Fenomén Orbán

Páté volební vítězství Fideszu

Podpora maďarského premiéra Viktora Orbána plyne z vlády „pevné ruky“, ale také z opakovaně zdůrazňované pozice oběti, v níž se údajně dnes Maďarsko v Evropě nachází. Antifideszovská koalice ve volbách neuspěla nejen vinou spolupráce s nacionalistickým Jobbikem, ale také kvůli sázce na špatného lídra.

Putinova válka na Ukrajině má prvního jasného vítěze. Je jím Viktor Orbán. Čtvrtou volební výhrou v řadě (a celkově již pátou, neboť vládl i v letech 1998–2002) se uzavřel pomyslný kruh jeho podpory. Stejně jako v roce 2010 i nyní získal kolem 53 procent hlasů. Tentokrát dokonce při vysoké účasti (67 procent). V letech 2014 a 2018 byl volební zisk Fideszu okolo 44, respektive 48 procent. Jen z tohoto přehledu je zřejmé, že maďarský premiér je politickým fenoménem světového formátu. Až mu v roce 2026 vyprší páté funkční období, bude u moci v součtu již dvacet let.

 

Podpora poloviny národa

Skutečnost, že dokázal v klíčové fázi kampaně zareagovat na válku v sousední zemi a bleskově přepnout do role jediného garanta míru, bezpečnosti, stability a maďarských národních zájmů (které přece znamenají víc než pomoc napadené Ukrajině), stojí pouze za částí jeho úspěchu. Vylíčení sjednocené opozice pomocí předvolebních hoaxů jako válečných štváčů, kvůli nimž budou maďarští …

Tento článek si přečtou pouze předplatitelé


Předplaťte si Ádvojku

Přihlášení

Kupte si A2 v elektronické podobě