Nedokážeme nečinně přihlížet

S Alison Killing o hledání čínských detenčních táborů

Letošní Pulitzerovu cenu v kategorii mezinárodní reportáže získala Alison Killing spolu s novinářkou Meghou Rajagopalan a programátorem Christem Buschekem za reportáže o tajných čínských detenčních táborech pro Ujgury. Jaký postup při pátrání zvolili?

Jak investigativní projekt mapující detenční tábory pro čínské Ujgury vůbec vznikl?

V roce 2018 jsem na jednom workshopu po­­tkala Meghu Rajagopalan. Působila v Číně asi šest let jako politická korespondentka pro Reuters a poté i pro BuzzFeed News. Tomuto tématu se věnovala už dříve – byla první novinářkou, které se podařilo do jednoho z táborů dostat. Na základě toho jí nebylo prodlouženo vízum a musela Čínu opustit. Na workshopu jsme probíraly možnosti pátrání po táborech pomocí satelitních map. Došlo nám, že pokud spojíme síly a dovednosti, mohlo by se nám podařit utajené věznice najít. Tehdy se předpokládalo, že podobných táborů je asi dvanáct set, jistě se ale vědělo jen o několika. Podle tehdejších odhadů v nich měl být vězněn zhruba milion lidí.

 

Jak vaše pátrání na dálku přesně probíhalo?

Zkoušely jsme různé investigativní ­metody a pak jsem si vzpomněla na jeden článek o Baidu Total View, čínské obdobě Google ­Street View, který …

Tento článek si přečtou pouze předplatitelé


Předplaťte si Ádvojku

Přihlášení

Kupte si A2 v elektronické podobě