Rapující učitelka

Ukrajinská senzace jménem Alyona Alyona

Ukrajinská „rapující učitelka“ Alyona Alyona se bleskově proslavila loni v říjnu a od té doby je stále populárnější. V létě vystoupila na několika evropských festivalech, včetně českého Creepy Teepee, a 28. září zavítá i do Prahy. Čím je tato plnoštíhlá rapperka výjimečná a proč ji Ukrajinci tak milují?

O ukrajinském rapu se obvykle soudí, že nevyniká vysokou úrovní ani množstvím interpretů. V zahraničí, ale i na Ukrajině jsou známější různé etno fúze na způsob úspěšné DachaBrachy, rockové skupiny jako Okean Elzy či elektronická taneční hudba. Navzdory současnému válečnému konfliktu je v hip hopu – podobně jako v oblasti spotřebního popu – na Ukrajině pořád silný vliv Ruska a ruští rappeři jako například Eldžej nebo Feduk jsou často populárnější než domácí hvězdy. Ty totiž jaksi chybějí.

O to větším překvapením bylo, když Ukrajinci objevili Alyonu Alyonu. Na první pohled to vypadalo, jako by se zjevila odnikud. Učitelka v mateřské školce jednoho podzimního dne v říjnu 2018 nahrála na YouTube videoklip ke skladbě Rybky, který měl během prvních čtyřiadvaceti hodin po zveřejnění 33 tisíc zhlédnutí a do dnešního dne jich má skoro dva miliony, a stala se miláčkem médií i posluchačů. O pár měsíců později – a po několika dalších klipech – byla už tak slavná, …

Tento článek si přečtou pouze předplatitelé


Předplaťte si Ádvojku

Přihlášení

Kupte si toto číslo elektronicky