film

Miri fajta

Překroč vlastní stín, jdi za štěstím

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava uvede 31.10. v 17.00 v sekci Česká radost i náš film Miri fajta! Na přelomu října a listopadu tak budou diváci konečně mít příležitost zhlédnout tento dokument, který jim přiblíží způsob myšlení, cítění a jednání skupiny Romů-aktérů jak v procesu přípravy tohoto rodinného sitcomu, tak v různých životních situacích.

datum

31/10/20 - 8/11/20

čas

20:00 - 23:59

O filmu

Robin a David Striovi jsou adoptivní bratři romského původu, kteří vyrostli u českých pěstounů. Robin působí jako sociální pracovník a zároveň chce uměleckou tvorbou povznést sebeuvědomění romské minority. Současně pátrá po vlastní romské identitě. Robin a David společně s dalšími Romy rozličného věku a sociálního zázemí vytvoří divadelní inscenaci Miri fajta z prostředí romské rodiny, kterou po úspěšné premiéře i často reprízují. Následně natočí filmovou verzi příběhu, kterou Robin prezentuje jako první romský sitcom, a snaží se ji prodat internetovým televizím.

Dokumentární film Miri fajta je mozaikou osobních příběhů Romů, kteří našli sílu vystoupit z komfortní zóny pohodlí a začít vytvářet původní romskou kulturu.