filmový festival

23. ročník Kina na hranici

23. filmová přehlídka Kino na hranici zveřejnila spot letošního ročníku, který odkazuje na důležitou součást festivalového programu – výročí vzniku Visegrádské skupiny, potažmo na programové cykly Visegrádské komety a Visegrád non-fiction.

datum

30/7/21 - 4/8/21

čas

00:00 - 23:00

23. filmová přehlídka Kino na hranici zveřejnila spot letošního ročníku, který odkazuje na důležitou součást festivalového programu – výročí vzniku Visegrádské skupiny, potažmo na programové cykly Visegrádské komety a Visegrád non-fiction.


Festivalový spot navazuje na letošní grafické řešení Kina na hranici. Tematizuje letní oblohu, na níž vidíme 30 hvězd symbolizujících 30 let, které uběhly od založení Visegrádské skupiny: společenství čtyř středoevropských států – Polska, České republiky, Slovenska a Maďarska – jehož cílem je prohloubit vzájemnou spolupráci mezi těmito zeměmi. Uplynulo už také více než dvacet let od vzniku Mezinárodního visegrádského fondu. Během tohoto období vznikla řada filmových koprodukcí, které byly plodem spolupráce výše zmíněných států. Kino na hranici vám představí výběr těchto snímků v cyklu Visegrádské komety. Každoroční cyklus těšínských debat o literatuře a literární reportáži pak letos ponese název Visegrád non-fiction.

Symbolika festivalového plakátu a spotu však odkazuje také k letní atmosféře a k setkání na česko-polské hranici, na něž netrpělivě čekáme už rok. „Loňský rok byl náročný, neumožnil nám sejít se a užít si neopakovatelnou festivalovou atmosféru společně, nedal nám příležitost k dlouhým a radostným rozhovorům na břehu řeky Olše s přáteli, které jsme dávno neviděli.

Nicméně uvědomili jsme si díky němu, jak důležitý je osobní kontakt s druhým člověkem i samotná naděje, že se v Českém Těšíně a polském Těšíně opět setkáme na následujícím ročníku festivalu,“ dodává Iwona Cichy, autorka plakátu a grafického řešení letošního Kina na hranici.

„Filmová přehlídka proběhne letos na přelomu července a srpna – a to je přece nejvhodnější období k tomu, abychom pozorovali hvězdné nebe a vyhlíželi padající hvězdy. Světlé linky na obloze nám pak rychle připomenou přání, na jejichž splnění nám záleží nejvíc. Jaká přání to jsou? Máme jich několik, ale jedno z nich je hlavní a my doufáme, že se nám vyplní. Na shledanou v srpnu na Mostě přátelství!“

Autorem spotu, který čerpá z plakátu Iwony Cichy, je Kacper Zamarło.

Spot můžete zhlédnout zde: https://www.youtube.com/watch?v=A_JD0wn-s9Q