v Asparn an der Zaya. Bohatě zdobené dožínkové vozy představují úrodnost zdejšího kraje. „Od obilí přes víno, cukrovou řepu a mnoho dalších plodin je tu zastoupeno vše, co v našem regionu roste a čemu se zde daří“, vypráví Hannes Weitschacher, představitel místní společnosti turistického ruchu „Weinviertel Tourismus GmbH“.

Muzeum prehistorie Dolního Rakouska v Asparn an der Zaya je spolu s Poysdorfem místem konání letošní Dolnorakouské zemské výstavy 2013 pod názvem „Chléb & víno“. Protože v Asparn an der Zaya se točí všechno kolem tématu „chleba“, nepřijde samozřejmě tato základní potravina zkrátka ani při Weinviertelských dožínkách 15. září. V rámci pekařské pouti proběhne požehnání praporu pekařů provázené Johannem Ehrenbergerem, zemským cechovním mistrem potravinářských řemesel a Dolnorakouských pekařů. Kromě toho udělí poslanec zemského sněmu Manfred Schulz čestná uznání u příležitosti zápisu do zlaté čestné knihy Dolnorakouského rolnického stavu.

Se svými regionálními lahůdkami se o tělesné blaho návštěvníků postarají Weinviertelští přímí prodejci a zemědělci na volném prostranství místního prehistorického muzea. Hudební doprovod bude pocházet také přímo z regionu, pěkně od podlahy zazpívá a zahraje např. hudební a pěvecké sdružení Asparn an der Zaya, mládežnická kapela Staatz, skupina Fiata Musi a „dechaři“ z Pulkau (Pulkauer Weisenbläser). Moderuje Birgit Perl z Dolnorakouského rozhlasu (ORF Niederösterreich).

www.weinviertel.at

lev rubinštejn ve fra

FRA | 10. září 2013 17:58

Ruský básník a kritik Lev Rubinštejn (nar. 1947 v Moskvě), spoluzakladatel a jeden z vůdčích představitelů moskevského konceptualismu, bude číst v pátek 13. září od 19.30 v Café Fra. Večer moderuje rusista Tomáš Glanc. Více na www.fra.cz.

Zánik Pompejí z Britského muzea

Kino Světozor | 10. září 2013 13:32

Co se dělo v posledních vteřinách před zkázou starořímských měst Pompeje a Herkulaneum? Jak probíhal běžný život ve městech pod Vesuvem a jak vypadal před téměř 2000 lety obyčejný dům? Odpovědi na tyto a další otázky přináší obsáhlá londýnská výstava „Život a smrt v Pompejích a Herkulaneu“ z Britského muzea, a zatímco na výstavu samotnou se pro velký zájem téměř není možné dostat, její komentovanou prohlídku si můžete vychutnat ze záznamu v pražském kině Světozor 19. 9. ve 20.00.
Záznam bude k vidění v českých kinech do konce roku 2013 a školy si mohou objednat školní představení.
www.aerofilms.cz/pompeje