divadlo

Chemické divadlo: gomora ekocida

Nové uvedení inscenace gomora ekocida a doprovodný program v Kampusu Hybernská 

místo

Kampus Hybernská

sdílet
datum

14/9/23 - 17/9/23

čas

20:00 - 23:00

Chemické divadlo připravuje mezi 14. a 17. zářím nové uvedení čtyř repríz inscenace gomora ekocidav prostorách dvora Kampusu Hybernská. Jde o autorskou divadelní esej – pamflet – báseň volně inspirovanou knihou Roberta Saviana Gomora. Uvedení inscenace bude rámováno doprovodným programem. 

Inscenace gomora ekocida zobrazuje svět camorry, vlivné neapolské mafie, která sužuje nejen okolí Neapole. Staví před nás obrazy důvěrně známé obyvatelům italského jihu, související s ekologickými a sociálními dopady „podnikání“ mafií: hory nelegálního zboží procházející neapolským přístavem, hořící skládky, kontejnery toxického odpadu na mořském dně, oblasti zasypané odpadky, stižené rakovinou a předčasným vymíráním obyvatelstva, developerské monstrprojekty a sociálně vyloučené lokality, ve kterých stát nemá žádnou váhu a z nichž téměř nejde uniknout. Přesto – a právě proto – se v inscenaci Chemického divadla snoubí vysoké s nízkým, hrůzné se směšným, smrad s fascinací, čímž vzniká komplexní, až surreálný obraz přesahující hranice vyslovitelného.

Režisér Vojtěch Bárta k novému uvedení podotýká: „Inscenace v návaznosti na Savianovy knihy zobrazuje mafie jako vítězné hráče globálního trhu. Tématem se zabýváme současně z české, italské i nadnárodní perspektivy. Ukazujeme svědectví obětí Systému i upadající světový řád v celé jeho pouťové neskutečnosti. I proto jsme volili multikulturní obsazení. Kostýmy, scénografie, hudba a použité efekty dodávají představení magický, až snový ráz.“ 

Koncert THE GOOSE IS COOKED vychází z iniciativy skladatele hudby k představení Elii Morettiho. Půjde o jedinečné setkání několika zajímavých osobností experimentální hudební scény. Diskuse MAFIE MEZI PRAHOU A PALERMEM moderovaná Janem Bělíčkem nabídne zajímavé hosty: italianistku a překladatelku Alici Flemrovou, dokumentaristku Zuzanu Piussi a kriminologa Petra Kupku. Společně se budou věnovat tématu mafií u nás i v zahraničí a zejména i jejich obrazu v publicistice a umění.

Začátky představení gomora ekocida u vchodu do dvora Kampusu Hybernská (Hybernská 998/4, 110 00 Praha 1 - Nové Město) vždy ve 20 hodin.

gomora ekocida

Autoři: Vojtěch Bárta, Ondřej Novotný

/volně na motivy Roberta Saviana v překladech Alice Flemrové/

Dramaturgická spolupráce: Aneta Fodorová, Ondřej Novotný

Hudba: Elia Moretti

Scénografie: Jana Hauskrechtová

Kostýmy: Hannah Saleh

Zvuk: Roman Džačár

Světla: Michal Horáček

Grafika: Rozálie Vašíčková

Foto: Michaela Škvrňáková

Hrají: Ha Thanh Špetlíková, Maxime Mededa, Zbyšek Humpolec / Martin Krupa, Jakub Jelínek, Matěj Pour

Režie: Vojtěch Bárta

---

DOPROVODNÝ PROGRAM

14. 9. 22:00 THE GOOSE IS COOKED (koncert)

Elektroakustický bicí soubor, ve kterém vystoupí Elia Moretti, Andrés Silva, Jakub Švejnar, Václav Šafka a Matěj Sýkora. Je to nesmyslné uctívání, ve kterém se prolíná maracas se salsou spolu s experimentální improvizací a strhujícím soneem. Tyto ztřeštěné praktiky, kde je tancování zakázané, nabídnou temperamentní pohled na postmoderní umění.

Vstupné na koncert: 150 Kč, zlevněné 100 Kč, pro diváky gomory ekocidy je vstup zdarma/dobrovolný.

 15. 9. 18:00 MAFIE MEZI PRAHOU A PALERMEM (diskuse)

Povídání s italianistkou a překladatelkou Roberta Saviana Alicí Flemrovou, dokumentaristkou Zuzanou Piussi a kriminologem Petrem Kupkou o mafiích v ČR a ve světě a jejich zobrazení v umění a publicistice. Moderuje Jan Bělíček.

Vstupné na diskusi je dobrovolné.

----

VSTUPENKY

gomora ekocida:  https://goout.net/cs/gomora-ekocida/szeyxiw/

THE GOOSE IS COOKED: https://goout.net/en/the-goose-is-cooked/szfxbkw/

UDÁLOSTI NA FACEBOOKU

gomora ekocida: https://www.facebook.com/events/1397064917532645/1397064927532644

THE GOOSE IS COOKED: https://www.facebook.com/events/1018133895978419

MAFIE MEZI PRAHOU A PALERMEM: https://www.facebook.com/events/310495364856781

---

Kontakt: chemicke.divadlo@gmail.com, 732341382 (režisér Vojtěch Bárta)

www.chemickedivadlo.cz

www.facebook.com/chemickedivadlo

www.instagram.com/chemickedivadlo

Představení bylo nazkoušeno díky podpoře Státního fondu kultury ČR. 

Celoroční činnost Chemického divadla je podpořena granty Ministerstva kultury ČR a Magistrátu Hlavního města Prahy. 

Sponzory představení jsou firmy Titbit a TOI-TOI.