filmový festival

16. Pragueshorts Film Festival,

nejdelší festival krátkých filmů

datum

2/6/21 - 27/6/21

čas

00:00 - 23:59

16. Pragueshorts Film Festival, pořádaný organizátory Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, se odehraje od 2. do 27. června 2021 v pražských kinech Aero, Bio Oko, Světozor, Pilotů, Edison, Dlabačov a v letních kinech Kasárna Karlín, Kinská, U Keplera nebo na Střeše Radost, ale také v regionech např. v Brně, Olomouci, Hradci Králové, Ostravě, Prostějově, Chomutově, Zábřehu, Uherském Hradišti, nebo Semilech. Letos se festival odehraje také online a to na filmové platformě karlovarského festivalu www.kviff.tv, kde mohou diváci také hlasovat o Cenách diváků.

V Mezinárodní soutěži, která představí 37 snímků z 29 zemí světa, budou letos i dva čeští zástupci. Snímek Anatomie českého odpoledne, režiséra Adama Martince, vypráví příběh inspirovaný skutečnou událostí, kdy se v průběhu jednoho letního odpoledne na koupališti ztratili dva chlapci.
Druhým zástupcem je rumunsko-český film A tu se zjevil princ režisérky Cristiny Groșan, jež se z nečekaného úhlu pohledu věnuje problematice konsensuálního sexu. Mezinárodní porota udělí Cenu pro nejlepší film, spojenou s finanční odměnou 3 tisíce EUR a dvě Zvláštní uznání. Zasednou
v ní festivalová dramaturgyně Louise H. Johansen, filmový publicista Pavel Sladký a filmový scenárista a režisér Ondřej Provazník.

Ve dvou programech Národní soutěže letos představí 8 českých filmů, se stopáží do 30 minut vyrobených v roce 2020. Jejich tématem je dospívání, hledání a vnímání sama sebe, ale i otázky spojené s předsudky nebo kulturními a společenskými stereotypy. Český program doplní lockdownový hit Jirky Mádla Miluju Tě, Pucinko, čtyřdílná minisérie, která vznikla spontánně během první lockdownové etapy, vypráví lovestory o komplikovaném vztahu dvou zubních kartáčků ve světě ochromeném pandemií. Sekce s názvem 5 x Jenovéfa představí pět krátkých filmů, které spojuje charisma jedné z nejvýraznějších současných českých hereček a držitelky Českého lva, Jenovéfy Bokové, která vytvořila řadu postav v seriálech a celovečerních i krátkých filmech. Film Jiří pes uprchlík, získal mimo jiné i Cenu diváků na Pragueshorts 2020. LABO, pásmo, jež pravidelně představuje neotřelé a inovativní přístupy k formě i vyprávění, se letos poprvé představí jako soutěžní program. Porota, ve které zasednou osobnosti domácí umělecké scény, hudebnice a producentka Sára Vondrášková, sochař a designér Michal Cimala a fotograf Tomáš Souček, udělí jednomu z 9 snímků Cenu pro nejlepší experimentální film festivalu. Mezi snímky se představí například americký film Valerio na vycházce, který formou videodeníčku vypráví příběh mladého jaguára, který z neštěstné lásky uprchl ze zoo nebo poetický pohled na svět očima řidiče automobilu s názvem Modrá Honda Civic z Finska.

Zahajovací program, uváděný jak v kinech, tak online, představí výběr napříč jednotlivými sekcemi a poskytne v úvodu festivalu zevrubnou představu o festivalovém program. Dále v programu nebudou scházet  ani velmi krátké snímky v soutěžní sekci Ultrashorts, pásmo komediálních snímků Live Forever! nebo tradiční oblíbená Brutal Relax Show plná půlnoční titulů i strašlivě nekorektního humoru moderovaná Ivanou Veselkovou a Zuzanou Fuksovou – moderátorkami pořadu Buchty. Retrospektiva Radu Judeho představí pět jeho krátkých hraných filmů a autobiografický dokument, ve kterém se režisér zamýšlí nad svým tvůrčím životem a uměleckým stylem. Užít si hudební atmosféru na plátně můžete se snímky v selekci časopisu Fullmoon, kde najdete třeba klip islandských srdcerváčů kapely Sigur Rós v režii Florie Sigismondi, která točila klipy třeba pro Björk a Davida Bowieho nebo krátký film belgické režisérky a hudebnice Shazzuly, členky kapely Wolvennest, jež spolupracuje mimo jiné i s Warrenem Ellisem z The Bad Seeds.
O Cenách diváků mohou rozhodnout diváci pomocí hlasování na www.kviff.tv, na které bude kompletní program k dispozici vždy po kinopremiéře do 27. 6. zdarma. A diváci této filmové platformy budou moci zvolit i nejlepší ultra krátký film festivalu.

Festivalový trailer je k dispozici zde: https://youtu.be/b1sayJ0Avbs

Více na www.kviff.tv a www.pragueshorts.com.
16. Pragueshorts Film Festival se koná od 2. do 27. června 2021 zdarma online na www.kviff.tv a v kinech Světozor, Pilotů, Oko, Aero, Edison, Dlabačov, Letní kino Kasárna Karlín, Kinská, u Keplera by Dlabačov, Střecha Radost a v regionech, např. v Brně, Olomouci, Hradci Králové, Ostravě,
Prostějově, Chomutově, Zábřehu, Uherském Hradišti, nebo Semilech. Předprodej lístků je v  kinech spuštěn před začátkem festivalu.