Covidový mesiáš Bibi

Izrael krátce před volbami

Na konci března se budou v Izraeli konat volby. Pandemie zatím hraje do karet především premiéru Benjaminu Netanjahuovi, zato vyhlídky jeho rivala Bennyho Gance nejsou zrovna optimistické. Společnost v Izraeli se zároveň trvale posouvá doprava, a levice tak zůstává na okraji – podobně jako propalestinské strany.

V Izraeli se v březnu budou konat již ­čtvrté mimořádné volby za poslední dva roky. V po­­slední době vždy skončily patem – vítěz buďto nedokázal sestavit vládní koalici, nebo ji některý z koaličních partnerů sabotoval a vláda nebyla schopna se udržet. Protagonisty voleb posledních dvou let jsou nejdéle sloužící premiér v izraelské historii Benjamin Netan­jahu z pravicového Likudu a bývalý náčelník generálního štábu Benny Ganc, který sestavil středovou koalici stran nazvanou Bílá a modrá.

 

Smlouva, která se neplní

Ani loňské volby, které se také konaly v březnu, neměly jednoznačného vítěze, a tak oba hlavní adepti na premiérský post uzavřeli jakousi opoziční smlouvu, jež měla několikaletou patovou situaci ukončit. Až do října 2021 podle ní měl vládnout Netajnahu, poté se měl premiérského křesla ujmout Ganc. Koncem minulého roku však v nynější koalici došlo k rozkolu údajně kvůli neprodloužení koaliční smlouvy, proti níž hlasovali někteří „neposlušní“ …

Tento článek si přečtou pouze předplatitelé


Předplaťte si Ádvojku

Přihlášení

Kupte si toto číslo elektronicky