Nakopej démonovi zadek

S Pavlem Janáčkem o meziválečných lidových románech

Literární historik Pavel Janáček sestavil dvě osmisetstránkové antologie žánrového lidového čtení z třicátých let a období protektorátu – letošní svazek Eskadra obětovaných obsahuje výběr z dobrodružných „rodokapsových“ románů, loni vydané Slzavé údolí zase sentimentální „čtivo pro ženy“.

Antologie Eskadra obětovaných představuje deset autorů rodokapsového čtiva, kteří se – snad kromě Boba Hurikána – vytratili z obecného literárního povědomí. O některých se dokonce nedají dohledat žádné ucelenější informace. Bylo těžké vybrat z množství dobového žánrového čtiva texty, které jsou reprezentativní?

Měřítko je takové, že za každou stovku románů, které v sešitových románových edicích vyšly, jsem po velkém váhání a různých poradách vybral jeden. Oba svazky antologie, vámi zmíněný modrý s deseti roďáčky i růžový s deseti romány pro ženy, představují tím pádem jednoprocentní vzorek. Když knihy přišly z tiskárny k nám do ústavu, vyděsila jejich tloušťka i mě, je to spíš materiál na stavbu opevnění než kniha. Vlídnější by samozřejmě byla jednosvazková antologie nebo aspoň dva svazky po sedmi románech. Nechal jsem se však opanovat touhou představit žánrově­-tematickou krajinu románových sešitů v její různorodosti a rozptýlit u dnešních studentů představy …

Tento článek si přečtou pouze předplatitelé


Předplaťte si Ádvojku

Přihlášení

Kupte si toto číslo elektronicky