ISSN 1803-6635

hledat

přihlášení

anketa

Nejdrsnější superhrdina je:

celkem hlasů: 187

Kdo je tady profesionál? Internetový deník A2larm.cz ve spolupráci s MFDF Jihlava pořádá čtyřdenní workshop pro návštěvníky festivalu. S profesionální pomoci Terezy Reichové a Apoleny Rychlíkové bude možné natočit svébytnou diváckou reportáž, či krátký film o Jihlavském festivalu. další tipy
úvod > tipy

fórum: tipy

Derniéra Flamenca Hoy Carlose Saury

baletvkine.cz | 20. listopad 2013 16:08

Ochutnávka Carmen a úchvatné Labutí jezero ve 2D i 3Dopět na plátnech českých kin: to jsou tři listopadové tipy, které byste si neměli nechat ujít. Pražské kino Aero zve 20. listopadu na derniéru filmového představení Flamenco Hoy de Carlos Saura, v němž tento světově proslulý režisér zachytil špičkové živé vystoupení tanečníků famenka mladé generace. Již 18. listopadu nabídne kino Nová Beseda v Klánovicích ochutnávku jarního cyklu záznamů flamenka legendárního choreografa Antonia Gadese projekcíCarmen. Diváci v Jihlavě, Hradci Králové, Sušici a v Táboře se v listopadu dočkají reprízy úchvatné inscenace Labutího jezera z Mariinského divadla. Detaily na www.baletvkine.cz

MOHAMMAD REZA MORTAZAVI

rachot.cz | 19. listopad 2013 15:20

Hra na tradiční íránské perkuse na samé hranici lidských možností.
Ze všech východních perkusí jsou nejvíce fascinující bubínky z Iránu, což lze doložit příkladem: když roku 2000 vystupovala na pražském festivalu WOMAD rodinná skupina bratří Chemirani, publikum sledovalo hodinový koncert s napjatým dechem, navzdory tomu že vedle bicích nehrál žádný další nástroj. Za třináct let, které od té doby uplynuly, se objevili další, velmi talentovaní hráči. Unikátním případem je Mohammad Reza Mortazavi, který posunul hru na bicí nástroj na samou hranici lidských možností. Od šesti let cvičil na tonbak, bubínek připomínající velký kalich, v devíti letech už znal vše co se od svého učitele mohl dozvědět. O rok později získal na hudební soutěží v Teheránu první cenu. Vyrůstal jako zázračné bubenické dítě, hrál co bylo ještě donedávna považováno za nemožné. Antropolog Enric Ille z univerzity v německém městě Halle vysvětluje: "Mortazavi vyčerpal všechny tradiční metody, do blány ťuká nehty, používá prsty jednotlivě i všechny najednou, dlaň, bříška palců, stejně jako klouby. Bubnu se dotýká uprostřed blány, kde vznikají hluboké tóny, na okraji, kde jsou tóny vysoké, bubnuje na dřevěné tělo nástroje. A další zvukový rejstřík ovládá tím, jak mění rychlost." Ve svých 22 letech odcestoval Mohammad Reza Mortazavi do Německa, na festivalu v Rudolstadtu získal cenu Ruth udílenou novým talentům, byl vybrán jako jeden z účinkujících mezinárodního hudebního veletrhu Womex.
Pá 22.11. 2013, A studio Rubín (Malostranské náměstí 9, Praha 3)

Video: http://www.youtube.com/watch?v=-6XFsr8-l0g
Vstupenky v sítích Ticketpro.
150 Kč do 12.11./ od 13.11. 200 Kč / na místě 250 Kč
Více info na www.rachot.cz


PŘIPRAVUJEME:

PÁ 29.11. THE PYRAMIDS (USA) /OM/ AKROPOLIS
ÚT 3.12. HAILU MERGIA WITH TONY BUCK & MIKE MAJKOWSKI (ETOPIE, AUSTRÁLIE) /OM/ JAZZ DOCK
ČT 12.12. THE YOUNG GODS (ŠVÝCARSKO) /OM/ AKROPOLISPO 27.1. FANFARE CIOCARLIA (RUMUNSKO)/R+/ LUCERNA MUSIC BAR

Markéta Křížová: České země, Evropa a svět - Misie a dobývání Ameriky

Knihovna Václava Havla | 19. listopad 2013 14:40

Přednáška z cyklu koncipovaného Markétou Křížovou (Středisko ibero-amerických studií FF UK).

V českém prostředí má sousloví „jezuitské misie“ negativní význam. V kontextu amerických dějin bylo vnímáno jako ztělesnění civilizačního úsilí Evropanů tváří v tvář „barbarství“ mimoevropských civilizací. Konečným objektem misionářů však měl být svět „starý“ – tedy společnost evropská. Cílem misií nebylo jen hlásat „radostnou zprávu“, ale ustavit na americkém kontinentu ideální křesťanské společenství. V dnešní době je také problematika misií prezentována jako „kulturní genocida“ a zástěrka evropského imperialismu. Je ale možné ze současného pohledu odsoudit úsilí vzešlé z hluboce zakořeněné religiozity?

Kde: v Galerii Montmartre v Řetězové 7 na Praze 1
Kdy: 20. listopadu od 19 hodin

Projekt Boys Who Like To Play With Dolls ocenila celoevropská platforma Aerowaves. Z více než 500 přihlášených děl ho čtyřicet expertů vybralo mezi TOP 10 evropských děl pro rok 2014. Pro Šavela je to již třetí účast v prestižním výběru. Oceněný duet uvádí Studio ALTA, producent úspěšného projektu, do konce roku pouze jedinkrát - a to v pondělí 25. listopadu od 19:30.

Boys Who Like To Play With Dolls spojuje dva výrazné tvůrce, kteří se potkali při projektu Much More Than Nothing skupiny ME-SA. Zatímco Tereza Ondrová je vůdčí postavou předního českého souboru VerTeDance a „Tanečnicí roku 2010“, Peter Šavel patří k vyhledávaným interpretům v Bruselu, významném centru současného tance. Představení Boys Who Like To Play With Dolls se zabývá tematikou genderových stereotypů, které nám odmalička vštěpuje společnost.

Inspiraci projekt čerpá - jak už jsme u Šavela zvyklí - ze zpochybňování popkulturních symbolů. „Gender – tedy sexualita osobnosti – je mnohem spíš než jevem biologickým (jako tomu je u pohlaví) fenoménem společenským. Podstata toho, co znamená bytí mužem nebo ženou, nevychází pouze z množství estrogenu či testosteronu v těle, ale je z podstatné míry výsledkem společenského vlivu či rozhodnutí, vzdělání, procesu socializace.“, přibližuje téma Peter Šavel. Pohyb a tanec se v tomto projektu stává prostředkem pro vyjádření kontrastu mezi projevem těla a duše, mezi genetickými danostmi a společenskými předsudky ve snaze zpochybnit nejrůznější společenské stereotypy a nahlédnout tematiku genderu čistě fyzicky. Tvůrci slibují otevřít fantaskní svět, v němž mužský a ženský princip nemusí být totéž co muž a žena.

Boys Who Like To Play WIth Dolls získali v rámci zařazení do TOP 10 též pozvání na festival Spring Forward, který proběhne poslední dubnový víkend ve švédském Umea - Evropském hlavním městě kultury (EHMK) 2014.

Video trailer k představení zde:
https://vimeo.com/69251543

Vstupenky v ceně 150 Kč / 100 Kč student je možné rezervovat na adrese rezervace@altart.cz a zakoupit přímo před představením.

Festival Alternativa 2013

Unijazz | 18. listopad 2013 16:42

20. 11. 20.00, Rock Café (Národní 20, Praha 1)
Sax Ruins (Jap)
Už jsme doma hrají FPB (CZ)
Festival Alternativa 2013 zahájí v klubu Rock Café výjimečná hudební událost! Začátkem listopadu vyrazí Sax Ruins a Už jsme doma na své rozsáhlé společné evropské turné, jehož jedinou zastávkou v České republice bude právě zahajovací koncert 21. ročníku festivalu.
Návštěvníci koncertu budou mít jedinečnou příležitost zažít jak sólová, tak společné vystoupení dvou významných osobností japonské avantgardní hudební scény. Inovativní hudebník, bubeník, skladatel a improvizátor Tatsuya Yoshida vytvořil nový, komplexní a koncentrovaný styl, zahrnující výraznost progresivního rocku a jazzu a současně svobodu a energii punku. Hraje v řadě projektů a spolupracuje s mnoha hudebníky, jako jsou John Zorn, Derek Bailey, Bill Laswell, Keiji Heino, Otomo Yoshihide atd., což vytváří dostatečný životní prostor pro jeho neutuchající kreativitu. Ono Ryoko je zejména zásadní představitelkou japonské improvizace, ale hraje také jazz, rock, funky, rhythm & blues či hip hop. V roce 2007 založila svou vlastní kapelu Ryorchestra, pro kterou vytvořila svůj vlastní hudební jazyk, „jazyk R“, ve kterém komponuje a píše texty. Některé skladby prozrazují vliv progresivního rocku, některé naopak klasiky. V poslední době navíc používá ke zkoumání nekonečné bohatosti a komplexnosti zvuku nejrůznější techniky, jako např. „non-breath circulation“ nebo „multi-phonics“. Společně pak zahrají v duu Sax Ruins, které založili v roce 2006, aby znovu oživili skladby původní skupiny Ruins, která byla jedinečná už svou základní instrumentací bicích a baskytary. Ve své době nebyla ničím jiným než palácovou revolucí proti zavedené roli rytmické sekce. Původní baskytaru v této sestavě dnes nahradil alt saxofon a je to zase nářez! Výsledek zní, jako by progresivní jazz hrál celý big band. A Sax Ruins nevystupují příliš často, o to vzácnější je tato příležitost.
Skupinu Už jsme doma netřeba českému divákovi podrobně představovat, ovšem skladby jedné z prvních a rozhodně nejoriginálnějších českých (a slovenských) punkových kapel FPB Už jsme doma také nehrají příliš často. Jejich klasickou sestavu na koncertě doplní kytarista Romek Hanzlík, který je spolu s leadrem kapely Mírou Wanekem jeden z původních zakladatelů FPB.
www.alternativa-festival.cz

Koncert experimentální hardcore hudby

AVA\/VLKEM presents: MOMBU (IT, ex-Zu) + ICH BIN NINTENDO (NO) + KOUMA (FR) + AYALA VALVA (CZ) | 17. listopad 2013 16:42

AVA & HODINA MEZI PSEM A VLKEM present:

#AVA2013 #Skandivink
jazzcore / free noise punk / free impro / experimental rock / math

MOMBU (IT, ex-Zu)
http://www.mombu.org
http://www.mombu.bandcamp.com

MOMBU consists of Luca T. Mai (bariton sax player of the amazing Italian band "Zu") and Antonio Zitarrelli (drummer of the crazy Italian trio "Neo"). Both guys have joined forces in the duo that creates a unique musical chemistry, through mixing African rhythms with their jazz, hardcore and metal experience. The monstrous afro / grind Mombu, will mesmerize like a purifing voodoo.


ICH BIN NINTENDO (NO)
http://www.vafongool.no/#!ich-bin-nntendo/c1x9n
https://www.facebook.com/IchBinNintendo
https://soundcloud.com/christianwinthermusic/ich-bin-n-ntendo-start-first

ICH BIN NINTENDO is a norwegian band playing improvised noise punk. The three wildlings trooped up with The Thing’s critically acclaimed saxophone player, Mats Gustafsson, on their debute album released in october, 2012. Recording it during a live gig in Oslo, they managed to fully absorb the ultimate scolding energy of trembling musicians the album deserved and would not get from any studio. To fulfill the noise-soundscape to this record, Lasse Marhaug mixed and mastered it to perfection.


KOUMA (FR)
www.grolektif.com/ecard-kouma
https://soundcloud.com/kouma-1
http://kouma.bandcamp.com/album/kouma

KOUMA is a power-trio with baritone sax, a baritone guitar and drums. Kouma is a wild sound consisting of barbaric rhythms, adrenaline and oblique ascensions. Kouma is illegal cross between a bear and a pony.
Between mathrock, noise and some distant memories of a protean jazz, these three trainers chimeras develop a crude free-rock, using various polyrhythmic concepts to achieve a trance.
Kouma was founded by Roman Dugelay, Grolektif founder, composer and saxophonist activist in various configurations (gee, Ryr, Polymorph, Diagonal) and baritone saxophone exclusively here. Kouma is also mounted by the equally talented Damien Cluzel (baritone guitar - Ukandanz, Thôt Twin) and Leo Dumont (drums - Factotum, Octave Croute, Tût).


AYALA VALVA (CZ)
https://soundcloud.com/ayala-valva
https://www.facebook.com/pages/Ayala-Valva/515980225113588

Autistické zkoumání podlahy, eskapistická elektronika, krajní polohy improvizace. Kořený, Kucharský, Tkáč. Hodina mezi psem a vlkem mitt Euchrid Escrow

+ Afterparty: AVA & Hodina mezi psem a vlkem & hosté
http://www.mixcloud.com/AVAntyry
https://www.facebook.com/HodinaMeziPsemAVlkem

Více infa brzo.
Last.fm event: http://bit.ly/ava-vlkem_131121_lastfm

Další koncerty AVA připravované na podzim 2013 včetně shrnujícího mixtapu, spolupráce s Hodina mezi psem a vlkem included:
http://ava.chernobyl.eu/booking/ava-presents-fall2013-in-brno

http://ava.chernobyl.eu/
https://facebook.com/avantyry
https://www.facebook.com/HodinaMeziPsemAVlkem
http://www.mixcloud.com/AVAntyry
https://twitter.com/avavavantyry

Dášo vstávej!

Divadlo Inventura | 14. listopad 2013 10:41

Jemně burleskní divadelní sonda do života nepřehlédnutelné herečky, vášnivé milovnice želatinových cukrátek a neodolatelné zlodějky květin Dáši F.
Podmanivě vizuální mozaika, kterou známý filmový historik, obávaný divadelní kritik a maskot pražských divadelních klubů Josef Fojt označil za „veliký příběh na malé ploše“. Herci divadla Inventura vás tentokrát v rámci svého scénického opusu založeného na autentické deníkové výpovědi hlavní star dovedou až k poznání, že i velké osudové okamžiky se někdy musí sklonit před banalitami všedního dne. A jak je důležité dojít si včas na záchod.

Úryvek z deníku:
Já když jsem byla malá holka, narodila jsem se s těžkou mozkovou obrnou. Takže jsem špatně chodila. A kroutila jsem pořád jen hlavou. Ruce jsem měla špatné. Neuměla jsem si zavázat boty. Dodnes to neumím. Ani vyšívat jsem neuměla. Měla jsem špatnou motoriku. Začala jsem chodit až ve třech letech. Pan doktor říkal mojí mámě, že nikdy nebudu už chodit. Ale měla jsem máminou tetu a babičku, která se starala o mě. A naučila mě chodit. A když jsem chodila do školy, tak zemřela. Na rakovinu. Ale to si nepamatuji.

Scénář: Dagmar Filípková, Štěpán Smolík
Režie: Štěpán Smolík
Hrají: Dagmar Filípková, Jaroslava Krpálková, Josef Fojt, Martin Vošmik, Patrik Horvát, Anna Macková, Ilona Labuťová, Štěpán Smolík

Divadlo Inventura bylo založeno v roce 2009 jako jedna z aktivit o.s. Inventura a jeho hlavním cílem je vybudování zázemí pro funkční profesionální divadelní soubor lidí s mentálním hendikepem. Divadelní soubor ve stejném složení funguje od roku 2009. Premiéra prvního představení byla uvedena po více jak roční přípravě v červnu 2011. Od té doby byly odehrány na tři desítky představení doma i v zahraničí.
Alfred ve dvoře, 15.12. od 19.30

Česká literatura 2013: První bilance

Karel Kouba | 13. listopad 2013 15:30

Co důležitého se událo v próze posledního roku? Byl to rok Anarchisty Magdalény Platzové, anebo Zázemí Jany Šrámkové? S čím se vrací Václav Kahuda? Vymysleli si angažovanost teoretici? Vydali nejlepší básnické sbírky Bohdan Chlíbec, Ondřej Hanus, Irena Šťastná, Sylva Fischerová, František Dryje a Roman Rops? Pomůže koncept české poezii? A v čem?

Ústav pro českou literaturu AV ČR, v. v. i., ve spolupráci s Českým rozhlasem Vltava zve v úterý 26. listopadu 2013 od 17.00 všechny zájemce o současnou literaturu na veřejnou diskusi

Česká literatura 2013: první bilance

Teze o událostech posledních dvanácti měsíců přednesou literární kritikové Josef Chuchma a Jakub Chrobák

Diskutovat s nimi budou kritikové působící v ÚČL AV ČR Alena Fialová, Michal Jareš a Roman Kanda a a přítomné publikum.

Moderuje Pavel Janáček

Debatu bude natáčet Český rozhlas. Zkrácený záznam z besedy bude ve dvou částech odvysílán 16. 12. 2013 mezi 15.00 až 16.30 na stanici ČRo Vltava. Textový výběr otiskne v čísle 1/2014 měsíčník Host.

Teze hlavních hostů budou předem zveřejněny na webu ÚČL: www.ucl.cas.cz.

Diskuse se koná v přednáškovém sále ÚČL AV ČR, v. v. i., Na Florenci 1420/3, Praha 1, vedle Masarykova nádraží, vchod C, 3. patro.

Jen Lien-kche: Čtyři knihy

Knihovna Václava Havla | 12. listopad 2013 19:30

Jen Lien-kche se v předmluvě k českému vydání Čtyř knih nazval „zrádcem literární tvorby“, přičemž vysvětlil, proč jeho knihu nechtělo v Číně vydat žádné nakladatelství. Román Čtyři knihy vyšel v roce 2010 v Hongkongu a letos vychází česky v nakladatelství Verzone.

Přeložila ho Zuzana Li, která si bude se spisovatelem povídat o Čtyřech knihách, Kafkovi, svobodě psaní a též o skandálu, který provází autorovu „zradu literatury“.

Tlumočí Zdeněk Hrdlička.

Kde = Galerie Montmartre v Řetězové 7 na Praze 1
Kdy = 13. listopadu 2013 od 19 hodin

Famufest slaví 30. narozeniny

FAMUFEST | 12. listopad 2013 12:46

Famufest slaví 30. narozeniny, hostem bude i držitel Oscara Gene Deitch
Již 30. ročník Famufestu se uskuteční od 13. do 16. listopadu v divadle Komedie. Tradiční festival studentských filmů pražské Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění se ponese v duchu ohlédnutí za předchozími ročníky. „Dvacet devět uplynulých ročníků festivalu nám nabídlo velkou spoustu archivního materiálu, se kterým se můžeme konečně znovu vynořit z hlubiny zapomnění na světlo. Myslím, že se diváci mají na co těšit,“ uvedla kreativní ředitelka festivalu Bára Kamarytová. „Tento záměr navíc dodal festivalovému názvu další rozměr. Letos plujeme Na hladině,“ doplnila generální ředitelka Alžběta Gabrielová. Vedle této retrospektivy, kterou bude tvořit například doprovodná výstava, nabídne festival i soutěžní a nesoutěžní sekci a znovuobnovenou cenu o nejlepší scénář.
Za uplynulý rok se studenti FAMU mohou pyšnit dalšími úspěchy na mezinárodním poli filmové tvorby – například Pandy Matúše Vizára získaly 3. místo za animovaný film v soutěži studentských filmů Cinéfondation Seléction na festivalu v Cannes nebo snímek M. O. Jakuba Kouřila byl nominovaný na studentského Oscara. Právě mladí tvůrci budou mít šanci se v rámci Famufestu Na hladině setkat se svými zkušenými kolegy. Účast už přislíbil například držitel Oscara za krátký animovaný film Munro Gene Deitch nebo hlavní producent posledních čtyř filmů Stanleyho Kubricka Jan Harlan. „Připadá mi jako velká škoda, že člověk, který vyhrál Oscara a žije už přes 50 let v Čechách, není mezi veřejností známější. V rámci přednášky Masterclass, kde pana Deitche blíže představíme, se to pokusíme změnit,“ řekla Kamarytová. Zatím nekompletní porotu soutěžních snímků budou tvořit odborníci z rozmanité směsice filmových oborů od producentů Terezy Polachové, Martina Pošty a Pavla Strnada, přes Jakuba Vovse (střih), Pavla Abraháma (dokument), po animátorku Kristinu Dufkovou. „V rámci oslav výročí festivalu jsme do poroty přednostně oslovovali lidi, kteří se stali buď vítězi jednotlivých ročníků, případně festival v minulých letech sami organizovali. Doufáme, že právě toto složení poroty tedy bude pro mladé tvůrce nejvhodnější zárukou, že snímek, který vyhraje, bude skutečně ten nejlepší,“ dodala na závěr Kamarytová.
www.famufest.cz