koncert a2+

A2+ #83

Daniel Meier (CZ), Agnes Hvizdalek (AT), Krekso feat. Agnes Hvizdalek (CZ/AT)

Volná improvizace, vokální ekvilibristika a originální smyčcové techniky. Možná přijde i mikuláš...

datum

5/12/18 - 5/12/18

čas

19:30 - 22:00

Klasicky vzdělaný houslista Daniel Meier už řadu let soustředěně zkoumá možnosti svého nástroje. Ve svých improvizacích uplatňuje originální smyčcové techniky, a třebaže používá amplifikaci, obejde se nejen bez tří hlavních efektových pedálů, které ničí současnou experimentální hudbu – reverbu, delaye a looperu –, ale i bez jakékoli jiné elektronické modifikace. V tomto ohledu tak představuje dnes už vzácný typ hráče, který si nic neusnadňuje.

http://meier.cz

 

Agnes Hvizdalek je rakouská improvizační hudebnice žijící střídavě v Oslu a ve Vídni. Už v útlém věku propadla nové hudbě a fascinaci lidským hlasem. Pro její abstraktní, avšak velmi pestrou vokální hudbu je charakteristické nepolevující prozkoumávání nových horizontů. Věrná tomuto přístupu, zúčastnila se mnoha kolaborací na pomezí hudby, vizuálního umění a performance, tance, divadla, filmu či literatury. Stejně jako Daniel Meier si nepomáhá žádnými elektronickými efekty – vystačí si s vlastním hlasovým ústrojím a mikrofonem.

http://agneshvizdalek.at/

 

Před pár lety se trojice pražských improvizačních hudebníků tak silně inspirovala nočním voláním chřástala, že svou skupinu nezastřešili geniálním, dokonale symetrickým názvem Procházka–Vrba–Procházka, jak se nabízelo, a místo toho se pojmenovali Krekso. K nahrávání své kazety Strictly Akustik pak přizvali ještě rakouskou vokální ekvilibristiku Agnes Hvizdalek. Na albu je podle jedné recenze zachycen „živý, překotný rej zvuků, skutečně připomínající sonický svět drobné fauny, především hmyzu, ptactva a hlodavců, a stejně jako v přírodě není na nahrávce nikdy úplné ticho. (…) Album jako by bylo oslavou radostné činorodosti a vůbec nevadí, že jde o činnost chaotickou a někdy až nesmyslnou. Člověk má při poslechu pocit, že přichází jaro“. A kdy jindy si vychutnat zvuky jara než s přicházející zimou?
https://meteorismo.bandcamp.com/album/strictly-akustik

 

http://www.greendoors.cz/cs/landing_page/cafe-na-pul-cesty-3/

http://www.advojka.cz/a2plus