Nejen Lví doupě

K novému fenoménu palestinského odporu

V poslední době slýcháme, že na Západním břehu Jordánu může vypuknout palestinské povstání srovnatelné s první a druhou intifádou. Nová vlna národněosvobozeneckého boje už přitom funguje nezávisle na palestinském politickém mainstreamu. Ohniskem odporu se stalo město Nábulus a uprchlický tábor Dženín.

Za počátek nedávných změn v palestinské společnosti bychom mohli považovat zrušení voleb na okupovaných územích na jaře roku 2021. Současná palestinská politická reprezentace se tak sice udržela u moci, ale zároveň přišla o poslední zbytky legitimity. Následovaly střety na Chrámové hoře a události kolem plánovaného vysídlování ve východojeruzalémské čtvrti Šajch Džarráh. Tehdy byl sice hybatelem událostí ještě Hamás, který z Pásma Gazy začal ostřelovat Jeruzalém a vyprovokoval tím několikatýdenní izraelskou ofenzivu, nicméně už v té době se ukázala bezprecedentní aktivace palestinské společnosti (včetně palestinských občanů Izraele), kteří masově protestovali proti izrael­ské okupaci.

 

Nová ozbrojená skupina

Lze konstatovat, že palestinská autonomní vláda v čele s Mahmúdem Abbásem je již dlouhou dobu zcela mimo reálné dění odporu proti okupaci, na němž nemá zájem, a omezuje se jen na bezzubou antiizraelskou rétoriku. Nicméně poslední události ukazují, že kabinet …

Tento článek si přečtou pouze předplatitelé


Předplaťte si Ádvojku

Přihlášení

Kupte si A2 v elektronické podobě