Banánův boj

Vzpomínky hardcorepunkového pamětníka

Na sepsání pamětí není nikdy brzy. Čtyřicátník Milan Trachta, fanouškům známý jako Banán, v knižním rozhovoru nostalgicky rekapituluje své osudy hardcorepunkového zpěváka. Dozvíme se, jaké to bylo, chodit na koncerty v devadesátých letech a na počátku tisíciletí, hlubšího pohledu na danou subkulturu se však nedočkáme.

Nakladatelství Paseka vydalo v polovině ro­­ku knihu Nepřestat se dívat kolem sebe, knižní rozhovor Maxima Horovice s Milanem Trachtou alias Banánem, zpěvákem řady kapel, promotérem a moderátorem na Radiu Wave. Kdo se někdy pohyboval kolem hardcorepunkových koncertů, Banána jistě neminul. Zároveň o této scéně u nás bylo už ledacos napsáno. Připomeňme například legendární Kytary a řev (2002) od Filipa Fuchse, kolektivní publikace Revolta stylem (2011) a Kultura svépomocí (2016) nebo knihu Mikrofon je naše bomba (2018) Jana Charváta a Boba Kuříka. Oproti tomu Banánova kniha přichází s vhledem do osobního vývoje člena subkultury.

 

Hudba, káva, politika

Retrospektiva začíná Banánovým dospíváním, čundry na Šumavě, prvními zážitky z koncertů a prvními koupenými deskami. Sledujeme vcelku obyčejný příběh o klukovi, který objeví punk, načež dojde k nevyhnutelnému rozkolu s rodiči. Místy se objeví vtipná historka – třeba jak postpunkoví Make­-Up, kteří v …

Tento článek si přečtou pouze předplatitelé


Předplaťte si Ádvojku

Přihlášení

Kupte si A2 v elektronické podobě