Narodila se v roce 1976. Vystudovala bohemistiku a kulturologii na FF UK. V současnosti působí na Ústavu české literatury a komparatistiky, kde se specializuje na středoevropskou literaturu, populární kulturu a literárně antropologická témata. Vydala odbornou monografii Příběh těla (2009) a Odradky. Věc a věcnost v literatuře (2015). Spolu s Petrem A. Bílkem editovala soubor esejů o normalizační popkultuře Tesilová kavalérie: Popkulturní obrazy normalizace (2010).
Peter Karvaš a jeho návraty k banskobystrickému dětství
Život i tvorbu slovenského prozaika, dramatika, publicisty a teatrologa Petra Karvaše lze číst jako antologii mezních okamžiků československých dějin. Na jejich pozadí se odžívají individuální a rodinná traumata a současně se vypráví univerzální příběh jedné generace a jednoho regionu.
Debutový román Miroslava Hlauča Letnice se pokouší najít nový jazyk pro události, které už nastaly. Připomene řadu knih, jež jste četli, nebo příběhů, které jste někdy slyšeli, ale rozhodně se nepodobá žádnému z děl současné české prózy.
Pojďte s námi znovu splétat i rozplétat literární fenomény! Druhý díl literárního podcastu Pletivo se věnuje smutku a truchlení v literatuře. Naše redaktorka Blanka Činátlová si tentokrát do studia pozvala …
S Věrou Koubovou o Franzi Kafkovi a čtenářském ráji
S překladatelkou a germanistkou Věrou Koubovou jsme mluvili o „dobrodružstvích vyprovokovaných jazykem“ i o Kafkově smíchu a básnivosti. Mimo jiné jsme se zeptali, zda se dá vstoupit do stop všudypřítomného pražského chodce a jak k mytizovanému autorovi přistupuje popkultura.