ISSN 1803-6635

hledat

přihlášení

Zlaté město Praha má tajemství. Mlčet znamená zlato. Kdo se tím moc zabývá, snadno se mu zamotá hlava. Víme však, že bude líp. V jistém smyslu určitě. Nový autorský projekt Chemického divadla. V neděli 22. 1. ve 20.00 ve Venuši ve Švehlovce, Slavíkova 22, Praha 3.   další tipy
úvod > tipy

fórum: tipy

Popenec 2015

Popenec | 14. květen 2015 18:01

 

28. Večer evropské literatury

VEL | 13. květen 2015 19:10

Institut umění – Divadelní ústav, Památník národního písemnictví, Zastoupení Evropské komise v ČR a Kancelář Kreativní Evropa – Kultura Vás zvou na debatní večer na téma politika v literatuře a umění.

Pozvání k diskusi přijali dramatik, divadelní a filmový režisér Miroslav Bambušek, spisovatelka a občanská aktivistka Lenka Procházková a politolog, spisovatel a politický komentátor Jiří Pehe.

Diskusi moderuje David Vaughan.
Úryvky přednese Kajetán Písařovic.

19. května v 19.00 / Památník národního písemnictví, Pelléova 20, Praha 6-Bubeneč

Proč mluvit se zvířaty I. / Portrétování zvířat

Goethe Institut | 13. květen 2015 11:40

15. května 2015
11:00-19:00 hod.
Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47, Praha 7
Anglicky a česky se simultánním překladem

Gabriel von Max - Siesta, 90. léta 19. Století © Západočeská galerie v Plzni

Současné umění miluje zvířata. Mimo-lidští živočichové jsou čím dál častěji zastoupeni ve vizuálním umění, fotografii, filmu, skulpturách a v performancích. Proč? Odkud pramení tato potřeba nových vyobrazení zvířat? Možná je to tím, že v současné době nevíme přesně, čím zvíře vlastně je. Naše pojmy jsou vykolejené.

Jednodenní konference s názvem Portrétování zvířat se zabývá rolí zvířat v současném umění. Jedná se přitom zejména o žánr zvířecího portrétu, kdy portrét neznázorňuje jednoduše nějaké zvíře, avšak vždy toto konkrétní zvíře. Portrét mu dává obličej a postoj, individuální auru, čímž vybízí pozorovatele k zamyšlení nad jeho životem, charakterem, emocemi a vášněmi. Zkrátka a dobře – portrét propůjčuje zvířeti subjektivitu.

Program konference: http://www.goethe.de/ins/cz/pra/ver/cs14052381v.htm

Sedm let v Gulagu

Knihovna Václava Havla | 12. květen 2015 20:02

Zveme na uvedení knihy Františka Poláka Sedm let v Gulagu. Vzpomínky pražského advokáta na sovětské pracovní tábory (2015).

František Polák byl legionář v Rusku, ve dvacátých letech advokát dělníků a komunistických aktivistů, který v roce 1930 vystoupil z KSČ na protest proti ovládnutí strany radikálním křídlem Klementa Gottwalda. Jako uprchlík před nacismem se stal členem čs. zahraniční armády na východě, následně byl však zrazen jejími vedoucími činiteli a vydán sovětské tajné policii NKVD. V letech 1939–1947 byl vězněn v Gulagu. Po propuštění a návratu do Československa v březnu 1948 uprchl na Západ s cílem informovat svět a rodnou zemi o sovětské realitě, které sám dlouhá léta odmítal uvěřit.

Večerem provází Adam Hradilek. Ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů.

KDY / KDE: 13. května od 19:00, KVH, Ostrovní 13, Praha

čtvrtek 21. května 2015 od 20.00 ve Studiu Béla (událost na FB) 
ve spolupráci s Advojkou a A2larmem

"Tak a máme tady dalších pět černých vyžírků a jsem si jist že se z nich stanou stálí klienti úřadu práce ,sociálky a vězeňské služby". Film, který vznikl díky ochotě rodiny Kiňových a nenávisti českých rasistů. Alexandra Kiňová přivedla loni na svět první česká paterčata. Narození těchto pěti dětí okamžitě vyvolalo extrémní vlnu nenávisti a rodina čelí jednomu rasistickému výpadu za druhým. Na pozadí jednoho dne se odhaluje zrůdný rozměr českého anticikanismu. Audiovizuální setkání reálného života a virtuální reality, v níž neplatí, že „Češi nejsou rasisti, ale realisti". Po promítání proběhne v návaznosti na film diskuzní panel na téma problematiky nenávisti na internetu a specifikách českého anticikanismu moderovaný Evou Novákovou, v němž zasednou:

Josef Šlerka (odborník na analýzu dat sociálních sítí, pedagog Univerzity, "nestor českého digitálu", Osobnost roku 2014 v anketě Křišťálová Lupa), Saša Uhlová (novinářka a romistka) a František Lacko (romský aktivista, dobrovolník ze sdružení Konexe).

STUDIO BÉLA

Kino Film Distribution Artcam a Maďarského institutu v Praze.
R
ytířská ulice č.p. 25-27, Praha 1, metro Můstek

Aktuální informace o programu a speciálních akcích
na
facebook.com/StudioBELA a na www.artcam.cz

Rezervace na e-mailu:

Vstávej svěho hoří musíme ho jít pochcat 13.5.2015 v 20h v Podniku

Kartel (S.P.E.K., o.s.) | 12. květen 2015 07:45

(první díl trilogie nový zákon)
inspirováno četbou Cormaca McCarthyho

Jednoduchý příběh of american boy. Je to corrido o bratru a vlčici of american boy, které se zpívalo dávno před tím, než bratr přišel na svět.el mundo. to chceš a jedeš. mande.
režie: Jan Kačena
dramaturgie: Michal Hába
hrají: Michal Hába, Jan Strejcovský, Loly Noid Lolyová, Lída Němečková
kostýmy a scéna: Barbora Kačena
hudba: Ticho De Beige

Inscenace vznikla díky podpoře hl. města Prahy a Nadace Život umělce.

http://www.kartel-platforma.cz/hry/vstavej-svet-hori-musime-ho-jit-pochcat/

Kabinet Havel: Vize našich vládců

Knihovna Václava Havla | 07. květen 2015 09:34

Vize budoucnosti, vedení společnosti s důrazem na duchovní hodnoty a upřednostňování zisků dlouhodobých před okamžitými jsou témata, která prostupují životem a dílem Václava Havla.
Jako občan, umělec, příslušník pronásledované opozice či prezident republiky kladl tyto důležité otázky nejen politikům a představitelům vlivných domácích a mezinárodních institucí, ale především sám sobě.
S odstupem času chceme takové otázky našim představitelům položit i my.

Účast přislíbili: Bohuslav Sobotka, Martin Stropnický a Ivan Gabal.

Moderuje Renata Kalenská a Petr Oslzlý.
Ve spolupráci s Divadlem Husa na provázku.

KDE a KDY: Národní divadlo Praha, 11. května od 17.00

KVĚTNOVOU OLOMOUC OVLÁDNE DIVADELNÍ FLORA

Divadelní Flora | 05. květen 2015 13:14

Od 8. do 17. května bude v Olomouci na jedenácti městských scénách – za účasti divadelníků ze sedmi evropských zemí – probíhat již 19. ročník mezinárodního festivalu Divadelní Flora. Tisíce diváků tu každoročně navštěvují to nejlepší z činoherního divadla, současného tance, prostor dostávají i performativní umění nebo hudební produkce. Ani letos tomu nebude jinak, připraveno je více než padesát akcí.

„Festivalové diváky pozveme tradičně do hlediště Moravského divadla a Divadla na cucky, do klubu S-Cube, Jazz Tibet Clubu, Uměleckého centra Univerzity Palackého a celé řady dalších olomouckých lokací,“ uvedl ředitel Divadelní Flory Petr Nerušil. Jedna z nejprestižnějších českých divadelních přehlídek zaměří svou pozornost na tvorbu předních slovenských scén, pražského Divadla Na zábradlí (čerstvě oceněného Cenou divadelních kritiků jako Divadlo roku 2014) či režiséra Jiřího Havelky; tradiční součástí festivalového programu je i letos dramaturgická linie Visegrad Performing Arts. „Naplánovány jsou mj. tři premiéry, dva workshopy, pohádka, debaty s tvůrci nebo večerní DJ sety. Specialitou je bytové divadlo,“ doplnil výčet Petr Nerušil.

 

Paní Zdena a Edice Petlice

Knihovna Václava Havla | 01. květen 2015 11:17

Edice Petlice, kterou v roce 1972 založil Ludvík Vaculík, patřila k nejvýznamnějším samizdatovým edicím. Zdena Erteltová Philipsová (1934–2007), jež pro ni opsala 120 titulů, psala i pro Edici Expedici, Kvart a Alex.

Ve filmovém rozhovoru s Petrem Kotykem paní Zdena vypráví, jak s Ludvíkem Vaculíkem, Ivanem Klímou, Petrem Kabešem, Jiřím Grušou a dalšími spisovateli vydávali samizdat. A také o tom, jaké metody vyvinula Státní bezpečnost, aby ji léta šikanovala a zastrašovala.

Pozvání přijali Eda Kriseová, Jiří Vodňanský, Ivan Klíma a Ludvík Vaculík, který přečte povídku Jak Zdena stavěla dům.

KDE Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 1
KDY 4. května 2015 od 19.00

Tři taneční filmy a sólové taneční představení
Autoři: Ján Gonščák a Andrea Šestáková
Účinkuje: Ján Gonščák


La Fabrika uvádí premiéru Volání z hlubin, která je večerem původní choreografie současného tance Jána Gonščáka a jeho sólové účinkování ve třech tanečních filmech a tanečním představení. I. Premiéra se konala ve Slovenském národním divadle v Bratislavě, kterou uvedl v prosinci Balet SND a setkala se s diváckým i kritickým ohlasem. Tři taneční umělecké filmy Potopený chrám, Brána a De profundis vznikly vzájemnou inspirací a spolutvorbou mezi Andreou Šestákovou a Jánem Gonščákem. Choreografie a tanec byly vytvořeny pro tři různé prostory a stávají se tak „site-specific“ uměním. Volání z hlubin, po latinsky De profundis, je úvodem 130. žalmu i symbolickým naznačením, že představení bude voláním z hlubin duše autorů – pro diváka neverbálním zážitkem plným poezie, elegantní smyslnosti a symbolických odkazů na různé významy, téma a koncepty, za hudby například Jeana-Baptista Lullyho, Michela Lamberta, Johanna Sebastiana Bacha a světoznámého umělecky-filozofického seskupení Laibach / NSK – Neue Slowenische Kunst.

VSTUP NA PŘEDSTAVENÍ JE Z ULICE PŘÍSTAVNÍ 22. PRO STUDENTY UMĚLECKÝCH ŠKOL VSTUP ZDARMA.

Studenti, senioři: 250 CZK
Vstupné: 350 CZK

 

http://www.lafabrika.cz/program.php?subsect=read&p_id=1577