Teď jde o všechno!

Izraelský boj o budoucí charakter země

Izrael se bouří. Proti kontroverzní reformě soudnictví navrhované koalicí premiéra Benjamina Netanjahua protestují od začátku ledna každý týden až stovky tisíc lidí. Nejskandovanějším heslem je slovo „demokracie“. Revoluční potenciál visí ve vzduchu – čí revoluce to však bude, zatím není jisté.

Když se loni na podzim konaly volby do Knesetu, které vynesly zpět na politické výsluní Benjamina Netanjahua, některým z mých izraelských přátel tekly slzy. Rozhodně to však nebyly slzy štěstí. Nejdéle sloužící premiér v dějinách Izraele se ke zformování koaliční vlády spojil s pěti krajně pravicovými a náboženskými stranami: například s Židovskou silou vedenou Itamarem Benem Gvirem, současným ministrem národní bezpečnosti, který byl v minulosti odsouzen za podněcování k rasismu a za podporu teroristické organizace, nebo s Náboženskými sionisty Becal‘ela Smotriče, ministra financí, jenž byl v roce 2005 vyšetřován v souvislosti s přípravou teroristického činu. Je také znám svou extrémní rétorikou vůči gayům a arabské populaci nebo výroky o neexistenci palestinského lidu a nutnosti rozšiřovat izraelské osady.

 

Hrozba občanské války?

V lednu 2023 představil ministr spravedlnosti Jariv Levin (z Netanjahuovy strany Likud) plán na radikální reformu soudnictví. Pokud …

Tento článek si přečtou pouze předplatitelé


Předplaťte si Ádvojku

Přihlášení

Kupte si A2 v elektronické podobě