divadlo

Nová komedie – mimořádné počiny mladých tvůrců v divadle Komedie

Mezinárodní festival o (ne)svobodě, (ne)bezpečí a (ne)rovnoprávnosti. Městská divadla pražská vás zvou na mezinárodní festival mladých tvůrců Nová komedie, který se bude konat ve dnech 11. – 18. dubna 2023.
 

datum

11/4/23 - 18/4/23

čas

00:00 - 23:59

V rámci letošního ročníku budou v divadle Komedie uvedeny inscenace z polských, slovenských a českých divadel. Nebudou chybět ani koncerty a debaty s inscenátory.

„Jedná se teprve o druhý regulérní ročník, první se konal v březnu roku 2019, další jsme museli zrušit nebo redukovat, jelikož byl svět ochromen pandemií covidu. Letošními tématy jsou (ne)svoboda, (ne)bezpečí, (ne)rovnoprávnost, prolínají se šesti inscenacemi mladých tvůrců, sedmou je hudebně- loutkový projekt, který je určen pro všechny nebojácné diváky od pěti let,“ říká Lenka Dombrovská, programová kurátorka divadla Komedie.

Českými režiséry, kteří budou na festivalu prezentovat své inscenace, jsou Kasha Jandáčková a Štěpán Gajdoš. Z Jihočeského divadla přijedou Události. V dramatu, které pojednává o událostech vedoucích k teroristickému útoku, exceluje Dan Kranich, jenž se na festivalu představí také jako zpěvák dua P/\ST.

Domácí inscenací, která bude mít na festivalu pražskou derniéru a vznikla v rámci programu Městských divadel pražských IMAGINE UA, je divadelní projekt o národní identitě a hrdosti Nezlomní ukrajinského režiséra Kostjantyna Žyrova. Magickou i humornou pohádku Město v noci režíroval Štěpán Gajdoš v brněnské Polárce.

Jedním z nesporných vrcholů Nové komedie bude hostování polské scény Teatr Współczesny ze Štětína. Částečně dokumentární inscenace Spartakus. Láska v době moru ukazuje, jak se žije LGBTQ+ teenagerům v Polsku. Měla premiéru v květnu loňského roku a již nyní je fenoménem současného polského divadla. Režisér Jakub Skrzywanek o ní prozradil: „Každé představení končí inscenovaným svatebním obřadem pro páry stejného pohlaví. Páry k nám přijíždějí z celého Polska, je to opravdu fantastické. V lednu jsme tu například měli dvojici z Dolního Slezska, která si s sebou přivedla téměř šedesát rodinných příslušníků.“ Z Polska přijede také autorská inscenace Andělé v Americe aneb Démoni v Polsku, která ukazuje, jak (ne)svobodně se žije v této zemi ve 21. století.

Slovensko reprezentují dvě „feministické“ inscenace – monodrama Dědina, kde září herečka a mistryně v slam poetry Mária Ševčíková, a Kreutzerova sonáta / Čí vinou?, ve které režisér Pavol Viecha zpracoval (ve své době) skandální novelu o nevěře a také zachytil život manželů Tolstojových, kde byl jeden literární talent nadřazen druhému.

V prostorách divadla je možné zhlédnout výstavu obrazů Alžběty Rajchlové a soch Lindy Wrong, dubnové večery zpříjemní také žánrově různorodé koncerty – rapové duo P/\ST, kapela hrající a milující romskou hudbu O Gadže Bašaven či dvojice ukrajinských hudebníků – akordeonistka a zpěvačka Veronika Pozniak a kytarista Artem Podzniakov.

Mezinárodní festival Nová komedie

(ne)svoboda, (ne)bezpečí, (ne)rovnoprávnost

11. 4. 19.00 M. Telega Andělé v Americe aneb Démoni v Polsku Teatr Barakah, Krakov 
12. 4. 19.00 M. Ševčíková, M. Hodoň Dědina Divadlo GAFFA, Bratislava
14. 4. 19.00 J. Skrzywanek, W. Murek Spartakus. Láska v čase moru Teatr Współczesny, Štětín
15. 4. 19.00 K. Žyrov Nezlomní Městská divadla pražská DERNIÉRA
21.00 Koncert Veronika Pozniak 
 
16. 4. 15.00 Š. Gajdoš Město v noci Divadlo Polárka, Brno PRO DĚTI

17. 4. 19.00 D. Greig Události Jihočeské divadlo České Budějovice
22.00 Koncert P/\ST

18. 4. 19.00 D. Brezániová, P. Viecha, M. Feldbauer Kreutzerova sonáta / Čí vinou? Městské
divadlo Žilina
21.00 Koncert O Gadže Bašaven

Více informaci na: www.mestskadivadlaprazska.cz/repertoar/festivaly/

Vstupenky na festival Nová komedie je možné zakoupit na centrální pokladně Městských
divadel pražských, nebo on-line na webu. Rezervace vstupenek je možná také e-mailem na
[email protected] nebo na telefonním čísle 222 996 114.