festival

POKOJE 2023

Palác Hrzánů v Celetné se opět otevírá veřejnosti a hostí tvorbu nejmladší umělecké generace. Studenti tematizují škrty ve školství, konec uhlí i duševní zdraví

datum

10/11/23 - 19/11/23

čas

18:00 - 21:00

Od pátku 10. listopadu do neděle 19. listopadu se veřejnosti znovu otevírá historický palác Hrzánů z Harasova na rohu Celetné a Kamzíkovy ulice. Právě zde vypuknul již 12. ročník přehlídky mladého umění Pokoje, která představí tvorbu studentek a studentů uměleckých oborů z Česka, Slovenska, Maďarska a Polska. Doprovodný program zahrnující přednášky, panelové diskuse a komentované prohlídky, se věnuje uměleckému vzdělávání, umění ve městě i veřejnému prostoru.

Plánovaný konec uhelných dolů, škrty ve školství, umění samotné, nostalgické pocity spojené s domovem a dospíváním, duševní zdraví, lokální politická témata, ale i hravá estetika, humor a nadsázka. Letošní přehlídka Pokoje má oproti minulým ročníkům volné téma, a tak můžeme pozorovat, jaké fenomény se objevují v centru zájmu nejmladší generace studentstva uměleckých oborů. Tematické linky se ve třech patrech historické budovy rozbíhají do všech možných stran.
“Letošní umělecké instalace nás provádějí skrze politické, sociální i psychologické sféry. Přesto je zřejmé, že mladé generaci dominuje vliv jejich nejbližšího prostředí, které je dennodenně obklopuje. Městská krajina nebo domovy, ve kterých vyrůstali a dospívali, se do nich otiskly tak intenzivně, že je pohnuly k uměleckému zpracování a hlubšímu zkoumání,” říká o obsahu letošní přehlídky její umělecká ředitelka Rebeka Pojarová. “Důležitým tématem, kterým se na výstavě autoři také vícekrát zabývají, je samotný obor umění, ať už jde o výuku na uměleckých vysokých školách, nebo prezentaci umění na světových přehlídkách, jako je Documenta nebo Benátské bienále,” doplňuje Pojarová, která kromě Pokojů působí ve Festivalu m3 - Umění v prostoru.

Témata, která hýbou generací
Originálně pojatých místností a dalších zákoutí paláce je letos k vidění přes třicet.  Hned ve dvoraně pod schodištěm návštěvníky vítá multimediální instalace “Černé zlato” od studentek a studentů ateliéru Digitální média, FUD UJEP v Ústí nad labem. Instalaci dominuje kus neopracovaného uhlí ze známého dolu Bílina, kvůli jehož rozšiřování zaniklo již několik vesnic. Studenti tematizují jak hodnotu a estetiku surovniny, tak problematiku plánovaného konce těžby v regionu a potřebu komplexního řešení přechodu na jiné zdroje energie a uplatnění horníků. Instalaci doprovází autentický zvuk dolu, jak jej slyší obyvatelé v jeho nejbližším okolí.  Studenti z Polska se ve své instalaci nepřekvapivě věnují náladám ve společnosti a v jejich červenobílém pokoji tematizují masové protesty, které Polskem v posledních letech otřásaly především kvůli zákazu potratů. Ateliér Architektura IV z pražské UMPRUM si vzal na mušku snižování rozpočtu ve školství v sarkastické instalaci “Totální výprodej”, která vyzývá ke koupi uměleckých artefaktů, jelikož “každá koruna se počítá”, v podfinancovaném vysokoškolském systému. Další kolektiv autorek se zaměřil na téma poruch příjmu potravy a svou instalaci doplnil i osvětou. Objevují se tu ale i odlehčená a humorná témata všedních dní, studenti ateliéru Jiřího Kovandy Objekt-Prostor-Akce například zkoumal pojem “brikule” a nechybí ani tolik populární ping pong.  Vystavené projekty vzešly z otevřené výzvy, do níž se každoročně mohou hlásit skupiny a kolektivy z uměleckých ateliérů napříč republikou. K vidění jsou letos práce autorů a autorek ze 13 tuzemských škol a práce studentů a studentek z Academy of Fine Arts ve Varšavě, maďarské Academy of Fine Arts a Akademie umění v Banské Bystrici.


Dialog v doprovodném programu 
Site-specific výstavní přehlídka i letos nabízí dramaturgicky rozmanitý doprovodný program reflektující současná společenská témata. Marie Foltýnová, kurátorka a iniciátorka projektu Umění pro město, povede komentovanou procházku po umění a architektuře centra Prahy. Zaměří se mimo jiné na odstrašující příklady a problematiku nakládání s budovami a veřejným prostorem v nejvíce exponované části města. Urbanismu a plánování města, které podporuje komunitní život ve veřejném prostoru, se bude věnovat přednáška Rozálie Kašparové z Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy, kde se věnuje mj. revitalizaci Rohanského ostrova. Velký zájem se očekává u panelové diskuse na téma samotného uměleckého vzdělávání a vztahu studentů a pedagogů. Téma bylo letos hojně medializované po hlasitém odchodu Jiřího Černického z pražské UMPRUM, s odkazem na generační neshody se studentstvem. Jak přistupovat k vedení uměleckých ateliérů, jak komunikovat se studenty a studentkami v současném diskurzu a klimatu společenských změn? O tom budou diskutovat Veronika Vlková z brněnské FAVU, Julius Reichel a Petr Dub z pražské AVU nebo ombudsmanka UMPRUM Tereza Nešetřil Vejřík. Moderace se ujme umělec, kurátor a pedagog Jiří Grüber. Doprovodný program myslí i na děti a nabízí workshop se scénografkou Natálií Rainišovou. 

Vstupné na přehlídku je k dostání pouze na místě a platí i na doprovodný program, na který je ovšem nutná registrace. Minulé ročníky přehlídky se uskutečnily od roku 2013 například v prázdných domech v Cihelné ulici na Malé Straně nebo v prostorách Kampusu Hybernská, v roce 2020 následoval ročník poznamenaný pandemií Covidu 19, tzv. Stay home edition, další rok pak Pokoje oživily historické sídlo České strany národně sociální na náměstí Republiky. V paláci Hrzánů z Harasova se přehlídka uskuteční letos podruhé a naposledy, ke konci roku zde započne rekonstrukce. Letišní Pokoje jsou tak jedinečnou příležitostí nahlédnout nejen do uvažování nadcházející umělecké generace, ale i do unikátních prostor paláce v jeho současné podobě.

Otevírací doba a adresa Pokoje 2023 
Palác Hrzánů z Harasova, Celetná 12, Praha 1
Vernisáž: 10. 11. 2022 od 18:00
Otevřeno: 11. - 19. 11. 2022 od 10:00 do 21:00
Vstupenky budou k dostání pouze na místě. 
Dospělý 170 Kč
Studenti a senioři  110 Kč
Studenti uměleckých škol: 90 Kč
Školní skupina: 50 Kč/os. + pedagogický doprovod zdarma

O paláci Hrzánů z Harasova 
Na místě dnešního paláce Hrzánů z Harasova stával původně románský dům, posléze přestavěný do renesančního stylu. Majitelem paláce se roku 1701 stal hrabě Zikmund Valentin Hrzán z Harasova, který jej nechal přestavět ve stylu vrcholného baroka. Autorem přestavby zahájené v roce 1702 byl zřejmě Giovanni Battista Alliprandi. Palác se nachází na adrese Celetná 12 a Kamzíková 8, obě ulice totiž spojuje pasáží. Od roku 1964 je objekt památkově chráněný. Podle pamětních desek zde v letech 1906–1912 provozovali textilní velkoobchod Hermann a Julie Kafkovi, rodiče Franze Kafky, a následně v letech 1912–1939 František Stadler. Za protektorátu byl podnik zabaven a František Stadler zemřel v koncentračním táboře Lodž. V podnikání pokračoval jeho syn Jan Stadler  ještě do roku 1948, kdy podnik definitivně zanikl. V posledních letech palác ožil též site-specific divadelním představením Mistr a Markétka od spolku Tygr v tísni. Ke konci roku započne rekonstrukce paláce. 

Containall ~ pořadatel výstavy
Organizátorem přehlídky Pokoje je obecně prospěšná společnost Containall. Členové Containallu svými dlouholetými aktivitami oživují další pražská veřejná místa a sezónně provozují několik kulturních podniků v srdci Prahy, Stalin na Letné, letní sportovně-kulturní centrum Containall na Vinohradech nebo plovárnu Baden Baden na ostrově Štvanice. Členové Containallu stojí spolu s dalšími kulturními subjekty za vznikem kulturního prostoru a hudebního klubu Fuchs2.  
 
S podporou
Letošnímu ročníku přehlídky udělilo záštitu osm tuzemských vysokých škol: 
Fakulta Architektury Českého vysokého učení technického v Praze, Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni, Fakulta umění a architektury Technické univerzity v Liberci, Fakulta umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, Fakulta umění Ostravské univerzity, Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a také pražské UMPRUM a AVU Akademie výtvarných umění.  Pokoje se konají za finanční podpory Magistrátu hlavního města Prahy, Městské části Praha 1 a Visegrad fund. Přehlídka se odehraje  v Hrzánském paláci díky podpoře hudební nadace Stadler-Trier foundation. Mediálními partnery přehlídky jsou Radio 1, Alarm, A2 kulturní čtrnáctideník, ArtMap, City Bee, Deník N, Full Moon, Praha zdarma, Protišedi.cz a Revue Prostor.