Hudba počítačových neuronů

Jak umělá inteligence změní hudební průmysl?

Umělá inteligence je v současné době horkým tématem uměleckých spekulací a patrně povede ke vzniku nové, posthumánní hudby. Například Holly Herndon své letošní album z pětiny vytvořila neurální sítí Spawn. Je proto načase začít přemýšlet, jak tento fenomén změní systém hudební produkce a distribuce, případně samotné pojetí kreativní práce.

Současný nárůst zájmu o témata týkající se umělé inteligence prakticky ve všech oblastech lidské činnosti je těžké přehlédnout. V hudbě může jít o stejný přelom, jakým byl nástup magnetofonového pásku nebo osobního počítače. Možná se ale jedná o příliš komplexní fenomén, než aby ho bylo možné vnímat jako jednotný diskurs geeků, audiofilů, návštěvníků klubů, příznivců vysoké hudby a laické veřejnosti. A ještě jinak s umělou inteligencí nakládají samotní umělci. Každá ze jmenovaných skupin klade své vlastní otázky, přesto je jisté, že s umělou inteligencí v hudbě musíme počítat.

Nejprve je ale nutné objasnit, že umělá inteligence není synonymem pro jakýsi efemérní počítačový mozek, který by dokázal kreativně vytvářet novou hudbu. Je to zastřešující pojem pro množinu systémů nebo myšlenkových konceptů, která zahrnuje „machine learning“, tedy způsob, jakým počítače rozumějí datovým množinám a jak je interpretují. To je aktivita prováděná již celé roky a není na ní v …

Tento článek si přečtou pouze předplatitelé


Předplaťte si Ádvojku

Přihlášení

Kupte si toto číslo elektronicky