Demokratická „neprohra“

Volby do Kongresu Spojených států amerických

Výsledky nedávného hlasování do nejvyššího zákonodárného orgánu USA nepřinesly prohru Demokratické strany, jak se všeobecně očekávalo. Co bude volební neúspěch znamenat pro republikány a Donalda Trumpa? To se reálně projeví až v souvislosti s dalšími kroky Bidenova kabinetu v následujících dvou letech.

Mýlily se průzkumy, mýlili se experti včetně mě, mýlili se republikáni včetně Donalda Trumpa – Bidenovi demokraté si místo výprasku došli pro nejlepší výsledek vládnoucí strany v polovině prezidentského období od roku 2002.

 

Otázka interrupcí

Ještě na začátku června drželi republikáni v rukou všechny trumfy: Bidenova obliba mezi Američany se pohybovala (a nadále pohybuje) hluboko pod padesáti procenty, inflace rostla, počet vražd také, a konzervativní politici tudíž mohli poukazovat na kritický stav země pod vedením demokratů a jejich téměř osmdesátiletého prezidenta. Jenomže pak Nejvyšší soud zvrátil padesát let existující precedent ochraňující právo žen na interrupci, řada konzervativních států a politiků okamžitě zavedla drastická omezení a mnohde se začalo otevřeně hovořit o kriminalizaci interrupcí. Vzápětí přišla reakce v podobě protestů a zvýšeného zájmu žen o registraci k volbám, a to i ve státech, jež dlouhodobě ovládají republikáni. Zároveň Biden …

Tento článek si přečtou pouze předplatitelé


Předplaťte si Ádvojku

Přihlášení

Kupte si A2 v elektronické podobě