film

ARTCAM FILMS: MORE MIKO

Kolik lhostejnosti uveze jeden kamion?
Do kin vstoupí dokument o svérázném kamioňákovi se zlatým srdcem

datum

7/2/23 - 31/3/23

čas

00:00 - 23:59

SYNOPSE
Jaroslav Miko je kamioňák, poloviční Rom, spoluzakladatel iniciativy Češi pomáhají a podle Jana Farského „svědomí národa“. Když Česká republika odmítla přijmout 40 sirotků z řeckých uprchlických táborů, rozhodl se jednat na vlastní pěst… Ve filmu More Miko mapuje režisér Robin Kvapil jeho sisyfovské úsilí, s nímž se snaží pomáhat dětským uprchlíkům. Prostá lidskost a buldočí neústupnost jsou Mikovy zbraně při vyjednávání s politiky, kteří jeho cílům stojí v cestě. Observační dokument je portrétem výjimečného člověka, který bojuje za ty, na které svět těch silnějších zapomíná.

VÍCE O FILMU
Celovečerní dokumentární film More Miko je autorským portrétem řidiče kamionu, Roma a spoluzakladatele iniciativy Češi
pomáhají Jaroslava Mika. Kvapilův observační dokument je uceleným portrétem výjimečného člověka, který pomáhá těm, na které svět těch
silnějších schválně zapomíná. Režisér Mikovy aktivity sledoval po dobu bezmála čtyř let.

Ve filmu se prolíná několik tematických rovin, z nichž ta první, rovina politická, mapuje neúspěšnou snahu přesvědčit Babišovu a později Fialovu vládu, aby do Česka přijala několik desítek malých dětí bez doprovodu (sirotků), toho času přežívajících v uprchlických táborech v Řecku (uprchlický tábor Moria na Lesbosu a další). Další rovinou je samotná pomoc jako životní cesta – pohyb řidiče kamionu jako metafora pro cestu životní. Miko se svým týmem vyráží do uprchlických táborů, romských osad na východě Slovenska a po začátku války s Ruskem také na slovensko-ukrajinské hranice, aby odtamtud do bezpečí odvezl několik autobusů ukrajinských romských žen a dětí.

Třetí rovinou filmu je pak Mikův osobní život a dopady jeho lidskoprávních aktivit a s nimi spojených výhrůžek od anonymů například na sociálních sítích na vztah s jeho manželkou a dětmi.

OCENĚNÍ
Film byl vybrán do hlavní soutěžní sekce Česká radost na MFDF Ji.hlava.

REŽIE
Režisér Robin Kvapil je absolventem divadelní režie na JAMU a KDT FAMU. S producentem Čestmírem Kopeckým natočil svůj hraný debutu Všechno bude fajn, který byl nominován na objev roku v Cenách české filmové kritiky 2018 a následně získal cenu FITES. S krátkým filmem Tahle země není pro mladý zvítězil v roce 2012 ve finále celosvětové soutěže 48 Hours Film Project. Jeho předposledním filmem byl celovečerní dokument mapující pozadí prezidentské kampaně Michala Horáčka Máme na víc. V současné době se kromě distribuce filmu More Miko věnuje kampaním pro Paměť národa a Národní divadlo, režíruje audioknihy.


Rok výroby: 2022 / Scénář a režie: Robin Kvapil
Producent: Martina Štrunc, Silk Films / Koprodukce: MagicLab
Kamera: Stanislav Adam, Šimon Dvořáček, Robin Kvapil Petr Salaba, David Šachl, Jan Šípek,
Tomáš Uhlík / Střih: Josef Krajbich
Hrají: Jaroslav Miko
Přístupnost: od 12 let / Stopáž: 75 min / Žánr: dokument
Premiéra: 9. 3. 2023

www.artcam.cz