Komikova nepolitická politika

Co chce nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj?

Nikdo zatím netuší, jakým prezidentem Volodymyr Zelenskyj bude, ale už v prvních týdnech po nástupu do úřadu dokázal Ukrajince překvapit řadou kontroverzních rozhodnutí. Zatím to vypadá, že spíše než politikem chce být vládnoucím komikem.

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, původní profesí bavič a herec, v nedávných volbách zvítězil s velkým náskokem. V druhém kole pro něj hlasovalo 73 procent občanů, kteří přišli k urnám. Pozoruhodné je, že tohoto úspěchu dosáhl, aniž by kdokoli tušil, jakou politiku se chystá vést. Moc toho nevíme ani teď.

 

Více showbyznysu do politiky

Během svého inauguračního projevu 20. května prezident oznámil rozpuštění parlamentu a na 21. července vyhlásil předčasné volby – zatímco v běžném termínu by se konaly až v říjnu. Zelenskyj chce zřejmě využít popularity, jíž se v tuto chvíli těší, aby jeho nově založená strana Služebník lidu (Sluha narodu) získala co nejsilnější pozici – podle některých odhadů by v Nejvyšší radě mohla mít nadpoloviční většinu. Přitom není vyloučeno, že rozpuštění parlamentu je protizákonné – tím se nyní zabývá ústavní soud.

Prezidentskou administrativu Zelenskyj obsadil svými spolupracovníky ze společnosti Kvartal …

Tento článek si přečtou pouze předplatitelé


Předplaťte si Ádvojku

Přihlášení

Kupte si toto číslo elektronicky