ISSN 1803-6635

hledat

přihlášení

Vyražte na noirový Křivoklát! Čas rozdvojených duší, padlých andělů, temných zrcadel a nocí, v nichž přichází ďábel. A Ingrid Bergmanová, Gregory Peck, Gene Tierney, Olivia de Havilland a Kirk Douglas. To vše je Noir Film Festival, unikátní žánrová přehlídka, jejíž 4. ročník se uskuteční od 18. do 21. srpna na Královském hradě Křivoklát. další tipy
úvod > tipy

fórum: tipy

Magnesia Litera II

Knihovna Václava Havla | 24. březen 2015 08:21

Zveme na autorské čtení tvůrců nominovaných v některé ze sedmi kategorií výročních knižních cen Magnesia Litera. Čtou a besedují tři či čtyři autoři napříč kategoriemi:

Vratislav Maňák: Muž z hodin (Litera za knihu pro děti a mládež)
Petr Stančík: Mlýn na mumie (Litera za prózu)
Olga Stehlíková: Týdny (Litera za poezii)

Uvádí Pavel Mandys z pořádajícího občanského sdružení Litera.

KDE a KDY: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 1, 25. března od 19:00

kdo: OLDstars – TO VŠECHNO ONA
kde: komorní prostor H2O (Koněvova 61, Praha 3)
kdy: v neděli 29. března a v pondělí 30. března od 20:00

Nedělní reprízy se poprvé zúčastní také běloruský autor hry Andrej Ivanov. Z Minsku se přiletí podívat na první uvedení svého textu v jiném než ruském jazyce. Po představení bude následovat krátká debata o textu, tvůrčím procesu a tematice, kterou si zvolil.

Vstupenky rezervujte na www.oldstars.cz

„Patologie lásky v kontextu současného technického pokroku.“ Matka a syn tragicky nesou ztrátu hlavy rodiny, ale trápení je nespojuje, přináší jen roztržky a urážky. Zachráncem se stává monitor počítače. Technika virtuálně sbližuje, reálně však lidi rozděluje... Andrej Ivanov získal za hru To všechno ona dvě prestižní ocenění v rámci mezinárodních dramatických soutěží.

Hrají: Ljuba Krbová a Jan Battěk
režie: Tomáš Staněk
překlad, úprava a dramaturgie: Marcela Magdová
výtvarné řešení: Petra Krčmářová
technická spolupráce: Kryštof Lepšík

Tchaj-wan, ostrov literatury

Knihovna Václava Havla | 18. březen 2015 14:23

Na Tchaj-wanu se od šedesátých let 20. století rozvíjí pozoruhodná literatura psaná čínsky, která se v posledních letech začíná dostávat i k českým čtenářům.

Spisovatelka Pching Lu a spisovatel Wu Ming-i budou hovořit o literatuře, jazyce a společnosti na Tchaj-wanu i o svém vlastním díle.

Během večera zazní ukázky v čínském originále a v překladu českých překladatelek.

Diskusi povede přední sinoložka Olga Lomová (Univerzita Karlova).

KDY: 23. března od 19:00
KDE: KnVH, Ostrovní 13, Praha 1

„Vršovice jsou zlatý,“ řek´tatínek

Vršovické divadlo Mana | 13. březen 2015 14:48

Kdy? 24. 3. 2015 v 19:30 hodin
Kde? Vršovické divadlo Mana

Jedná se dramatizaci autentických vzpomínek na dětství a mládí ve Vršovicích. Zdenda Kos popisuje tím nejhezčím možným pohledem středobody svého života. Jazykovou vytříbeností a pohledem malého chlapce, který vyrůstal na sklonku Protektorátu ve Vršovicích, se dozvídáme vše o jeho rodičích, bráchovi Karlovi, sousedce Mlíkové, školnici Štěrbové a mnoha dalších lidí z Vršovického městečka z doby, která je dnešní generaci už více než vzdálená.

Vršovické divadlo Mana připravilo inscenační čtení ze zbrusu nové inscenace.

Hrají: Jiří Lábus, Luděk Nešleha
Režie: Elena Strupková
Scénář: Eva Miláčková
Hudba: Miloš Orson Štědroň

Kontakt pro média:
Martina Balážová
775 488 998

 

Týden s Pieterem De Buysserem

Divadlo Archa | 13. březen 2015 10:51

čtvrtek 19. a pátek 20. března, 20.00, divadlo
Pieter De Buysser a Hans Op de Beeck — Book Burning (Pálení knih)

Vlámský spisovatel, esejista a performer Pieter De Buysser a výtvarník Hans Op de Beeck vytvořili poetické představení s vysoce aktuálním přesahem. Kabinet kuriozit ve světě zahlceném informacemi. Co mohou WikiLeaks a Edward Snowden udělat pro poezii? Uváděno anglicky s českými titulky.
Vstupné 290 / 190 / 70 minut.

neděle 22. a pondělí 23. března, 20.00, divadlo
Pieter De Buysser - Immerwahr
Jen několik dní po premiérovém uvedení v Bruselu se Divadlo Archa stane dějištěm mezinárodní premiéry nové hry inspirované životem Clary Immerwahr. Divadelník a spisovatel Pieter de Buysser vytvořil spolu s Maike Lond představení o plynu a o vymizení přímého boje tělo na tělo, o fyzičnu, o neuchopitelnosti, o masové produkci a masové destrukci.Účinkují: Pieter De Buysser a Maike Lond. Uváděno anglicky s českými titulky.
Vstupné 290 / 190 / 70 minut.

 

Divadelní festival BAZAAR

identity.move! | 10. březen 2015 15:22

Nový mezinárodní festival Bazaar, který se uskuteční 18. - 22. března, představí provokativní vize celkem čtyřiadvaceti umělců ze čtrnácti zemí střední, východní a jižní Evropy, kteří ve svých projektech zkoumali identitu v umění a pohybu, jež je hlavním tématem celého festivalu. Jeho vrcholem budou interaktivní scénické prezentace, které se uskuteční v nově otevřených prostorách Studia ALTA v sobotu 21. března. Program festivalu doplní řada exkluzivních večerních představení hostujících souborů a umělců, několik workshopů, přednášek a neformálních setkání. Hlavním českým organizátorem Bazaaru, který se uskuteční v rámci evropského projektu Identity.Move! je Motus, produkce divadla ALFRED VE DVOŘE. Mimo něj se festivalové události odehrají i v divadle PONEC, Studiu ALTA a Parkhotelu Praha.

 

Neformální setkání s účastníky Višegrádské akademie kulturního managementu (VACuM), během něhož budou prezentovány projekty Zažít město jinak, Cirqueon a Studio Alta, se uskuteční v pátek 13. března od 18 hod. ve Studiu Alta (U Výstaviště 21, Praha 7). Následovat bude tanečí představení Un (work-in-progress), vzniklé v rámci rezidenčního pobytu ve Studiu Alta:

Un (jeden/jedno) je sólová taneční performance, jejímž počátečním bodem je Cesta kříže, jak ji zakoušel Kristus. Náboženské aspekty a konotace jsme záměrně ponechali stranou a soustřeďujeme se na následující: tělo, kříž (jako setkání vertikály a horizontály), smrt, vzkříšení (reprezentované kruhem) a oběť. Prostor, v němž se akce odehrává, pojímáme jako tvárnou/tvarovatelnou scénu, která je zdrojem pohybu a v rámci které se tělo vyvíjí a hovoří k nám o své fundamentální křehkosti. Režie/scénografie: Marie Gourdain, tanec: Florent Golfier, světelný design: Zuzana Režná.

Projektu VACuM se kontinuálně účastní dvacet mladých kulturních manažerů z celkem deseti zemí Višegrádské čtyřky a zemí Východního partnerství (Arménie, Ázerbájdžán, Bělorusko, Česko, Gruzie, Maďarsko, Moldavsko, Polsko, Slovensko a Ukrajina). Cílem dvouletého prakticky zaměřeného projektu je umožnit účastníkům rozvoj jejich dovedností a kompetencí v oblasti managementu kulturních a uměleckých organizací, kulturní politiky a komunitních aktivit a v neposlední řadě také přispět k podpoře spolupráce mezi středoevropskými a kavkazskými zeměmi. Lektory jsou přední evropští odborníci z oblasti kulturního managementu (Jean Pierre Deru, Bob Palmer, Franco Bianchini ad.). Více na www.vacum.eu.

Hlavním organizátorem projektu je Villa Decius (Krakov), spoluorganizátorem Association Marcel Hicter (Brusel), českými partnery jsou Institut umění – Divadelní ústav a Central European Culture Education Institute. Projekt je realizován s podporou Mezinárodního višegrádského fondu (IVF) a Středoevropské iniciativy (CEI); partnerem setkání s veřejností je Studio Alta.

Kdo na moje místo (do 22. března 2015)

PLATO | 09. březen 2015 17:22

"Nové čtení Slezských písní bez předsudků nás vedlo k identifikaci základních témat, topoi, intencí a strategií, které jsou v jednotlivých básních přítomné a na nichž je budován celek této knihy, abychom je vepsali do půdorysu výstavy současného umění. V principu jsou totiž v textu Slezských písní obsaženy motivy a problémy, s nimiž se tak či onak potýká i dnešní umění, respektive lze v něm ekvivalent toho, co zaměstnávalo Bezruče jako básníka, nějak rozpoznat, najít."

- Zbyněk Baladrán, Marek Pokorný, listopad 2014

Více zde: http://plato-ostrava.cz/kdo-na-moje-misto/

 

 

Březnový program NoD

NoD | 09. březen 2015 11:25

16. 3. / 20:00 Studio DAMÚZA, kolektiv a Jiří Havelka: Já, hrdina 

Česká (mašín)érie
Holá rekonstrukce. Nic než fakta. Udělej si názor. A pak ho změň.

Žádné divadlo, pouze holá rekonstrukce. Autorský projekt je rekonstrukcí činů bratří Mašínů a poskytuje maximálně objektivní prostředí pro rozřešení jednoduché, ale vyhrocené otázky: VRAH nebo HRDINA?

Připadáme si, že víme dost. Ale víme jen tolik, kolik informací máme zrovna k dispozici. Mašínové hájili svobodu. Možná jen svou vlastní. Díky odvaze a přesvědčení o vlastní pravdě se jim podařilo uprchnout přes přísně střežené hranice a o několik desítek let později získat několik vyznamenání. Při jejich akcích však zemřeli lidé.

Připadáte si objektivní? A na čí straně stojíte? Autorská inscenace čerpá z policejních záznamů, autentických rozhovorů a internetových diskuzí k tématu bratří Mašínů.

19. 3. / 20:00 Centrum pro studium populární kultury | Ráj existuje! Útěk z nesvobodného světa na zidealizovaný venkov jako motiv v dyspotické sci-fi

Moderní science fiction často pracuje s polaritou urbánního a rurálního prostoru. Zatímco futuristické město zhmotňuje naše nejhorší noční můry a obavy z budoucnosti, symbolika venkova v sobě obvykle ukrývá naději v lepší zítřky. Motiv prolomení bariéry oddělující oba rozdílné světy a návrat k hodnotám a tradicím, které reprezentuje venkov - jakkoli tyto hodnoty a tradice jsou různými tvůrci chápány odlišně - se opakovaně objevuje ve vědeckofantastické literatuře i filmu a nabízí celou řadu interpretací.

Téma představí člen CSPK Marek Škorvaga. Přednáška bude doprovázena filmovými a jinými vizuálními ukázkami.

1. 4. / 20:00  LUR (SWE) 

Povstali z nejtemnějších elektronických skládek plných zapomenutých hraček a bizarních vynálezů. LUR přináší nepoddajnost a tanec. Liveloopingové šílenství, devastující beaty, interaktivní vizuály a podivné nástroje se prolínají do jednoho výjimečného vystoupení.

Pokud si myslíte, že severskou elektronickou scénu máte v malíku, něco vám uniklo. Už šest let si švédská kapela LUR získává své publikum po celé Evropě. Přesně namontováno na prostředí klubu se celé vystoupení vytváří přímo na místě a LUR tak jejich loopovací technikou vytesávají z nejrůznějších zvuků až psychedelické vystoupení. Vše promyšleno v dokonalé symbióze s kostýmy, vizualizacemi a temnými rytmy.

V letošním roce vyrážejí LUR na turné a s nimi také VJ Olof Werngren, zpěvačka Jenny Nilsson a básnířka a akrobatka Kajsa Bohlin. Společně předvedou ohromující show.

Více než kdy jindy tedy platí, že tohle se prostě musí vidět naživo.

Kompletní program NoD na březen: http://nod.roxy.cz/cs/kalendar/brezen

 

Nová naděje v politice

Knihovna Václava Havla | 08. březen 2015 17:40

Další z večerů Marka Orko Váchy, tentokrát s hosty Janem Čižinským (starosta městské části Praha 7), Matějem Hollanem (3. náměstek primátora města Brna) a Zdeňkem Papouškem (senátor za obvod Brno-město).

V posledních volbách se ukázalo, že není nutné vybírat jen mezi etablovanými stranami a politiky. Že když se lidé s nadšením a pílí dají dohromady, tak mohou vynést na důležité posty ty, které osobně znají. Například Zdeněk Papoušek získal nejvíce preferenčních hlasů ze všech nově zvolených senátorů. Může to být důkaz toho, že demokracie funguje a že ještě je naděje.

Diskusi v KnVH (Ostrovní 13, Praha 1) bude živě přenášet portál ČT24. Akce se koná 11. března od 19:00.