Hranice utopie

Kosmické opus magnum Iaina M. Bankse

Loni vyšly české překlady prvních dvou dílů sci­-fi série Kultura od Iaina M. Bankse. Knihy Pomysli na Fléba a Hráč nás zavádějí do intergalaktické civilizace, kde lidem zajišťuje pohodlný život bez výrazných nerovností umělá inteligence. Poklidný blahobyt má ale i své stinné stránky a právě ty dávají dnes už kanonickým dílům spád.

Skotský spisovatel Iain M. Banks je u nás známý hlavně jako autor románu Vosí továrna (1984, česky 1998) o psychopatickém teena­gerovi žijícím na skotském venkově. Většinu své kariéry ale zasvětil science fiction. V tomto žánru dokonce napsal několik nepublikovaných próz ještě před Vosí továrnou, která byla jeho debutem. Jeho nejzásadnějším počinem je série Kultura, zahrnující deset knih kosmických sci­-fi, publikovaných v letech 1987 až 2012. Stvořil v ní fascinující, do jisté míry utopickou společnost, která svěřila převážnou část svého osudu v mezihvězdném prostoru umělé inteligenci.

 

Úskalí dokonalého světa

S Banksovou Kulturou se čeští čtenáři měli možnost setkat už v roce 2000, kdy vyšel první díl v extrémně špatném překladu pod původním názvem Consider Phlebas, odkazujícím na báseň T. S. Eliota Pustina. O dva roky později byl vydán šestý díl s názvem Rub a líc (1998) jako samostatná kniha. Teprve na konci roku 2018 se do vydávání celého, dnes už do …

Tento článek si přečtou pouze předplatitelé


Předplaťte si Ádvojku

Přihlášení

Kupte si toto číslo elektronicky