Láska k filmu a k bundě

Festival Ostrava Kamera Oko (24.–29. září) uvede mimo jiné i nový počin autora bizarních komedií Quentina Dupieuxe. Snímek Le daim, pojednávající o fixaci na bundu z jelenice, přináší publiku poněkud zákeřnou diváckou zkušenost.

Francouzský snímek Le daim (Jelenice) vypráví o muži ve středních letech, který se beznadějně zamiluje do vlastní bundy. Fixován na tento kus oděvu, dostane několik podivných nápadů a na svou neřest čím dál více doplácí. Tolik k zápletce. Jenže zatímco v běžných případech představuje shrnutí děje ustálenou a poklidnou součást recenze, u komedie svéhlavého režiséra Quentina Dupieuxe to spíš znamená pořádně se zapotit. Zbytek textu by měl totiž neustále připomínat, že výstředně znějící námět je o poznání složitější a rafinovanější, než se na první pohled jeví.

 

Kontemplativní nonsens

Dupieux nesáhl k podobné taktice poprvé. Hned několik jeho děl navléká na excentrické premisy další dílčí motivy, jež navádějí k přemýšlení; případně stavějí cosi bizarního do širšího rámce situace, která podněcuje interpretační úsilí. Výsledek se vymyká běžné divácké zkušenosti a může způsobit prvotní diskomfort. Kontrastní příklad: když někdo natočí seriózní film o těch či oněch závažných …

Tento článek si přečtou pouze předplatitelé


Předplaťte si Ádvojku

Přihlášení

Kupte si toto číslo elektronicky