film

Filmeurope: Emigranti

Snímek Emigranti, který se věnuje tématu migrace ze Skandinávských zemí do Ameriky v 19. století, 9. 2. 2023 vešel do kin.

datum

9/2/23 - 28/2/23

čas

18:00 - 22:00

“Existuje důvod, proč lidé musí opouštět své domovy a hledat nové. Je to součástí toho, že lidská bytost má právo snít o lepším životě, “ vysvětluje norský režisér Erik Poppe poselství svého nejnovějšího celovečerního filmu. Snímek Emigranti, který se věnuje tématu migrace ze Skandinávských zemí do Ameriky v 19. století, 9. 2. 2023 vešel do kin.

Historické drama, v němž se objevuje i švédská popová senzace Tove Lo, vyniká jako poutavý a nadčasový příběh o tom, kým jsme, kam patříme a jak daleko jsme ochotni zajít, abychom ochránili své děti a dosáhli svých snů. Nosným prvkem Emigrantů je právě téma mateřství, protože pro Poppeho jsou matky jsou na jednu stranu těmi, které hrají při migraci rodiny nejdůležitější roli, a to často jako spojující prvek celé rodiny. Na druhou stranu je jejich pohled
na emigraci jen málokdy vyprávěn.

Ačkoliv se příběh odehrává před 150 lety, je zároveň výpovědí o situaci dnešních emigrantů, kteří se vzdají všeho, co znají, aby svým dětem dali šanci na lepší život. Snímek je adaptací švédské tetralogie Vilhelma Moberga ze přelomu 40. a 50. let, zaměřuje se však primárně na příběhovou linku hlavní ženské hrdinky Kristíny a jejího manžela Karla-Oskara s dětmi.

Erik Poppe, známý z filmů jako Utøya, 22. července (2018) nebo Králův nesouhlas (2016), je režisérem věhlasným pro svou důkladnou práci s herci a mnohovrstevnaté vyprávění. Poppe se díky smyslu pro rytmus, výrazné práci s kamerou a silnému výběru hereckého obsazení stal během poslední dekády jedním z nejčastěji oceňovaných filmových režisérů Skandinávie.

Všechny tyto prvky najdete i v jeho historickém opusu Emigranti.

Přijďte se na Emigranty podívat do našeho kina Edison Filmhub v centru Prahy nebo do některého z dalších vašich oblíbených kin.
Seznam projekcí: https://www.filmeurope.cz/cs/filmy/emigranti
Program Edison Filmhub: https://edisonfilmhub.cz/program