Funkcionalistickou architekturu založenou na propojení krásy a účelu provází nostalgický obdiv k luxusnímu životu meziválečné smetánky. Po pražské Winternitzově vile si režisér Lukáš Brychta ke své divadelní imerzi vybral někdejší rezidenci čelákovického továrníka Josefa Volmana.
Multimediální inscenace Olgy Ciężkowské a Adama Draguna s anglickým názvem Last Time My Parents Were at Komuna Warszawa, pojednávající o vztahu rodičů a dětí i divadla a reality, doplnila program letošního ročníku divadelního festivalu Kiosk, který se tentokrát zaměřil zejména na projekty, …
Divadlo zbavené vnějších příkras, směřující k setkání, sdělení a sdílení, to jsou základní východiska, jimiž se ve svém uměleckém směřování řídí performer a svébytný tvůrce Jakub Gottwald. Dokazuje to i jeho nejnovější intervence K prameni, kterou vytvořil pro mezinárodní divadelní festival …
Proč se kultura nemá zaplatit ze vstupného? Může být nezávislé divadlo přístupné i pro obyvatelstvo vyloučených regionů? Jak se dnes daří umělcům a jakou hodnotu má v Česku lidská práce? O tom jsme mluvili s režisérem a uměleckým šéfem Chemického divadla.
Režisérka Barbara Herz ve své nejnovější inscenaci Tanec dervišů otevírá téma kriminality spojené s pěstováním konopí pro léčebné účely. Jak se problematiku, která i vzhledem k vládním plánům na dekriminalizaci konopí vzbuzuje značný zájem veřejnosti, podařilo převést do divadelního jazyka?
Během pandemie covidu-19 divadlo fungovalo jako demokratická instituce: otevřelo se všem, kterým bylo dříve prostorově nebo materiálně nepřístupné. Co ale skutečně zůstalo z tehdejších předsevzetí změnit celý dosavadní způsob života?
Divadlo Na zábradlí adaptovalo memoárovou knihu O Pavlovi, v níž novinářka Daňa Horáková líčí komplikované soužití s čelným autorem československé filmové nové vlny Pavlem Juráčkem. Jak si s kontroverzním zobrazením partnerského vztahu poradili režisérka Anna Klimešová a dramaturg Petr Erbes?
Má dnešní době co nabídnout hodnotový svět katolického kněze, který čelil perzekuci totalitního režimu? Na tuto nelehkou otázku se ve Studiu Hrdinů snaží najít odpověď tvůrčí tým kolem režiséra Miroslava Bambuška. Výsledkem je formálně náročná inscenace Zvěřinec.
Pražské Divadlo Komedie přivítalo v rámci festivalu mladých tvůrců dvě polské inscenace. Andělé v Americe aneb Démoni v Polsku z Krakova i štětínský Spartakus syrově zpřítomňují situaci LGBTQ+ lidí v zemi ovládané stranou Právo a spravedlnost.
Regionální divadla už dávno nejsou druhořadými scénami – mnohá spolupracují s výraznými tvůrci a vítají umělecké riziko. Dokládají to adaptace Bergmanova filmu Šepoty a výkřiky v jihlavském Horáckém divadle nebo Brochova „horského románu“ Očarování v hradeckém Klicperově divadle.