Kurdové pod palbou

Když se dva perou, Asad se směje

Devátého října spustilo Turecko vojenskou operaci namířenou proti Kurdům, kteří dosud ovládali severovýchodní Sýrii. Realizaci dlouho připravovaného plánu umožnilo stažení armády USA, která tak v podstatě zradila svého dosavadního spojence. Rojavským Kurdům nezbylo než požádat o pomoc režim Bašára al­-Asada a vzdát se těžce vybojované autonomie.

Americký prezident 6. října zcela neočekávaně – a to zjevně i pro nejvyšší představitele vlastní administrativy – vydal rozkaz ke stažení všech amerických vojáků ze severovýchodní Sýrie. „Neočekávaně“ v tomto případě neznamená, že by záměr nebyl znám. Podobné prohlášení Trump učinil ostatně už v prosinci loňského roku, ale poradci mu to brzy rozmluvili. Nikdo však nečekal, že by USA nedaly s předstihem vědět kurdsko­-arabským Syrským demokratickým silám (SDF), pro něž je tento svižný odchod nepříjemným překvapením.

 

Metoda Afrín

Zpočátku se zdálo, že ze zbrklého rozhodnutí bude těžit především Turecko, které si již dlouhodobě brousí zuby na anektování syrského pohraničí. Ochotu svůj záměr přetavit ve skutečné činy ostatně demonstrovalo již vloni, kdy jeho armáda a s ním spojené islamistické milice vpadly do Afrínu. Výsledek je méně známý, než by situaci příslušelo: v Afrínu i po bojích pokračují vraždy civilistů, porušování lidských práv …

Tento článek si přečtou pouze předplatitelé


Předplaťte si Ádvojku

Přihlášení

Kupte si toto číslo elektronicky