festival

První ročník maďarského festivalu INOTA oživuje areál bývalé socialistické elektrárny u Balatonu

Bývalý průmyslový areál INOTA poblíž Balatonu představí od 31. srpna do 3. září více něž 100 hudebníků a vizuálních umělců z celého světa. Headlinerem je Nils Frahm.

datum

31/8/23 - 3/9/23

čas

00:00 - 23:59

Festival INOTA je společnou iniciativou programu Evropského hlavního města kultury a zástupci budapešťské elektronické scény – konkrétně promotérského kolektivu NVC a společnosti Centrum Production, která se zabývá vizuálním obsahem a 3D projekcemi. Organizátoři mají za cíl vytvořit největší audiovizuální festival v Maďarsku zaměřený na progresivní elektronickou hudbu, světelné instalace, mappingy a další vizuální díla.

MÍSTO KONÁNÍ – areál INOTA

Tepelná elektrárna INOTA byla v 50. letech 20. století největší průmyslovou investicí v Maďarsku a v době svého největšího rozmachu zásobovala elektřinou celou Budapešť. Její dominantou jsou tři obrovské chladicí věže tyčící se nad areálem do výšky 60 metrů a  viditelné z dálky několika kilometrů cestou z hlavního města k Balatonu. Věže využívaly technologii vodního chlazení, která byla ve své době revoluční novinkou. Za jejich návrhem stojí maďarští inženýři László Heller a László Forgó. Právě díky nim se unikátně tvarované věže rozšířily do celého světa. 

Chladící věže jsou ale jen jednou z částí celého areálu o rozloze 225 000 m2, který byl v provozu půl století a v roce 2001finálně uzavřen. Festival INOTA se bude odehrávat na několika místech - oživí velkorysou halu s turbínami, kotelnu nebo komunitní centrum, které sloužilo k zábavě zaměstnanců. 

UMĚLCI

Festival INOTA představí mezi 31. srpnem a 3. zářím legendy elektronické hudby, audiovizuální umělce i talenty lokální scény. Zahajovací koncert festivalu bude v režii oceňovaného německého skladatele a Nilse Frahma.

Na line-upu je také Daniel Avery, jeden z nejprogresivnějších producentů ostrovní scény, duo Overmono, které se během posledního roku zařadilo na přední příčky žebříčků sestavených Resident Advisorem, Pitchforkem nebo Mixmagem. Syntezátorová kouzelnice Caterina Barbieri představí své dlouhohrající album The Spirit Exit, spoluzakladatel Monolake a zásadní postava dějin elektronické hudby Robert Henke vystoupí se speciální AV show využívající analogové počítače z počátku 80. let. Max Cooper přiveze do brutalistické koncertní haly 3D audiovizuální představení, představí se i řada hudebníků, jejichž tvorba v poslední době rezonovala v elektronických kuloárech, konkrétně Blackhaine, Space Afrika a Lucrecia Dalt, techno legendy Ellen Allien a Oscar Mulero. Vystoupí i řada uznávaných DJS jako Palms Trax, Tigerhead, DJ Seinfeld, Nene H b2b Akua, Lucinee b2b Sept (Voxnox), Lewis Fautzi, Paramida a mnoho dalších. Nebude chybět ani zástup místních talentů.

INOTA úzce spolupracuje i s významnými pionýry audiovizuálních akcí v svém regionu, jako je český Lunchmeat festival či polský Unsound.

NEJEN HUDBA, ALE

Kromě hudebních vystoupení bude součástí prvního ročníku festivalu INOTA také největší výstava vizuálního umění v post-industriálním prostředí v zemi: program s názvem "RADIATIONS" zve návštěvníky k prozkoumání unikátních audiovizuálních instalací a světelných objektů ve skrytých zákoutích bývalé elektrárny. RADIATIONS představí 14 světelných instalací umělců ze šesti zemí, včetně Kari Kola, fuse* a Onionlab.

INOTA se nachází na severozápadě Maďarska, hodinu jízdy autem z Bratislavy a Budapešti, 2,5 hodiny z Vídně a 5 hodin z Prahy. Ještě rychleji se do post industriálního areálu dostanete vlakem, přímým letem do Budapešti nebo na letiště Hévíz-Balaton.

V prodeji jsou nyní jednodenní vstupenky, vedle festivalových pasů a blokových vstupenek na programy koncertní síně Domu hudby vedle elektrárny. 

Web: https://inotafestival.hu/en

Akce RA: https://ra.co/events/1683023

Facebook: https://www.facebook.com/inotafestival

Instagram: https://www.instagram.com/inotafestival/