České nesnáze v malém rybníce

Pohlavní styky Ondřeje Horáka

V rozsáhlém románu Pohlavní styky se Ondřej Horák snaží zachytit podstatu doby předstírání, v níž literatura hraje naprosto marginální roli. Tím víc je ale plná diletantů a snaživců, kteří se z jejích zbytků snaží vytřískat alespoň trochu osobního prospěchu.

To máte tak: před více než osmi lety se Ondřej Horák rozhodl, že si každý měsíc napíše jednu kapitolu, dokud jich po vzoru Božské komedie nebude mít třiatřicet pro každý ze tří dílů svého nového románu Pohlavní styky. Román se měl z vůle autora narodit jako humoristický. Měl tedy na takzvané lidské nedostatky současníků, v tomto případě autorů, kritiků a nakladatelů, poukazovat s pochopením. Aktéři předvedeného literárního provozu nám přes svoji směšnost a ubohost měli být sympatičtí a my se měli při čtení vědoucně usmívat a potom smířeně usínat. Jenomže usmívat se tváří v tvář lidské malosti na přinejmenším devětadevadesát způsobů, sledovat se zaujetím zištné pohnutky diletantů a jejich mrzké výkony, chápat bezskrupulózní manýry a nebetyčné vychcanství mužů a žen vedoucích pozic, to je tak akorát úkol pro bohy!

 

Tam, kde kvetou pózy

Sranda se tu děje bez ustání. Dělají ji ­postavy, dělá ji autor, který si potrpí na ­dvojsmysly a naturalistické karikatury …

Tento článek si přečtou pouze předplatitelé


Předplaťte si Ádvojku

Přihlášení

Kupte si A2 v elektronické podobě