ISSN 1803-6635

hledat

přihlášení

O patro níž Nejnovější snímek rumunského režiséra Radua Munteana je sociální satira, která ukazuje příběh morálního selhání obyčejného člověka. Příběh, který se může přihodit každému z nás… další tipy
úvod > tipy

fórum: tipy

Studio Béla - tipy na prosinec

A2 | 24. listopad 2014 15:45

Artové kino STUDIO BÉLA hraje každý čtvrtek a pátek od 18.00 a od 20.00 (není-li uvedeno jinak) v klasickém jednosálovém kině Maďarského institutu v Praze (Rytířská ulici č.p. 25-27, Praha 1, metro Můstek).

:: 4. 12. / 20.00 - CIKÁNI + živý doprovod: BONUS

Projekce restaurované verze němého filmu Cikáni (Karel Anton, 1921, 118 min.) s živým hudebním doprovodem Martina Tvrdého aka Bonuse.

https://www.facebook.com/events/418005578347556/?ref=5

:: 12. 12. / 20. 00 - ARTYČOK.TV: OMG – kauza ostravské městské galerie

Nový díl kritického seriálu artyčok.tv vychází z vleklé kauzy okolo vzniku ostravské městské galerie. Zdánlivělokální spor o "správnou" podobu jedné instituce ovšem představuje daleko zajímavější rámec dění, který je veskrze symptomatický pro mnoho nejasných a podivných pohybů na české umělecké scéně a celém poli kulturní politiky vůbec. Ostrava se zejména v poslední dekádě pokouší z bývalé průmyslové bašty republiky proměnit v hi-tech vědecké a technologické centrum se silným vzdělávacím a kulturním zázemím, ovšem možná už samotný neúspěch při kandidatuře na Evropské Hlavní Město Kultury 2015 vypovídá o nutnosti uchopení a realizace tohoto přerodu jinými způsoby.

https://www.facebook.com/events/1511417762464929/?ref=5

:: 18.12. / 16:00-20:00 VÁNOČNÍ FILMOVÝ BAZAR

Tradiční vánoční bazar ve Studiu Béla. DVD, Blu-ray, VHS, knihy, časopisy, plakáty, katalogy, šperky Aleny Prokopové a další nejen filmové poklady. Dárky pro vás i vaše blízké, včetně předplatného filmových časopisů nebo permanentek do kina. Přijďte nakoupit nebo se jen tak podívat.

https://www.facebook.com/events/561744617288990/?ref=5


:: 18. 12. / 20:00 Vánoční besídka ARGENTUM VIVUM + ARTCAM

Nebude to jen mejdan... Zde je program:

-- ŠKODLIVÉ DŮSLEDKY KOUŘENÍ + ALKOHOLISMUS (simultánní projekce instruktážního diafonu, cca 15 min.)

-- KREMLIČKIANA (Michal Böhm, cca 20 min. )
Super 8 portrét básníka a člověka Víta Kremličky.
Film je alegorií cesty básníka za inspirací, domovem a pochopením všeobjímající skutečnosti. Natočeno na 8mm formát metodou spotnánního filmu.

-- JAK SE DĚLÁ POČASÍ (Lukáš Jiřička, Martin Ježek, bouře pro projekci Super8, 2 diaprojektory, projekci 35mm a čtyřkanálový zvuk, cca 35 min)
"V letech 1990-1992 jsem se zásluhou osobních problémů dostal do schizoaktivní psychózy, jak můj stav nazvali lékaři. Žil jsem v bludech a fantaziích typu, že řídím celý svět i vesmír. Svým chováním a jednáním jsem "dělal" mraky, bouřky, tornáda, lijáky, sněhové bouře, cyklóny, anticyklóny, a to jak v místě bydliště, tak na celém světě." (Zdeněk Košek)

++ Filmy, tombola, jídlo, pití, zábava! Vstup 50,- Kč

https://www.facebook.com/events/311779895672052/

// Kompletní program Studia Béla včetně filmových projekcí naleznete zde.

 

 

Sdílený prostor – tvorba města jako dialog IV

Knihovna Václava Havla | 24. listopad 2014 15:45

Moderovaný rozhovor dvou výrazných osobností vybraných na principu doplňujících se protikladů. Dva rozdílné obory, dva úhly pohledu na město, oba však relevantní a pro tvorbu města důležité. Čtvrtý večer cyklu bude patřit dialogu dopravního inženýra s cykloaktivistou.

Nad tématem městské mobility se potkají Ing. Marek Zděradička, vedoucí Kanceláře infrastruktury na IPR Praha, a Vít Masare z iniciativy Auto*Mat.

Večer se koná ve spolupráci KnVH s Institutem plánování a rozvoje Hl. m. Prahy.

KDY 25. 11. 2014 od 19:00
KDE Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 1

:: 18:00 Zapatista (režie Benjamin Eichert, Rick Rowley a Staale Sandberg, 55 minut)
Film Zapatista podává celkový obraz o legendárním povstání mayských rolníků v Chiapasu proti mexické armádě z roku 1994, o zapatistickém hnutí a jeho významu nejen v Mexiku, ale i na celosvětové úrovni.

:: 19:10 Přednáška a diskuse: Od Chiapasu k Rojavě – hledání demokracie zdola (Iniciativa ne rasismu, 60 minut)
Jaké jsou paralely mezi zapatistickým hnutím a hnutím v Rojavě? V čem mohou obě hnutí inspirovat nás samotné? Zatímco Zapatisté jsou i u nás poměrně známí, o de facto autonomní oblasti Sýrie Rojava, obývané převážně Kurdy, je slyšet hlavně v souvislosti s aktuálním obléháním města Kobani jednotkami tzv. Islámského státu. Méně se ví, že v Rojavě se v posledních letech uskutečňuje zajímavý a podnětný pokus o jinou formu společenského uspořádání s důrazem na náboženskou a etnickou snášenlivost spojenou se snahou o skutečnou demokracii zdola a emancipaci žen.

20:15 Selungo (Sunset over Selungo, režie Ross Harrison, 30 minut)
Vydejte se s námi do hlubin nejstarší džungle světa na ostrově Borneo, která je domovem domorodého kmene Penan. Zdroj veškeré jejich obživy, samotný deštný prales, je však ve vážném ohrožení. Cena poroty na Eco Film Festivalu v Kuala Lumpur 2014

21:00 Achtung Baby (režie Sanjeev Sivan, 30 minut)
Filmařský štáb se původně vydal do Ladakhu zdokumentovat zvyky a obyčeje lidu Drokpa (známých též jako Dardové), jejichž původ je zahalen tajemstvím. Mimoděk utroušená poznámka jednoho z místních o návštěvách německých turistek však dává pátrání zcela netušený směr.
Vítěz v kategorii krátkých dokumentárních filmů na Indian Panorama Film Festival 2010,
první indický dokument komerčně promítaný v kinech v USA.

Drobné občerstvení a prezentaci svých aktivit návštěvníkům festivalu poskytne iniciativa Food not Bombs Brno

VSTUPNÉ DOBROVOLNÉ

https://www.facebook.com/events/990994580917086/

26. listopadu 2014 - PLATO - Ostrava

Scénické čtení divadelního textu autora S.d.Ch. Hlavní roli ztvární Sylvie Krupanská

Funerálně – apokalyptické evangelium známější pod falešným názvem Apokalypsa v Praze, napsané na půdorysu didaktického symbolismu státního pohřbu Václava Havla a v intencích zklamaného chiliastického očekávání roku 2012. Rozměrný text pracující s hermetickými odkazy a zasazený do moderního bezčasí vyznívá jako aktuální politikum a příležitost pro dvě výrazné herecké osobnosti. Závěrečná položka tzv. Lidské trilogie. Makabrózní čtyřaktový opus autora S.d.Ch.

V hlavních rolích:

Sylvie Krupanská jako Barbora Vilma Katzovská
Lukáš Aki Houdek jako Krystal Hiršberský

Dále účinkují a zvukově doprovázejí:
kurátor, kritik a umělecký manažer PLATO Marek Pokorný, básník a publicista Ivan Motýl a Jaroslav Tvrdoň z nakladatelství Rubato a S.d.Ch.

Režie: S.d.Ch.

Součástí večera bude i uvedení autorské knihy Lidská trilogie s textem Jeleního příkopu, kterou ve velkorysé úpravě vydalo nakladatelství Divus.

Uvádí PLATO a Dramatický seminář Varlén.

Vstup volný.

 

Poslední listopadový víkend v pražském Kině Atlas bude patřit festivalu dokumentárních filmů Zvířata jsou taky lidi. Festival divákům nabídne sedm originálních snímků, které neotřelým způsobem poukazují na vztah lidské společnosti ke zvířatům a prostřednictvím kamer vrhají zcela nové světlo na člověka a jeho místo ve světě.

Zoologické zahrady nám vystavují na odiv roztomilá i divoká zvířata, jež by ve volné přírodě nepřežila, a při odchodu nám prodají jejich plyšové napodobeniny. Chovatelé tzv. hospodářských zvířat nám ukazují zvířata spokojeně se pasoucí na loukách a vyhřívající se na slunci. Cirkusy nám představují zvířata radostně překonávající nejrůznější překážky s vidinou chutné odměny. Výzkumná střediska nás seznamují s laboratorními zvířaty, jimž se výměnou za krátkodobé nepohodlí dostává péče lepší než lidským pacientům.

Je tomu skutečně tak? Jaké je skutečné místo zvířat v lidské společnosti? Představované snímky se pokouší na tyto otázky odpovědět a otevírají prostor pro dalekosáhlou debatu o našem postavení v živočišné říši a o dopadech našeho jednání.

http://zviratajsoutakylidi.cz/

 

PAF 2014: Co je to animace? (4.-7. 12. 2014, Olomouc)

press | 21. listopad 2014 14:00

13. ročník Přehlídky animovaného filmu (PAF) proběhne od čtvrtka 4. do neděle 7. prosince v Olomouci. Svým návštěvníkům nabídne celkem šest programových sekcí, připravených vždy specialisty na danou oblast. Podtitulem letošního ročníku je otázka, kterou si PAF klade dlouhodobě: Co je to animace?

Kolumbijské animace odhalí příběh lemovaný bouřlivým politickým vývojem této země, silným vlivem amerického zábavního průmyslu i vznikem alternativní undergroundové kultury. Sekce Buenos Aires experiment představí filmy, performance, videa a instalace umělců, jež spojuje nejen toto město. Kurátorský výběr 10 soutěžních videí nabídnou Jiné vize 2014. Sekce Aport animace se zaměří na přednášky a projekce: Pavel Ryška přiblíží osobnost grafika, malíře a výtvarníka animovaných filmů Svatopluka Pitry, Pavel Klusák promluví o animovaných kapelách a Karel Veselý o Japonsku coby zemi robotů.

Renomovaný britský umělec a kurátor Mark Fell připravil sekci Přítomnost, pohyb, proměna. Vybral šest výrazných a svou tvorbou spřízněných umělců z celého světa, kteří spolu dosud nikdy nespolupracovali, a vyzval je, aby společně vytvořili sérii původních projektů určených přímo pro PAF. Svá díla představí: David Ferrando Giraut (ESP) / Ryoko Akama (JAP), Joe Gilmore (GBR) / Paul Emery (GBR), Rebecca Salvadori (ITA) / Lucy Railton (GBR)

Velká očekávání vzbuzuje sekce PAF Art a koncert londýnského residenta, hudebníka a vizuálního umělce Deana Blunta, jenž poprvé vystoupí v České republice. Představí ceněnou desku letošního podzimu Black Metal, která vyšla u prestižního vydatelství Rough Trade. Před Deanem Bluntem se koncertně poprvé představí projekt Slowmotiondancer, který měl dosud jen studiovou podobu. Koncert proběhne v Divadle hudby 7. 12. 2014 od 20 hod. Na PAFu vystoupí rovněž Lightning Glove, Kolektiv, Makak, Freddy Ruppert (USA/CZE) a další.

Zvýhodněnou akreditaci na PAF si můžete do 1. prosince pořídit on-line zde.

DUO BRIKCIUS & ROK ČESKÉ HUDBY
[2 Cellists - 2 Siblings]

David Popper (1843 - 1913)
Zikmund Schul (1916 - 1944)
Bohuslav Martinů (1890 - 1959)
Gideon Klein (1919 - 1945)
Leoš Janáček (1854 - 1928)
+
Irena Kosíková


ANNA BRIKCIUSOVÁ - violoncello (Duo Brikcius)
FRANTIŠEK BRIKCIUS - violoncello (Duo Brikcius)


Čtvrtek 20. listopad 2014, 19:30 hod.
Dům U Kamenného zvonu, GHMP, Staroměstské náměstí 605/13, Praha 1

http://Festival.Brikcius.com

Diskuse tentokrát proběhne na téma migrace

Večery evropské literatury | 20. listopad 2014 10:18

Institut umění – Divadelní ústav
Památník národního písemnictví
Zastoupení Evropské komise v ČR
Kancelář Kreativní Evropa – Kultura

Vás zvou na

čtyřiadvacátý Večer evropské literatury.

Večer bude tentokrát věnován tématu migrace. Pozvání k debatě přijali prozaik, esejista a překladatel Lubomír Martínek, kunsthistorička a autorka dvou próz Milena Slavická a David Vaughan, novinář a bývalý šéfredaktor Radia Praha.

Moderátor: Petr Šrámek

KDE Památník národního písemnictví, Pelléova 20, Praha 6
KDY 25. listopadu od 19:00

Listování v DOXu

Ruth Peterová | 19. listopad 2014 21:03

Archiv výtvarného umění pořádá předvánoční prohlídku s možností zakoupení knih a katalogů ze svých duplicit za příznivé ceny. Akce proběhne ve čtvrtek 11. prosince 2014 od 17 hodin v Centru současného umění DOX.

Seznamte se s činností Archivu výtvarného umění, jeho rozsáhlou sbírkou dokumentů o moderním a současném umění a o možnostech využití jím provozovaného informačního systému abART, jenž je současně katalogem sbírek Archivu i znalostní databází.

Čtvrteční podvečer bude provázet knižní trh, kde bude možné zakoupit řadu zajímavých uměleckých publikací a katalogů za symbolické ceny a pořídit jedinečné vánoční dárky. S historií a činností Archivu a databáze abART vás seznámí jejich zakladatel Jiří Hůla prostřednictvím záznamu své přednášky. Současně je pro návštěvníky připraven hudební blok v obsazení Martin Tvrdý, Sonja, Aid Kid.

Od ledna 2010 provozuje Archiv výtvarného umění, o. s. v DOXu knihovnu publikací o výtvarném umění a v přilehlém prostoru Malé věže pořádá výstavy. V knihovně je zpřístupněná jen část z množství dokumentů, které Archiv spravuje – výtvarné encyklopedie, monografie, katalogy a vybraná periodika. Ostatní publikace Archiv uchovává díky vstřícnosti Národní technické knihovny v jejích depozitářích v Praze-Písnici.

Jedním z nejdůležitějších typů dokumentů, jež Archiv shromažďuje, jsou katalogy individuálních a kolektivních výstav. Způsob jejich uložení umožňuje zatřídit přírůstky a vyloučit duplicity, pro studijní účely lze využívat i dokumenty dosud nezpracované. Zvláštním oddílem je typografická sbírka, která obsahuje na 10 000 knih. Kromě katalogů, monografií, knih a časopisů Archiv sbírá, zpracovává a zpřístupňuje i další dokumenty, které se jinde systematicky nearchivují - pozvánky, plakáty, tiskové zprávy, texty, výstřižky, fotografie, diapozitivy, multimediální nosiče, parte, navštívenky ad. Dnes je zřejmě největší takto specializovanou sbírkou, uchovává řádově statisíce jednotek. Duplicitní materiály nabízí nekomerčním galeriím k výměně, ostatním zájemcům k prodeji na svých internetových stránkách.

Na zpracování dokumentů a informací Archiv od roku 2003 vyvíjí, plní a provozuje vlastní databázový systém – abART www.artarchiv.cz/abart. Akce se koná za laskavé podpory Centra současného umění DOX. Více informací naleznete na stránkách www.artarchiv.cz nebo na sociální síti FB : Archiv výtvarného umění / The Fine Art Archive.

Line Up večera:
17.00 – 17.45 Martin Tvrdý
18.00 – 19.00 projekce z přednášky Jiřího Hůly
19.30 – 20.00 Sonja
20.15 – 21.00 Aid Kid

VEZMI MÁMU DO KINA na film MAMI! (1+1 lístek zdarma)

Artcam | 19. listopad 2014 17:17

Kdy jste byli naposled v kině s mámou nebo babičkou? Vezměte je na film Xaviera Dolana MAMI! do Studia Béla 20. nebo 21. listopadu a dostanete jeden lístek zdarma!

Projekce začíná ve 20.00 v kině Maďarského institutu Praha, Rytířská 25-27, Praha 1 (jen pár kroků od stanice metra Můstek.)

Rezervace vstupenek: studiobela@artcam.cz

Emocemi nabitý film Xaviera Dolana (Imaginární lásky, Laurence Anyways, Tom at the Farm) získal na festivalu v Cannes 2014 jedno z nejvyšších ocenění – Cenu poroty.

Pusťte si trailer! https://www.youtube.com/watch?v=s26sGEjU1bk

http://artcam.cz/vezmi-mamu-do-kina/