literární festival

Cena Václava Buriana Olomouc
2021, 6. ročník

V Olomouci na 28. září opět zazní to nejlepší ze současné středoevropské poezie

datum

28/9/21 - 15/9/21

čas

15:00 - 18:00

Výbor pro Cenu Václava Buriana a Muzeum umění Olomouc/Trienále SEFO pořádají šestý ročník Ceny Václava Buriana Olomouc. Výběr ze soudobé lyriky z Česka, Polska, Slovenska a Německa tradičně garantuje a vybírá mezinárodní porota ve složení Petr Borkovec, Leszek Engelking, Lena Dorn, Ján Gavura a Tomáš Tichák.
V kategorii Za poezii jsou nominováni: Sibylla Vričić Hausmann (1979), básnířka a spisovatelka z Lipska; Silvia Kaščáková (1976) básnířka, překladatelka a textařka vážné, gospelové i populární hudby z Ružomberoku; Ondřej Macl (1989) básník, překladatel, literární kritik, performer a herec z Prahy a konečně Krzysztof Siwczyk (1977), básník, esejista, literární recenzent, fejetonista a také filmový herec z hornoslezských Gliwic.
Cenu v kategorii Za kulturní přínos ke středoevropskému dialogu převezme rakouský slavista, novinář, překladatel a spisovatel Martin Pollack (1949) z Vídně; vynikající znalec východoevropského kulturního prostoru 20. století.
„Přivítáme také loňské vítěze, které jsme kvůli lockdownu nemohli osobně pozvat, německou básnířku Dagmaru Kraus (1981) a vynikající polskou kulturní antropoložku, spisovatelku a zakladatelku prestižního nakladatelství Czarne Moniku Sznajderman,“ říká předseda Výboru pro Cenu Václava Buriana, David Voda.
Hlavní program – básnické čtení účastníků soutěže a debata porotců – se koná tradičně na sv. Václava od 15 do 18 hodin, tentokrát ve Velkém studiu Českého rozhlasu Olomouc na Horním náměstí v Olomouci. Po besedě s Martinem Pollackem a Monikou Sznajderman proběhne vyhlášení
výsledků básnické soutěže a laureáta Ceny diváků.
Kromě peněžní odměny a brože získá letos vítěz či vítězka básnického klání pozvání na básnické čtení v rámci Lyrikbuchhandlung na Lipském knižním veletrhu 2022 (ve spolupráci s nakladatelstvím hochroth Leipzig).
------------------------------------
Cena Václava Buriana Olomouc navazuje na působení olomouckého novináře, polonisty a básníka Václava Buriana (1959–2014). Porota nominuje čtyři básníky z Polska, Slovenska, Česka a německojazyčné Evropy. Po autorském přednesu vždy veřejně diskutuje a v závěru hlasuje o vítězi, který získává brož a 1000 eur. Prvním laureátem v kategorii Za poezii se roku 2016 stal český básník Milan Děžinský, cenu v kategorii Za kulturní přínos ke středoevropskému dialogu získal polský bohemista, překladatel a publicista Aleksander Kaczorowski. V roce 2017 si ceny odnesli polský básník a překladatel Tomasz Różycki a slovensko-maďarský vydavatel a publicista László Szigeti.

V roce následujícím byly uděleny dvě ceny Za poezii (Polákovi Jarosławu Mikołajewskému a Slovákovi Michalu Habajovi), v druhé kategorii uspěl polský bohemista, překladatel, disident a novinář Andrzej Jagodziński. Předloni získali ocenění berlínský básník a performer Max Czollek a ukrajinský romanopisec, novinář, rocker a bojovník za ukrajinskou demokracii a svobodu Jurij Andruchovyč.
V loňském roce ocenění získaly německá básnířka Dagmara Kraus a polská kulturní antropoložka, spisovatelka a zakladatelka prestižního nakladatelství Czarne Monika Sznajderman (1959).

David Voda - tel.: +420 728 312 979
e-mail: [email protected], https://www.facebook.com/cenavaclavaburiana/