Střípky z vesmírných válek

K čemu jsou zbraně podle Iaina M. Bankse

Třetí díl zakladatelského sci­-fi cyklu Kultura od Iaina M. Bankse tematizuje tisíce podob války, které jsou ale v jádru nakonec vždy stejné. Román K čemu jsou zbraně čtenáře zavádí do nejrůznějších vesmírných konfliktů a kromě nezvyklé formální struktury poutá pozornost i analýzou souvislostí mezi mírou civilizovanosti a válčením.

Román K čemu jsou zbraně (Use of Weapons, 1990) skotského spisovatele Iaina M. Bankse je dodnes nejčastěji diskutovanou knihou z cyklu Kultura. Hlavně proto, že na první pohled dobře splňuje nároky na „uměleckou“ science fiction, která je něco víc než jen dobrodružná četba. Jednak má komplikovanou vyprávěcí strukturu, jednak se zabývá „velkým“ tématem pozice jedince ve válečné mašinérii. Jeff VanderMeer ve své publikaci Kniha divů (2013, česky 2019) dokonce píše, že Banksův text patří k těm knihám, v nichž struktura možná přispěla k jejich literární dlouhověkosti víc než zápletka. To, že v českém překladu poprvé vychází až teď, nám ale umožňuje posoudit jeho „literární dlouhověkost“ z většího odstupu.

 

Na okrajích utopie

Román byl v originále publikován už v ro­­ce 1990, kdy ještě dávalo smysl, aby sci­-fi bojovala o uznání mezi „respektovanými“ literárními žánry. Ve své době také její vyloženě postmoderní …

Tento článek si přečtou pouze předplatitelé


Předplaťte si Ádvojku

Přihlášení

Kupte si A2 v elektronické podobě