Syrová oslava lásky a přátelství

Nové album skupiny Roman Radkovič Collective

Kapela kolem zpěváka Romana Radkoviče, složená z lidí s různým druhem mentálního postižení, vydala letos na jaře své druhé album. Zní jako všechny hezké písničky o přátelství a lásce, které si dokážete představit, zahrané simultánně. A je tak intenzivní a psychedelické, že je záhodno dávkovat si ho obezřetně.

Uskupení, které si říká Roman ­Radkovič Collective, vydalo na sklonku dubna na slovenské značce Mappa album nazvané Televize. Jedná se o nejryzejší outsiderskou hudbu, jakou si lze představit. Kapela, jejíž členové jsou klienty Domova u lesa, zařízení pro osoby s mentálním hendikepem v jihomoravských Tavíkovicích, už má za sebou debut Zlaté hity, který vyšel v roce 2018 na kazetě a také jako digitální release. Televize ještě zvýšila laťku, co se týče výběru média, a kromě downloadu si lze pořídit i dvanáctipalcový vinyl.

Pro nepřipraveného posluchače bude na­­hrávka jistě znamenat výzvu, která může být nad jeho síly. Album je neúprosný zvukový monolit; tvoří ho intenzivní, téměř neustávající proud hudby, do kterého se vejde vše a který vše snese. Hypotetický nepřipravený posluchač, který se do tvorby skupiny zaposlouchá, si bude po chvíli možná klást otázku, kdy už to začne. Takové tázání však není na místě, jelikož vše se děje „právě teď“. Televize představuje …

Tento článek si přečtou pouze předplatitelé


Předplaťte si Ádvojku

Přihlášení

Kupte si toto číslo elektronicky