Nebezpečný precedent

Pokrytectví amerického postoje k anexi Golanských výšin

Donald Trump koncem března uznal izraelskou anexi syrských Golanských výšin. Jakkoli Izrael považuje Golany ze strategických důvodů za vlastní území už desetiletí, ze strany amerického prezidenta se jedná o další zpochybnění mezinárodního práva.

Trumpova administrativa je v blízkovýchodním konfliktu zaměřena na prospěch ­Izraele ještě mnohem jednostranněji než všechny předešlé. Nejdříve přestěhovala americkou ambasádu do Jeruzaléma, ačkoli většina zemí pokládá za hlavní město Židovského státu Tel Aviv, a letos se kladně vyjádřila k ­anexi Golanských výšin, které náleží roztříštěné Sýrii. Američané přitom očividně zneužívají faktu, že syrská vláda není po vleklé občanské válce schopna odporu.

 

Zabrání a vyhnání

Izrael zabral Golanské výšiny při šestidenní válce v roce 1967. Židovský stát během ofenzívy vyhnal z této hornaté syrské oblasti při hranicích s Izraelem přes 130 tisíc lidí. Podobně jako se šířil názor, že většina Palestinců odešla ze země při válce v roce 1948 dobrovolně, připisoval se i „odchod“ Syřanů z Golanských výšin jejich rozhodnutí. Mnozí skutečně uprchli sami – ovšem kvůli izrael­skému bombardování a poté jim izraelská armáda zabránila v návratu. Někteří bývalí …

Tento článek si přečtou pouze předplatitelé


Předplaťte si Ádvojku

Přihlášení

Kupte si toto číslo elektronicky