Horor stažený z kůže

Ambiciózní hra s pohanstvím ve Slunovratu Ariho Astera

Americko­-švédský snímek Slunovrat o skupině studentů, kteří se na švédském venkově stanou svědky hrůzných rituálů, se stal jedním z nejoceňovanějších hororů letošního roku. Režisér Ari Aster v něm vychází z folkhororové inspirace, možná ale až příliš podlehl svému estétství.

Mysteriózní horor Děsivé dědictví (Hereditary, 2018) učinil z debutujícího amerického režiséra Ariho Astera jednoho z nejsledovanějších žánrových tvůrců dneška. Ve svém druhém filmu Slunovrat nás Aster zavádí kamsi na švédský venkov do prostředí sekty, která sice odmítá porušovat dopravní předpisy, ale jinak se řídí vlastními pravidly. Na rovině stylu, v němž se snoubí prvky vztahové alegorie, folklorního podobenství a hororu, se snaží o autonomii i on – ovšem s proměnlivými výsledky.

 

Horor a partnerská krize

Vztah Dani a Christiana nefunguje, ­dívka sužovaná psychickými problémy je pro am­biciózního studenta antropologie přítěží. Když ale Dani postihne rodinná tragédie, nemá mladík sílu přítelkyni poslat k vodě a namísto rozchodu se rozhodne přizvat ji na cestu, kterou chtěl původně absolvovat jen s přáteli. Jejich cílem je odlehlé místo kdesi na švédském venkově, kde se má brzy odehrát rituál, k němuž dochází jen jednou za devadesát let. Představa …

Tento článek si přečtou pouze předplatitelé


Předplaťte si Ádvojku

Přihlášení

Kupte si toto číslo elektronicky