Zahrada jako experimentální prostor

O nacházení rovnováhy v Centru pro umění a ekologii UMPRUM

V bývalém sochařském ateliéru Bohumila Kafky, situovaném v pražských Střešovicích, vzniklo Centrum pro umění a ekologii UMPRUM, kterému nikdo neřekne jinak než Kafkárna. Současný provoz tohoto prostoru i jeho budoucí vizi přibližují Kateřina Vídenová a Amálie Bulandrová.

Na Kafkárně se v poslední době začaly dít nejrůznější akce: přednášky, workshopy, koncerty, čtení u ohně a mnoho dalších aktivit. Co bylo prvotním impulsem, který tento proces rozpohyboval?

Kateřina Vídenová (KV): V zimním semestru 2021/22 proběhl na Kafkárně festival Hostina. Jeho koncepce původně vznikla v rámci architektonického ateliéru MAK!, ale pak jsem nastoupila na UMPRUM a nakonec jsme jej uspořádali společně s Dominikem Langem a studenty a studentkami právě na Kafkárně. Hostina se týkala ekologických témat spojených s jídlem, pozvali jsme řadu přednášejících, probíhaly zde performance a nejrůznější intervence. Nakonec jsme naše aktivity zdokumentovali ve stejnojmenné kuchařce. I díky tomuto projektu jsme si uvědomili, že prostor skvěle funguje pro podobný typ setkávání, a tak jsme se rozhodli Kafkárnu otevřít veřejnosti.

 

Odehrává se program v rámci školy, nebo stále paralelně?

KV: Na základě této pozitivní ­zkušenosti jsme si zažádali o norské …

Tento článek si přečtou pouze předplatitelé


Předplaťte si Ádvojku

Přihlášení

Kupte si A2 v elektronické podobě