Odvaha pohnout Zemí

V letošním roce se čínští filmaři dvakrát pokusili o produkčně a finančně náročný žánr výpravné science fiction. Filmy The Wandering Earth a Shanghai Fortress ukazují, nakolik jsou podobné vysokorozpočtové projekty spojené s národní prestiží.

Když se na Netflixu na konci dubna objevil čínský sci­-fi film natočený podle knihy mezinárodně proslulého spisovatele Liou Cch’­-sina The Wandering Earth, psalo se o tom, že streamovací služba nenápadně a bez velké propagační kampaně vydala obrovský blockbuster. The Wandering Earth totiž v Číně utržil skoro 700 milionů dolarů, což ho dostalo na pozici tehdy druhého komerčně nejúspěšnějšího čínského filmu všech dob (posléze byl předstižen animovaným megahitem Nezha zhi motong jiangshi, Zrození démona Nezhy, a posunul se na třetí příčku). Podobně neokázalým způsobem Netflix v září zveřejnil další čínský sci­-fi velkofilm Shanghai Fortress. Tentokrát jde ale o opačný, jakkoli neméně pozoruhodný případ – komerční propadák, který je terčem posměchu na sociálních sítích.

 

Fantastika jako demonstrace síly

Z hlediska západního diváka zvyklého sledovat hollywoodské blockbustery jsou přitom oba filmy přibližně stejně nepovedené, a to jak po řemeslné …

Tento článek si přečtou pouze předplatitelé


Předplaťte si Ádvojku

Přihlášení

Kupte si toto číslo elektronicky