Člen německé hiphopové skupiny Anarchist Academy dnes jako výzkumník dokumentuje a analyzuje německý rap. Jeho výzkumy ukazují, že subžánr gangsta rap zásadním způsobem souvisí s migračními pohyby a emancipací přistěhovalců, zvláště pak těch, co mají přímou zkušenost s emigrací.
Jaký je vztah mezi hiphopovou subkulturou a migrací?
Velmi úzký. Připomeňme jen to, že každý Afroameričan ve Spojených státech vyrostl v rodině se zkušeností diaspory, což nutně dělá z hip hopu a migrace, ale také hip hopu a menšinové společnosti provázaná témata. Pionýři hip hopu, jako Kool DJ Herc, Grandmaster Flash a mnozí další, navíc měli z dětství nebo dospívání osobní zkušenost s migrací. Když se hip hop v New Yorku objevil, šlo o hnutí mladých Afroameričanů, ale také migrantů z Jamajky, Portorika, Haiti, Kuby a dalších zemí. V Německu byla hiphopová scéna raných osmdesátých let do velké míry tvořena mladými Turky, Kurdy, Italy a Jugoslávci. Také ve Švýcarsku byli Španělé, Portugalci, Italové, Turci a posléze i Jugoslávci poměrně významnými skupinami.
Proč je hip hop tak atraktivní pro mladé migranty a příslušníky menšin?
Hip hop nabízí mladým lidem bez ohledu na sociální status, etnický původ nebo náboženství velmi konkrétní návod, jak prožít sebe …