Rezidua reálného socialismu, prvky turistického ruchu živeného pohlednicovým romantismem a idylizujícími vzpomínkami, dojemné kulisy novodobého „úspěchu“; v tom všem raší zvláštní neurvalá radost. Autor snímků Pavel Hroch (nar. 1967) vystudoval překladatelství a tlumočnictví (španělština, ruština) na pražské filosofické fakultě; nyní je fotograf na volné noze. Fotografoval v Mexiku, na Kubě, v Afghánistánu, ve Španělsku, v Rumunsku, na Ukrajině, v Polsku, Rusku, Kazachstánu. Vydal fotografické publikace Ve Valašsku zůstáváme/We live in Wallachia (česká menšina v Rumunsku), Kuba – ostrov, který se zdál a Rajhrad (k 950. výročí rajhradského kláštera, s Pavlem Diasem). Vybrané snímky pocházejí z cyklu Dunaj – tepna střední Evropy, pořízeného letos díky podpoře Rumunského kulturního institutu.
Příbuzné články
Eva Maceková: Lajka
Netradiční komiks bez bublin Evy Macekové vznikl v semináři VŠUP během „komiksového“ letního semestru 2007. Zpracovává známý dojemný příběh psíka Lajky, kterého sovětští vědci vyslali na palubě Sputniku 2 do vesmíru na jistou smrt. Lajka nebyla první ani poslední umučený pes (slavnějšími …
Laila Halilová (1975)
Statické fotografie lotyšské autorky odkazují na estetiku domácích amatérských snímků (centrální umístění osoby na sociálně vypovídajícím a zároveň neuměle estetizovaném pozadí) a umírněně je významově posunují – téměř nezbadatelnou asymetrií, důrazem na jakousi studenou, hranou intimitu. Kromě …
Mimikry a Jezero
Lubomír Dostál (nar. 1950 v Brně) je sochař a malíř, člen skupiny Odjinud, Sudetské pětky a Spolku olomouckých výtvarníků. Jeho základním tématem je vnitřní krajina, často promítnutá do té viděné...