Největší humanitární krize

Historie a zvraty jemenského konfliktu

Válka v Jemenu trvá už osmým rokem, ale teprve nyní se objevily naděje na mír. Počátkem islámského postního měsíce ramadán totiž začalo platit příměří mezi hlavními aktéry devastující války na jihu Arabského poloostrova. Jak se konflikt vyvíjel a jaké šance má diplomatické řešení?

Začátek občanské války v Jemenu souvisí s politickou situací vycházející z protestů arabského jara, které v nejchudší zemi Arabského poloostrova vypuklo na samém počátku roku 2011. Podobně jako v Sýrii a Libyi se občanské nepokoje i zde postupně přetavily v ozbrojený konflikt. Od roku 2011 se konaly v zemi masivní protesty, které se z nenásilných demonstrací proměnily v krvavé střety. Militarizace protivládní opozice probíhala v návaznosti na brutalitu ze strany vládních bezpečnostních složek. Postupem času začali v opozici dominovat povstalci z organizace Ansar Alláh neboli Hútíové. Po několika měsících nepokojů se jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih v říjnu roku 2011 s opozicí dohodl, že se po 33 letech vládnutí vzdá moci výměnou za svou beztrestnost a ponechání nashromážděného majetku.

 

Šíitští povstalci vs. sunnitská koalice

Sálih však zůstal v úřadu až do volby nového prezidenta, jimž se stal jeho náměstek Abd Rabú Mansúr Hádí. Nový muž v čele Jemenu vyhrál …

Tento článek si přečtou pouze předplatitelé


Předplaťte si Ádvojku

Přihlášení

Kupte si A2 v elektronické podobě