Hořkosladký happy end

Loučení se seriálem Čas na dobrodružství

Letos na podzim se diváci rozloučili s jedním z nejvýraznějších animovaných seriálů tohoto desetiletí. Čas na dobrodružství, vyprávějící příběhy člověka Finna a psa Jakea v postapokalyptickém prostředí země Ooo, zřejmě skončil v pravý okamžik: na poslední chvíli tak znovu získal něco z původní nevinnosti.

Cyklus Čas na dobrodružství vyšlapal cestičku současným „adult animated“ seriá­lům, jako jsou Rick a Morty (Rick and Morty, od roku 2013) nebo BoJack Horseman (2014). Někteří ho neváhají označovat za největší zlom v žánru od Simpsonových (The Simpsons, od roku 1989). Je to trochu paradoxní, protože seriál Pendletona Warda mohl rostoucí komplexnosti a ambicím svých nástupců pouze přihlížet. Stanice Cartoon Network totiž neměla a dodnes nemá v plánu opouštět své dětské publikum, a Čas na dobrodružství tak pro ni byl trochu danajským darem. Po celou dobu jeho vysílání stanice váhala, nakolik vzniklý popkulturní powerhouse marketingově vytěžit, a nakolik ho naopak držet na uzdě. Nakonec se po osmi letech a deseti sezónách rozhodla své trápení s nevyzpytatelným fenoménem k rozčarování mnohých ukončit.

Můžeme se na to ale podívat z lepší stránky. Čas na dobrodružství dostal příležitost, jakou třeba právě Simpsonovi dávno propásli: odejít důstojně. Když Ward po páté …

Tento článek si přečtou pouze předplatitelé


Předplaťte si Ádvojku

Přihlášení

Kupte si toto číslo elektronicky