výzva

Nový program Culture Moves Europe podporuje krátkodobé zahraniční výjezdy umělců a kulturních pracovníků

Evropský program na podporu kulturních a kreativních odvětví Kreativní Evropa otevřel 10. října 2022 novou výzvu určenou umělcům a kulturním profesionálům. S výzvou se můžete seznámit v záznamu webináře Kancelář Kreativní Evropa Kultura.

datum

10/10/22 - 31/5/23

čas

00:00 - 23:59

Úspěšní žadatelé budou moct vycestovat do některé ze zemí účastnících se programu za účelem profesního rozvoje, mezinárodní spolupráce nebo představení svého díla zahraničnímu publiku. Výzva Culture Moves Europe je otevřená až do 31. května 2023, ale žadatelé se do ní mohou hlásit průběžně, vyhodnocovat se totiž bude vždy jednou za měsíc. Kancelář Kreativní Evropa Kultura pořádá 10. listopadu 2022 webinář, kde výzvu podrobně představí.

Evropská komise a Goethe Institut oznámily nový program na podporu krátkodobé mobility pro umělce, tvůrce a kulturní profesionály Culture Moves Europe již letos v létě. Program je zaměřen zejména na začínající umělce. Navazuje na výsledky pilotní akce I-Portunus, která byla realizována v letech 2018–2022. Culture Moves Europe má na období 2022–2025 rozpočet ve výši 21 milionů eur a umožní vycestovat přibližně 7 000 umělců, tvůrců a kulturních pracovníků.
Výzva na individuální mobilitu, která je otevřená až do 31. května 2023, poskytuje finanční podporu na cestovní náklady (doprava, ubytování atd.) umělce nebo kulturního pracovníka, který má bydliště v jedné ze zemí programu Kreativní Evropa a jede do jiné země tohoto programu, aby zde realizoval projekt s mezinárodním partnerem (organizací nebo jednotlivcem). Výzva je určena žadatelům z následujících oblastí: architektura, kulturní dědictví, design a módní návrhářství, literární překlad, hudba, scénická umění a výtvarné umění. Jednotlivci mohou absolvovat výjezd po dobu 7 a 60 dnů a skupiny (2 až 5 osob) po dobu 7 až 21 dnů. Hodnocení zaslaných přihlášek bude probíhat průběžně – vždy první dva týdny každého měsíce. Výsledky budou zveřejňovány přibližně ve třetím týdnu každého měsíce až do června 2023. Mobilitní grant poskytuje částku 350–700 eur na cestovné (záleží na vzdálenosti cílové destinace) a 75 eur na den na ubytování, stravu a další náklady. Přihlášky musí být podány v angličtině, online prostřednictvím portálu Goethe-Application Portal.

Kancelář Kreativní Evropa pořádá ve čtvrtek 10. listopadu od 10 do 11 hodin webinář, kde výzvu představí Małgorzata Szlendak (Evropská komise). O své zkušenosti s mobilitním programem Kreativní Evropy promluví Dana Račková ( Performalita ). Akce bude probíhat v českém a anglickém jazyce se simultánním tlumočením. Webináře se můžete zúčastnit prostřednictvím aplikace Zoom, odkaz vám zašleme na e-mail den před akcí na základě REGISTRACE.

V případě jakýchkoliv dotazů neváhejte kontaktovat Kancelář Kreativní Evropa. Rádi vám poradíme.
Odkazy:
Culture Moves Europe – výzva na individuální mobilitu umělců a kulturních profesionálů
Culture Moves Europe: Představení výzvy na krátkodobou mobilitu

Záznam z webináře: https://www.youtube.com/watch?v=QVWEDOy_x2Y&feature=youtu.be