Zničen aktivistkami

Šikanovaný učitel, nebo bagatelizace násilí?

Brněnské Národní divadlo uvedlo inscenaci, která vzbudila kontroverze ještě před premiérou: jejím námětem je sexuální obtěžování a násilí ve vysokoškolském prostředí. Proč Feminista v režii Aminaty Keity vyvolal bouřlivé reakce a o čem skutečně je?

V únoru začalo soudní řízení s bývalým po­­slancem za TOP 09 Dominikem Ferim, který čelí obvinění ze dvou znásilnění a jednoho pokusu o znásilnění. Krátce předtím se na dvou vysokých školách odhalilo sexuální obtěžování ze strany vyučujících. Ve stejnou dobu, kdy česká média informovala o těchto případech, Národní divadlo v Brně uvedlo premiéru hry Feminista.

„Příběh o Vladimírovi, učiteli na umělecké škole, který se po několika nevkusných poznámkách na školním večírku dostane do takového sporu se studenty, pedagogy, širokou veřejností a médii, že přijde o práci, rodinu i o všechno, v co doposud věřil,“ psalo se v původní anotaci, která připravované inscenaci ihned zajistila vlnu pozornosti. Snad více než zápletka potenciální diváky popouzela až bulvární formulace „z domnělého agresora se stává oběť“. A nelze se tomu divit. V současné situaci, kdy přeživší konečně nacházejí sílu o sexuálních útocích a obtěžování mluvit, je zlehčování sexuálního …

Tento článek si přečtou pouze předplatitelé


Předplaťte si Ádvojku

Přihlášení

Kupte si A2 v elektronické podobě