Sofistikovaně a krutě

Nový banditismus v Brazílii

Latinská Amerika je nechvalně proslulá zločiny drogových kartelů. V Brazílii se kriminální sféra profesionalizovala natolik, že dokáže krátkodobě zcela ovládnout dvousettisícové město, jako se to nedávno stalo v Araçatubě. Jak vypadá současný brazilský banditismus a jaké má kořeny?

Když se v noci na pondělí 30. srpna rozlehly městem Araçatuba první výstřely, málokdo z rozespalých obyvatel čekal, že bude svědkem několikahodinového dramatu připomínajícího hollywoodský akční film. Ve skutečnosti se – podobně jako obyvatelé dalších menších měst – právě setkali s fenoménem, pro který se v posledních letech v Brazílii vžil výraz „novo cangaço“.

 

Historie banditů

Cangaço bylo původně hnutí sociálního bandi­­tismu, které v posledních dekádách 19. sto­­­­letí a v první polovině 20. století terorizovalo zapadlé oblasti brazilského severovýchodu. Spojovalo v sobě bezútěšnou chudobu této velké divočiny, která vždy ležela na periferii zájmu státu, s legitimní vzpourou proti místním autoritám, korupci, nespravedlnosti a agrárním oligarchům. Bandy cangaçeirů napadaly usedlosti, ranče, ale i celé vesnice a města, kde vraždily, loupily a znásilňovaly. Ve značně zromantizované podobě se pak jejich vůdci stali …

Tento článek si přečtou pouze předplatitelé


Předplaťte si Ádvojku

Přihlášení

Kupte si A2 v elektronické podobě