Město jako metabolismus

S architektkou Cécile Marzorati o experimentálním urbanismu

Severní předměstí Paříže je jedno velké staveniště. Důvodem plošné rekonstrukce není jen olympiáda plánovaná na rok 2024. Je to i záměr „Grand Paris“, jehož smyslem je propojení pařížské aglomerace i decentralizace města. Staveniště je ale také ideálním místem pro testování urbanistických projektů udržitelného rozvoje, kterými se zabývá organizace Bellastock.

Jak kolektiv Bellastock vznikl?

Bellastock je kooperační společnost, vlastně něco jako družstvo. Bylo založeno v roce 2006 skupinou studentů architektury v Belleville. Potkali se při organizování unikátního festivalu zaměřeného na stavby a konstrukce. Tématem festivalu tenkrát bylo vybudování města, v němž by se dalo bydlet, za jediný den.

Postupně jsme se profesionalizovali a v ro­­ce 2012 udělali přehlídku, která se zaměřila na práci se stavebním odpadem z regionu Île­-de­-France. Naše projekty však měly omezenou dobu trvání, což představovalo problém. Proto jsme si položili otázku, jak naše záměry a práci zachovat.

 

K čemu jste dospěli?

Zásadní bylo najít nějaké místo, kde bychom mohli skladovat materiál. Pak nás ale oslovila jedna stavební firma, která chtěla pomoct s odklizením brownfieldu, kde se nacházelo několik budov určených k demolici. A to pro Bellastock představovalo strašně moc podnětů ke zkoumání.

Postupem času jsme se zaměřili …

Tento článek si přečtou pouze předplatitelé


Předplaťte si Ádvojku

Přihlášení

Kupte si A2 v elektronické podobě