Transžena a auto se třemi koly

V současném boomu true crime sérií na streamovacích službách dokument Lady a Dale rozhodně nezapadne. Případ transženy obviněné v sedmdesátých letech z podvodů týkajících se nového modelu auta nesleduje jen kuriózní jednotlivosti, ale dotýká se tématu identity.

Bratři Mark a Jay Duplassové jsou mimo jiné producenti stojící za jednou z nejlepších true crime dokusérií posledních let – Wild Wild Country (2018). Jejich novinka Lady a Dale z několika důvodů nedosahuje jejích kvalit. Příběh transgenderové osoby jménem Elisabeth Carmichealová, která byla v sedmdesátých letech v USA souzena za podvod týkající se nového modelu auta se třemi koly, má ale s historií spirituálního hnutí, jež si v Oregonu vytvořilo cosi jako stát ve státě, minimálně jedno společné. Oba cykly vyprávějí o osobnostech či skupinách, které se vymykají společenským normám a v boji za svůj životní styl se pohybují na hraně nebo i za hranou zákona.

 

Muž na útěku

První epizoda Lady a Dale představuje Elisabeth Carmichaelovou v době před její tranzicí a před vstupem do automobilového byznysu. V nějakém ohledu je to vůbec nejpozoruhodnější ze všech čtyř dílů minisérie. Nedává totiž případ Elisabeth explicitně do souvislosti s postoji tehdejší společnosti …

Tento článek si přečtou pouze předplatitelé


Předplaťte si Ádvojku

Přihlášení

Kupte si A2 v elektronické podobě