Planetární rádio

Zvukové aspekty dálkového průzkumu Země

Je možné zajistit spravedlivější přístup k rádiovým vlnám a mohou k tomuto cíli přispět radioamatérské dovednosti? Následující esej upozorňuje na sonický rozměr satelitního monitorování a zamýšlí se nad tím, jak dálkový průzkum Země souvisí s mocenskými praktikami, genderem či politikou odlišnosti.

V roce 2017 se od šelfového ledovce Larsen C v Antarktidě oddělila ledová kra A­-68a. Obrovský kus ledu, rozlohou odpovídající více než dvojnásobku území Lucemburska, plul Wedel­­lovým mořem a poté se dostal do jižního Atlantiku. Na konci listopadu 2020 snímky ze satelitů napovídaly, že dojde ke srážce s ostrovem Jižní Georgie. Hrozilo, že se ledová kra, která se tomuto ostrovu podobala tvarem i velikostí, zastaví v pobřežních vodách a stane se nepřekonatelnou překážkou migrace tučňáků a dalších mořských tvorů.

V průběhu listopadu a prosince 2020 jsem na satelitních fotografiích komunity Group on Earth Observation (Skupina pro pozorování Země – GEO) sledovala, jak se A­-68a blíží k Jižní Georgii. GEO tvoří radioamatéři a další techničtí nadšenci, kteří využívají DIY satelitní přijímače pro zachycování informací z vesmíru, ať již jde o příjem evropské služby EUMETCast pomocí parabolických antén či o dekódování signálů amerických satelitů kombinací nejrůznějšího …

Tento článek si přečtou pouze předplatitelé


Předplaťte si Ádvojku

Přihlášení

Kupte si A2 v elektronické podobě