Jack Ma v nemilosti

Vzestup a pád čínského imperátora

Internetový podnikatel a jeden z nejbohatších lidí na světě Jack Ma porazil světovou konkurenci, ale paradoxně ztratil podporu čínské vlády. Jak probíhala cesta prostého muže z lidu za úspěchem v brutálním podnikatelském sektoru a čím se nakonec znelíbil těm, kteří mu pomáhali zbohatnout?

Na konci loňského října zkritizoval čínský miliardář Jack Ma ve své přednášce v Šang­haji regulování finančních institucí, mentalitu zastavárenských bank a v neposlední řadě i čínskou byrokracii. Reakce z nejvyšších pater čínského státu přišla brzy a prostořeký podnikatel jednoduše zmizel. Úřady navíc jeho finanční skupině Ant Group odebraly přístup na čínskou burzu. Antimonopolní úřad si došlápl i na druhé Maovo podnikatelské dítě – Alibabu. Tato digitální korporace, která obhospodařuje půjčky, platby, investování či správu majetku a na jejímž on­-line tržišti denně nakupují stamiliony lidí, dostala příkaz rozpustit se na jednotlivé divize.

Není divu, že ekonomičtí ­komentátoři v západních médiích spustili očekávanou la­mentaci nad despotickým čínským komunismem, který neváhá kvůli své ideologii zadupat do země i vlastní podnikatelské zlaté vejce. S odvoláním na neznámé zdroje se po­­ukazovalo přímo na prezidenta Si Ťin­-pchinga, který měl …

Tento článek si přečtou pouze předplatitelé


Předplaťte si Ádvojku

Přihlášení

Kupte si A2 v elektronické podobě