Trumpovi navzdory

Dopadení a smrt Abú Bakr al­-Bagdádího

Na okolnostech úmrtí dosavadního vůdce Islámského státu lze demonstrovat nevěrohodnost americké blízkovýchodní politiky za vlády Donalda Trumpa. Ale také naivitu mnohých amerických politiků, kteří věřili v takzvaně umírněné rebely, bojující v syrské občanské válce.

Již časně ráno v sobotu 26. října začaly prosakovat informace, že byl zabit Abú Bakr al­-Bagdádí, vůdce nechvalně známé organizace Islámský stát. Přestože se ihned objevily skeptické hlasy s dotazem „Pokolikáté už?“, chování amerického prezidenta nasvědčovalo, že tentokrát nejde o spekulaci. Jelikož Donald Trump trpí až patologickou snahou ve všem překonat odkaz prezidenta Baracka Obamy, v mimořádném projevu zmínil, že zabití Bagdádího byla mnohem významnější událost než zabití Usámy bin Ládina, k němuž došlo za vlády jeho předchůdce. Trump řekl, že zatímco Usáma bin Ládin byl jen vůdce jakési organizace, Abú Bakr al­-Bagdádí vybudoval celý stát. Usáma bin Ládin přitom naplánoval útoky na Spojené státy, které stály život skoro tří tisíců Američanů.

 

Umírnění povstalci?

Donald Trump se snažil přičíst Bagdádímu větší vliv, než evidentně měl: prý se snažil o znovuvybudování padlého chalífátu. Přitom se podle mnohých zdrojů lídr Islámského státu …

Tento článek si přečtou pouze předplatitelé


Předplaťte si Ádvojku

Přihlášení

Kupte si toto číslo elektronicky