festival

PRAŽSKÝ MIKROFESTIVAL 2020

Pražský mikrofestival je každoroční mezinárodní kulturní akce, spojující současnou literaturu s uměním, filmem a performancí, který vítá renomované i začínající autory a umělce z celého světa. Celý jeho program se odehrává na pódiu s projekcí, hudbou a různými vizuální vjemy jako doplňkem.

 

datum

30/10/20 - 1/11/20

čas

17:00 - 23:59

Kvůli zhoršené situace v Evropě a ve světě letos Pražský mikrofestival čelí mimořádným a nepředvídatelným výzvám vyplývajícím z pandemie koronaviru (COVID-19) a pro bezpečnost svých autorů, umělců, vydavatelů, redaktorů a návštěvníků přesouvá své působení do virtuálního světa. Bez ohledu na současnou obtížnou situaci se kolektiv Microfestivalu nechce letošního festivalu vzdát. Věříme, že literatura a umění jsou v těchto dobách ještě důležitější, protože mohou nabídnout tolik potřebnou vzpruhu, zábavu i poučení, a pomoci tak lidem překonat těžké časy.

Festival jse bude konat mezi 30. říjnem a 1. listopadem. V jeho průběhu budeme mít možnost přinést divákům jedinečný výběr autorů z mnoha různých zemí (Česká republika, Německo, Lotyšsko, Polsko, Srbsko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Velká Británie, Austrálie, USA…). Svou práci předvedou autoři, hudebníci a umělci z celého světa v online formě na webových stránkách festivalu (https://www.praguemicrofestival.com), což tomuto ročníku umožní mít ještě
lepší dostupnost a širší dosah pro veřejnost. Od svého založení usiluje Pražský mikrofestival o spolupráci mezi českou a mezinárodní literárně-uměleckou scénou. Díky mnoha mezinárodním partnerům, zejména spoluprací s literární organizací Versopolis, kde Microfestival zastupuje českou scénu, se mu daří tvořit spojovací most mezi domácími i mezinárodními autory - všechna jeho představení se odehrávají v původních jazycích, a zároveň také v českém a anglickém překladu.


Letošní ročník festivalu přivítá vysoce ceněné básníky, jako jsou například: Enis Maci (Německo), Kira Pietrek (Polsko), Sarer Scotthorne (Velká Británie), Artis Ostups (Lotyšsko), Sheila Mannix (Irsko), Dragana Mokan (Srbsko), Paul Hawkins (Velká Británie), Nataša Velikonja (Slovinsko), John Trefry (USA), Richard Makin (Velká Británie), Germán Sierra (Španělsko), Richard Marshall (Velká Británie), Nina Dragičević (Slovinsko).

Kromě autorských čtení zahraničních spisovatelů přináší Mikrofestival českému publiku dvě virtuální debaty – teoretickou panelovou diskuzi “Mayday/M’aidez” (účastníci: Louis Armand, Dustin Breitling, Márk Horváth, Bogna Konior, Adam Lovasz a Robin Mackay) a debatu o současné vydavatelské scéně malých nakladatelství (Simone Hutchinson, Manuel Marrero, Sarer Scotthorne, David Vichnar a Andrew Wilt) - na obou budou účastníci společně uvažovat o současné situaci a možné budoucnosti umění a literatury. Jelikož Microfestival věří v synergii umění a polyfonii literatury, budou mít každý večer diváci možnost si vychutnat různorodá představení hostů z různých uměleckých oblastí (divadelní kolektiv NOIR, zpěváci Orkida Bracula & Valen Sandoval, umělecký kolektiv adO/Aptive: Daniel Hüttler, Márió Nemez, Zsolt Miklósvölgyi), filmové projekce a hudební vystoupení (Autopoetik, ROKSAN …) a mnoho
dalších.

Coby umělecká a literární platforma překlenující a spojující český a mezinárodní kulturní prostor je Pražský mikrofestival také místem, kde se lidé mohou stýkat a potkávat. Přes svůj široce pojatý mezinárodní rozsah zůstává PMF přátelským místem pro objevování nového. Jakožto
plně dvojjazyčná a inkluzivní zkušenost s neuvěřitelně rozmanitou nabídkou slibuje PMF něco pro každého - dokonce i letos v čistě virtuálním formátu.

Pražský mikrofestival 2020 se koná 30. října - 1. listopadu online, na webových stránkách
https://www.praguemicrofestival.com/, každý festivalový den od 17:00 do pozdních večerních hodin.


WEBOVÁ STRÁNKA: www.praguemicrofestival.com


Kolektiv PMF: Aljaž Koprivnikar, Maria Samira Mekibes, David Vichnar, Louis Armand, Vít
Bohal, Lenka Malá, Dunja Ilić, Jeffrey Howe, Tomáš Veselý.